PALUBA
April 19, 2024, 01:53:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radar na šlemu - Helmet Mounted Radar System (HMRS)  (Read 16224 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #15 on: January 31, 2010, 12:18:11 am »

Opet se vraćamo u moje okruženje.
Da krenemo iz početka. Tamo gdje sam ja radio, radio je i major, magistar, Taborin Borivoje. Veliki lažov, mutljivac i prevarant. Uhvaćen u velikoj krađi i dat mu je izbor: vojni sud ili da ode u civile i ne vraća se više. I otišao je i nije se više vratio. Ali nakon nekog vremena pojavila se firma Geofon Teslić i Sanatron Bosanski Novi (u stvari iz Svodne, rodnog mjesta Borivoja Taborina, blizu Bosanskog Novog). Obadvije firme osnovao je pomenuti gospodin i obadve su se bavile sličnim poslovima. Zaštitom objekata. Jedna je pravila radarske ograde, ustvari isporučivala, jer ih je pravio Čajavec, a druga je pravila geofonske senzore. I zajedno su pravile sistem zaštite objekata. Negdje je sistem radio dobro, a negdje nije. Geofonski senzori su projekat koji je radio Čajevac u svom projektu otkrivanja neprijateljskih položaja i pokreta na osnovu vibracija tla koje nastaju hodanjem ili vožnjom po terenu. Dočepao se Borivoje projekta i počeo praviti svoju varijantu. U stvari sistem je napravio jedan drugi stručnjak koji je kasnije napravio balistički računar za sistem Orkan, ali nećemo sad o tome. Radarska ograda je projekat koji je kasnije propao, jer je imao jako velik broj lažnih alarma, te su bili veliki troškovi kod reklamacija. Tako da se prestao praviti sistem zaštite na osnovu prolaska između dva stubića. Sjećam se da su potrošili grdne pare popravljajući sistem zaštite u Ivanjici na satelitskom uplink centru. Kasnije su napravili senzore koji su se stavljali na ogradu i mjerili podrhtavanje ograde. A i to im je kasnije propalo.
Borivoje je u toku građanskog rata u BiH bio u Sarajevu gdje je otvorio humanitarnu organizaciju koja je varala sve odreda, a najmanje nekome pomagala. Tu je Borivoje zgrnuo silne pare. Sad ima veliku trgovačku firmu u Sarajevu.

Pozdrav

Vlado
Logged
ADNAN
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24



« Reply #16 on: January 31, 2010, 05:05:47 pm »

ja jesam za uvodenje savremenije vojske al neka ti neprijatelj baci onu bobmu sto svu elektroniku sprzi ostade ti bez svega
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #17 on: January 31, 2010, 05:26:36 pm »

ja jesam za uvodenje savremenije vojske al neka ti neprijatelj baci onu bobmu sto svu elektroniku sprzi ostade ti bez svega
to ti je mač sa dvije oštrice, ako je upotrijebi i on nemože koristiti elektronsku opremu na tom prostoru toliko od mene.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #18 on: January 31, 2010, 08:01:28 pm »

Dakle, ovo je radar koji radi na Doplerovom efektu. Ko ne zna šta je Doplerov efekat, da objasnim onima koji nisu iz struke, najlakši način da objasnim je otprilike kad gledate u auto koje ide prema vama i slušate njegov zvuk primjetićete da se frekfencija zvuka mjenja dok se auto približava i odaljuje. Ta promjena frekfencije zvuka objekta koji  se kreće zove se Doplerov efekt. Uostalom pogledajte
http://en.wikipedia.org/wiki/Doppler_effect

Moja bivša firma je radila i radare za mjerenje brzine vozila za saobraćajnu policiju. Ti su radari radili koristeći Doplerov efekt. Signal koji pošalje radar je (inače) puno veći u odnosu na signal koji radar primi kao refleksiju. I onda sam ja sebi postavio pitanje negdje osamdesetih godina prošlog vijeka šta bi se dobilo ako bih ja vratio isti signal puno veće snage koji radar dobiva kao refleksiju (10,525 GHz) i da mu dam stalnu promjenu frekfencije ovog oscilatora (na gan diodi) sa malom frekfencijom (generator pile) imitirajući auto koji ide 40 Km na sat. A tad sam radio na mjestu gdje su svaki dan dolazili radari na popravku ili baždarenje, pa je bilo dijelova. Roll Eyes

Radilo se o radarima Komar i Fox (malo glupo, ali za domaće tržište se zvao Zec) koje je radila moja firma.

http://speed.g-zona.hr/Nacin_Rada.htm
http://speed.g-zona.hr/ORadarima.htm

Smanjio sam mu hornu ( smanjio mu snagu zračenja) da baš ne bi ubijao snagom i stavio ga ispred hladnjaka auta, a ispod maske. I od tada sam mogao voziti i 1000 na sat, a na displeju policijskog radara prikazalo bi se 40 Km/h.

Sad se pitam koliko treba eventualnom američkom neprijatelju da napravi nešto slično. Ako ovi radari na kacigi imaju hoping ni to ne bi bio problem. Nedavno sam pisao na forumu o nezavršenim projektima SDPR-a, gdje sam spomenuo ROM-s (radarski ometač). Nisam pisao o njemu detaljno, ali taj ometač je bio završen i uspjevao je ući u sinhronizaciju sa hopingom za nekoliko sekudi. Zahvaljujući Keci, mom dobrom prijatelju, koji je sad živi u New Milford-u, USA.

Tehnologija se promjenila i stalno se mjenja. Čast svakome, ali kad sam radio u Iranu, sa njihovom vojskom i vojnim stručnjacima, iranski stručnjaci su na mene ostavili utisak najpametnijih. Sad me interesuje da li nakon ovakve vijesti Iranci imaju već ometač za ove radare, ili možda neko u komšijskom Avganistanu.
Pozdrav

Vlado
Čitajući tvoj post palo mi je jedno pitanje na pamet. Da li je moguće ometati avio radare, tj. radare za navođenje projektila?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #19 on: February 01, 2010, 12:00:59 am »

Да не помисли неко млад и неискусан, ко све ово чита (или неуки обавештајац) да је онај радар, чију је слику поставио Трпе , радар о коме је почета тема овог поста. Ово је повелика скаламерија да би се носила на шлему. Војник на слици има слушалице да би чуо звук, који радар производи користећи принцип Доплеровог ефекта (како је лепо објаснио Влада). Радар је онај правоугаони предмет који носи на грудима.Избочина на предњој плочи је уствари антена. У комплету су и акумулатори који се носе на леђима. Наиме, радар се може користити и у покрету, када се због лакшег ношења монтира на носач од платнених гуртни.Спреда се качи радар, а  на леђима акумулатор. Радар се у стационарним условима монтира на сталак. На основу јачине и врсте звука могло се оценити колико је циљ удаљен и о каквој се врсти циља ради. Искусан и вешт послужилац могао је разликовати људе и животиње. Међутим то је захтевало стално кондиционирање и вежбуа то се најчешће није могло обезбедити.

Кад боље погледам ону трпетову слику мислим да је у питању "Oliphant", јер има мало веће и квалитетније слушалице. Наш ИР - 3 је имао слушалице какве су користиле радио станице (РУ-12 или Ру-33).

Иначе Брокер је мало побркао ствари. Тај систем са казаљкама је СОГ (систем обезбеђења геофонима) и нема директне везе са системом инфрацрвене ограде (ИЦ ограде), која је имала "штпове" на које су се монтирали "давачи" и "примачи". То су била два посебна система, али су се у обезбеђењу могла комбиновати. Војска је користила тзв. пољску, покретну верзију. Основна намена је била, као и за СОГ, обезбеђење командих места, артиљеријских положаја,а могли су се користити и за обезбеђење државне границе, складишта и сл. Ако се добро подесе, и имају добро обучену послугу, били су врло корисни. Заборавих рећи, оба ова система је производио "Дигитрон" из Буја. Конструисани су средином 70-тих година и од тада су били у употреби. Ја сам 1977.године затекао у 282.бВП по један комплет оба система.

Све ово је мало изван основне теме па се свима извињавам.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #20 on: February 01, 2010, 08:40:23 am »

Biće da je tako Džumba. Sada mi se "vratilo", upravo tako SOG i IC "ograda" kao kombinacija (postojalo je neko žargonsko ime za tu kombinaciju). Jel kako sam pomenuo, to smo koristili jako kratko i odmah se vratili konvencionalnom (i dan danas najuspešnijem) davanju obezbeđenja.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #21 on: February 07, 2010, 04:54:58 am »

Ово је тзв. пешадијски радар мислим ИР - 3 (Извиђачки радар 3), а можда и Oliphant јер су врло слични. Давно сам и држао у рукама па сам заборавио. Уосталом ИР 3 је рађен по узору на Oliphant  , али га није сустигао по квалитету. Генерално није то лоша направа када се зна са њом руковати. Међутим, у пракси ничему није служило сем за сликање за новине. Тешко је обучити послужиоца који детектује циљеве на основу различитих звукова.

Jedan od ova dva sam imao prilike vidjeti u TSC KoV "Ivan Gosnjak" u Zagrebu, tamo negdje '85-'86. Cak su nam i demonstrirali i kako se koristi.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #22 on: February 11, 2010, 08:19:22 am »

Moćni su ovi radari. Naročito kad policija izmjeri brzinu avioma.

http://www.belowtopsecret.com/forum/thread353419/pg1
Logged
Canaris
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17


« Reply #23 on: April 04, 2010, 02:48:43 am »

Interesantno je isto sa ometacem u vidu mikrovalne peci kao na Kosovu. Sad, pricao sam sa jednim mornarom koji je radio na vezi na jednom njemackom brodu, on mi je rekao da je frenkvencija nekih 2 gH i da se isto koristi za radare. Sada, mikrovalna ima snagu od 800 W i recimo, teoretski dal postoji neko ometanje ukoliko se skine zastita, tj. metal. Jasno, nije bas bezazleno a sa druge strane ometanje radara nije bas bezazlezan posao (sim u ratu kad nista nije bezazleno), uostalom, vjerovatno i kaznjiv  Roll Eyes
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #24 on: April 04, 2010, 06:57:39 am »

Kad bi skinuo vrata sa mikrovalne ometao bi sebe i svoj mozak. Nemoj takvu stvar ni pokušavati. Bio bi pečen. Veoma gadne opekotine. Plus mikrovalna emituje visoku frekvenciju koja je nepromjenjiva, te teško da bi bila ista kao policijska koju bi trebala da ometa.

Pamet u glavu.

Vlado
Logged
Canaris
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17


« Reply #25 on: April 04, 2010, 02:23:36 pm »

Ma to znam da bi bio "brainstorming" kad bi dobio 800 wati unutar lobanje i proso bi ko oni u filmu "Skeneri". Znam i da je opasnija nego recimo grejac od 2000 wati jer mikrovalna indukuje energiju pod kozom, tek u masnom tkivu, tj, tamo gdje ima vode. U pitanju je ionako teorija, ujedno, da li i taj policijski radi na 2gh? Isto, mozda moze nekakvim oscilatorom da se mijenja frenkvencija. Dobro, za policijski radar je malko previse, osim ako neko zeli da isprzi policajca  Grin
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #26 on: April 06, 2010, 03:15:42 pm »

Moćni su ovi radari. Naročito kad policija izmjeri brzinu avioma.

http://www.belowtopsecret.com/forum/thread353419/pg1

Da li je su instrumenti na aviono registrovali ozračenost??? A ako jesu šta li je pilot pomislio Cheesy
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #27 on: April 20, 2010, 12:10:02 am »

Bila je priča i to na nekom stranom sajtu, kako je negde u Škotskoj policajac uhvatio avion Tornado, na kome se automatski aktivirao sistem za lansiranje protivradarske rakete, ali je pilot na vreme reagovao i sprečio lansiranje HARM-a. Avion je navodno leteo nisko, a policajac ga nije ni video nego je pokušavao da izmeri brzinu nekog automobila koji je dolazio u susret, a koji se u tom trenutku nalazio na nekakvom brežuljku.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.