PALUBA
March 29, 2024, 03:24:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna akademija (Univerzitet odbrane) VS - aktivnosti  (Read 77390 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #105 on: January 27, 2014, 12:16:46 am »

Postoji li mogućnost da su prikrivali bolest? Nije sve ni crno ni belo... više je neka nijansa sive.


Kada se pročita članak rekao bi čovek da su mu izmerili pritiska, videli da je povišen, eventualno ponovili i kada su dobili istu vrednost oglasili ga nesposobnim. Sigurno nije tako.


Уз извињење што коментаришем бајату вијест, морао сам се осврнути на ово. Раде и Џумба су потпуно у праву. Имајте на уму да је ово само новинарска интерпретација "истине" само једне стране, крајње субјективно. И онда дрвље и камење на систем, јадни питомци... сто чуда.
Морам навести лични примјер, оглашен сам способним и примљен сам у војну службу са повишеним вриједностима крвног притиска али тек након читава три дана свих могућих прегледа, претрага, анализа, испитивања...

Дакле, није то био неки хир кардиолога који је тај дан био мало нервозан па је кадете из каприца огласио неспособнима.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #106 on: January 27, 2014, 08:32:10 am »

Rašo me svojim postom podsetio na moj slucaj.
Kada sam kao ucenik osnovne skole konkurisao za vojnu skolu na pregledima sam bio na VMC Karaburma. Bese to pocetkom 1990.godine. Moj problem je bio banalniji, na preglede sam otisao pod temperaturom. Zimsko vreme, sezona prehlada, respiratornih infekcija itd. Nisam ocekivao nista dobro, medjutim posle mesec ili dva dobijem poziv da se ponovo javim na VMC radi davanja novog uzorka krvi. Ovo me je veoma iznenadilo. Naime sto bi tada nekoga bila briga za jednog od stotine i hiljade klinaca koji hoce u vojnu skolu. Ipak je ispalo da sam imao pogresno misljenje a zahvaljujuci novoj analizi krvi primaljen sam u SVS KoV.
Logged
Eskimko
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100



« Reply #107 on: January 27, 2014, 09:29:45 pm »

није истина. војници су могли да имају тачке ограничења. зависно од тога постављани су на различите вес-ове. ја сам имао тачку ограничења због вида. а и што се уговораца тиче, имам друга који ради у војној полицији и носи наочаре за вид. ако може у војној полицији што не би могло другде?
Pa da li bi mogao da bude snajperista ili nisandzija u tenku sa cvikerima?  angel
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #108 on: January 28, 2014, 01:40:58 am »

за тенкисте не знам, али било је снајпериста са цвикерима. у мом воду било их је тројица.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #109 on: February 23, 2015, 07:30:50 pm »

Свечана промоција 13 доктора наука Универзитета одбране одржана је данас у Центру за симулације и учење на даљину Војне академије. Дипломе докторима наука уручио је ректор Универзитета генерал-мајор проф. др Младен Вуруна.

Свечаности одржаној поводом обележавања Дана Универзитета одбране – 24. фебруара и четири године од његовог формирања, присуствовали су представници те висоокообразовне институције, начелници Војне академије и Медицинског факултета ВМА, чланови комисија за оцену и одбрану доктората и чланови породица нових доктора наука.

Генерал Вуруна рекао је да је Универзитет одбране “млад и невелик”, али да се у саставу те установе налазе две веома значајне високообразовне институције Министарства одбране и Војске Србије.

- Нових 13 доктора наука говори о континуитету у образовању, а оно је вишедеценијско. Такође, говори и да ћемо убудуће имати кадар који ће моћи да се носи са свим изазовима и проблемима који се јављају у систему одбране, и да их реши примењујући научне методе, истакао је ректор Универзитета одбране.

Проректор за научно-истраживачку делатност Универзитета одбране проф. др Мирјана Животић-Вановић представила је нове докторе наука –потпуковнике Александра Цакића, Дејана Ивковића, Драгана Петковића, затим мајоре Далибора Јовановића, Ненада Димитријевића и Дамира Јерковића, као и војног службеника Душан Ћурчић и пуковника у пензији Павла Павковића.

Звање доктора наука добили су и потпуковници асистенти Зоран Трифуновић, Зоран Костић, Миломир Гачевић, Дане Ненадић као и војни службеник асистент Анета Перић.

mod.gov.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #110 on: May 06, 2015, 10:45:07 am »

Тренирају на реци, побеђују на мору

Једриличарска репрезентација Војне академије освојила je друго место у класификацији земаља Медитерана и Црног мора и седмо место на свету на регати која је одржана од 23. априла до 3. маја у Ливорну у Италији.

У екипи Војне академије били су капетан фрегате Светислав Шошкић, тренер и тим лидер, и посада коју су чинили поручник Александар Јовановић из Речне флотиле – скипер и кадети Никола Попов, Душко Топаловић, Николина Поповић и Лаза Лазаревић.
Припреме наше једриличарске екипе одвијале су се на Дунаву, на позајмљеном броду једриличарског клуба АЈК.

- Ово је највећи успех наше једриличарске репрезентације на међународним такмичењима. Били смо једина континентална екипа на
регати која се спремала на Сави и Дунаву, а успели смо да победимо, између осталих, Португал, Чиле, Бахреин, Словенију, Канаду и друге, изјавио је вођа екипе, капетан фрегате Шошкић.

Прво место на свету и у класификацији земаља Медитерана и Црног мора освојила је екипа кадета из Италије.

Позиву италијанске поморске академије и града Ливорна, ове године, одазвало се 17 земаља, које су се такмичиле у класи једрилица Тридент 16. Поред војних репрезентација, на регатном пољу учествовало је и 15 екипа из Италије и целе Европе.
Трофеј поморске академије и града Ливорна" (TAН) како се назива ова регата јесте једна од највећих и најбоље организованих регата које се одржавају на Медитерану и сваке године окупља око 2.500 јериличара из целог света. Регата уједно представља светско првенство војних академија, а ове године је организована 32 пут.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: Fejsbuk stranica MO i VS


* 11187403_10153214946168672_8260660172425478069_o.jpg (96.53 KB, 1024x705 - viewed 148 times.)

* 10841956_10153214945478672_2222004690457485357_o.jpg (95.73 KB, 1280x720 - viewed 162 times.)

* 11193345_10153214946353672_6563206428227740155_n.jpg (46.28 KB, 720x540 - viewed 161 times.)

* 11160072_10153214945198672_9056248699437988248_o.jpg (106.49 KB, 720x1280 - viewed 150 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #111 on: May 06, 2015, 04:48:53 pm »


Bez Šoškiča ne ide. On je tamo svake godine vođa puta i ekipe.
Čestitke!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #112 on: May 06, 2015, 05:19:54 pm »

Све честитке!
Logged
petrikonja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #113 on: September 13, 2015, 10:48:11 am »

Juce je promovisano 157 novih oficira ,da to mozda nije malo puno s obzirom na brojno stanje vojske u Srbiji? Predpostavljam da u vojsci neko vodi racuna o tome koliko oficira ode u penziju koliko novih dodje na duznost al cifra od 157 mi je nekako puno..interesuje me dal ima neko podatak koliko je JNA  novih oficira godisnje postavljala na duznosti s vojnih alademija.Takodje mi je zanimljivo sad sto pisu "Menadzer smera kopnene vojske.." nekad je to bio pesadijski p.porucnik zar ne ?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #114 on: September 13, 2015, 11:18:18 am »

Juce je promovisano 157 novih oficira ,da to mozda nije malo puno s obzirom na brojno stanje vojske u Srbiji? Predpostavljam da u vojsci neko vodi racuna o tome koliko oficira ode u penziju koliko novih dodje na duznost al cifra od 157 mi je nekako puno..interesuje me dal ima neko podatak koliko je JNA  novih oficira godisnje postavljala na duznosti s vojnih alademija.Takodje mi je zanimljivo sad sto pisu "Menadzer smera kopnene vojske.." nekad je to bio pesadijski p.porucnik zar ne ?

To jedan od smerova. Na KoV-u imas i OMJ, artiljeriju itd. , a svi oni su menadzeri u odbrani.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #115 on: September 13, 2015, 09:43:33 pm »

То са "менаџерима" су претерали, односно погрешно су дефинисали. По мом суду боље да су им дали звање инжињера организације рада или тако нешто. Звање менаџер у било којој струци не значи ама баш ништа, посебно када је у питању почетник. Менаџер се постаје постављењем на неку руководећу дужност а стиче кроз праксу. Теорија може доста да користи, али само ако је умеш применити у конкретној пракси. Ако тај официр оде из војске, где ће да се запосли као "менаџер у одбрани". Па ови цивилни факултети су "нашатнцовали" менаџера безбедности толико да  већина може да ради у "струци" само као портири.

Да ли их је пуно или мало свршених војних академаца тешко је прецизно рећи. Зависи од формације, односно потреба који је условљен и одливом кадра (што одласком у пензију, што напуштањем војске). Лично ценим да је то много. Колико сам пратио ове године је уписано значајно мање кадета. Ипак, не може се то судити само на основу једне класе. Потребно је знати неки десетогодишњи одлив и у том периоду прилив па дати приближну оцену, као и пројекцију организације (формације) војске - потребу за кадром. Иначе, пројектовање кадра се ради на бази претпоставке да је просек останка у војсци око 20 година.

Тешко да ће неко знати колико је младих потпоручника завршавало војне академије у ЈНА. Није било исто сваке године (класе) аи формација ЈНА се мењала (углавном смањивала) Отприлике 70-тих и 80-тих око 600-700 по години (када је ЈНА имали приближно 250000 људи). У мојој класи ВА КоВ завршило је око 250.  У интендантском смеру 40-50. Претпостављам да је у морнарици (морнарички и технички смер) завршило око 70-80. Толико отприлике и у Рајловцу (ВзТА), 50-так у Задру (ВВА) и у Загребу (ВТА) око 100-150.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #116 on: July 20, 2017, 12:16:20 pm »

Школовање кадета из Анголе на Војној академији и ВМА
Аутор: М.Г.четвртак, 20.07.2017.

На састанку министра одбране Александра Вулина са амбасадором Анголе Жозе Жоао Мануелом обострано је констатовано да пријатељски односи две земље представљају одличну основу за развој и интензивирање укупне билатералне сарадње.

Министар Вулин изразио је захвалност амбасадору Мануелу, на крају његовог мандата у Србији, на активном приступу и значајном доприносу који је дао унапређењу посебно сарадње у области одбране.

Како је саопштено из Министарства одбране, посебан успех остварен је у школовању кадета и усавршавању официра из Анголе на Војној академији у Београду. Тренутно је на школовању 12 анголских кадета, који ће почетком септембра на промоцији испред Народне скупштине бити унапређени у прве официрске чинове.

У плану је долазак 30 кадета на школовање у Војну академију и 15 кадета на Медицински факултет ВМА. У области војномедицинске сарадње, за крај године планирана је трилатерална медицинска вежба у Анголи.

or: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #117 on: December 18, 2017, 09:37:19 pm »

Вулин: 300 милиона за реконструкцију Војне академије

Mинистар одбране Александар Вулин обишао је данас Војну академију и упознао се са степеном реализације инфраструктурних радова који је се спроводе у тој високошколској научној установи, а за шта је намењено 300 милиона динара.

Са њим су били и начелник Генералаштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, државни секретар Бојан Јоцић и начелник Војне академије генерал-мајор Горан Зековић.

„Војна академија је понос наше војске. У читавом свету зна се за дугу традицију војног школства Србије и постоји велико интересовање страних партнера да шаљу своје официре, своје кадете на школовање у нашу Војну академију. И не само због тога, али и због тога, а на првом месту због комфора наших студената, наше деце, ми смо решили да Војну академију целокупно обновимо”, казао је Вулин, саопштило је Министарство одбране.

У току ове и следеће године наменили смо око 300 милиона динара за радове на Војној академији, где ћемо реновирати не само писту, већ и унутрашњост, спортски центар, смештајне капацитете, стрељану, све оно што је потребно нашим кадетима да би могли да се школују и да бисмо још једном показали колико нам је стало до наших будућих официра, истакао је министар одбране.

Он је рекао да се подизањем животног стандарда, квалитета живота и рада, омогућава боље и успешније образовање кадета.

„Исто тако, хоћемо да подигнемо атрактивност војног позива, да деца знају, и да њихови родитељи знају да када долазе у Војну академију, долазе у најбољи смештај, долазе у најбољу установу, где наравно раде и најбољи људи”, рекао је Вулин.

Начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Љубиша Диковић рекао је да Војна академија оспособљава кадар за потребе Војске Србије - официре различитих профила, различитих родова и служби - и да та високошколска и научна установа, која је позната међу оружаним снагама света, мора кадетима да обезбеди и такве услове живота и рада које имају најсавременије армије света.

„Ово што данас видите јесте почетак стварања услова који ће обезбедити да се наши кадети, наши официри, наши подофицири како у процесу усавршавања на основним студијама, тако и на Командно-штабном и Генералштабном усавршавању, још више оспособе за оно што их очекује по завршетку тог нивоа школовања”, рекао је Диковић.

Он је додао да ће по пројекту, кад се заврши изградња, услови које ће имати наши кадети и официри, заиста бити на светском нивоу.

„Радује чињеница да се не само убрзаним темпом опремамо са наоружањем и војном опремом, него и да стварамо и побољшавамо услове за живот и рад наших официра - истакао је начелник Генералштаба, наводи се у саопштењу.

Министар одбране је обишао Спортски центар Војне академије и унутар њега нови кардио-центар и теретану. (Танјуг)

link
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #118 on: July 21, 2018, 04:49:13 pm »

Вулин отворио савремену стрељану у Војној академији
Аутор: М.Г.субота, 21.07.2018.

Министар одбране Александар Вулин отворио је, у присуству начелника Генералштаба Војске Србије генерала Љубише Диковића, реконструисану и модернизовану пиштољску стрељану у касарни „Генерал Јован Мишковић” у Београду, саопштено је из Министарства одбране.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Поводом отварања стрељане приказане су и вежбе „Симулационо гађање стрељачким оружјем на тренажеру”, „Гађање тренутних циљева” и тактичка вежба са бојевим гађањем у којима су учествовали припадници батаљона војне полиције специјалне намене „Кобре” и кадети Војне академије. Како је истакао министар Вулин, захваљујући подршци председника Србије и врховног команданта ВС Александра Вучића и подршци Владе Републике Србије, кренуло се у процес обнављања војне инфраструктуре.

- Ово су највећа улагања у Војну академију од њеног оснивања и први пут имамо овако модерну и савремену стрељану, још од давне 1989. године. Влада Србије наменила је 78 милиона динара за оспособљавање свих стрељана у Војној академији и можемо да кажемо да ће наши кадети и припадници специјалних јединица моћи да се обучавају у складу са највишим светским стандардима. Не постоји ништа савременије од овога, а посебно ми је задовољство што могу да кажем да су технологију падајућих мета усвојили управо стручњаци из Војнотехничког института – рекао је Вулин. Према речима Диковића, ова стрељана је јединствен објекат у Министарству одбране и Војсци Србије.

- Омогућава да учимо људе да гађају, од почетне обуке до напредне и завршне, и да проверавамо њихову оспособљеност – ватрену и тактичку обученост истакао је Диковић. Начелник Војне академије пуковник Мирослав Талијан нагласио је да је улагање у пиштољску стрељану, њену адаптацију и реконструкцију, велики допринос унапређењу обуке из области наоружања и гађања.

- Осим ове стрељане, адаптира се и виртуелни део стрељане у којем се припрема за бојева гађања – рекао је пуковник Талијан.

Izvor: www.politika.rs


* 002.jpg (15.79 KB, 672x448 - viewed 63 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #119 on: September 27, 2018, 08:19:06 am »

Кадети Војне академије на скупу ОДКБ-а у Русији
Аутор: М.Г.среда, 26.09.2018.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Кадети Војне академије из Београда учествују у раду Међународне омладинске школе ОДКБ-а (Организација договора о колективној безбедности) која се одржава у Санкт Петербургу. Како је саопштено из ове безбедносне организације коју предводи Русија, на овом скупу, учествују млади, углавном студенти, из шест држава овог савеза (Русија, Белорусија, Јерменија, Казахстан, Таџикистан и Киргизија) и Србије. Основна тема рада Међународне омладинске школе ОДКБ-а су безбедност и сарадња на простору Евроазије. Предавачи на сусрету младих који се одржава у Русији су представници овог савеза, дипломате и професори. Иначе, скупови младих ОДКБ-а одржани су и у Београду 2015. и 2017. године.

Izvor: www.politika.rs


* 001.jpg (32.52 KB, 672x418 - viewed 56 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.