PALUBA
March 28, 2024, 07:00:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sinaj YU UN trupe  (Read 63774 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #180 on: May 29, 2015, 07:20:34 pm »

P U T O V A N J A  -  O B I L A S C I

Što se mog boravka tiče, mogu navesti da je Sinaj za mene bio pravi psiho-fizički odmor. Imao sam vrlo dobre podoficire i vojnike koji su uspješno izvršavali sve planirane zadatke. Imao sam previše slobodnog vremena koje sam po želji mogao koristiti na različite načine. Sjećam se da sam dva puta koristio po 10 dana odmora u Libanonu u hotelu prve kategorije HORIST, 15 km udaljenom od Beiruta. U toku boravka na odmoru organizirani su razni izleti, tako da smo jednom prilikom posjetili glavni grad Sirije Damask i razgledali njegove kulturno povijesne spomenike.

Tom prilikom posjetili smo i drevni grad Balbek. Jednom prilikom smo posjetili čuvenu priredbu u KASINU u Beirutu. Izvođačice programa bile su svjetske ljepotice. Tom prilikom posjetio sam i kockarnicu, ali nisam kockao. Iz hotela Horist skoro svakodnevno s prijateljima sam išao u obilazak Beiruta. Moglo bi se reći da je Beirut po svome značenju bio sličan Ženevi u Europi. U Beirutu se je nalazilo bezbroj međunarodnih financijskih ustanova. Čak je veliki broj emigranata, bježeći od pravde u toku i nakon drugog svjetskog rata našao svoje utočište u Beirutu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U centru Beiruta nalazilo se je sveučilište, koje su pohađale neizmjerno lijepe studentice, iz raznih arapskih zemalja.

U Beirutu su jednu cijelu ulicu naseljavale uglavnom, javne kuće, koje su najviše koristili pomorci raznih zemalja svijeta. Bilo je u Beirutu bezbroj različitih trgovina, zlatarskih radnji i malih uličnih mjenjačnica novca. Skoro svi trgovci govorili su više stranih jezika, među kojima i Hrvatski. U toku posjeta jednoj trgovini, gazda trgovine zamolio me je da se upišem u knjigu posjeta. U knjizi posjeta jedan naš pomorac je ćirilicom napisao: "Ne kupuj kod njega, kurvin sin će te prevariti".


* Balbek Libanon 1961.jpg (504 KB, 1232x1656 - viewed 121 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #181 on: May 29, 2015, 07:22:51 pm »

I N C I D E N T

Sjećam se da su 15 dana na Sinaju boravile naše pjevačice, Marijana Deržaj, Tereza Kesovija i Majda Sepe, te dvije balerine ne sjećam kako su se zvale. One su učestvovale na organiziranim zabavama u svim jedinicama UNEF-a na Sinaju.

Za vrijeme organiziranja zabave u našem Odredu pozvali smo u goste rukovodstva svih jedinica UNEF-a, kao i naše Arapske prijatelje. Pored naših pjevačica i balerina na ovoj zabavi su učestvovali i Škotski muzičari, odjeveni u kratke suknje. Zabava je trajala do rane zore.

Komandant našeg odreda pukovnik Sovilj Dušan u kasno doba noći u pripitom stanju svojim postupkom je napravio ozbiljan incident. Naime, u toku zabave Tereza Kesovija najviše je bila u društvu jednog švedskog oficira, inače liječnika u bolnici UNEF-a. Ne znam razlog, možda se radilo o ljubomori ili pod velikim utjecajem alkohola pukovnik je naredio jednom mom podoficiru, da ovog Šveđanina na silu izvede preko kapije i da naredi stražaru da mu ne dozvoli da se vrati na nastavak priredbe. Pošto je bio pijan, postupio je mimo svih vojnih pravila. Napravio je policijski zahvat i na silu vukao ovog oficira.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To sam slučajno primijetio, naredio podoficiru da pusti oficira i da ne pravi gluposti. Švedskom oficiru sam se izvinuo, i vratio ga na njegov stol. Otišao sam do svoga komandanta i zamolio ga da više ne naređuje mojim podoficirima da na silu izbacuju goste sa zabave. Ako bude nužde da ću ja to učiniti u skladu s propisima.

Pukovnik se je na mene naljutio, ali me nije zvao na službeni razgovor zbog moje osobne intervencije. Inače, naš komandant bio je vrlo dobar čovjek, ali je skoro stalno bio u pripitom stanju, puno je volio viski s ledom.


* Gaza Oktobar 1961.jpg (395.25 KB, 1366x962 - viewed 139 times.)

* Muzika el aris 1961.jpg (229.03 KB, 1039x736 - viewed 130 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #182 on: May 29, 2015, 07:27:24 pm »

P R I P R E M E   Z A   O D L A Z A K   K U Ć I

Približavao se kraj našoj misiji na Sinaju i počelo je užurbano pripremanje za povratak kući. Svatko od nas razmišljao je kako utrošiti ušteđena devizna sredstva. Sjećam se da sam ja od tehničkih sredstava kupio polovni auto "Opel record", crno bijeli televizor Philips, magnetofon Philips i tranzistor Gruding, za oca.

Kupio sam dvije bale bijele pamučne tkanine za pravljenje lancuna i prevlaka za jastučnice i jorgane. Kupio sam i dvije bale kariranog platna za razne kućne potrebe i jedan perzijski tepih za dnevni boravak.Ne sjećam se kakve sam poklone kupio za svoju suprugu i djecu, ali siguran sam da ih nisam zaboravio.

Dakle, morao sam pripremiti dva velika paketa za pakovanje platna. Također sam u jednom velikom paketu spakirao jednu teglu od 12 kg Brazilske kave, jednu teglu od 10 kg izvrsnog Američkog džema, nekoliko kilograma kakaa i sl. Ova tri velika paketa uputio sam iz Port Saida za Rijeku brodom Jugoslavija 01.12.1961. god., kada je dovezao prvi dio smjene našeg odreda. Ovom prilikom došla je i meni zamjena, ali sam morao još 15 dana ostati na Sinaju radi predaje dužnosti.

Nekoliko dana prije odlaska sa Sinaja komandant odreda u dvije rečenice predao mi je pismenu ocjenu o izvršavanju službenih zadataka na Sinaju. U ocjeni je doslovce pisalo: "Odličan je kao drug, čovjek i komunista, sve zadatke obavio je odlično, točno i na vrijeme". Rekao sam komandantu da se sa ovakvom ocjenom ne slažem jer da ja osobno smatram da ne postoje uopće idealni ljudi.

15.12.1961. godine sa Sinaja sam vojnim avionom otputovao za Beograd. U toku leta naš se avion morao spustiti na aerodrom u Ateni radi uzimanja goriva.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #183 on: June 11, 2015, 11:40:41 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m8.JPG (39.28 KB, 663x470 - viewed 172 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #184 on: June 11, 2015, 11:47:40 am »

Baš sam nekidan gledao kratki dokumentarac iz arhive HTV-a "Raport sa Sinaja" , daje se zaključiti da im je dolje itekako bilo teško.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #185 on: June 11, 2015, 04:47:28 pm »

Tek sad sam vidio sjećanja Ante Matkovića. Odlično štivo. Hvala unuku pokojnog Ante što ih je ustupio i tebi Dzumba što si ih na Palubu postavio.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #186 on: June 11, 2015, 08:57:09 pm »

Анте Матковић је очигледно био, како се то обично каже, врло писмен човек. Његов запис је занимљив јер, осим оних службених догађаја које бележи историја и дневници јединица, написао и неке "обичне" који су нама, са ове дистанце занимљивији. Мени је био јако интересантан опис инцидента који је узроковао тадашњи комадант и врло професионално реаговање капетана Матковића.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #187 on: August 17, 2015, 07:32:40 pm »

Vojnik iz kontigenta na Sinaju. Hlače i košulja se razlikuju od standardne odjeće vojnika u JNA.


* vladimir kraljić.jpg (144.69 KB, 767x1024 - viewed 132 times.)

* vk egipat.jpg (197.41 KB, 690x1024 - viewed 132 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #188 on: August 17, 2015, 07:47:09 pm »

Baraka, agava i borić.


* 2.jpg (417.04 KB, 1743x1194 - viewed 145 times.)

* 3.jpg (515.65 KB, 1550x1067 - viewed 123 times.)
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #189 on: November 11, 2017, 11:07:00 am »

Evo da i ja dodam koju sliku

Jedan od ove sestorice DELIJA sa slike je MOJ UJAK. Na poledjini slike pise El Aris 1959.godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20171109_195630.jpg (1038.57 KB, 2448x3264 - viewed 107 times.)
« Last Edit: November 11, 2017, 07:37:14 pm by trpe grozni » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #190 on: November 05, 2020, 04:00:07 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1944.91 KB, 1525x2207 - viewed 24 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.