PALUBA
April 26, 2024, 09:40:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Središte za sigurnosnu suradnju (RACVIAC) - aktivnosti  (Read 10124 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: December 04, 2009, 02:04:02 am »

R A C V I A C

(Regional Arms Control Verification and Implementation Assistance Centre)
Regionalno središte za pomoć u provedbi sporazuma o kontroli naoružanja i verifikaciji


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
RACVIAC kao ideja i projekt nastao je u sklopu Pakta o stabilnosti, III radnog stola o sigurnosti. Projekt je sredinom 1999. godine pokrenut od strane SR Njemačke i predložen kao zajednički projekt Republici Hrvatskoj. Nakon više sastanaka i razgovora na različitim razinama, RACVIAC je otpočeo s radom kao razvojni stožer u lipnju 2000. godine. Razvojni stožer RACVIAC-a, smješten u vojarni "Kralj Tomislav" u Zagrebu, bio je sastavljen od hrvatskih i njemačkih časnika i dočasnika, djelatnika verifikacijskih središta. Zadaća mu je bila definiranje ustroja RACVIAC-a i njegovih zadaća, te uređenje i opremanje objekata vojarne "Vitez Damir Martić" u Rakitju, trajnog sjedišta RACVIAC-a.

Početkom listopada 2000. godine, potpisivanjem bilateralnog ugovora između Republike Hrvatske i SR Njemačke, RACVIAC otpočinje s radom kao multinacionalno regionalno središte za pomoć u provedbi sporazuma o kontroli naoružanja svim zemljama Jugoistočne Europe koje su iste potpisale ili će ih u skoroj budućnosti potpisati. Pored spomenutog, potpisan je i tehnički ugovor između MORH-a i RACVIAC-a koji regulira materijalne i financijske obveze obiju strana.

Težišni sporazumi i konvencije kojima RACVIAC daje potporu su: Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja, Bečki dokument '99, Ugovor "Otvorena neba" (Open Skies Treaty), a organizira tečajeve engleskog jezika iz terminologije kontrole naoružanja, te različite seminare (npr. Upravljanje katastrofama u JI Europi). Od 2005. godine RACVIAC je proširio svoju misiju na provođenje seminara/radionica iz područja prenamjene vojnih objekata, nekretnina i osoblja ("Defence Conversion"). Seminari se ne organiziraju samo za vojne nego i za civilne predstavnike (civilne stručnjake, parlamentarce i akademike) država JI Europe. Teme za takve seminare biraju se iz slijedećih područja: vojni kontakti i suradnja u JI Europi, regionalni dijalog, obrambeno planiranje i vojni budžet, demokratska kontrola oružanih snaga kao jačanje stabilnosti u JI Europi, doprinos izgradnje mjera povjerenja i sigurnosti (CSBMs) u uspostavi stabilnosti i sigurnosti u JI Europi, regionalna suradnja u borbi protiv ilegalne trgovine malim i lakim oružjem, pomoć i postupci u katastrofama, nadzor i upravljanje granicama, te prenamjena vojnih objekata, nekretnina i osoblja.


Više informacija o RACVIAC-u možete pronaći na Web stranici: www.racviac.org.



_____________________________________________________________


02.12.2009.

U RACVIAC-u održan seminar o NATO integracijama

 U Središtu za sigurnosnu suradnju (RACVIAC) u srijedu, 2. prosinca održan je međunarodni seminar pod nazivom "NATO integracije – predstojeće proširenje i implikacije za jugoistočnu Europu".
Seminar je u vojarni "Vitez Damir Martić" u Rakitju okupio visoke dužnosnike NATO-a, predstavnike ministarstava vanjskih poslova i obrane Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Moldavije, Srbije te George C. Marshall Europskog centra za sigurnosne studije, a otvorio ga je zamjenik Direktora RACVIAC-a brigadir Željko Cepanec. Cjelodnevni program sastojao se od dva tematska panela: "Uloga NATO-a i prioriteti Jugoistočne Europe" i "Jugoistočna Europa na putu ka euro – atlanskim integracijama". Prvi govornik i moderator prve panel diskusije zamjenik Uprave za vojnu suradnju u NATO zapovjedništvu u Napulju, brigadir Nicolas Kotchine, osvrnuo se na trenutačne NATO misije u Jugoistočnoj Europi, vojno – politički značaj koje imaju u tim zemljama, te na perspektivu daljnje nazočnosti NATO-a u regiji. Tijekom drugog tematskog panela, čiji je moderator i uvodni govornik bio Sabri Ergen, iz Uprave za obrambenu politiku i planiranje NATO zapovjedništvu u Briselu, raspravljalo se o političko – vojno – sigurnosnom utjecaju na Jugoistočnu Europu koju donosi nazočnost NATO-a u regiji. Također, raspravljalo se i o važnosti inicijativa u smjeru podrške integracijskih procesa i regionalne sigurnosti koje je proteklih godina pokrenula Europska unija, poput Lisabonskog sporazuma koji je nedavno stupio na snagu te ESDP-a (European Security and Defence Policy) vrlo važnog elementa zajedničke sigurnosne i obrambene politike u Europi. Završno predavanje održao je dr. Dragan Lozančić, profesor u George C. Marshall Europskom centru za sigurnosne studije, govoreći o procesima koje moraju proći zemlje kandidati za prijam u NATO, ali i o izazovima i obvezama članstva posebice novoprimljenih zemalja.

Izvor: MORH web


* racviac.gif (10.76 KB, 278x114 - viewed 288 times.)
« Last Edit: June 15, 2012, 01:52:11 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1 on: December 19, 2009, 10:06:14 pm »

Četvrtak, 17. Prosinac 2009.

Konferencija o parlamentarnom nadzoru sigurnosnog sektora u RACVIAC-u

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Središtu za sigurnosnu suradnju (RACVIAC) od 15. do 16. prosinca održana je međunarodna konferencija na temu "Parlamentarni nadzor sigurnosnog sektora – Novi sigurnosni izazovi u jugoistočnoj Europi". Konferencija je okupila sudionike iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Francuske, Hrvatske, Moldavije i Srbije, koji su predstavljali svoje nacionalne parlamente, ministarstva obrane, oružane snage, vojno – obavještajne zajednice, sveučilišta te međunarodne organizacije poput DCAF-a (Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces) te SEESAC-a (South Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons). Otvorenju konferencije nazočili su zamjenik ministra obrane, savjetnik zamjenika ministra obrane i vojni izaslanik Bosne i Hercegovine u RH Živko Marjanac, Duško Radić i brigadir Dragoš Milanković.
Na konferenciji se razgovaralo o različitim izazovima i poteškoćama s kojima se susreće parlamentarni nadzor sigurnosnog sektora. Vojni izaslanik Republike Francuske u RH pukovnik Olivier Rouanet u svom je obraćanju govorio o francuskoj nacionalnoj sigurnosnoj reformi, a o hrvatskim iskustvima i problemima u parlamentarnom nadzoru sigurnosnog sektora govorio je dekan Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu dr. Vlatko Cvrtila.
Također, raspravljalo se i o slanju oružanih snaga izvan granica države i dilemama koje se pritom javljaju u parlamentarnim raspravama, kao i o trenutačnim sigurnosnim izazovima u jugoistočnoj Europi, pri čemu je još uvijek velika „kontaminiranost“ regije i laka dostupnost lakog i pješačkog naoružanja ocijenjena kao velika ugroza koja će i narednih godina iziskivati golemi napor u rješavanju tog problema.
Svi sudionici konferencije složili su se kako parlamentarni nadzor sigurnosnog sektora nije samo dio političkog instrumentarija za podupiranje demokratizacije društva, nego je istodobno i obveza u smislu podrške sigurnosnom sektoru i oružanim snagama u njihovom razvoju i djelovanju.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/


* racviac_17122009.jpg (71.02 KB, 330x222 - viewed 306 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: February 14, 2010, 06:17:18 pm »

četvrtak, 11. Veljača 2010.

U RACVIAC-u održan seminar o kazetnom streljivu

U Središtu za sigurnosnu suradnju (RACVIAC) od 9. do 11. veljače održan je međunarodni seminar o Konvenciji o kazetnom streljivu u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske i RACVIAC-a.
Konvencija o kazetnom streljivu smatra se vrlo važnim međunarodnim postignućem, koju su 3. prosinca 2008. u Oslu potpisale 94 zemlje svijeta. Ona je izravni rezultat tzv “Oslo procesa” koji je započet u veljači 2007., kada se 46 zemalja usuglasilo oko prihvaćanja političke obveze donošenja do kraja 2008. novog pravno obvezujućeg instrumentarija usmjerenog ka zabrani kazetnog streljiva. Dodatno postignuće “Oslo procesa” je i stvaranje međunarodne Koalicije protiv kazetnog naoružanja (Cluster Munitions Coalition), koja i je danas vrlo aktivna sa svojim radom.
Republika Hrvatska je aktivno uključena od samog pokretanja “Oslo procesa”, odnosno  postala je 15. država koja je glavnom tajniku Ujedinjenih naroda predala nacionalnu ispravu o ratifikaciji Konvencije o kazetnom streljivu. Do danas su Konvenciju o kazetnom streljivu potpisale 104 zemlje, a 27 zemalja je predalo dokumente o ratifikaciji.
Cilj seminara je bio pružanje prigode za izravno i aktivno raspravljanje o najnovijim događanjima vezanim za proces potpisivanja i ratifikacije Konvencije o kazetnom streljivu, odnosno o brojnim nastojanjima usmjerenim ka zabrani uporabe, skladištenja, proizvodnje i prijenosa tih streljiva. Značajan dio ovogodišnjeg seminara bio je posvećen i pomoći civilnim i vojnim žrtvama uporabe kasetnog streljiva, te lociranju problema posebice onih institucionalnih u ostvarivanju njihovih prava žrtava.
U svom govoru državni tajnik u MVPEI-u dr.sc. Davor Božinović rekao je kako je Republika Hrvatska, kao jedna od njenih prvih potpisnica, snažno podupire Konvenciju o kazetnog streljiva, što je dokazala i svojom ratifikacijom u roku od šest mjeseci od njenog potpisivanja. Naglasio je i kako Hrvatska uporište za svoju potporu nalazi u usmjerenosti Konvencije i to prvenstveno ka zaštiti civila u oružanim sukobima. Jedan od predavača bio je i državni tajnik u hrvatskom Ministarstvu obrane RH Pjer Šimunović koji je govorio o uništenju zaliha kasetnog streljiva.
Seminar je okupio predstavnike nacionalnih ministarstava vanjskih poslova, unutarnjih poslova, obrane, Glavnog stožera oružanih snaga RH, vladinih i nevladinih organizacija, te nacionalnih centara za razminiranje.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3 on: February 18, 2010, 03:19:22 pm »

četvrtak, 18. Veljača 2010.

Seminar o Konvenciji o kemijskom naoružanju u RACVIAC-u

U Središtu za sigurnosnu suradnju (RACVIAC), u suorganizaciji sa Organizacijom za zabranu kemijskog naoružanja (OPCW), od 16. do 18. veljače, održan je međunarodni seminar pod nazivom “Konvencija o kemijskom naoružanju“

Seminar je okupio sudionike iz desetak zemalja, predstavnike nacionalnih ministarstava i oružanih snaga, te predavače iz OPCW-a.
Svrha seminara bila je detaljnije analizirati pojedine odredbe Konvencije o kemijskom naoružanju (CWC), razmijeniti iskustava koja se odnose na primjenu i provedbu Konvencije, kao i upoznati sudionike s doprinosom OPCW-a globalnim antiterorističkim naporima.
Uvodno predavanje na seminaru održao je zamjenik generalnog direktora OPCW-a John Freeman, koji je podsjetio na povijest kemijskog razoružanja i postupke koji su doveli do potpisivanja Konvencije i osnivanja OPCW-a.  
Tekst Konvecije usuglašen je 1992., a Konvencija je stupila na snagu 29. travnja 1997. godine kada je formalno s radom započela i međunarodna Organizacija za zabranu kemijskog naoružanja (OPCW). Do sada je Konvenciju potpisalo 188 zemalja. Republika Hrvatska je pristupila Konvenciji u travnju 1995. godine, a odmah potom osnovano je i Nacionalno povjerenstvo za provedbu Konvencije o kemijskom oružju.
Tijekom seminara raspravljalo se i o pojedinačnim nacionalnim problemima vezanim za kontrolu i prijavljivanje kemikalija, kao i sposobnostima svake pojedine zemlje da odgovori na prijetnju koja uključuje kemijsko oružje. Također, održana je i praktična vježba na temu “Odgovor na NBK sigurnosni incident“.

Izvor: MORH web http://www.morh.hr/
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: June 15, 2012, 02:58:58 pm »

Konferencija o istraživačkom novinarstvu i zaštiti podataka

U organizaciji Centra za sigurnosnu suradnju RACVIAC, Hrvatske radiotelevizije, Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) te Europskog udruženja javnih servisa jugoistočne Europe, u Puli je 30. i 31. svibnja 2012. održana Konferencija o istraživačkom novinarstvu i zaštiti podataka u jugoistočnoj Europi. Sudjelovali su predstavnici ministarstava obrane Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Albanije i Hrvatske, stručnjaci EBU-a, novinari javnih medija Slovenije, Srbije, Rumunjske, Bugarske, Albanije i Turske, kao i novinari HRT-a. Skup je nastavak aktivnosti Konferencije o javnim servisima i sigurnosti u jugoistočnoj Europi koja je održana u studenom 2011. u RACVIAC centru u Zagrebu. Prezentacijama, raspravama i radionicama analizirali su se odnos javnih servisa i sigurnosnih institucija, uloga medija u upravljanju krizom i načela zaštite podataka. Suorganizatori iz EDU Centra HRT-a posebno su predstavili projekt "Medijsko izvještavanje u kriznim situacijama" koji u suradnji s Obučnim središtem za međunarodne vojne operacije ZOD HKoV-a provode već dvije godine na lokacijama vojnih poligona Slunj i Gakovo. Do sada su održana četiri tečaja ove vrste na kojima su novinari, snimatelji i fotografi obučavani kako što sigurnije izvještavati iz kriznih područja poput Afganistana, Libije ili Sirije. Instruktori su na svim tečajevima bili pripadnici OSMVO-a koji imaju bogato iskustvo iz rata 90-ih i međunarodnih mirovnih operacija, te instruktori HTV-a s iskustvom izvještavanja iz ratnih područja. Ovakva suradnja MORH-a i HRT-a jedinstveni je primjer suradnje tijela državne uprave i javne televizije na jugoistoku Europe. HRT je zahvalio Ministarstvu obrane RH na uspješnoj suradnji u provedbi tečaja koji je dosad završilo više od 30 polaznika. Intencija HRT-a i MORH-a jest da ovaj Tečaj u budućnosti postane i međunarodni.

S. Miočić, Hrvatski vojnik
« Last Edit: August 03, 2014, 02:55:47 pm by Rade » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #5 on: June 20, 2012, 02:36:35 pm »

Radionica o kazetnom streljivu

U RACVIAC-u Središtu za sigurnosnu suradnju, u suorganizaciji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova RH, od 15. do 18. svibnja održana je međunarodna Radionica o kazetnom streljivu. Četvrta je to po redu aktivnost koju su zajednički organizirali Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH i RACVIAC, s ciljem poticanja zemalja potpisnica iz jugoistočne Europe da ispunjavaju obveze koje proističu iz konvencije, kao i prepoznajući nužnost za međunarodnom suradnjom i pomoći u primjeni konvencije. Na otvorenju radionice sudjelovali su pomoćnica ministra vanjskih i europskih poslova RH Vesna Batistić-Kos, ravnateljica Ureda za razminiranje u Vladi RH Dijana Pleština, Nj.E. Henrik Ofstad, veleposlanik Karaljevine Norveške, direktor Hrvatskog centra za razminiranje Zdravko Modrušan, te direktor RACVIAC-a, veleposlanik Nikola Todorčevski.

Na radionici je sudjelovalo više od 30 predstavnika ministarstva obrane i vanjskih poslova zemalja iz regije, nacionalnih centara za razminiranje, verifikacijskih središta te različitih vladinih i nevladinih organizacija i institucija. Svrha radionice bila je razmijeniti iskustva o napretku postignutom u primjeni konvencije u zemljama jugoistočne Europe, s posebnom pozornošću na obveze zemalja potpisnica i potrebe za međunarodnom pomoći.

Konvencija o kazetnom streljivu rezultat je takozvanog Oslo procesa, započetog u veljači 2007., kada je 46 zemalja sudionica postiglo političku suglasnost o osnivanju novog, zakonski obvezujućeg instrumenta o zabrani kazetnog streljiva. Konvenciju su inicijalno potpisale 94 zemlje na sastanku u Oslu 3. prosinca 2008. Nakon potrebne 30. ratifikacije, konvencija je stupila na snagu 1. kolovoza 2010. Republika Hrvatska je bila 15. država koja je predala nacionalnu ispravu o ratifikaciji glavnom tajniku Ujedinjenih naroda. Značajan dio radionice bio je posvećen problematici čišćenja područja od kazetnog streljiva, uništenju zaliha i pomoći stradalima, posebice u zemljama koje su bile zahvaćene ratnim sukobima i razaranjima. Važno je napomenuti da je u Hrvatskoj područje površine 4,7 četvornih kilometara zagađeno kazetnim streljivom i da je od 1991. do 2011. godine bilo 52 stradalih.

M. Čičak, Hrvatski vojnik
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #6 on: September 28, 2012, 06:05:24 pm »

Rujan 2012.

Radionica o kibernetičkoj sigurnosti

U RACVIAC -u - Središtu za sigurnosnu suradnju, od 11. do 12. rujna organiziran je dvodnevni radni stol na temu "Strategije i politike kibernetičke obrane - suočavanje sa stalno promjenjivom prijetnjom" sa svrhom upoznavanja sudionika s NATO i EU kibernetičkom obrambenom politikom i strategijom te razmjena iskustva i informacije o nacionalnim strategijama i politikama.

Nakon što je u prosincu 2011. u RACVIAC-u održan regionalni radni stol na temu kibernetičke sigurnosti, s ciljem identifikacije potreba zemalja regije, RACVIAC je započeo suradnju s NATO-ovim programom Znanost za mir i sigurnost i ova je radionica izravan rezultat te suradnje i pružene financijske potpore. Ko-direktor ovog projekta, bojnik Saša Konjević, časnik za vezu u RACVIAC-u i jedan od tri predstvnika OS BiH koji rade u RACVIAC-u, istaknuo je da je ova radionica tek prva u nizu aktivnosti koje će se provesti u suradnji s NATO-ovim programom Znanost za mir i sigurnost.

Na radnom stolu su sudjelovali civilni i vojni dužnosnici/službenici raznih europskih zemalja, koji se bave problematikom kibernetičke sigurnosti, kao i predstavnici međunarodnih organizacija poput: NATO-a, Europske agencije za obranu, OESS-a, Centra za provedbu zakona u jugoistočnoj Europi (SELEC), Istraživačkog instituta UN za međuregionalne zločine i pravosuđe (UNICRI), predstavnici drugih nevladinih organizacija i institucija, poput Security Brokers, te neovisni analitičari kibernetičke sigurnosti, poput predstavnika Hrvatske udruge menadžera sigurnosti i drugi.

Radionicu su otvorili direktor RACVIAC-a veleposlanik Nikola Todorčevski i pomoćnik ministra obrane dr.sc. Dragan Lozančić. U svom govoru Lozančić je istaknuo da su zemlje u regiji u različitim fazama tehnološkog razvoja a samim time i nejednako osjetljive i ranjive na kibernetičke prijetnje, te da će ova aktivnost iznimno pridonijeti razvoju i jačanju sigurnosne i obrambene politike svih zemalja regije.

Radionica je bila podijeljena u dva panela: strategije i politike kibernetičke obrane s aspekta NATO, EU i OSCE te s nacionalnog aspekta. Bilo je iznimno zanimljivo čuti da od 27 članica Europske unije samo njih 11 ima razvijenu nacionalnu strategiju kibernetičke sigurnosti. Zatvarajući radionicu, zamjenik direktora RACVIAC-a brigadni general Zdravko Jakop, izvijestio je nazočne da je sljedeća aktivnost, na temu zakonskih aspekata kibernetičke sigurnosti, planirana za ožujak 2013., a u lipnju iste godine u RACVIAC-u će se okupiti predstavnici nacionalnih CERT-ova.


Seminar o OESS-ovu Kodeksu ponašanja

"Reforma sigurnosnog sektora i OESS-ov Kodeks ponašanja u vojnopolitičkim aspektima sigurnosti ", tema je seminara organiziranog od 17. do 19. rujna u RACVIAC-u.

Svrha seminara bila je podići svijest o važnosti i ulozi ovog kodeksa u reformi sigurnosnog sektora a također i razmijeniti iskustva o njegovoj provedbi u zemljama jugoistočne Europe. Seminar je okupio više od 20 predstavnika nacionalnih ministarstva zemalja iz regije, saborske zastupnike, te pred­stavnike OESS-a, Centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF-a) i drugih nevladinih organizacija i institucija. Fabian Grass, iz OESS-ova Centra za prevenciju sukoba, upoznao je nazočne sa sadržajem, strukturom i provedbom Kodeksa. On je usvojen 1994. godine, a propisuje temeljne smjernice za demokratski nadzor obrane, sigurnosti i obavještajnih pitanja u 56 zemalja članica OESS-a. Kodeks također definira i obveze zemalja članica, s ciljem demokratskog nadzora oružanih snaga. U skladu s njim sve zemlje članice su još od 1999. dužne jednom godišnje, u formi upitnika, razmjenjivati informacije o njegovoj provedbi. Te informacije se odnose na mjere koje se poduzimaju u borbi protiv terorizma i njegovoj prevenciji; procesu nacionalnog obrambenog planiranja i odlučivanja; demokratskoj kontroli nad oružanim snagama i drugim snagama sigurnosti, kao i nad obavještajnim službama; raspoređivanju pripadnika oružanih snaga na teritoriji druge države članice, međunarodnom humanitarnom pravu i stanju ljudskih prava u oružanim snagama i na druge relevantne informacije.


Marija Čičak, Hrvatski vojnik
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #7 on: November 03, 2012, 06:44:12 pm »

Listopad 2012.

Zasjedanje MAG-a i primopredaja dužnosti u RACVIAC-u

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: M. ČIČAK

Pod predsjedanjem Albanije, u RACVIAC-u je 9. i 10. listopada održano polugodišnje, 28. zasjedanje Multinacionalne savjetodavne skupine (Multinational Advisory Group -MAG), upravljačkog tijela RACVIAC-a. Sastanku je nazočilo 40-ak predstavnika iz većine zemalja članica RACVIAC-a, te predstavnik Regionalnog vijeća za sigurnost iz Sarajeva, kao i predstavnica DCAF-a iz Ljubljane. Uime Republike Hrvatske sastanku su nazočili Boško Rotim i Svjetlana Šimičić iz MORH-a te peteročlano izaslanstvo Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Otvarajući sastanak predsjedavajući MAG-a, general-bojnik Zyber Dushku, zamjenik načelnika glavnog stožera albanskih oružanih snaga, naglasio je da je, unatoč financijskim ograničenjima s kojima je bio suočen u proteklom razdoblju, RACVIAC uspio čak proširiti područje aktivnosti pospješujući time dijalog i suradnju zemalja regije. U sladu s programom sastanka direktor RACVIAC-a, veleposlanik Nikola Todorčevski, kratko se osvrnuo na izvješće o radu Središta u prvih osam mjeseci ove godine, istaknuvši da se "RACVIAC, dokazao kao prijekopotreban instrument zemalja članica u ostavarivanju zadanih ciljeva sigurnosne suradnje". Voditelji triju programskih obučnih domena RACVIAC-a: Zajedničko sigurnosno okružje s fokusom na nadzor naoružanja, Reforma sigurnosnog sektora i Međunarodna i regionalna suradnja s fokusom na euroatlantske integracije, upoznali su nazočne s provedbom programa aktivnosti za 2012. te s planovima za razdoblje 2013. - 2016.

Zamjenik direktora RACVIAC-a, brigadni general Zdravko Jakop, informirao je predstavnike MAG-a o trenutačnoj personalnoj popunjenosti, s posebnim osvrtom na nacionalnu zastupljenost zemalja članica i slobodna mjesta. Bila je to ujedno i prigoda za generala da se osobno predstavi predstavnicima zemlja članica budući da je dužnost zamjenika direktora preuzeo dva mjeseca uoči zasjedanja. Dva dana nakon zasjedanja MAG-a u RACVIAC- u je održana i ceremonija primopredaje dužnosti direktora: veleposlanik Branimir Mandić iz Bosne i Hercegovine preuzeo je dužnost od veleposlanika Nikole Todorčevskog iz Makedonije. Veleposlanik Mandić je do dolaska na mjesto čelnog čovjeka RACVIAC- a obnašao dužnost pomoćnika ministra za multilateralne poslove u ministarstvu vanjskih poslova.


Desetljeće sudjelovanja u operacijama potpore miru

Konferencija "Desetljeće operacija potpore miru: Jugoistočna Europa - od korisnika do davatelja sigurnosti" održana je 17. listopada u RACVIAC-u Središtu za sigurnosnu suradnju. Treća je to po redu aktivnost u sklopu dugoročnog projekta koji se bavi glavnim aspektima reforme sigurnosnog sektora (RSS) u kontekstu sudjelovanja zemalja jugoistočne Europe u operacijama potpore miru (OPM). Glavni cilj bio je predstaviti napore i rezultate zemalja jugoistočne Europe u operacijama potpore miru u razdoblju više od deset godina, dajući sudionicima pregled nacionalnih i regionalnih strategija te planova za budućnost. Potvrđujući hipotezu da su u spomenutom razdoblju svog doprinosa brojnim operacijama potpore miru zemlje jugoistočne Europe postale davatelji sigurnosti, zadobivši legitimitet i prepoznatljivost u međunarodnoj zajednici, ova je konferencija okupila više od 30 sudionika, vojnih i civilnih predstavnika iz ministarstava obrane i sigurnosti, vanjskih poslova, parlamentarnih zastupnika te predstavnike organizacija brigade jugoistočne Europe (SEEBRIG), EUFOR-a - operacija Althea, Europske službe vanjskih poslova (EEAS), Organizacije ministara obrane jugoistočne Europe (SEDM), kao i nekadašnje visokopozicionirane dužnosnike UNDPKO-a.

Konferencija je započela govorom austrijskog general-bojnika Wolfganga Jilkea, nekadašnjeg savjetnika glavnog tajnika UN-a, koji je dao pregled povijesti i glavnih načela mirovnih operacija, usredotočivši se na suvremene mirovne operacije te neke sadašnje dvojbe i problemi s kojima se suočava UN. Izlaganja o prošlosti i budućnosti operacija potpore miru održali su brigadni general Zdravko Klanac, uime MORH-a, te general-bojnik Robert Brieger, zapovjednik EUFOR-a, operacija Althea u Bosni i Hercegovini. Brigadir Massimiliano Perotta, potpredsjednik SEDM-a, predstavio je novi Strateški pregled SEDM-a. Prvi dio konferencije bio je posvećen pravnim, institucionalnim i vojnim aspektima mirovnih operacija, a konferencija je završila nacionalnim prezentacijama sudionika iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Srbije i Slovenije, koji su dali pregled primijenjenih nacionalnih strategija dotaknuvši se i planova za budućnost.


M.ČIČAK, Hrvatski vojnik


* primopredaja1.jpg (74.92 KB, 600x402 - viewed 1518 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #8 on: November 13, 2012, 05:47:25 pm »

Listopad 2012.

Seminar o Ottawskoj konvenciji

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: M. ČIČAK

U RACVIAC-u Središtu za sigurnosnu suradnju od 24. do 26. listopada održan je trodnevni seminar pod nazivom "Ottawska konvencija", s ciljem promicanja Konvencije o zabrani korištenja, skladištenja, proizvodnje i prijevoza protupješačkih mina i o njihovu uništenju (Ottawske konvencije) s posebnim naglaskom na pomoći minskim žrtvama, rehabilitaciji, socijalnoj i ekonomskoj reintegraciji. Seminar je organiziran uz potporu Ureda za razminiranje Vlade RH, Federalnog ureda za vanjske poslove Republike Njemačke i Hrvatskog centra za razminiranje, kao šesta u nizu aktivnosti koje RACVIAC provodi već godinama, s ciljem pružanja pomoći zemljama regije u primjeni ove iznimno važne konvencije. Imajući u vidu da je samo u RH od početka rata 2000 ljudi stradalo od mina, od kojih 508 smrtno, i da je još oko 700 četvornih kilometra teritorija onečišćeno minama, svrha ovogodišnjeg seminara jest pobliže se osvrnuti na problematiku pomoći žrtvama mina; na njegu, rehabilitaciju te socijalnu i psihološku pomoć; na ujednačavanje prava žrtava i ravnopravno uključivanje u zajednicu; kao i poslužiti kao platforma za dijalog i razmjenu iskustava žrtava mina te razmjenu informacija o nacionalnim sustavima potpore i pomoći žrtvama. Na seminaru su sudjelovali civili i pirotehničari iz Republike Hrvatske - stradalnici od mina, predstavnici centara za razminiranje zemalja iz regije te Belgije i Njemačke, vladine i nevladine organizacije i institucije koje se bave razminiranjem i pomoći žrtvama mina, poput udruga M.A.R.E. i MineAid iz Hrvatske, International Trust Fund iz Slovenije, Međunarodne kampanje za zabranu mina (ICBL) iz Ženeve, Ureda za potporu provedbe konvencije iz Ženeve (APMBC ISU), te predstavnici diplomatskih misija u RH zainteresiranih za primjenu konvencije, poput veleposlanice Kraljevine Belgije te zamjenika veleposlanika Kanade.

Kratkim pozdravnim govorima seminar su otvorili veleposlanik Branimir Mandić, direktor RACVIAC-a, Dijana Pleština, ravnateljica Vladina ureda za razminiranje, Mirko Ivanušić, zamjenik ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje te Bill McCrimmon, zamjenik veleposlanika Kanade u RH.

O važnosti humanitarnih i sigurnosnih konvencija, s aspekta pomoći stradalima uvodno je govorila Dijana Pleština. Potom su predstavnici Ureda za potporu provedbe konvencije (APMBC ISU), i Međunarodne kampanje za zabranu mina (ICBL) iz Ženeve upoznali sudionike seminara o važnosti razumijevanja Ottawske konvencije i sustavu izvješćivanja o njezinoj primjeni. O trenutačnoj problematici nedostatnih donacija i ograničenih finacijskih sredstava za poslove razminiranja kao i pomoć žrtvama mina govorio je predstavnik International Trust Funda. Drugi dan seminara, uz potporu Hrvatskog centra za razminiranje, organiziran je odlazak u blizinu Petrinje, na područje gdje se trenutačno razminirava. Tom prigodom je sudionicima seminara praktično prikazan rad hrvatskih pritehničara, kao i pripadajuća oprema, strojevi i psi. Potom je organiziran odlazak tzv. Mošćeničku ulicu smrti u kojoj je do sada smrtno stradalo 13 ljudi.

U Republici Hrvatskoj još je oko 697 četvornih kilometara teritorija onečišćeno minama te je u skladu s usvojenom nacionalnom strategijom razminiranja plan da se do 2019. godine cijeli hrvatski teritorij očisti od mina.

M.ČIČAK, Hrvatski vojnik


* DSC_2126.jpg (105.23 KB, 600x402 - viewed 163 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #9 on: June 15, 2013, 05:01:36 pm »

Svibanj 2013.

Članak IV Daytonskog sporazuma

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
"Tečaj o nadzoru naoružanja sukladno članku IV, Anex 1-B Daytonskog sporazuma" proveden je u RACVIAC-u Središtu za sigurnosnu suradnju, od 27. do 29. svibnja. Temeljen na odredbama Sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja - (SSKN), sukladno Članku IV, Aneksa 1-B Općeg okvirnog Sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini - Daytonski sporazum, tečaj je organiziran u suradnji s OESS-om, a namijenjen je prije svega obuci predstavnika nacionalnih verifikacijskih središta zemalja potpisnica sporazuma - Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Republike Hrvatske i Republike Srbije, zaduženih za inspekciju ili dužnosti pratećeg tima u poslovima inspekcije. Uz njih, u ulozi asistenata, na tečaju su ovaj put sudjelovali i časnici i dočasnici iz Albanije, SR Njemačke, Poljske, Makedonije, te OESS. Uvodni dio započeo je izlaganjima predstavnika ministarstava vanjskih poslova zemalja potpisnica, koji su govorili o iskustvima u primjeni sporazuma kao i i dosad postignutim rezultatima u procesu prijenosu Sporazuma u regionalno "vlasništvo", punu autonomiju stranaka u Sporazumu - bez nazočnosti i asistencije Ureda osobnog izaslanika predsjedatelja OESS-a za Čl. IV. Ukupan proces trebao bi se završiti do kraja 2014. godine, do kada će stranke postupno preuzimati obveze koje je do sada imao Ured osobnog izaslanika. Tečaj se sastojao od teoretskog i praktičnog dijela. U teoretskom su dijelu polaznici imali prigodu upoznati se s poviješću kontrole naoružanja, detaljima vezanim za odredbe sub-regionalnog Sporazuma o kontroli naoružanja, protokolima o inspekciji te ulogom OESS-a. U praktičnom dijelu tečaja održanom u srijedu, 29. svibnja 2013. polaznici su svoje uloge inspekcijskog i pratećeg tima, sukladno Protokolu o inspekciji, uvježbavali u vojarni "Bilogora" u Bjelovaru. Podijeljeni u dva tima, uz asistenciju i nadzor "promatrača", izvršili su "inspekciju" dijela naoružanja Topničko-raketne pukovnije. Tom su prigodom i pripadnici pukovnije pokazali visoki stupanj profesionalnosti i izvanredno su odigrali svoju ulogu na "prijavljenoj" lokaciji za kontrolu.

Napisala i snimila Marija Čičak, Hrvatski vojnik


* dayton.jpg (63.78 KB, 600x338 - viewed 136 times.)
« Last Edit: August 14, 2013, 12:28:31 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #10 on: August 14, 2013, 12:36:56 pm »

13.8.2013.

Konferencija u RACVIAC-u o angažmanu u Afganistanu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
General John Allen, posebni izaslanik američkog državnog tajnika Johna Kerryja za Srednji istok, koji se nalazi u višednevnom posjetu Republici Hrvatskoj i Oružanim snagama RH, bio je uvaženi gost jednodnevne konferencije "Regionalna iskustva očuvanja mira od ISAF-a do Bliskog istoka i put prema 'pametnom' očuvanju mira“, održanoj danas 13. kolovoza 2013. u prostorijama RACVIAC-a u vojarni "Rakitje".

Na konferenciji, koju su organizirali Atlantsko vijeće Hrvatske i Odjel za javnu diplomaciju NATO-a uz potporu MORH-a i OSRH-a, sudjelovala je i pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju Kolinda Grabar Kitarović te pripadnici vojnih snaga, akademske zajednice i djelatnici ministarstava iz cijele regije.

Američki umirovljeni general u višednevni posjet Hrvatskoj stigao je iz Singapura, a na konferenciji je naglasio da je ovo prvi forum na kojem govori o lekcijama naučenim u Afganistanu, gdje je nešto manje od dvije godine bio zapovjednik snaga ISAF-a. General Allen ima bogato iskustvo iz mirovnih i humanitarnih operacija diljem svijeta, a u Hrvatskoj je prvi put bio 1995. godine, kada se na putu prema Sarajevu s američkim marincima iskrcao u Splitu.

"Počašćen sam što sam imao priliku služiti s vašim snagama i zahvaljujem na odličnom poslu koji ste radili u Afganistanu“, kazao je general Allen pred okupljenim vojnim i civilnim predstavnicima iz Hrvatske, BiH, Makedonije, Crne Gore i Slovenije te dodao da su zemlje Balkana dale izniman doprinos misiji. General Allen  kaže da međunarodna zajednica i nakon završetka misije mora ostati snažno angažirana u toj zemlji, a kao najveću prijetnju budućnosti vidi korupciju te smatra da je Afganistanu potrebna jaka centralna vlada i subnacionalne vlade. Ističe da puno toga ovisi o ključnim izborima u travnju 2014., ali isto tako vjeruje da će u 2017. i 2018. biti vidljiv ekonomski oporavak i napredak.

General Allen je zapovjednik ISAF-a postao u srpnju 2011,. u 10-oj godini rata, a na tu poziciju stigao je iz Iraka. "ISAF je sve samo ne mirovna misija u tradicionalnom smislu te riječi. Ona je COIN kampanja koja je imala tri glavna zadatka“, pojasnio je američki general i zaključio da je trebala spriječiti destruktivna nastojanja talibana, pripremiti afganistanske snage za zaštitu sigurnosti te izgraditi potrebne kapacitete i institucije za normalno funkcioniranje države. Sva iskustva, i ona loša i dobra, svakako će biti integrirana u sljedeću COIN kampanju, gdje god ona bila. Također s obzirom na to da je u operaciji u Afganistanu sudjelovalo 50 zemalja, ona je snažno definirala operacije združenih koalicijskih snaga kao operacije budućnosti.

Pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju, Kolinda Grabar Kitarović u svom izlaganju govorila je o uspjesima međunarodne misije u Afganistanu, o kojima se, kaže, premalo govori u medijima. Iako je pred međunarodnim snagama pa tako i pred hrvatskim vojnicima još puno posla, naglasila je da je puno toga učinjeno, primjerice, u integraciji i poboljšanju ženskih prava u afganistanskom društvu pa se veći broj žena danas školuje i sudjeluje u politici i biznisu, a isto tako sudjeluju kao pripadnice vojnih i policijskih snaga. "Često idem u Afganistan  i mogu reći da naši vojnici ondje ne doživljavaju svoje zadaće samo kao posao, vidi se da im je stalo do budućnosti te zemlje“, zaključila je Grabar Kitarović. Uz izlaganja, na konferenciji se vodila rasprava o regionalnoj suradnji kao i o iskustvima pojedinih zemalja regije koje su sudjelovale u ISAF-ovoj misiji.

morh.hr


* racviac_13082013_10.jpg (64.19 KB, 630x468 - viewed 127 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #11 on: March 06, 2014, 03:41:07 pm »

5.3.2014.

Završetak RACVIAC-ovog Zračnog opservacijskog tečaja

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trenažnim letom u 91. zrakoplovnoj bazi u Zagrebu, danas je, u srijedu 5. ožujka 2014., završen Zračni opservacijski tečaj kojeg je u okviru Sporazuma o Otvorenom nebu (Open Skies Treaty – OST) proveo RACVIAC – Središte za sigurnosnu suradnju.

Tečaj je počeo 24. veljače, okupio je 18 polaznika međunarodnih oružanih snaga, a plod je suradnje Hrvatskog verifikacijskog središta i Ministarstva obrane Mađarske. Održavanje tečaja sponzorirali su Kanada i Savezna Republika Njemačka.

RACVIAC od 2002. godine organizira tečajeve na temu Sporazuma o Otvorenom nebu, a cilj tečaja je obuka osoblja zemalja u Jugoistočnoj Europi za planiranje, organiziranje i izvršavanje Zračne opservacijske misije utemeljene na odredbama Sporazuma o Otvorenom nebu (OST). Sudionike radionice čini vojno osoblje te članovi Verifikacijskih agencija koji su uključeni u izvršenje Misija Sporazuma o Otvorenom nebu, a predavači su predstavnici nacionalnih vlasti, agencija za kontrolu naoružanja i verifikacijskih središta u Kanadi, Republici Hrvatskoj, Saveznoj Republici Njemačkoj i Mađarskoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH/T. Brandt
Izvor: morh.hr


* pleso_05042014_01.jpg (40.7 KB, 630x420 - viewed 128 times.)

* pleso_05042014_03.jpg (33.87 KB, 315x473 - viewed 826 times.)

* pleso_05042014_04.jpg (65.1 KB, 630x418 - viewed 820 times.)

* pleso_05042014_05.jpg (47.58 KB, 630x418 - viewed 125 times.)

* pleso_05042014_09.jpg (51.16 KB, 630x418 - viewed 127 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #12 on: March 06, 2014, 03:47:08 pm »

Zanimljivo je to da se ovaj tečaj koliko vidim mogao odvijati i tehnikom koju je posjedovao HRZ ,točnije otpisanim avionima An32-B,no valjda oni znaju što rade Smiley
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.