PALUBA
March 29, 2024, 09:12:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Nezavrseni projekti SFRJ  (Read 95954 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #30 on: March 24, 2012, 08:06:17 pm »

Zar ima netko dostup do jedsite.info? Meni ga ne otvara a izgleda ima nekih podataka o PORS Drug. Iz onog što se pokaže na Guglu, trebala bi to biti kopija Milan-a krajem 80.-ih godina ali ništa od realizacije.
Web arhiv kaže:

Drug was based on the Euromissile Milan ATGM, developed in the late 1980s, but never entered production.

    Range: 100 - 2000m
    Penetration: 600mm RHA
    Time of flight: 12s
    Rate of fire: 2 rpm

The advanced version (Drug-2?) had a range of 3000m and could penetrate 900mm RHA.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #31 on: March 25, 2012, 12:53:56 pm »

Znaći blizu Fagotu 9K111; malo manji domet i veća probojnost-sve u svemu, kasnije su maltene svi nabavljali Fagote.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #32 on: September 17, 2012, 02:32:06 pm »

Još JNA je imala jedan manji broj fagota. Valjda je kupljeno radi trupnog ispitivanja. Ipak, svi su se nadali da će u službu ući POVR "Drug", što se nikada nije dogodilo. Današnja VS uopšte nema lansera POVR iole novije generacije. Ničim se ne bi mogli suprotstaviti ni M-84, a kamoli najnovijim verzijama bilo kog  osnovnog borbenog tenka.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #33 on: September 17, 2012, 04:47:27 pm »

Manji broj fagota? Može koja reč više oko toga?

U priručniku za vojnika pešadije, iz 1990, sistem je detalno opisan. Sa tim sam mislio, da je sistem uveden u operativnu upotrebu u JNA i da je bio dalje od trupnog ispitivanja.

LPB
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #34 on: September 17, 2012, 05:28:39 pm »

Manji broj bi moglo značiti nekoliko stotina komada. Pitao sam više ljudi koji su bili u JNA krajem 80-ih, ali niko nije čak ni znao šta ga pitam, a kamoli da je 9K111 video. Čini mi se ipak da je na vežbi "Jedinstvo 83" uslikan i taj lanser, koliko se sećam reportaže iz Fronta.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: September 17, 2012, 05:40:12 pm »

Navodno Srbija ima 250 lansera 9K111. E sad jesu li ovi nabavljeni 80-ih ili kasnije, to ne znam.

http://www.vs.rs/index.php?content=ed404b4d-032a-102c-8859-e480d5acdc4a
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #36 on: September 17, 2012, 06:26:31 pm »

Da su nabavljani 90-ih valjda bi kupili nešto bolje, makar dalekometniju verziju - POVR "Konkurs" npr. Cela istočna Evropa je bila preplavljena najrazličitijim oružjem, a Rusija je bila u haosu koji je omogućavao  da se nabavi svašta, i to jeftino.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #37 on: September 17, 2012, 06:35:56 pm »

Ovaj lanser je nekad razvijen i pravljen u Čajevcu. U Prostornoj tehnici. U istom pogonu gdje su se pravili dijelovi za Maljutku, Orkan, itd.

Projekat se zvao PASV. Poluautomatski sistem vođenja. Bilo je potrebno nanijeti krst končanice na cilj i držati krst na cilju. Opaliti raketu i držati krst končanice na cilju. Rađeno po ruskoj licenci.

Ne znam više detalja, ali sam ga viđao u sektoru razvoja.

Pozdrav

Vlado
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #38 on: September 17, 2012, 07:03:04 pm »

Ja imam "periskop" od Fagota. Ne znam zasto je bacen na otpad...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #39 on: September 18, 2012, 08:24:37 pm »

Лично сам присуствоаво показном гађању из "Фагота" септембра-окотбра 1983. године када сам био на курсу команданата батаљона у ПШЦ у Сарајеву. Гађање је изведено за потребе корса на коме сам био,а извела га пешадијска јединица из гарнизона Сарајево. Гађао је један капетан и то два пута и оба пута је погодио циљ, чак је један гађао "прескакањем" препреке (једног дрвета) на праву циља. Дакле, неке јединице су већ тада добиле "Фаготе". Не знам колико их је било, али су њима опремане највероватније неке  јединице "А" класификације. Највероватније је сваки "А" батаљон (или бар део њих) имао одељење са "Фаготом" док су остали били опремљени "Маљуткама". Заборавио сам тачно, али смо на тактичким задацима "радили" са јединицама које су биле опремљене овим средством.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #40 on: September 18, 2012, 08:38:05 pm »

Kad smo vec kod fagota, ja mislim da nemamo posebnu temu o njemu, mogao neko da otvori da se malo bolje upoznamo s tim orudjem.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #41 on: September 18, 2012, 08:46:01 pm »

Kad smo vec kod fagota, ja mislim da nemamo posebnu temu o njemu, mogao neko da otvori da se malo bolje upoznamo s tim orudjem.

9k111, raketa ko raketa, malo elektronike a sve ostalo manje više isto.
A kad si već spomenuo, udri.  Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #42 on: September 03, 2014, 11:16:51 pm »

Danas,nakon dvadeset dvije godine, u Banja Luci sretnem starog prijatelja o kojem sam pisao u drugom postu ove teme, o onome drugaru koji je napravio radarski ometač, radio na stabilizatoru Novog aviona, na smanjenju težine kablaže Novog aviona, na više dijelova verzija Sonik, na sistemu PPC. Itd, itd.  Živ i zdrav. Sada živi u SAD i radi u sličnoj firmi kao Čajevac. Na elektronici stabilizacije leta Boing aviona. Mjerenje pritiska i protoka vazduha u Pito cijevi, te grijanje i odleđivanje Pito cijevi. Za Pito cijev na Boing avionima postoji četverostruka redudancija. Amerika je dobila vrhunskog inžinjera.

Njegova žena, koja je radila sa nama u istom OOUR-u, radi na istom poslu koji je radila u Čajevcu. U američkoj vojnoj industriji na avio nišanskom sistemu. Sličnom onom koji je napravila za Novi avion u Čajevcu kao vrhunski inžinjer.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika vrhunskih inžinjera Čajevca koji sada žive u Americi.

Sljeva na desno,
Ante, napravio hardver PPC-a,
Keca, sad sam ga opisao,
Zlata, softver za PPC, Sonik, KOL-15, ...
Čađo, napravio više dijelova sistema Sonik,
Zizi, sad sam je opisao, ..
nepoznat,
Vesna, viri, softver za PPC i ostale dijelove Sonika, itd

Pokazali smo jedan drugome slike unučadi u telefonu, popili koje pivo, jaukali za Čajevcem i razišli se nakon sat vremena.

Svi mi još uvijek jaučemo za Čajevcem.

Pozdrav

Vlado


* ivan.jpg (47.85 KB, 427x320 - viewed 240 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #43 on: September 04, 2014, 12:24:05 am »

Vlado,

lepo je da ste se našli i popričali barem malo.

Žalostno je i to da se nam je i zemlja i industrija raspala. Ti vrhunski kadri bi još uvek mogli da rade ovde, a ne da idu po stranim zemljama.

Ma šta čemo, bilo pa prošlo, sad su druga vremena.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #44 on: March 17, 2015, 04:59:58 pm »

Ovaj projekt jeste bio zavrsen, ali na zalost nije usao u naoruzanje, jer nam se drzava raspala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pronadjeno na FB-u, uz zahvalnost Jaroslav Madacki koji je istu postavio i spodelio u FB grupi "Grupa za YU vazduhoplovnu istoriju".


* 534772_3632060172153_2042027678_n.jpg (112.65 KB, 960x653 - viewed 329 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.