PALUBA
March 28, 2024, 06:04:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivpodmornička oružja u JRM  (Read 66622 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #30 on: March 30, 2012, 10:27:14 am »

Jež.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* WAMUS_Hedgehog_Netherlands_pic.jpg (53.95 KB, 841x654 - viewed 313 times.)

* WAMUS_Hedgehog_sketch_pic.jpg (59.35 KB, 992x508 - viewed 320 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: December 02, 2012, 07:01:40 pm »

MDB M-73 i RGB-60 u muzeju u Pivki.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN3939.JPG (183.23 KB, 778x1037 - viewed 256 times.)

* DSCN3940.JPG (169.42 KB, 1037x778 - viewed 234 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #32 on: September 01, 2014, 10:21:48 am »

U opsiu slike stoji : "Nekontaktna mina opremljena višekanalnim nekotaktnim paljbenim mehanizmima" ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1263.63 KB, 1349x1359 - viewed 183 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #33 on: September 02, 2014, 05:37:51 pm »

Na prethodnoj slici AIM M.82 ili M.70. Ne vidi se dobro dužina mine zbog ugla snimanja (M.82 je kraći od M.70)

Eksponati u Pivki su u dosta lošem stanju. Verovatno se radi o školskim sredstvima. Odakle potiču?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #34 on: September 02, 2014, 07:01:10 pm »

Jež u vanjskoj postavci Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Jež 1.jpg (970.42 KB, 2048x1536 - viewed 187 times.)

* Jež 2.jpg (816.67 KB, 1536x2048 - viewed 206 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #35 on: September 02, 2014, 10:49:38 pm »


Da dodam i ja nešta po sjećanju sa starih patrolaca,pa neznam kolika je vrijednost toga.

Mi smo obje vrste i za klizače po krmi(50kg) i ove manje za jež nazivali dubinskim bombama.Pored toga što su one same imale mogućnost podešavanja po pritisku(dubini)jež je isto imao mogućnost podešavanja ugla i čini mi se koliko će komada biti izbačeno.Težilo se  da na površini mora pre potonuća bude u obliku kruga-elipse.Dometa se ne sjećam ali mislim da nije bio nešta veliki.

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #36 on: October 24, 2014, 02:27:01 pm »

Juče je  poznati ronilac iz Herceg Novog, Dragan Gačević ''okačio'' svoj video zapis na you tube, o pronađenoj raketnoj dubinskoj bombi, na ulazu u Bokakotorski zaliv, kod ostrva Mamula.

Na osnovu snimaka i procenjene (izmerene) dimenzije najverovatnije se radi i o RGB-1200 koji su u naoružanju imali stari patrolni brodovi JRM (tipa 520). Jasno se vidi da je raketni motor ''izgoreo'' - prazan je.

Postavlja se pitanje kako je ta eksplozivna naprava dospela na sami ulaz u zaliv, kada se zna da JRM nikada nije imala bojeva gađanja blizu obale i blizu plovnih puteva.
Najverovatnije, neka koča ju je zakačila i vukla iz većih dubina i kod Mamule otkačila i li je bomba sama otpala.

Drugo pitanje, i veoma bitno jeste, da li se radi o bojevom sredstvu ili školskoj napravi?
Jer ako je u pitanju bojevo sredstvo, ono bi se trebalo uništiti na licu mesta, u najkraćem roku (eto posla za Mijajlovića i njegovu ekipu), jer tamo gde leži na dnu mora ozbiljno ugrožava i turiste i ribare i pomorski saobraćaj.

Ako je u pitanju školsko sredstvo, trebalo bi ga dići sa dna i izložiti u pomorskom muzeju Porto montenegro.

Međutim, tu postoji jedno veliko ALI!

Da li u CG ima stručnih ljudi koji bi mogli dati odgovor na prethodno postavljeno pitanje: je li u pitanju neeksplodirano bojevo ili školsko sredstvo?

Obzirom da se radi o raketnoj dubinskoj bombi starije generacije, struka je u tom pogledu ''izumrla''.

Dalje - kako dovesti struku do objekta, jer bez neposrednog dodira nema pravog odgovora.

I na kraju, kako za sredstvo koje decenijama leži na dnu mora, i obraslo je travama i koječime - utvrditi da li je bojevo ili školsko.

Možda je ipak najbolje, da se sredstvo u najkraćem roku ''obezbedi'' i da je protivminski ronioci Mijajlovića detoniraju (ako znaju).

Voleo bih da čujem vaše mišljenje - jer Paluba je još uvek puna struke!

Uz dopuštenje Gačevića prilažem video zapis:  



« Last Edit: October 24, 2014, 02:41:29 pm by Bozo13 » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #37 on: October 24, 2014, 09:50:12 pm »

Da bi se utvrdilo jeli bojeva ili školska, moralo bi da se oguli svo morsko "rastinje" s nje, a to bi moglo da bude kobno ukoliko je bojeva. Što kaže narod bolje sprečiti nego lečiti, tako da bi trebalo da je detoniraju sa eksplozivnim punjenjem postavljenim uz nju...ako još uvek ima koga da zna kako se to radi.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #38 on: October 24, 2014, 11:01:05 pm »

Da ne pomisli netko da "palim vatru",moram navesti da nisam iz te oblasti(oružja).Napisao sam da sam bio samo jednom na PP vježbi sa PBR 505 i to negdje u blizini Lastova.
Koliko sam čitao možda i na ovom forumu čišćenje Boke je u zadnje vrijeme vršeno u dva maha.Jednom sami organi CG a drugi put uz pomoć SAD vojske.Iz teksta se sjećam da je tu bilo i nekih financijskih problema a možda i drugih.
Tko zna da li je taj Gačević to "dobro video" jer mi je nevjerovatno da to ovi iz SAD nisu zamjetili i da im je "promaklo".Jednostavno,nije na meni da "mislim" pa i uvezi uništenja.Nema tu šta da se sumnja ima tko da misli.

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #39 on: October 25, 2014, 01:00:17 pm »

Znači, Karlo, ti smatraš da mi ne treba da mislimo!

A šta treba da radimo, da slušamo i pratimo šta rade nadležni? Ako nadležni ne urade nešto kako treba, mi treba da okrenemo glavu ili da zažmirimo .....

Da li ti sumnjaš, da se ta dubinska bomba nalazi tamo gde je Gačević to naveo? Da li ti sumnjaš da je uopšte reč o dubinskoj bombi?

Evo još malo materijala - da bi imao u šta da sumnjaš.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=SZAcz1rbtYw
 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #40 on: October 25, 2014, 01:55:33 pm »

@lovac,
 ponekad pišem stvari "uvrnuto".Zato sam naveo da to važi za mene.Obratite pažnju na srednji pasus a možda bi Vam @marinero mogao razjasniti ponešta. Mislio sam da imate "obrazovane kadrove" koji treba da misle.
Ne ljuti me Vaš stav.Hvala na video klipovima.

Poz.
« Last Edit: October 25, 2014, 02:09:16 pm by Karlo » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #41 on: October 25, 2014, 02:02:22 pm »

Karlo, ovo je samo prijateljska diskusija - i trudimo se da bude objektivna. Ne treba da sumnjamo u ono što vidimo.

Ovde smo da se družimo jer imamo zajednički interes, a to je naoružanje. Zato treba da istaknemu struku u prvi plan, a ne političku pripadnost!

U svakom slučaju, ne zameri za malo oštrije tonove!
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #42 on: October 25, 2014, 08:13:28 pm »

Takav "JEŽ'' posljednji put sam vidio negde ljeta 1976 u Lori na PBR 504,kasnije se ispostavilo da je završio u Bangladešu,gde izgleda da još uvijek ''guli more'' sa svojim pramcem starim 50 i više godina marinero
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #43 on: October 25, 2014, 08:39:08 pm »

Takav "JEŽ'' posljednji put sam vidio negde ljeta 1976 u Lori na PBR 504,kasnije se ispostavilo da je završio u Bangladešu,

Protivpodmornički sistem jež je bio na razaraču R-11.
Na patrolcima nije bilo ježa u naoružanju.
Na nekim starim patrolcima (tipa 500) je bio ugrađen sovjetski višecevni bacač ppd raketa RGB-1200.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #44 on: October 25, 2014, 09:13:48 pm »

Moja klasa je bila podijeljena na PBR 503 i PBR 505,koji su bili zajedno u Kumboru i Tivtu.Ako me sjećanje ne vara na 503 je bio taj rampa-klizač a na 505 je bio jež.Pošto sam bio i na razaračima R-21 i 22 moguće da se i varam.

Poz.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.