PALUBA
April 19, 2024, 09:53:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivpodmornička oružja u JRM  (Read 67150 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« on: November 30, 2009, 08:51:46 pm »


Sledeći topic u predstavljanju oružja koje je bilo u naoružanju JRM posvetiću protivpodmorničkom oružju. Nameravam da predstavim Sovjetski PPd sistem Smerč i male dubinske bombe M.73 domaće proizvodnje.
To su oružja koja poznajem i koja sam sretao u svojoj vojničkoj karijeri.

Osim navedenih, JRM je u svom naoružanju imala i druga PPd oružja, kao što su Jež, RGB-1000, PPd torpedo MK-44, ali to su oružja starijeg kova, koja nisam imao prilike upoznati, pa ne bih hteo da pričam o nečemu što ne pozanjem.

Jež i RGB-1000 su odavno izbačeni iz naoružanja, a PPd torpeda MK-44 nisam imao sreće videti, samo sam čuo o njima. Zapravo, video sam jedno školsko torpedo koje se godinama ’’vuklo’’ u vojnom skladištu na Pristanu. Kasnije je to torpedo prebačeno u MTRZ i tu mu se gubi trag....
MK-44 su američka samonavodeća PPd Torepda na električni pogon. U JRM su bila namenjena da dejstvuju sa Sovjetskih PPd helikoptera Kamov. Nije mi poznato da li je sistem (mislim na oružni sistem helikopter – torpedo) bio potpuno operativan i kako je rešeno uvođenje početnih podataka u torpedo sa Sovjetskih senzora iz helikoptera i lansiranje tih torpeda sa helikoptera Kamov.
Ne znam kakva je bila sudbina torpeda koja su ostala u skladištima u Hrvatskoj, obzirom da su svi PPd helikopteri prebačeni u Crnu Goru, početkom devedesetih godina.
Ako neko ima više podataka o ovim torpedima, bilo bi lepo da dopuni ovaj topic koji sam započeo.     
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: November 30, 2009, 08:57:40 pm »

Sovjetski raketni sistem Smerč namenjen je za borbu protiv podmornica u uslovima kada se protivpodmornička torpeda ne mogu efikasno upotrebiti ili kada upotreba torpeda nije rentabilna. Sistem se može koristiti i za samodbranu broda od torpednog napada. Sastoji se od:
 - raketnog bacača RBU-6000
 - raketne dubinske bombe RGB-60
 - sistema za upravljanje vatrom PUS-B
 
Raketni bacač RBU-6000 ima 12 cevi, a polje dejstva po azimutu od 180° i maksimalnu elevaciju od 60°. Kada se svih 12 raketnih dubinskih bombi utroši, cevi se automatski spuštaju za 90°, odnosno vraćaju se u režim punjenja. Punjenje i pražnjenje bacača obavlja se automatski iz skladišta smeštenog u potpalubnom prostoru, ispod bacača, a vreme punjenja je 3 minuta. RBU-6000 se može koristiti i na nemirnom moru, u svim meteo uslovima. 

Sistem za upravljanje vatrom PUS-B može da kontroliše do 4 bacača RBU-6000 iz brodskog operativnog centra.
Na našim raketnim fregatama su bila po dva bacača RBU-6000, a borbeni komplet je iznosio 120 raketa po brodu, osnosno, 60 raketa po lanseru.

Sistem za upravljanje vatrom prima podatke o cilju dobijene od brodskih sonara ili drugih brodova i protivpodmorničkih helikoptera, metorološke podatke (brzinu i smer vetra), balističke podatke (temperatura punjenja raketnih motora) i obrađuje ih, a zatim na osnovu njih određuje elemente gađanja koje predaje na servo pokretače lansera. Cilj se najčešće gađa punim plotunom, ali je moguće i gađanje sa jednom, četiri ili osam raketa. U slučaju otkaza sistema za upravljanje vatrom postoji mogućnost ručnog navođenja bacača.

TAKTIČKO-TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Masa praznog bacača sa delovima koji se ne odvajaju:   3100 kg
Dužina bacača:   2000 mm
Visina bacača:   2250 mm
Širina bacača:   1750 mm
Polje desjstva po elevaciji:   -15° do +60°
Polje dejstva po pravcu:   180°
Maksimalna brzina automatskog navođenja bacača:   30 °/s
Maksimalna brzina ručnog navođenja bacača:   4 °/s
Posluga:   3 operatora

RAKETNA DUBINSKA BOMBA RGB-60

Namena: služi za uništavanje zaronjene podmornice, plotunskom paljbom iz raketnih bacača RBU-6000. Nevođena raketna dubinska bomba RGB-60 pogonjena je motorom sa čvrstim gorivom. Bojeva glava ima eksplozivno punjenje mase 23,4 kg i udarno-tempirni upaljač. Bomba tone brzinom 11,5 m/s, a aktivira se na zadatoj dubini (do 400 m) ili udarom u cilj ili dno. Može se efikasno koristiti i protiv ciljeva na kopnu.

ТТ podaci za  RGB-60

- kalibar    ................................................................................................   212 mm
- dužina  ..................................................................................................   1830 mm
- težina opremljene bombe  ...................................................................   113,5 kg
- težina eksplozivnog punjenja  ............................................................   23,5 kg
- maksimalna daljina leta   ....................................................................   5500 m
- minimalna daljina leta  .....................................................................   300 m
- brzina tonjenja  .....................................................................................   11,6 m/s
- masa raketnog goriva  ............................................................................   15 kg
- maksimalna dubina upotrebe .................................................................   400 m

Raketna dubinska bomba RGB-60  se sastoji od:

- Glavnog (eksplozivnog) dela, koje na prednjoj strani ima ležište za smeštaj upaljača.
 
- Udarno – tempirnog paljača UDV-60. Upaljač se aktivira na postavljenoj dubini ili pri udaru u cilj. Prilikom udara bombe u površinu vode upaljač prelazi u aktivno – oštro stanje.
Postavljanje dubine aktiviranja vrši se pomoću tempirnog mehanizma – električnim komandama dok se bomba nalazi na lanseru.

- Raketnog dela (dva raketna motora) sa stabilizatorom. Motor daje bombi potrebnu translatornu i obrtnu brzinu obezbeđujući potrebnu daljinu i preciznost gađanja. Raketni deo se sastoji od prednjeg i zadnjeg raketnog motora. Prednji raketni motor se sastoji od 7 šupljih barutnih šipki a zadnji raketni motor od 8 šipki. Raketni motori su odvojeni spojnim prestenom.
Aktiviranje motora vrši se uz pomoć piropatrona. Raketni motori rade u dva režima: pri gađanju na daljinama većim od 1500 m rade oba motora, a pri gađanju na daljinama od 300 do 1700 m samo jedan motor (zadnji).
Stabilizator daje stabilnost bombi pri letu i tonjenju. Osim toga centrira bombu pri kretanju kroz lanser.


 








Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: November 30, 2009, 09:16:04 pm »

Na slici 1 i 2 vide se raketne dubinske bombe u skladištu. Neke bombe su u ambalaži  a neke bez ambalaže.
Radi se o bombama koje su iskrcane sa brodova, kad su ovi povučeni iz operativne upotrebe.

Slika 3 prikazuje upaljače za dubinske bombe, u formacijskoj ambalaži 


* 1.jpg (164.31 KB, 819x614 - viewed 443 times.)

* 2.jpg (164.21 KB, 819x614 - viewed 431 times.)

* 3.jpg (142.62 KB, 819x614 - viewed 416 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3 on: December 01, 2009, 01:54:03 pm »

Ne znam kakva je bila sudbina torpeda koja su ostala u skladištima u Hrvatskoj, obzirom da su svi PPd helikopteri prebačeni u Crnu Goru, početkom devedesetih godina.
Ako neko ima više podataka o ovim torpedima, bilo bi lepo da dopuni ovaj topic koji sam započeo.    

Ne znam koliko je ovih torpeda ostalo u RH i koja im je daljnja sudbina, ali uobičajena je praksa da se torpedo Mk 44 prikazuje na Taktičko-tehničkom zboru, pri proslavi Dana HRM ili Dana OS RH. Tako je bilo i na proslavi 18. godišnjice HRM u Rijeci pred 2 mjeseca.
Inaće, kao što sam već pisao na ovom forumu, mislim 1996., po stupanju na dužnost zapovjednika HRM, viceadmiral Vid Stipetić je, u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju, najavio prilagođavanje borbenih helikoptera Mi-24 HRZ i PZO za protupodmorničku borbu i opremanje nabavljenim američkim torpedima. Pretpostavljam da je zapravo mislio na ova torpeda. Dokle se došlo s ovim projektom ne znam, ali koliko je meni poznato nikada nije realiziran.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: December 01, 2009, 02:37:21 pm »

Inaće, kao što sam već pisao na ovom forumu, mislim 1996., po stupanju na dužnost zapovjednika HRM, viceadmiral Vid Stipetić je, u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju, najavio prilagođavanje borbenih helikoptera Mi-24 HRZ i PZO za protupodmorničku borbu i opremanje nabavljenim američkim torpedima. Pretpostavljam da je zapravo mislio na ova torpeda. Dokle se došlo s ovim projektom ne znam, ali koliko je meni poznato nikada nije realiziran.
Koliko je podesan Mi-24 za ovakav zadatak?
Znam da je prilično brz, i da može da ponese štošta.
Kamovi imaju zgodno rešenje za lebdenje u mestu, što je bitno za taj posao, a ne znam kako se tu ponaša Mi-24, niti da li ima dovoljan dolet.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #5 on: December 01, 2009, 03:46:29 pm »

Hrvatski Mi-24 su 2006. proglašeni neperspektivnim i objavljen je tender za prodaju 6 komada na kojem su učestvovali i pobedili gruzijci, ali je isporuka obustavljena zbog pretnje Rusije da će uvesti sankcije Hrvatskoj ukoliko prodaju te helikoptere Gruziji.
Inače tragajući za sudbinom ovih helikoptera, naišao sam i na link ka knjizi Naval Institute Guide to Combat Fleets of the World: Their Ships, Aircraft and Systems u kojoj se tvrdi da su Mi-24 korišćeni za lansiranje protivpodmorničkih torpeda u sadejstvu sa površinskim brodovima.
Pretpostavljam da bi površinski brodovi detektovali podmornicu, a zatim navodili helikopter ka cilju i obezbedili mu parametre za lansiranje.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #6 on: December 01, 2009, 04:05:28 pm »

Mislim da se tu mislilo prvenstveno da Mi-24 bude platforma za lansiranje torpeda dok bi se podaci dobijali sa brodova.

To mi je nekako najlogicnije mada svasta je padalo "strucnjacima" sa ovih prostora na pamet.

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: December 01, 2009, 05:31:31 pm »

Mislim da se tu mislilo prvenstveno da Mi-24 bude platforma za lansiranje torpeda dok bi se podaci dobijali sa brodova.
Za tu namenu je Mi-24 dobar, ali bi daleko bolje rešenje bilo da se na samom brodu koristi nešto tipa ASROC - daleko brža reakcija.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #8 on: December 01, 2009, 06:21:06 pm »

A od kog je to broda HRM Mi-24 trebao da bude navođen, dok su ti helikopteri bili u operativnoj upotrebi?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #9 on: December 01, 2009, 08:26:49 pm »

Nije mi jasna ova diskusija na temu torpeda Mk.44 i MI-24 Hind-ova!

Leut tvrdi, da se torpeda Mk.44 još uvek vode na listi oružja, znači nisu rashodovana i još uvek stoje negde u skladištu. On dalje kaže da je najavljena modifikacija Mi-24 da bi te letelice mogle primiti i lansirati torpeda.
Zatim, ide tvrdnja da su helikopteri Mi-24 povučeni iz naoružanja hrvatske vojske, kao neperspektivna sredstva.
Ako sumiramo sve što je izneseno - opet ostaje nejasno da li su ta torpeda u operativnoj upotrebi ?

Dalje, pošto sam dugo vremena radio na održavanju naoružanja u JRM, znam da svako oružje (svako sredstvo, pa čak i ono najjednostavnije) ima svoje propisane resurse. Za svako sredstvo u vojsci postoje pravilnici, gde je propisano kada i šta treba uraditi na sredstvu, da bi se ono moglo smatrati ispravnim i spremnim za upotrebu.
Na oružjima su propisani (kako smi mi to zvali) ciklični kontrolno - tehnički pregledi (dnevni, mesečni, polugodišnji, godišnji.....), prema uputstvima proizvođača, koje vrši tehnički obučeno ljudstvo iz sastava vojske ili neka remontna ustanova koja je osposobljena za to. Ukoliko je neko sredstvo u operativnoj uoptrebi, obično se pravi godišnji plan tih pregleda, sa ciljem da ono što imamo bude ispravno i upotrebljivo.

E sada nije mi jasno, da Hrvatska mornarica od raspada Yuge 1991. godine, pa do današnjeg dana planira i vrši kontrolno tehničke preglede na nekom sredstvu (u ovom slučaju torepdo Mk.44) koje nije nikada bilo u u operativnoj upotrebi. Odakle im para za tako nešto, odakle ljudstvo koje je ovladalo tehnologijom propisanih pregleda, odakle potreba oprema za to?Huh??

Razmislimo malo o tome, pa izvucimo neke zaključke!



     
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #10 on: December 01, 2009, 08:35:41 pm »

Lovac, Hrvatska je još na vojnoj paradi na Jarunu 1995. pokazala u letu helikopter Mi-24 sa 4 podvešena torpeda Mk.44. Naravno da je takvo sredstvo bilo efikasno koliko i kanta kupusa na podvesnim nosačima jurišnog helikoptera, ali eto - do dan danas se raspredaju mitovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mi-24 s Mk.44.jpg (146.73 KB, 750x534 - viewed 553 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #11 on: December 01, 2009, 09:59:23 pm »

Interesantna slika - deluje impozantno!

Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 497



« Reply #12 on: December 01, 2009, 10:50:24 pm »

haha,nisam vidio ove slike nikad...hrvatske 24-orke inače leže na plesu u očajnom stanju trenutno,evo i par slika :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (128.67 KB, 800x600 - viewed 494 times.)

* 2.jpg (95.09 KB, 800x600 - viewed 430 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 07:03:33 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #13 on: December 02, 2009, 07:36:12 am »

Ovo oko kačenja torpeda na Mi24 bila je više propaganda za zavaravanje neprijatelja nego mogučnost stvarne upotrebe. Možda bi ovi helikopteri mogli upotrebiti torpede protiv površinskih brodova, kao neki torpedni bombarderi. Protiv podmornica moglo bi se upotrebiti torpeda jedino tako, da u sumljivo područje baciš torpedo sa upaljenim tragačem, a ono samo traži neki cilj. Vjerovatnost ovakvog pogodka bila bi vrlo mala.

Inače hrvatska mornarica nije imala 1995 godine ni jedan brod, koji bi imao efikasan sonar za traženje podmornica. Sonari na Mirnama imaju vrlo mali domet, a pitanje je, dali su bili uopšte upotrebljivi ili su imali obučene posade za rad sa njime.

Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 497



« Reply #14 on: December 02, 2009, 09:53:09 am »

navodno su i imali u kokpitu oružara samo prekidač za odbacivanje,tako da je borbena vrijednost ovog torpeda skoro pa nikakva....
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 22 queries.