PALUBA
March 28, 2024, 05:32:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna akademija (Univerzitet odbrane) VS - aktivnosti  (Read 77296 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #75 on: January 15, 2014, 08:00:33 am »

Šteta, momcima su srušeni životni snovi...
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #76 on: January 15, 2014, 09:19:55 am »

Cini mi seda smo raspravljali o jednom istom takvom slucaju od prosle godine, na Palubi.

Gde bejase i sta su radile te lekarske komisije za sve vreme skolovanja kadeta i lekarskih pregleda proteklih godina?! U celoj prici njih niko ne poziva na odgovornost.
S obzirom da se u zadnjih godina stalno pojavljuju ovakvi slucajevi, mislim da je tu potrebna daleko dublja i detaljnija analiza od samog vrha drzave. Ovih momaka se nikako nebi trebalo odreci, ako zbog zdravstvenih problema ne mogu biti u borbenim jedinicama, moze se naci za njih adekvatan posao na drugim mestima u sistemu odbrane. Pa to su sve dobra, pametna i umna deca! Odlicni djaci...

Zao mi je momaka, ulozili su silan trud, prolili puno znoja i na kraju ... po onoj narodnoj "gde si bio-nigde, sta si radio-nista"!
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #77 on: January 15, 2014, 09:44:15 am »

Isto tako bolest je gadna stvar ,nikad ne znaš kad će se pojaviti , u tekstu izgleda da je ovaj samo nakon jednog mjerenja tlaka dobio nogu što ne vjejrujem da je slučaj,hipertenzija se tako ne dijagnosticira ,što se tiče srčane mane neke su prirođene neke nastaju i razvijaju se tokom života te iste budu naknadno i otkrivene i utvrđene ,no u svakom slučaju šteta jer Vojska Srbije na ovakav način šalje jednu neugodnu poruku i ostavlja dojam kao da je nije briga za svoje kadete i malo je škakljivo što im nude posao u civilstvu jer sigurno da bi se našao posao za njih i u Vojsci ,šteta je da se odreću školovanog kadra na takav način. Zdravlje je uistinu najbitnija stvar na svijetu sve drugo je sporedno.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #78 on: January 15, 2014, 10:39:17 am »

Šteta, momcima su srušeni životni snovi...

Nažalost to je rizik vojnog poziva. Tako je bilo i u JNA. Ako se bolest pojavila za vrijeme školovanja
pitomac je morao napistiti školovanje. Zakon je zakon.
E sad, državne institucije ipak bi trebale naći soluciju za što bezbolnije zbrinavanje osoba u
takvim slučajevima.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #79 on: January 15, 2014, 12:13:30 pm »

Šteta, momcima su srušeni životni snovi...

Nažalost to je rizik vojnog poziva. Tako je bilo i u JNA. Ako se bolest pojavila za vrijeme školovanja
pitomac je morao napistiti školovanje. Zakon je zakon.
E sad, državne institucije ipak bi trebale naći soluciju za što bezbolnije zbrinavanje osoba u
takvim slučajevima.

Problem je što je ta bolest verovatno bila prisutna i dok su bili prva - druga godina. Da su tada otpušteni sa školovanja, situacija bi bila znatno drugačija.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #80 on: January 15, 2014, 12:18:07 pm »

Postoji li mogućnost da su prikrivali bolest? Nije sve ni crno ni belo... više je neka nijansa sive.

Uvek su postojali takvi problemi. Jedan pitomac iz klase ispred moje je takodje otpušten, u trećoj godini VA. Iz moje klase, jedan je povukao vezu da bi prošao pregled. Takodje je imao srčane probleme.

Po meni, mnogo bi veći problem bio da su kao bolesni primljeni u aktivnu službu. Ovako, dobijaju i civilnu diplomu, školovanje neće platiti, nemaju nikakvu obavezu prema Vojsci. A ko god je izašao iz vojske, nije umro gladan...
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #81 on: January 15, 2014, 12:27:56 pm »

Prema smjernicama Svjetske zdravsvene organizacie,ovaj momak ima krvni pritisak u graničnim vrijednostima.
Kakva je ishrana i tendencije u svijetu,ovaj pritisak (150/90) ista ta WHO proglasiće za normalan,kroz koju godinu.
Ovo je za nauk ostalim pitomcima,ako im neki zdravstveni parametri odstupaju  ,nek se ljekovima "uštele" u vrijednosti koji se zahtjeva pravilnicima vojske pri pregledima i zdravi bili.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #82 on: January 15, 2014, 12:30:31 pm »

@Kaćo, nisam zdravstveni radnik, ali imam upravo suprotne informacije a i lična iskustva: SZO već 20-30 godina smanjuje referentne (dozvoljene) vrednosti za krvni pritisak, šećer u krvi, nalaze jetre, masnoće u krvi i slično...

Zašto? Možda da se doda "spin" farmaceutskoj industriji... a što mi to plaćamo prekomernom potrošnjom nepotrebnih lekova - koga briga, i tako nas ima previše na planeti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #83 on: January 15, 2014, 12:56:10 pm »

Prema smjernicama Svjetske zdravsvene organizacie,ovaj momak ima krvni pritisak u graničnim vrijednostima.
Kakva je ishrana i tendencije u svijetu,ovaj pritisak (150/90) ista ta WHO proglasiće za normalan,kroz koju godinu.
Ovo je za nauk ostalim pitomcima,ako im neki zdravstveni parametri odstupaju  ,nek se ljekovima "uštele" u vrijednosti koji se zahtjeva pravilnicima vojske pri pregledima i zdravi bili.



Našao sam da je prvi stepen hipertenzije od 140/90 na gore.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #84 on: January 15, 2014, 01:03:08 pm »

Prema smjernicama Svjetske zdravsvene organizacie,ovaj momak ima krvni pritisak u graničnim vrijednostima.
Kakva je ishrana i tendencije u svijetu,ovaj pritisak (150/90) ista ta WHO proglasiće za normalan,kroz koju godinu.
Ovo je za nauk ostalim pitomcima,ako im neki zdravstveni parametri odstupaju  ,nek se ljekovima "uštele" u vrijednosti koji se zahtjeva pravilnicima vojske pri pregledima i zdravi bili.

Pa nisu oni u vojnim medecinskim ustanovama sisali vesla, pa da im se tek tako može podvaljivati.
Sa ljekovima se ništa drastično neće promjeniti. Iz godine u godinu takvim osobama bi bilo sve gore
i teško bi se mogle uklopiti u operativu.
Korisnije je vojsci u kasnijim godinama takve osobe poslati u mirovimu nego da ih vuku sa problemima.
A da se zažmuri i takvo što propusti to je tek katastrofa. Da li će se s vremenom u pravilniku šta
promjeniti to je drugo pitanje...
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #85 on: January 15, 2014, 01:43:05 pm »

као и сви критеријуми у овој држави тако и овај по којем се примају питомци у Академију склони су прилагођавању потребама(политичким,кумовским и сл.).у мојој генерацији осморица(8)питомаца отпуштено је са школовања у I и II години.селекција за такве врсте послова треба да се врши константно.на крају крајева знамо да се десио немили догађај на Академији и поставља се питање колико су учесници били психофизички спремни за службу.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #86 on: January 15, 2014, 01:49:51 pm »

Moj klasić, sada živi u Puli, je sa danom unapređenja otišao u mirovinu radi. To je činjenica.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #87 on: January 15, 2014, 05:13:28 pm »

Prema smjernicama Svjetske zdravsvene organizacie,ovaj momak ima krvni pritisak u graničnim vrijednostima.
Kakva je ishrana i tendencije u svijetu,ovaj pritisak (150/90) ista ta WHO proglasiće za normalan,kroz koju godinu.
Ovo je za nauk ostalim pitomcima,ako im neki zdravstveni parametri odstupaju  ,nek se ljekovima "uštele" u vrijednosti koji se zahtjeva pravilnicima vojske pri pregledima i zdravi bili.

Pa nisu oni u vojnim medecinskim ustanovama sisali vesla, pa da im se tek tako može podvaljivati.
Sa ljekovima se ništa drastično neće promjeniti. Iz godine u godinu takvim osobama bi bilo sve gore
i teško bi se mogle uklopiti u operativu.
Korisnije je vojsci u kasnijim godinama takve osobe poslati u mirovimu nego da ih vuku sa problemima.
A da se zažmuri i takvo što propusti to je tek katastrofa. Da li će se s vremenom u pravilniku šta promjeniti to je drugo pitanje...

 Naprotiv, oni (lekari) samo gledaju trenutne vrednosti, na osnovu cega upucuju na dalje analize.Privremeno poboljsati stanje lekovima, (diuretici, sedativi,itd) nije uposte tesko,tesko je takvo stanje drzati konstantno bez propratnih,obicno negativnih efekata.Drugo je kod npr,poremecaja vida,sluha itd,gde se ne mogu cak ni privremeno popraviti rezultati. Jednom kada se staresina primi u sluzbu,to je  beli medved. U najgorem slucaju,zbog bolesti moze otici u invalidsku penziju. Neke staresine mojih godina, (tridesete) nisam ni upoznao za vise od tri godine sluzbe.

Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #88 on: January 15, 2014, 06:45:33 pm »


Izvini Duje. Što si hteo da kažeš sa tim tvojim klasićem ?

Ja sam nekako skontao, da je bio na dan promoviranja u prvi oficirski čin zbog zdravja penzionisan. Jeli sam doboro razumeo?

A što se tiče tog primjera na VMA u BG. Mislim, da ljekarska komisija nebi smjela jednim potezom pera tako drastično da promeni tok kariere nekog pitomca koji je uspješno završijo program školovanja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #89 on: January 15, 2014, 06:48:42 pm »

Završni sistematski pregled je pre diplomskog, tako da se ne može govoriti o završenom programu školovanja.

Ukoliko bi ga pustili sa oboljenjem da zasnuje radni odnos, tj. stupi u aktivnu službu, došli bi do toga da mlad potporučnik, u zavsinosti od dijagnoze, ne bi mogao da ide na marševe, terene, fizičku proveru i slične aktivnosti. Da li je to u redu?

Takodje, mislim da je kategorija "ograničeno sposoban" ukinuta. Ili si zdravstveno sposoban, ili nisi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.