PALUBA
March 28, 2024, 06:39:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Sidreni uređaji na brodovima  (Read 62880 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« on: December 02, 2009, 04:30:47 pm »

Sidreni uređaji na brodovima

Namena i klasifikacija

Sidrenje je operacija kojom se brod privremeno "pričvršćuje" za morsko dno, a postiže se sidrenim uređajem koji se sastoji od sidra, lanca, zapora, sidrenog i palubnog ždrela, skladišta lanca (lančanika) i motovila ili vitla. Na slici je prikazan krmeni sidreni uređaj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - sidreno ždrelo; 2 - sidro; 3 - sidreni lanac; 4 - cev lančanika; 5 - usmerivač; 6 - vitlo; 7 - točak za pojasnu kočnicu; 8 - lančanik; 9 - pričvršćivanje kraja lanca (uglav); 10 - palubno ždrelo; 11 - lančani zapor; 12 - vijčani zapor

Sidro je povezano za lanac, a lanac za brod. Motovilom ili vitlom sidro se spušta u more, gde se na dnu zbog svog naročitog oblika zakači i tako drži brod da ga ne odnese morska struja, talasi ili vetar. Kada brod treba da nastavi plovidbu, istim motovilom ili vitlom sidro se diže na brod.

Razlika između vitla i motovila je u položaju osovine - vitlo ima osovinu koja je normalna na ravan palube, dok je kod motovila osovina paralelna sa ravni palube.

Sastavni delovi sidrenog uređaja

Sidro je osnovni deo uređaja za sidrenje. U zavisnosti od namene broda i samog sidra, postoji više konstruktivnih rešenja sidra:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a - admiralitetno sidro; b - halovo sidro; c - danfortovo sidro; d - sidro za male brodove

Admiralitetno sidro ima nepokretne krakove i gvozdenu motku za ukopavanje u morsko dno. Pri obaranju tone vertikalno, ali čim dotakne dno lanac popusi i sidro motkom dotakne dno. Kada brod malo povuče lanac, sidro se prevrne  tako da motka dođe u horizontalni položaj a krak se ukopa u dno. Ovaj tip sidra ima najveću snagu držanja broda za dno, 12 - 15 težina sidra, ali je manevar sidrenja i podizanja komplikovan, pa se danas koristi samo na jedrenjacima, čamcima i za sidrenje plutača.

Patentna sidra su sidra sa pokretnim krakovima i bez motki. Jačina držanja ovih sidara je znatno manja, 2,5 do 3,75 težina sidra, ali su manevri jednostavi te su njima opremljeni gotovo svi moderni brodovi.

Brodska sidra se dele na glavna, rezervna, strujna, zapetna, sidarca, čamčana i zavlačna. U normalnim uslovima brod se sidri samo jednim sidrom, a manji brodovi uglavnom i imaju samo jedno sidro.

Strujno sidro nalazi se na krmi, ima sopstveni sidreni uređaj a služi za sidrenje u tesnacima i kada se krma broda želi postaviti u određeni položaj bez obzira na smer morske struje.

Zapetno sidro je manje admiralitetno sidro, služi kao ispomoć glavnom sidru na nesigurnim sidrištima.

Čamčano sidro je manje sidro tipa admiralitetnog sidra za brodske čamce.

Zavlačno sidro je konusnog oblika - služi za sidrenje čamaca i jedrenjaka.

Sidarce je slično zapetnom sidru ali manjih dimenzija. Ovo sidro se čamcem iznosi sa broda i polaže se na dno radi potrebe dovođenja broda u određeni položaj za kratko vreme.

Minsko sidro služi za održavanje morskih mina na određenoj dubini.

Sidra za vezove su specijalna sidra za usidrenje plutača, oznaka plovnih puteva i brodova - svetionika.


* krmeni sidreni uredjaj.jpg (167.46 KB, 1161x1768 - viewed 620 times.)

* sidra.jpg (44.27 KB, 760x740 - viewed 767 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1 on: December 02, 2009, 04:48:17 pm »

Sidreni lanci

Sidreni lanac spaja sidro sa brodom a ujedno svojom masom poboljšava ležanje usidrenog broda. Sastoji se od karika (veriga, članaka) eliptičnog oblika spojenih u niz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a - obične; b - zadebljane; c - krajnje; d - škopac

Dužina sidrenog lanca izražava se u uzama, čija je dužina različita u svetskim mornaricama. Na istočnoj obali Jadrana dužina jedne uze iznosi 25 metara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da bi se znalo koliko je sidrenog lanca ispušteno u more, uze su označene kao na gornjoj slici.

Sidreni lanac se povremeno "preglavljuje" - kraj koji je bio na sidru prebacuje se i vezuje na dno lančanika, a kraj koji je bio u lančaniku vezuje se škopcem za sidro. Ovom prilikom se sidreni lanac pregleda i završe se neophodne aktivnosti održavanja.

Zapori

Zapor ili štoper sprečava da se sidro "samo" obori u more, kao i isticanje lanca kada sidro legne na dno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - kolo; 2 - zatikac; 3 - kuka; 4 - celicno uze; 5 - navrtka sa polugom

Ima različitih izvedbi zapora: stezni, pramčani, zapor sa kolom, škripni zapor, slipni zapor itd. Funkcija svih vrsta zapora je ista a princip rada u osnovi vrlo sličan.

Ždrela

Sidrena/palubna ždrela su prolazi za sidreni lanac, koji ga vode prilikom obaranja i podizanja sidra, a kada je sidro podignuto na brod služe mu kao oslonac. Konstruktivno, to je cev eliptičnog preseka koso ugrađena na pramcu u brodski trup. Savremeni brodovi često nemaju ždrela, jer kod njih sidro leži na ležištima pričvršćenim uz oplatu ili na palubi.

Lančanik

Lančanik je spremište sidrenog lanca na čijem dnu se nalazi snažan očni vijak za pričvršćenje mrtvog kraja lanca. Obično su lančanici cilindričnog oblika, visoke prostorije malog prečnika. Često su iznutra obloženi mekim drvetom radi zaštite zidova od trenja lanca.


* karike.jpg (42.11 KB, 1488x380 - viewed 422 times.)

* oznacavanje uza sidrenog lanca.jpg (25.32 KB, 1174x233 - viewed 532 times.)

* pramcani zapor sa kolom.jpg (120.29 KB, 1595x880 - viewed 517 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #2 on: December 02, 2009, 09:33:25 pm »

Vitla i motovila

Već smo rekli da je kod vitla osovina okretanja normalna na palubu, a kod motovila je paralelna sa ravni palube. Motovila polako izlaze iz upotrebe, koristila su se mnogo više dok je preovladavao ručni pogon ovih uređaja. Osim za dizanje sidra, vitla i motovila služe i za spuštanje i podizanje brodskih čamaca i teškog tereta, za pritezanje konopa kod vezivanja broda uz obalu kao i kod rada sa minolovkama na brodovima - minolovcima.

Prema vrsti pogonskog motora, vitla i motovila dele se na ručna, parna, motorna, električna i hidraulična. Pogonski motori ugrađeni su uz samo vitlo ili motovilo, a češće ispod palube, u kom slučaju preko mehaničkog ili hidrauličnog prenosa pogone vitlo ili motovilo. Kod motovila, motori su u pravilu na palubi, uz samo motovilo. Ovi uređaji najčešće se ugrađuju na pramcu i krmi broda - uz sidra.

Vitla

Vitla se načešće grade sa dvostrukom funkcijom, za opsluživanje sidra i konopa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - bubanj; 2 - vreteno; 3 - manji konusni zupčanik; 4 - veliki konusni zupčanik; 5 - osovina; 6 - osnovna ploča

Postoji mnogo konstruktivnih izvedbi vitala i motovila, previše prostora bi zahtevalo objašnjavanje relativno jednostavnog i uglavnom istog principa rada, pa ćemo samo dati nekoliko šema:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - kolo; 2 - otvori za poluge; 3 - bubanj; 4 - pojasna kočnica; 5 - elektromotor;
6 - elastična spojka; 7 - pužni prenos; 8 - vratilo; 9 - spojka


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - elektromotor; 2 - pužni prenos; 3 - vertikalno vratilo; 4 - vratilo vitla;
5 - bubanj za lanac; 6 - bubanj za konope; 7 - kočnica


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - krilna pumpa; 2 - nepovratni ventil; 3 - prečistač; 4 - ekspanzioni tank;
5 - razvodnik; 6 - krilni hidromotor; 7 - ventil prevelikog pritiska


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - postolje; 2 - hidromotor sa obrtnim telom; 3 - bubanj;
4 - poluga za ručno obrtanje (rezervni pogon je ručni)


Motovila

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - bubanj za konope; 2 - ležaj; 3 - bubanj za lanac; 4 - pojasna kočnica; 5 - kandžasta pomoćna spojka;
6 - ručica za manipulaciju spojkom; 7 - veliki zupčanik; 8, 13 i 15 - rastavni vijci; 9 - bočni okviri; 10 - vratilo;
11 - vodeći zupčanik; 12 - uređaj za sprečavanje samoobrtanja bubnjeva; 14 - ručica; 16 - kolo; 17 - vreteno


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za ispravan rad vitala i motovila potrebno ih je "prekrenuti" pre upotrebe, kako ne bi došlo do otkaza u situaciji kad je ispravno vitlo ili motovilo najpotrebnije. Inče, održavaju se kao i svi ostali brodski uređaji.


* rucno sidreno pritezno vitlo sa konusnim zupcanim prenosom.jpg (43.8 KB, 694x593 - viewed 406 times.)

* rucno sidreno pritezno vitlo sa cilindricnim zupcanim prenosom.jpg (154.55 KB, 1288x1107 - viewed 422 times.)

* sema elektricnog sidreno - priteznog vitla.jpg (37.06 KB, 727x613 - viewed 314 times.)

* hidraulicni pogon vitla i motovila.jpg (90.09 KB, 874x1227 - viewed 1148 times.)

* hidraulicno pritezno vitlo.jpg (46.77 KB, 674x620 - viewed 370 times.)

* rucno sidreno pritezno motovilo.jpg (258.71 KB, 2114x1104 - viewed 307 times.)

* elektricno dvopalubno sidreno pritezno vitlo.jpg (46.17 KB, 727x840 - viewed 510 times.)

* hidraulicno sidreno motovilo.jpg (158.69 KB, 2349x760 - viewed 1049 times.)
« Last Edit: November 09, 2011, 06:55:04 am by Boro Prodanic » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: December 10, 2009, 12:57:10 pm »

Sidrenje

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/sLpYKUtmzPI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #4 on: December 28, 2009, 06:10:46 pm »

U gornjim tekstovima ima dosta netačnih podataka npr.

-zavlačno sidro služi za sidrenje čamaca
Zavlačno sidro služi za izvođenja manevra zavlačenja, prvotno se koristilo na jedrenjacima uz uljenje mora,upotrebljava se u oluji da  smanji zanošenje broda i da se pomoču njega brod povoljno postavi na vjetar i valove.
Danas je propisano za sve čamce za spasavanje po Međunarodnoj konvenciji za zaštitu ljudskih života na moru.

Uza koja se upotrebljava na istočnom djelu jadrana je 27,5 m naime toliko je bila prema propisima JRB a sada prema propisima Croatia registra.
Negde sam na forumu zateko pitanja kolika je dužina uze, dužina je tačno tolika koliko zahtjeva matični registar, isto tako kao i težina sidra i dužina lanca i uglavnom su zavisne od opremnog broja.
Kod Engleza uza je 28,86m (12,5fathoma), 8 uza je cabel.
Kod Francuza je uza 30 m.

Inače se može uzeti daje uza cca 25m prosečno.

Moram naznačit da mi nije do repliciranja več je uputno da forumaši imaju tačne podatke.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #5 on: December 28, 2009, 08:27:46 pm »

Hvala na dopunama ML, koristio sam dosta staru literaturu, otuda razlike u podacima.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: January 03, 2010, 05:51:50 pm »

U gornjim tekstovima ima dosta netačnih podataka npr.

-zavlačno sidro služi za sidrenje čamaca
Zavlačno sidro služi za izvođenja manevra zavlačenja, prvotno se koristilo na jedrenjacima uz uljenje mora,upotrebljava se u oluji da  smanji zanošenje broda i da se pomoču njega brod povoljno postavi na vjetar i valove.
Danas je propisano za sve čamce za spasavanje po Međunarodnoj konvenciji za zaštitu ljudskih života na moru.

Uza koja se upotrebljava na istočnom djelu jadrana je 27,5 m naime toliko je bila prema propisima JRB a sada prema propisima Croatia registra.
Negde sam na forumu zateko pitanja kolika je dužina uze, dužina je tačno tolika koliko zahtjeva matični registar, isto tako kao i težina sidra i dužina lanca i uglavnom su zavisne od opremnog broja.
Kod Engleza uza je 28,86m (12,5fathoma), 8 uza je cabel.

Kod Francuza je uza 30 m.

Inače se može uzeti daje uza cca 25m prosečno.

Moram naznačit da mi nije do repliciranja več je uputno da forumaši imaju tačne podatke.

Ja sam jedanput postavio pitanje dužine uze. Hvala na informacijama, prošlo je več dosta vremena, od tada, kada sam morao znati sve te podatke, pa sam se htio podsjetit.
Duje
« Last Edit: January 03, 2010, 06:02:16 pm by dreadnought » Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #7 on: January 03, 2010, 07:22:23 pm »

U gornjim tekstovima ima dosta netačnih podataka npr.

-zavlačno sidro služi za sidrenje čamaca
Zavlačno sidro služi za izvođenja manevra zavlačenja, prvotno se koristilo na jedrenjacima uz uljenje mora,upotrebljava se u oluji da  smanji zanošenje broda i da se pomoču njega brod povoljno postavi na vjetar i valove.
Danas je propisano za sve čamce za spasavanje po Međunarodnoj konvenciji za zaštitu ljudskih života na moru.

Uza koja se upotrebljava na istočnom djelu jadrana je 27,5 m naime toliko je bila prema propisima JRB a sada prema propisima Croatia registra.
Negde sam na forumu zateko pitanja kolika je dužina uze, dužina je tačno tolika koliko zahtjeva matični registar, isto tako kao i težina sidra i dužina lanca i uglavnom su zavisne od opremnog broja.
Kod Engleza uza je 28,86m (12,5fathoma), 8 uza je cabel.

Kod Francuza je uza 30 m.

Inače se može uzeti daje uza cca 25m prosečno.

Moram naznačit da mi nije do repliciranja več je uputno da forumaši imaju tačne podatke.

Ja sam jedanput postavio pitanje dužine uze. Hvala na informacijama, prošlo je več dosta vremena, od tada, kada sam morao znati sve te podatke, pa sam se htio podsjetit.
Duje

Na svim trgovackim brodovima se upotrebljava standardna velicina uze 27.5m (engl. Shackle)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #8 on: January 04, 2010, 12:09:25 pm »

U gornjim tekstovima ima dosta netačnih podataka npr.

-zavlačno sidro služi za sidrenje čamaca
Zavlačno sidro služi za izvođenja manevra zavlačenja, prvotno se koristilo na jedrenjacima uz uljenje mora,upotrebljava se u oluji da  smanji zanošenje broda i da se pomoču njega brod povoljno postavi na vjetar i valove.
Danas je propisano za sve čamce za spasavanje po Međunarodnoj konvenciji za zaštitu ljudskih života na moru.

Uza koja se upotrebljava na istočnom djelu jadrana je 27,5 m naime toliko je bila prema propisima JRB a sada prema propisima Croatia registra.
Negde sam na forumu zateko pitanja kolika je dužina uze, dužina je tačno tolika koliko zahtjeva matični registar, isto tako kao i težina sidra i dužina lanca i uglavnom su zavisne od opremnog broja.
Kod Engleza uza je 28,86m (12,5fathoma), 8 uza je cabel.

Kod Francuza je uza 30 m.

Inače se može uzeti daje uza cca 25m prosečno.

Moram naznačit da mi nije do repliciranja več je uputno da forumaši imaju tačne podatke.

Ja sam jedanput postavio pitanje dužine uze. Hvala na informacijama, prošlo je več dosta vremena, od tada, kada sam morao znati sve te podatke, pa sam se htio podsjetit.
Duje

Na svim trgovackim brodovima se upotrebljava standardna velicina uze 27.5m (engl. Shackle)

Nekoliko objašnjenja sa svetskog neta

shackle 27.43 m 15 fathom = 1 shackle
30 yards = 1 shackle Shackles were a measure of the length of cable. According to a 19th Century Seamanship Manual, ships were usually equipped with 12 shackles of bower cable where each shackle was a 12.5 fathom length. These 12.5 fathom lengths were joined by shackles (hence the name) and by swivel links to overcome twisting. When paying out the anchor cable, counting the number of shackles passing gave a measure of the length used. In 1949, the Royal Navy switched from 12.5 fathom shackles to 15 fathom shackles. Modern heavy mooring chain is usually sold in 15 fathom lengths or 'shots'. The specification sheets quote the number of links per shot. Here is a formula for calculating the amount of anchor chain to put out in your warship: Twice the square root of the depth of water in fathoms = the number of shackles of cable. 

Ja sam pisao i o tradicjonalnim merama.

IZ kataloga za naručivanje:

 ● Chain Diameter & Grade
 ●Length: 27.5m or 25m (znači nije samo 27.5)
 ● Finish: H. D. Galvanized or Black-tarred.
 ● Quantity of Lengths
 ● Quantity of Fittings
 ● Class Certifications:   ABS(USA), BV(France), CCS(China), DNV(Norway), GL(Germany),     KR(Korea), LR(U. K. ), NK(Japan), RINA(Italy), RS(Russia) & Works Certificate.   
 
Products>> Marine anchor  |  Anchor chain ,   http://www.h-lift.com/anchorchain.htm

   Još bih napomenuo da je rečne brodove 10 m po JRB
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #9 on: January 04, 2010, 01:33:31 pm »

Da i ja stavim par rečenica...

Prema svjetskim brodskim registrima, duljina jedne uze je upravo 27.5 metara.
Nigdje nisam našao da npr. BV traži 30 metara, a LR prije spomenutih 28.86 metara...
Znam da "moj" GL propisuje 27.5 metara.

Evo i par slika...sidro od 7350 kg, kenter karika (rastavljena) i spajanje uza pomoću kenter karike (škopca).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Si1.jpg (118.39 KB, 480x640 - viewed 225 times.)

* Si2.jpg (159.21 KB, 480x640 - viewed 453 times.)

* Si3.jpg (118.43 KB, 480x640 - viewed 263 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #10 on: June 01, 2010, 03:33:11 pm »

  ovo je najčešći tip sidrenog uređaja na rečnim brodovima


* BEGEJ - DANSERI & HEMIKAL 10.2006. 048.jpg (42.33 KB, 448x336 - viewed 229 times.)

* BEGEJ - DANSERI & HEMIKAL 10.2006. 049.jpg (36.43 KB, 448x336 - viewed 330 times.)

* WEEK 6-06 002.jpg (23.91 KB, 448x336 - viewed 336 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #11 on: November 26, 2010, 09:29:50 pm »

Kao i druge brodske uređaje i opremu, i sidra treba povremeno osvežiti novom bojom:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* odrzavanje brodskog halovog patentnog sidra.jpg (44.05 KB, 393x599 - viewed 431 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #12 on: November 26, 2010, 09:33:35 pm »

Slika sa broda Obalske straže Indije: radovi na sidru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* sidro kao skela.jpg (111.8 KB, 1183x1682 - viewed 439 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #13 on: November 27, 2010, 08:20:42 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sidro.jpg (82.92 KB, 606x720 - viewed 358 times.)
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #14 on: November 27, 2010, 10:36:52 am »

Evo jos par fotografija na temu odrzavanja sidrenog uredjaja. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* S 011b.jpg (397.67 KB, 1020x916 - viewed 263 times.)

* DSC02761.JPG (470.57 KB, 2272x1704 - viewed 351 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.