PALUBA
March 28, 2024, 09:44:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna akademija (Univerzitet odbrane) VS - aktivnosti  (Read 77280 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #180 on: October 20, 2021, 08:55:45 am »

19.10.2021.

Курс за дужности органа финансијске службе у батаљону-бригади

Девети по реду „Курс за дужности органа финансијске службе у батаљону-бригади“ одржава се у Војној академији у Београду. Курс реализују Војна академија и Сектор за буџет и финансије Министарства одбране.   Курс који похађају лица из финансијске службе Министарства одбране и Војске Србије, има за циљ обнављање стечених и усвајање нових знања из области материјалног и финансијског пословања у Војсци Србије.

Полазницима курса обратио се пуковник Нермин Јусуфовић, начелник Одељења за буџет и планирање, који је истакао значај константног усавршавања кадра финансијске службе, препознат од стране Сектора за буџет и финансије Министарства одбране. Програм курса, који траје до 22. октобра, обухвата теме из материјалног и финансијског пословања у Војсци, планирања финансирања, извршења буџета, плата, накнада и других новчаних примања у Војсци.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #181 on: October 30, 2021, 06:43:12 am »

29.10.2021.

Завршен Курс за официре за односе са јавношћу

Петодневни Основни курс за официре за односе са јавношћу, који је за 11 полазника Министарства одбране и Војске Србије организовала Управа за односе са јавношћу, завршен је данас у Дому Војске Србије у Београду свечаном доделом уверења о завршеном усавршавању.
Начелник Управе за односе са јавношћу пуковник др Михаило Зоговић, обраћајући се полазницима, оценио је да садржај Курса, официрима за односе са јавношћу у јединицама, командама и установама Министарства одбране и Војске Србије, нуди квалитетну стручну основу за обављање њихових формацијских дужности.

- Имали сте прилику да сагледате специфичности места и улоге Управе за односе са јавношћу и сложеност система који има своје функционалне везе од стратегијског до нижег тактичког нивоа. Предавања и вежбе из комуникацијских вештина и продукције медијског садржаја су вам помогле да квалитетније сарађујете са медијима и компетентније саветујете доносиоце одлука у вашим целинама када је реч о  питањима односа са јавношћу – истакао је пуковник Зоговић.

Он је нагласио да је континуирано усавршавање лица која се у систему одбране баве односима са јавношћу изузетно важно и изразио очекивање да ће велики део полазника Основног курса за односе са јавношћу похађати, током наредних година, и више нивое усавршавања које Управа организује.

Основни курс за официре за односе са јавношћу састојао се из четири целине. Током прве полазницима су представљене теоријске основе комуникације, медија и односа са јавношћу. Други сегмент односио се на организацију и функционисање система за односе са јавношћу у Министарству одбране и Војсци Србије, док је трећа целина подразумевала предавања и вежбе у писању вести и извештаја, те израде фотографија и кратких видео садржаја. Четврта група предавања и вежби бавила се развојем комуникацијских вештина које полазници треба да примењују у јавним наступима.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #182 on: December 16, 2021, 07:52:11 am »

15.12.2021.

Научни скуп „Косово и Метохија – безбедносни изазов и/или перспектива Републике Србије“

Институт за стратегијска истраживања Универзитета одбране организовао је данас у Дому Гарде на Топчидеру, научни скуп под називом „Косово и Метохија – безбедносни изазов и/или перспектива Републике Србије“. Носећа идеја одржавања скупа била је разматрање безбедносних изазова и могуће перспективе косовско–метохијског проблема као кључног питања националне безбедности Републике Србије.

Данашњој активности присуствовали су в.д. помоћника министра одбране за политику одбране Предраг Бандић, ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник доц. др Горан Радовановић, начелник Војне академије пуковник проф. др Срђан Благојевић, начелник Школе националне одбране пуковник Мићо Сувајац, представници Министарства одбране, Војске Србије, Универзитета одбране, научних института, универзитета као и други чланови академске заједнице из земље и иностранства.

Отварајући скуп, ректор Универзитета одбране истакао је да решење „косовског питања“ представља најзначајнију компоненту одржавања и учвршћивања државно-територијалног интегритета Србије и стабилности у окружењу.

– „Косовско питање“ заокупља посебну пажњу српске државе још од Берлинског конгреса и стварања Призренске лиге, да би у доба друге Југославије задобило виталан значај за опстанак Републике Србије. Као културно и духовно упориште српског народа и државе, Косово и Метохија представља безбедносни проблем највишег степена с којим се Република Србија тренутно суочава. Наглашена агресивност која прати деловање привремених приштинских институција, посебно угрожавање егзистенције српског живља у овом простору и његовог културног и духовног наслеђа, чине претње националној безбедности Републике Србије највишег степена – рекао је генерал Радовановић.

Након ректора Универзитета одбране скупу се обратила директорка Института за стратегијска истраживања, ванр. проф. др Јованка Шарановић, указујући да се питање косовско-метохијског проблема непрестано налази у фокусу истраживачке пажње Института, што се од овакве институције и очекује.

– Актуелни аспекти кризе на КиМ из 1998, Генеза сукоба на КиМ из 2004, Анализа кризе и предлог стратегије Републике Србије за решавање статуса КиМ из 2004. године, чине пројекте који су до сада реализовани унутар Института по питању разматрања косовско-метохијске кризе. Поред њих, Институт је пажњу овом проблему посветио организовањем или учествовањем у различитим научним скуповима – истакла је Шарановић.

Износећи закључке, проф. Шарановић је истакла да су данашања излагања сасвим сигурно дала један нови поглед на косовско-метохијску проблематику и да различите идеје, изнесене током скупа, несумњиво представљају допринос стратешком промишљању могућих модалитета решавања ове проблематике.

Актуелност теме, одзив бројних излагача и гостију као и садржај пристиглих радова представљали су основу за плодотворну дебату вођену кроз три панела: ''Перспективе косовско-метохијске безбедности: геополитички аспекти''; затим ''Идентитетска трвења: узроци, упоредне анализе и могућа решења'' и, последњи, ''Стратегија и мека моћ у косовско-метохијској безбедносној парадигми''.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #183 on: February 05, 2022, 08:19:44 pm »

05.02.2022.

Обука кадета Војне академије у зимским условима

Кадети 145. класе Војне акедемије, током предходне две недеље, на 51. скијашком полигону на Копаонику, реализовали су обуку у зимским условима која обухвата физичко васпитање, војну топографију, наоружање са наставом гађања и тактичку обуку.

У оквиру сегмента обуке посвећеном физичком васпитању, које је заступљено највећим бројем часова, кадети су успешно прошли обуку у алпском, нордијском и турно скијању, а у склопу наставног плана војне топографије - патролно кретање по непознатом земљишту и оријентацију у зимским условима уз помоћ топографске карте, ручне бусоле, ортофото карте и дигиталног уређаја за оријентацију и ласерског даљиномера.

Кад је реч о оријентацији и патролном кретању, будући официри Војске Србије опробали су се у дневним и ноћним условима, с тим да је дневна маршрута била дупло дужа од ноћне и износила је 10 километара.

Приликом реализације тактичке обуке, посебна пажња посвећена је изради објеката за дејство, заштиту и одмарање у зимским условима, као и употреби наоружања уз коришћење скијашке опреме, па су кадети први пут имали прилику да у оквиру предмета наоружање са наставом гађања, користе турно скије, „ер софт наоружање“, које је Војна академија набавила ове године, као и таргет мете. Реч је о три новине које су, по мишљењу наставника, умногоме побољшале заинтересованост и мотивацију кадета.

Потпуковник Зденко Шиљак, командант логорског простора, истиче да је, иако су временски услови били захтевни, план логоровања у потпуности реализован, и да су, боравећи на Копаонику, кадети стекли нова знања и вештине које ће им у будућности бити значајна на првим официрским дужностима.

На обуци је и кадеткиња друге године Теодора Јовановић која каже да је обука била садржајна и да су њене колеге и старешине задовољни постигнутим резултатима.

-  Реализовали смо и приказ оспособљености, својеврсну круну нашег обучавања на Копаонику. Посебни облици наставе кадетима пружају различита искуства која ћемо највише користити током каријере - истиче кадеткиња Теодора Јовановић.

Њен колега, кадет Никола Малић, додаје и да су током обуке на Копаонику успешно савладали нордијско, алпско и турно скијање, што ће им умногоме олакшати савладавање терена.

-  Наши инструктори у скијању несебично су нам пренели своја знања, а ми смо се трудили да их усвојимо па вам заиста могу посведочити да сада сваки кадет 145. класе зна да скија. Ова обука представља спој теорије и праксе, а имали смо прилику и да се уверимо колико су колективни дух и тимски рад битни за савладавање постављених задатака - каже Никола Малић, кадет друге године Војне академије.

Напомињемо да ће конкурс за упис у војне школе бити отворен од 15. фебруара до 31. марта на који могу да се пријаве младићи и девојке који желе да похађају Војну академију, Медицински факултет Војномедицинске академије, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу.

Подсећамо да је расписан  конкурс за трећу класу Курса за подофицире Ратног ваздухопловства и ПВО на који се заинтересовани могу пријавити до почетка марта. Такође, сви заинтересовани за Курс слушалаца резервних официра рода авијације пријаве могу поднети до 31. марта 2022. године. Више информација о условима и начину конкурисања можете пронаћи на следећем линковима:

Јавни оглас за пријаву кандидата за слушаоце курса за резервне официре Војске Србије рода авијације

Јавни конкурс за пријем у професионалну војну службу на неодређено време у својству подофицира

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #184 on: February 16, 2022, 06:31:18 am »

Уторак, 15.02.2022.

Отворен конкурс за упис у војне школе

Министарство одбране расписало је конкурс за упис у војне школе, који ће трајати од 15. фебруара до 31. марта 2022. године.

Овогодишњим конкурсом предвиђен је упис за 100 будућих кадета Војне академије и 25 Медицинског факултета ВМА, као и 80 ученика Војне гимназије и 70 ученика Средње стручне војне школе.

Војна академија у школској 2022/2023. години нуди основне академске студије на смеровима: Копнена војска, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Војно ваздухопловство, Војносаобраћајно инжењерство и Економија одбране.

Право да конкуришу за упис основних студија на Војној академији имају младићи и девојке рођени 2001. године или касније, односно 2002. године или касније за студије на Медицинском факултету Војномедицинске академије. Неопходан услов је, такође, да кандидати имају завршену четворогодишњу средњу школу.

За кадете студијских програма Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите и Војносаобраћајно инжењерство биће потребна диплома четворогодишње средње школе техничке струке или гимназије, док ће за Медицински факултет ВМА, осим свршених гимназијалаца моћи да конкуришу и они са дипломама средњих школа здравствене или ветеринарске струке у трајању од четири године, јавља Танјуг.

Младићи и девојке који имају амбицију да постану војни пилоти и упишу студијски програм Војно ваздухопловство морају да испуне и допунске услове прописане посебним програмом медицинско-здравствене и психолошке процене кандидата за тај студијски програм, као и да успешно савладају селективну падобранску и летачку обуку.

Школовање у Војној академији има структуру основних академских студија првог степена у трајању од четири године, што подразумева 240 ЕСПБ бодова. После завршетка школовања кадети стичу високо образовање и стручна звања.

Школовање на Медицинском факултету Војномедицинске академије Универзитета одбране у Београду има структуру интегрисаних академских студија у трајању од шест година (12 семестара), односно 360 ЕСПБ. После завршетка школовања кадети стичу високо образовање и стручно звање доктор медицине, како је прописано акредитованим студијским програмом.

После завршених студија кадети Војне академије биће произведени у чин потпоручника одговарајућег рода или службе, док ће свршени дипломци Медицинског факултета постати потпоручници санитетске службе.

За статус ученика Војне гимназије и Средње стручне војне школе „1.300 каплара” у Београду право пријављивања имају дечаци и девојчице рођени 2006. године или касније.

Кандидати за Војну гимназију, који испуњавају услове конкурса, мораће да савладају проверу физичке способности, као и тестове знања из математике и српског језика и књижевности. Поред тога, обавиће се психолошка и медицинско-здравствена процена, као и безбедносна провера свих кандидата.

Школовање у Војној гимназији траје четири године по наставном плану и програму гимназија општег смера који обухвата и специфичне војне садржаје. Након завршеног школовања у Војној гимназији ученици су у обавези да наставе школовање у Војној академији.

Ученицима Средње стручне војне школе, у зависности од опредељења, предстоји школовање по плану и програму Ваздухопловнотехничког смера, Јединица за електронска дејства и Телекомуникација и информатике. Након завршеног школовања у Средњој стручној војној школи „1300 каплара” ученици се примају у Војску Србије у својству професионалног подофицира, у чину водника.

Школовање у свим војним школама је бесплатно, а кадетима и ученицима обезбеђен је смештај, исхрана, одећа, односно униформа, уџбеници и школски прибор, спортска опрема, здравствена заштита и одговарајућа месечна новчана примања.

Поред врхунског образовања Војна академија, Медицински факултет ВМА, Војна гимназија и Средња стручна војна школа нуде бројне могућности за ваннаставне садржаје и подстичу развој талената и интересовања својих кадета и ученика.

Конкурси су отворени од 15. фебруара до 31. марта 2022.

Детаљне информације о конкурсима за упис у војне школе могу се пронаћи на следећем линку:

Упис у војне школе

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #185 on: February 18, 2022, 07:09:13 pm »

16.02.2022.

Начелник Војне академије пуковник Благојевић: Војне школе нуде врхунско образовање, сигуран посао и предвидиву каријеру

Начелник Војне академије пуковник ванредни професор др Срђан Благојевић и кадети Наталија Илић и Ђорђе Ђермановић гостујући у Јутарњем програму Радио телевизије Србије позвали су младе да се пријаве на новоотворене Конкурсе за упис у војне школе.

Пуковник др Срђан Благојевић је констатовао да је интересовање младих за војни позив у нашој земљи традиционално велико и истакао да се прошле године на Конкурс за упис у Војну академију пријавило 11 посто више младића и девојака који негују љубав према отаџбини, у односу на претпрошлу годину.
 
Академија нуди седам студијских програма
 
На питање новинара какво је предзнање потребно за Војну академију, имајући у виду да су кадеткиња Илић и кадет Ђермановић завршили Војну гимназију, пуковник је нагласио да свака од војних школа у том смислу има своје захтеве, те да је за упис потребно да се положи тест знања и провера физичких способности јер кандидати, како је подвукао - морају бити психофизички способни за тако важан позив.
 
- Када је реч о Војној академији, ми ове године примамо 100 кадета на седам различитих образовних профила. Ту је студијски програм Копнене војске, студијски програм Војног ваздухопловства као најинспиративнији, затим Економија одбране, а имамо и четири студијска програма који су инжењерског образовног профила – рекао је пуковник Благојевић.
 
Он је потврдио констатацију водитељке да је школовање на свим војним школама бесплатно и додао да, поред тога, ученици и кадети добијају и месечне стипендије.
 
- Међутим, није то суштина војног позива. Суштина је у квалитету образовања, васпитања и врхунском знању које они стичу у војним школама – истакао је начелник Војне академије.
 
Војни позив се живи
 
На питање какав је пут после завршетка школовања, начелник Војне академије рекао је да Министарство одбране и Војска Србије обезбеђују сигуран посао и предвидиву каријеру.
 
- Ту су, наравно, и могућности даљег усавршавања и школовања у оквиру Универзитета одбрана, осталим универзитетима и факултетима у Републици Србији и у иностранству. Такође, ту су и каријерна усавршавања на различитим нивоима где они употпуњују своја знања и вештине – нагласио је Благојевић.
 
Говорећи о суштинским разлозима зашто млади људи треба да упишу војну школу, начелник Војне академије рекао да се војни позив не ради, нити одрађује, него се живи.
 
- То је, пре свега, један частан позив, који обезбеђује младим људима, будућим официрима, лепо и угледно место у друштву – закључио је.

Знања, вештине и пријатељства за читав живот
 
На питање о разлозима и мотивацији за војну школу кадеткиња Наталија Илић је одговорила да је упис у Војну гимназију, будући да је то била тек трећа генерација у коју су, поред дечака, примане и девојчице, њој изгледао као „пут којим не иде свако“.
 
- Нисам се покајала, стекла сам много нових знања, много искуства и незаборавних успомена па упис Војне академије више није представљао питање, већ наставак пута којим сам кренула – рекла је Илић.
 
Кадет Ђорђе Ђермановић сагласио се са речима своје колегинице и додао да је и сам прво уписао Војну гимназију, а затим и Академију која, како је нагласио, после дипломирања нуди усавршавања на свим нивоима студија.
 
Кадети су објаснили да, поред образовних садржаја, Војна академија подстиче развој интересовања и вештина својих кадета и нуди бројне садржаје попут спортског центра и мноштва спортских терена.
 
- Ту су секција беседништва, плесна секција, хорска и музичка секција... Издвојио бих то да су кадети из музичке секције извели концерт на Тргу Републике претходне године. Наравно ту је и велики број спортских секција, како секција борилачких вештина тако и секција колективних спортова – рекао је кадет Ђорђе Ђермановић и додао да кадети наше Војне академије сваке године организују атлетске митинге са колегама из Руске Федерације који се наизменично организују у обе земље.
 
Упитана како су се суочавали са изазовима одвајања од породице, кадеткиња Илић рекла је да ученицима и кадетима то не пада тешко колико то, можда, изгледа са стране.
 
- Трудимо се да заједно нађемо најбољи начин да извршимо све наше обавезе, а да нам то буде и занимљиво – истакла је она.
 
Кадет Ђорђе Ђермановић подсетио је да је Војна академија институција која баштини традицију официрског образовања од 1850. године и да су се у њој школовале највеће српске војсковође, што је, као је оценио, само по себи велика част. Он је упутио позив младима да се пријаве на конкурсе за војне школе које нуде широко образовање и сигуран посао.
 
- Уколико су спремни да прихвате изазов, желе вредно да уче и да раде, треба да упишу Војну академију, јер то је место где се стичу знања, вештине и пријатељства за читав живот – поручио је Ђермановић.
 
Конкурси за упис у Војну академију, Медицински факултет ВМА, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу „1.300 каплара“ отворени су јуче, 15. фебруара, а рок за конкурисање је до 31. марта.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #186 on: February 18, 2022, 07:11:44 pm »

17.02.2022.

Средњошколцима позив да у суботу посете Војну академију

Војна академија отвориће у суботу 19. фебруара, од 11 до 14 часова, врата свим заинтересованим ученицима средњих школа и њиховим родитељима који желе да се из прве руке упознају са наставним планом и програмом те високошколске установе, смештајним и спортским капацитетима као и условима конкурса и процедурама за упис на неки од укупно седам студијских програма у наредној школској години.

Конкурс за упис у војне школе – Војну академију, Медицински факултет ВМА, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу отворен је 15. фебруара, а заинтересовани кандидати и кандидаткиње моћи ће да поднесу пријаве до 31. марта ове године. Акција „Отворена врата“ управо је прилика да будући кадети и кадеткиње, сваке суботе до 26. марта, сагледају све предности студија на Војној академији и отклоне потенцијалне недоумице које их можда деле од одлуке да постану будући официри Војске Србије.

Младићима и девојкама који самостално или са родитељима у суботу дођу на Бањицу домаћини ће бити старешине, професори и кадети Војне академије који ће им представити динамику живота и рада у тој установи. Гости ће имати прилику да обиђу наставне кабинете, Спортски центар и спортске терене као и објекте и собе у којима станују кадети и на тај начин сагледају како изгледају образовне и ваннаставне активности, те рекреативни садржаји који ће им бити на располагању уколико се изборе за једно од 100 места колико ће бројати наредна класа.

Поред информација о процесу селекције и пријемним испитима, припадници Војне академије биће на располагању и за питања у вези са професионалном војном службом и каријером која очекује све оне који успешно стекну диплому официра Војске Србије.

Министарство одбране и Војна академија позивају све заинтересоване средњошколце да у суботу 19. фебруара између 11 и 14 часова буду гости Војне академије у Београду на адреси Вељка Лукића Курјака 33.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #187 on: March 06, 2022, 10:52:47 am »

05.03.2022.

Научник светског гласа позива средњошколце - упишите Војну академију

Војне школе одувек су, осим по својој традицији и устројству, биле познате и по квалитету образовања које нуде. Стручност и посвећеност наставника и професора који преносе знање ученицима Војне гимназије и Средње стручне војне, као и кадетима Војне академије и медицинског факултета ВМА одлучујући су фактор успешности процеса изградње и обликовања будућих официра Војске Србије.

Међу низом изузетних предавача на катедрама Војне академије издваја се потпуковник ванредни професор др Драган Памучар један је од најутицајнијих светских експерата у области операционих истраживања, посебно у логистици и саобраћају. Реч је о официру који је творац бројних оригиналних алгоритама којима се оптимизују и рационализују логистички процеси у нашој Војсци.

Будући кадети Војне академије, али и они који после основних наставе са мастер и докторским студијама, имаће част да слушају предавања једног од најцитиранијих светских ауторитета у области операционих истраживања. Потпуковник Драган Памучар је на основним студијама, у оквиру студијских програма Војносаобраћајно инжењерство и Логистика одбране, носилац предмета Основи операционих истраживања, Терети у транспорту и Основи водног, ваздушног и железничког саобраћаја. На мастер академским студијама носилац је предмета Операциона истраживања на студијским програмима Логистика одбране и Менаџмент у одбрани, док је на докторским студијама носилац премета Методе оптимизације на студијском програму Менаџмент у одбрани.
 
Животни и професионални пут потпуковника др Памучара био је препун изазова, а Војска је, како сам истиче, организација која му је омогућила да развије своја знања и постане научник светског гласа.
 
– Војска ми је дала све. Одрастао сам у породици војног службеника, судбина ми је била да одрастам у Хрватској и да осетим све нелагодности и непријатности које су деведесетих година прошлог века погодиле војна лица и њихове породице у сецесионистичким републикама. И тада, живећи у страху и неизвесности, осетио сам бригу војске о нама, ниједног тренутка нисмо били остављени на милост и немилост оних који нас нису желели у својој близини. У Војној гимназији сам имао огромну подршку својих професора и другова, такав однос наставио се и на Војној академији и даље, током каријере. Данас имам стан, купљен на кредит, уз бенефиције које нам је Војска обезбедила и у потпуности сам уверен да не бих постигао ни део овога што јесам без подршке Војске и државе. Зато сам захвалан Војсци и држави и својим радом само враћам оно што сам добио. Сматрам да је то патриотизам. Максимално посвећивање изабраном послу и постизање жељених резултата у складу с уложеним трудом – каже Памучар.

Докторска дисертација потпуковника Драгана Памучара проглашена је за најбољу у Министарству одбране 2013. године. У два наврата (2017. и 2018. године) проглашен је за најбољег научног радника на Универзитету одбране, а његова истраживања, везана за области вештачке интелигенције, математичких модела за процес доношења одлука, neuro-fuzzy системе, примену различитих теорија неизвесности у моделовању система за подршку одлучивању, fuzzy и rough скупове, neutrosophic теорију, представљају научно поље којим суверено влада.
 
Истраживања и резултати потпуковника др Драгана Памучара, објављени у најцењенијим светским публикацијама, цитирани су више хиљада пута, тако да је он данас међу свега два одсто најцитиранијих, а тиме и најутицајнијих светских научника у тој области.

- Желео бих да поручим средњошколцима, будућим ученицима Војне гимназије и кадетима Војне академије да опредељење за војни позив отвара низ могућности да се изграде и у струци и науци. Бити део система одбране је била је и остала привилегија најбољих и најупорнијих, а сви ми који учествујемо у процесу образовања будућих официра сматрамо тај посао великом чашћу и радимо га са највећом посвећеношћу и задовољством. Надам се да ће међу мојим садашњим и будућим кадетима и постдипломцима бити оних који ће, осим изузетне војничке каријере, начинити и значајне искораке у науци на добробит наше Војске и наше Србије – каже потпуковник Памучар и позива младиће и девојке да искористе прилику и конкуришу за упис на Војну академију до краја марта ове године.
 
Више информација о актуелном конкурсу за упис на Војну академију, Медицински факултет ВМА, Војну гимназију и Стредњу стручну војну школу „1.300 каплара“ могу се пронаћи на сајту Министарства одбране.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #188 on: March 11, 2022, 07:15:13 am »

10.03.2022.

Предавање амбасадора Републике Француске полазницима 11. класе Високих студија безбедности

Амбасадор Републике Француске у Србији Пјер Кошар одржао је данас предавање „Стање билатералних односа са Р. Србијом и погледи на безбедносне изазове, ризике и претње у Југоисточној Европи и свету“ полазницима 11. класе Високих студија безбедности и одбране у Школи националне одбране „Војвода Радомир Путник“.

Током свог предавања, француски амбасадор се осврнуо на тренутни геополитички положај Француске, њене погледе и однос са земљама Европе и Западног Балкана, а посебно на односе са Републиком Србијом.
 
Полазницима је презентован и француски поглед на актуелне безбедносне претње у Европи и свету, а које имају утицај и на националне интересе Републике Француске и Републике Србије, посебно у операцијама очувања мира у региону и свету.

Такође, истакнути су и француски ставови у погледу перспективе даљег развоја безбедносних структура и механизама у очувању и остваривању националних циљева на регионалном и глобалном нивоу, као и приоритети током актуелног председавања Француске Европском унијом.

Предавању је присуствовао ректор Универзитета одбране ванр. проф. генерал-потпуковник др Горан Радовановић, пуковник Небојша Свјетлица из Сектора за политику одбране МО, као и пуковник Лоран Вондершер изасланик одбране Републике Француске у Републици Србији.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #189 on: March 14, 2022, 07:11:54 am »

Недеља, 13.03.2022.
Милан Галовић

Војнички позив се не одрађује, он се живи

Војна академија уписује нову генерацију кадета, шта би заинтересовани требало да знају о боравку и раду у овој институцији

У витринама кабинета налазе се аутоматске пушке којима је наоружана Војске Србије, на средини просторије је округли сто уз чије ивице су поређана оптоелектронска средства за осматрање и нишањење. Група кадета проучава домаћу снајперску пушку „црна стрела”, док се поред њих налазе митраљез и аутоматски бацач граната.

Ово је очигледно препознатљив призор с Војне академије, али далеко од тога да су студије на овој институцији само учење о оружју. Будући официри стичу много шира знања, а до краја марта је отворен конкурс за пријем нове генерације кадета. У строј будућих старешина стаће тачно 100 младића и девојака. Пре него што донесу тако важну одлуку као што је конкурисање за Војну академију, шта би они требалo да знају о томе како изгледа живот и рад током овог образовног процеса?

Екипу „Политике” у овој важној националној институцији, смештеној на београдској Бањици, примио је пуковник ванредни професор др Срђан Благојевић (1980), начелник Војне академије. Он се на овој дужности налази од новембра, до сада је био продекан за наставу и десет година ради у војном образовању. Кадетима предаје предмете Политички систем и Методологија научноистраживачког рада.

– Квалитет образовног процеса, као и знање и вештине које се стичу током школовања, припремају кадете за веома одговорну официрску дужност. Она подразумева изузетну одговорност, захтева одрицање и перманентно усавршавање, али је један од најчаснијих позива који будућим официрима обезбеђује угледно место у друштву. Зато позивамо младе људе који негују истинску љубав према униформи, војсци и држави да прихвате изазов и конкуришу у војне школе – каже начелник Благојевић.

Он напомиње да се селекција за ову образовну установу завршава пре тестирања за упис цивилних високих школа и факултета, тако да они који не упишу Војну академију имају довољно времена да се фокусирају на цивилно образовање. Такође, будућим кандидатима указује на специфичности војног школовања.

– Школовање на Војној академији представља спој академског образовања и војничких обука и васпитања. Искрено да кажем, током школовања их чека пуно обавеза и изазова у савладавању нимало лаких наставних садржаја. Могу да очекују пуну подршку својих командира и наставника који су изузетно посвећени свом позиву јер, у крајњем, војнички позив се не ради и не одрађује, војнички позив се живи. Такође, веома је значајна чињеница да су на Војној академији војнички колективи изузетно снажни и да се све препреке до официрских розетни савладавају у једном својеврсном заједништву – истиче начелник Благојевић.

Продекан за наставу пуковник доцент др Александар Буквић каже да млади заинтересовани за студије до краја месеца сваке суботе, од 11 до 14 часова, могу доћи у Војну академију и питати све што их занима, а такође и обићи смештајне и наставне објекте. Многи су већ били, неки и са родитељима који, логично, желе да виде где ће им деца боравити и учити. Ова установа нуди широку лепезу образовања кадрова потребних систему одбране – то су студијски програми Копнена војска, Технолошко-инжењерство материјала и заштите, Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Војно ваздухопловство, Војносаобраћајно инжењерство и Економија одбране.

– Број испита зависи од студијског програма, али може се рећи да се током школовања полаже око 40 испита. Последњих година међу примљеним кандидатима је око 30 одсто девојака. Током студија изводе се и посебни облици наставе, односно пракса у окружењима попут оних у којима ће радити будући официри – објашњава продекан Буквић.

Он објашњава да је војна дисциплина једно од обележја школовања кадета. Постоје и санкције за њено кршење, али селекција кандидата се у пракси добро обави, кадети су мотивисани за рад у војсци, тако да у пракси нема значајнијих проблема с кршењем тих правила. Ипак, и мотивисанима треба мало времена да се навикну на војнички колектив. Уклопе се и то практично постаје стил њиховог живота. Како то изгледа из угла кадета, питали смо кадета водника 144. класе Александра Петљанског, који студира на програму Копнена војска – инжињерија.

– У собама нас борави по троје-четворо. Сами водимо рачуна о чистоћи и уредности наших просторија, као и о прању одеће. Током боравка на академији носимо униформе, осим наравно при бављењу спортом, при чему морам да кажем да имамо одличну спортску опрему. Имамо телевизоре у заједничким просторијама, ко жели може да прати програм и после повечерја, наравно не ометајући друге. Користимо мобилне телефоне и друштвене мреже, с тим да објављене фотографије морају бити прикладне. У град излазимо у цивилној гардероби – објашњава Петљански.

А боравак изван круга академије зависи од просека оцена. Они с просечном оценом изнад осам могу да излазе сваког дана од 16 часова до поноћи, а они с нижим оценама могу да излазе петком увече, и суботом и недељом по подне и увече. Кадети с највишим оценама, с просеком између девет и десет, међу којима је и Петљански, могу да остају изван академије и целу ноћ, до шест ујутру.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #190 on: March 15, 2022, 06:55:59 am »

13.03.2022.

Најсавременија наставна средства у процесу школовања кадета


Војна академија непрекидно подиже стандарде увођењем бројних нових садржаја и технологија у процес школовања, модернизацијом инфраструктуре и обнављањем материјалне базе наставе припремајући будуће официре Војске Србије да знањем и спремношћу одговоре на актуелне и будуће изазове.

Бити спреман за будућност значи имати адекватна средства за постизање успеха – речи су пуковника Милоја Илића са Катедре тактике Војне академије, а један од таквих примера може се наћи управо у кабинету те Катедре – на Вежбовном командном месту тактичког нивоа.

– Вежбовно командно место тактичког нивоа намењено је, пре свега, за увежбавање полазника Основног командно-штабног курса и Командно-штабне школе, за доношење одлука у оквиру штаба и увежбавање штабова. Поред тога, ми смо овај кабинет адаптирали тако да можемо да га користимо и за завршне године школовања на основним академским студијама. Кадети Војне академије долазе овде у трећој и четвртој години како би разумели захтеве на које  у будућности треба да одговори командно место јединице – истиче пуковник Илић.

Он објашњава и да је акценат на визуализацији проблема. Тако, на пример, пре одласка на терен, на којем ће бити изведена вежба, припреме у кабинету омогућавају да се упозна простор и обраде готово сви сегменти релевантни за доношење одлука.

– Сам процес наставе представља увежбавање полазника за процес одлучивања у војним јединицама, рад у тиму – команди, а овај кабинет даје могућност визуелизације бојишта у процесу рада и обезбеђује све услове за правилну и правовремену одлуку. За рад у овом кабинету обезбеђен је хардвер и софтвер, као и пратећи уређаји и компоненте последње генерације. Софтвер који се користи (ГИС- Геоинформациони систем) су израдили припадници информатичке службе Војске Србије. Међу осталим новитетима које у кабинету користимо ту су и савремени оптоелектронски уређаји специјалних фотоапарата за прикупљање квалитетних података о зони операције и квадрикоптери тј. беспилотни летећи апарати намењени за осматрање и прикупљање података о карактеристикама окружења, зоне операције, у реалном времену – наглашава пуковник Илић.

Према његовим речима, у процесу доношења одлуке кабинет даје одличне могућности за развој варијанти употребе сопствених снага и непријатеља.

– За те потребе користи се тзв. паметна табла која омогућава стварање интерактивне површине на различитим пројекционим површинама. Такође, развијен је софтвер помоћу ког је, у додељеној зони, могуће на паметној табли распоредити снаге, односно  тактичке симболе тих снага, што у крајњем за резултат има квалитетне ратне игре које чине основу за будућу одлуку. Целокупно командно место, сва радна места, увезано су рачунарском мрежом тако да је податке могуће обједињавати у централном рачунару и даље вршити њихову дистрибуцију, контролу процеса од стане команданта и наставника. Важно је напоменути и да је кабинет информатички увезан са Центром за симулације у коме се проверава одлука – рекао је пуковник Илић.

Он истиче да се ради на томе да се додатно искористе могућности система „Мајлс“, који постоји у војсци и новитети попут симулатора за тенк М-84.

- Те симулаторе увезали бисмо са Центром за симулације, у којем ће на пример у симулационом софтверу тећи вежба ранга батаљона. Полазници Основног командно-штабног курса били би, рецимо, у улози командира чета, а они који су на основним студијама били би командири водова. Неки од њих биће део виртуалног окружења те би заиста у тим симулаторима борбених возила као што је тенк М-84 учествовали у борбеном дејству у правом окружењу. Суштина је у томе да ми као школа морамо да остварујемо напредак, јер нама долази популација ђака којима је екран све. Трудимо да процес нашег обучавања испрати све трендове у савременом свету – напомиње пуковник Илић.

На Војној академији кључно је подстаћи кадете на размишљање, јер ширина њиховог размишљања богатство је наше војске, поручује пуковник Илић, и наглашава да се на усавршавању кадрова у војсци ради током читаве каријере.

Кадети Војне академије по завршетку основних студија могу рачунати на сигурно запослење у јединицама Војске Србије, али и на бројне могућности даљег усавршавања на Универзитету одбране, међу којима су мастер и докторске студије, Командно-штабно и Генералштабно усавршавање, као и Високе студије безбедности и одбране.

Ученици завршних година четворогодишњих средњих школа и гимназија имају могућност да до 31. марта конкуришу за упис у Војну академију и Медицински факултет ВМА, док су за мале матуранте отворена врата Војне гимназије и Средње стручне војне школе.

Више информација о конкурсима може се пронаћи на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/konkursi-za-upis-u-vojne-skole.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #191 on: March 17, 2022, 07:19:37 am »

Среда, 16.03.2022.
М. Г.

„Ерсофт” наоружање у обуци кадета Војне академије

Поводом Дана Војне академије, кадети те војнообразовне институције су на полигону за обуку, тактичким приказом са „ерсофт” наоружањем и презентацијом вештине у борилачким спортовима, још једном потврдили своју оспособљеност, саопштило је Министарство одбране.

Реч је о репликама наоружања које избацују пластичне куглице, због чега они који их користе ипак морају носити заштитну опрему. Иначе се користе за рекреацију, али, као што је то од сада на Војној академији, и за обуку. Кадети су овом приликом приказали поступке стрељачког одељења у улози извиђачке патроле и напада на насељено место, затим тактички рад приликом ситуационог гађања, спортско војно вежбање и на крају тактичко-технички збор „ерсофт” наоружања и опреме.

Војна академија ради на модернизацији наставе, укључујући и набавку „ерсофт” наоружања, аутоматских пушака, пушкомитраљеза и снајпера а сада су први пут приказани начини на који ова савремена средства могу бити употребљена у настави.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #192 on: March 17, 2022, 07:30:01 am »

16.03.2022.

Приказ оспособљености кадета поводом дана Војне академије


Поводом Дана Војне академије, кадети те војнообразовне институције су на полигону за обуку, тактичким приказом са „er soft“ наоружањем и презентацијом вештине у борилачким спортовима, још једном потврдили своју оспособљеност.
 
Осим кадета завршних година у приказу су учествовали и Центар за физичко васпитање и спорт, амбуланта Војне академије, Катедра војноелектронског инжењерства, Катедра логистике и Катедра тактике, која је била у улози носиоца активности.
 
Ректор Универзитета одбране, генерал-потпуковник Горан Радовановић честитао је кадетима на успешно реализованом приказу и истакао да је и овом приликом  показано да се обука и образовање на Универзитету одбране, на Војној академији, реализују циљано, у сврху успешне припреме кадета за обављање основних почетних дужности у јединицама наше војске.
 
- Поносан сам што и Војна академија има савремену опрему, а  учинићемо све како бисмо и у будућности обезбеђивали нова средстава која ће вам омогућити да лакше савладавате све потешкоће с којима се можете сусрести на својим првим официрским дужностима. У ситуацијама нових сукоба, сведоци смо да само чврста и добро обучена војска може да одговори на изазове који се нађу пред њом - рекао је генерал Радовановић и закључио да у таквој војсци млади официри имају пресудну улогу.
 
- Ваша обученост и ваше знање су добар предуслов да и наша војска може одговорити на задатке који се пред њу поставе - поручио је ректор Универзитета одбране.
 
Приказу који  је реализован кроз пет тачака присуствовао је начелник Војне академије пуковник др Срђан Благојевић. Кадети су представили поступке стрељачког одељења у улози извиђачке патроле и напада на насељено место, затим тактички рад приликом ситуационог гађања, спортско војно вежбање и на крају тактичко-технички збор „er soft“ наоружања и опреме.
 
Током претходних годину дана Војна академија је радила на модернизацији наставног процеса, укључујући и набавку „er soft“ наоружања, аутоматских пушака, пушкомитраљеза и снајпера, па је и овај тактички приказ конципиран тако да буду презентоване идеје и начини на који ова савремена средства могу бити употребљена у настави.
 
Поред „er soft“ наоружања, у наставу су уведени и квадрикоптери, који поред преноса слике у реалном времену, могу послужити и за извиђање и прибављање квалитетних података о окружењу и за праћење челног извиђача, укључујући и реакције које се догађају у простору иза њега.
 
Пуковник Милоје Илић, са Катедре тактике, каже да је највећи значај нових средства у томе што обуку кадета приближавају реалној ситуацији.
 
- Постоји и мотивациони моменат. Популаризацији  нових средстава допринећемо и отварањем секција „er soft“, где би кадети имали прилику да се, са својим тимовима, паралелно са тимовима из грађанства, такмиче и буду део спортских дружења, што на један леп начин олакшава обуку, али и чини садржајнијим свакодневицу наших кадета - каже пуковник Илић.
 
Спортски сегмент приказа илустровао је разноврсност борилачких вештина којима се баве кадети Војне академије. Осим у традиционалним, као што су бокс, кик бокс и џудо, одличну припремљеност кадети су показали и  у савременим борилачким вештинама попут ММА и "крав мага", која се, како се могло чути, показала веома корисном и примењивом у војсци.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #193 on: March 18, 2022, 08:19:54 am »

17.03.2022.

Обележена 172. годишњица Војне академије

Свечаност поводом Дана Војне академије – 18. марта одржана је вечерас у Свечаној сали те високошколске установе у касарни “Генерал Јован Мишковић” на Бањици. Културни програм свечане академије који су припремили кадети Војне академије, Медицинског факултета ВМА, ученици Војне гимназије и Средње стручне војне школе “1.300 каплара” био је историјско-уметничка ретроспектива борби за слободу и страдања српског народа кроз епохе које памте светле примере јунаштва наше војске и њених старешина.

Обележавању 172. годишњице постојања Војне академије присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја проф. др Ивица Радовић, помоћник министра за политику одбране Предраг Бандић, помоћник министра за људске ресурсе Катарина Томашевић, помоћник министра за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић, ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник ванр. проф. др Горан Радовановић и начелник Управе за развој и опремање Генералштаба Војске Србије бригадни генерал Милан Поповић. Међу званицама су били и представници организацијских целина Министартва одбране и Војске Србије, цивилних високошколских установа, чланови академске заједнице, професори и наставници Војне академије, Медицинског факултета ВМА, Војне гимназије, Средње стручне војне школе, кадети и ученици.

Свечана академија почела је химном Републике Србије у извођењу хора Војне академије и минутом ћутања у знак помена на жртве мартовског погрома на Косову и Метохији 2004. године.

Ректор Универзитета одбране и начелник Војне академије уручили су награде и признања представницима Министарства одбране и Војске Србије, институцијама и члановима академске заједнице који су током потекле године подржали рад те војне високошколске установе, као и припадницима ВА који су постигли најзапаженије резултате у раду у периоду између два празника.

Ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник Горан Радовановић уручио је награду за најбољу катедру на Војној академији - Катедри логистике коју је представљао начелник пуковник доц. др Марјан Миленков. За најбољег наставника проглашена је проф. др Гордана Мајсторовић, док је звање најуспешнијег сарадника припало мајору Владимиру Миловановићу из Катедре логистике. Генерал Радовановић уручио је признање и најбољем наставнику вештина Војне академије потпуковнику Милану Кончару из Катедре наоружања и опреме копнене војске и најуспешнијем научном раднику ВА  потпуковнику ванр. професору др Драгану Памучару. Признање за најбољег наставника Војне гимназије припало војном службенику Жељани Андријевић Андрић професору српског језика и књижевности, док је признање за најуспешнијег наставника Средње стручне војне школе “1300 каплара” ректор доделио професору физике Татјани Курдумановић.

Начелник Војне академије уручио је плакете Војне академије Генералштабу Војске Србије коју је преузео начелник Управе за развој и опремање Генералштаба Војске Србије бригадни генерал Милан Поповић и Проректорату за квалитет и развој Универзитета одбране кога је представљао проректор пуковник проф. др Бобан Ђоровић.

Пуковник Благојевић је у знак захвалности за изузетну сарадњу уручио захвалнице Управи за односе са јавношћу Министарства одбране коју је представљао начелник пуковник др Михаило Зоговић и Грађевинском факултету Универзитета у Београду – продекану проф. др Ненаду Фрицу. Декан Факултета инжењерских наука Универзитета у  Крагујевцу проф. др  Добрица Миловановић преузео је захвалницу коју је Војна академија доделила тој установи, а исто признање додељено је и Факултету организационих наука Универзитета у Београду.

Ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник ванр. проф. др Горан Радовановић указао је на историјски континуитет Војне академије и њен допринос одбрани наше земље.

– Какве је официре Војна академија створила и какве официре Србија има, најбоље знају историјска сећања на Балканске ратове, на Први светски рат, Други светски рат, наравно и одбрану од агресије НАТО 1999. године. Шта је Војна академија данас могли смо да видимо ових дана када је била част и задовољство присуствовати великом броју активности које је начелник ВА са његовим сарадницима организовао, где смо могли видети како су кадети Војне академије обучени – рекао је генерал Радовановић.

Начелник Војне академије пуковник Срђан Благојевић рекао је да је Војна академија по много чему слична другим факултетима, али да поседује важне особине које је издвајају.

- То је наш унутрашњи, војнички живот, са неизоставним војним васпитањем и војном дисциплином, физичком и моралном спремом која је нужна за израстање врсних младих официра и војничким другарством и кохезијом у кадетским и ученичким колективима. Ове специфичне, војне одлике Војне академије извиру из њених темеља, положених средином 19. века, и једнако вреде и данас. Због њих ми немамо алумнисте, него српске војводе и генерације храбрих и пожртвованих официра који су својим делима враћали војсци и отаџбини војнички и грађански дуг - рекао је пуковник Благојевић.

Кадети и ученици приредили су изузетно богат културно-уметнички програм у коме су се представили хорови Војне академије и Војне гимназије, вокални и инструментални солисти као и рецитатори. Висок ниво интерпретација музичких и књижевних дела патриотске и војне тематике уверио је бројне званице да војне школе, поред образовног и научног потенцијала код својих припадника подстичу и развијају уметничке таленте.

Војна академија наставља традицију Артиљеријске школе која је формирана на предлог српског државника Илије Гарашанина са идејом да се унапреди војна спрема Кнежевине Србије. Државни савет је усвојио тај предлог, а кнез Александар Карађорђевић га је одобрио 18. марта 1850. године због чега се тај датум и обележава као дан наше војне високошколске установе.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 454



« Reply #194 on: May 05, 2022, 06:34:05 pm »

Уручене награде победницима трећег циклуса квиза из војне историје

Ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник др Горан Радовановић уручио је данас у име министра одбране наградне ваучере за седмодневни боравак у објектима Министарства одбране и Војске Србије намењеним за одмор и рекреацију победницима трећег циклуса квиза “СВИ КВИЗ” из војне историје Ани Гајић и потпоручнику Тијани Станојковић.

Уручењу су присуствовали и креатори квиза пуковник доц. др Слободан Ђукић са Војне академије и пуковник др Далибор Денда са Института за стратегијска истраживања, који су том приликом честитали учесницима на оствареном успеху.

Победница трећег циклуса, Ана Гајић из Пожаревца тачно је одговорила на 14 од укупно 15 питања за 44 секунде и освојила седмодневни боравак у објектима Војне установе “Тара”. Другопласирана потпоручник Тијана Станојковић,  одговорила је исти број питања, за минут и 33 секунде и за то је награђена боравком у Војној установи у Моровићу.

Ана Гајић казала је да је љубав према историји наследила од оца, а то интересовање негује и данас. Тијана Станојковић  истакла је да су питања била разноврсна и да јој се посебно свидело што је било питања из којих је могло нешто да се научи.
 
Подсећамо, сви који желе да учествују у квизу могу то учинити на званичном интернет сајту www.mod.gov.rs и Фејсбук страници Министарства одбране и Војске Србије.

Такмичарски циклуси реализоваће се сваке прве суботе у месецу до краја 2022. године, а наредна прилика да љубитељи војне историје покажу своје знање и освоје вредне награде биће 7. маја.

Izvor: https://www.mod.gov.rs/cir/18754/urucene-nagrade-pobednicima-treceg-ciklusa-kviza-iz-vojne-istorije-18754

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dsc_0011_1651760164.jpg (7200.07 KB, 6000x4000 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 24 queries.