PALUBA
April 19, 2024, 02:15:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Русија помаже Кини да направи систем за упозорење од ракета  (Read 812 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: October 04, 2019, 06:35:48 am »

Русија помаже Кини да направи систем за упозорење од ракета
четвртак, 03.10.2019.

СОЧИ - Русија помаже Кини да направи систем за упозорење од ракетних напада, какав тренутно имају само САД и Русија, изјавио је руски председник Владимир Путин.

„Ми сада помажемо нашим кинеским партнерима да развију систем за упозорење од ракетних напада. Ово је веома озбиљна ствар, која ће драматично побољшати одбрамбене капацитете Народне Републике Кине”, рекао је Путин на дискусионом форуму „Валдај”, преноси ТАСС. Он је додао и да изгледа да су САД „бар неколико година” радиле на развоју нове ракете, која потпада под Споразум о нуклеарним снагама средњег домета, док је он и даље био на снази.

Путин је на скупу говорио и о другим темама, укључујући ситуацију у Персијском заливу, Украјини, сукобу Саудијске Арабије и Ирана...Он је рекао да верује да је украјински председник Володимир Зеленски искрен у намери да реши сукоб на истоку Украјине, у складу са својим предизборним обећањима.

„Људи чекају да ово питање буде решено. Мислим да он то искрено жели, ово је његово искрено уверење или бар тежња. Тешко ми је да кажем у овом тренутку да ли ће то успети да уради, да ли ће моћи да се одупре онима који су против тог процеса”, рекао је Путин, преноси Танјуг. Путин је предложио да се формира организација, у чијем раду би учествовале Русија, САД, европске и друге земље као би се решила питања у Персијском заливу. Он је подсетио да је Русија дошла до идеје о развоју концепта за обезбеђивање колективне безбедности у Персијском заливу у јулу ове године, оценивши да је та идеја и даље актуелна због „насилне и непредвидиве ситуације у региону”.

„Нудимо да оставимо по страни наше разлике и узајамне претензије како би, практично од нуле, формирали организацију за безбедност и сарадњу у региону, која би укључила Персијске земље, као и Русију, Кину, САД, ЕУ, Индију и друге државе које су заинтересоване као посматрачи”, рекао је Путин.

Он је позвао Иран и Саудијску Арабију да не користе територију Сирије као место сукоба. Путин је рекао да зна да руководство Саудијске Арабије и Ирана жели мир и добробит сиријском народу.

„ И ми их позивамо да се воде тим племенитим мотивима и учине сваки могући напор како не би користили сиријску територију као место сукоба”, поручио је Путин. Председник Русије рекао је и да је уверен да ће бити немогуће решавати глобалне проблеме без учешћа азијских земаља. У супротном, како је нагласио, било која решења, постигнута на неки други начин, не могу се сматрати легитимном. Путин је истакао и да је Русија против формирања нових војних блокова и нагласио да је Асоцијација нација Југоисточне Азије (АСЕАН) главна организација у Азији.

„Наш концепт је да не би требало стварати нове блокове, попут Северноатланске алијансе након Другог светског рата”, рекао је Путин.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: October 04, 2019, 05:53:21 pm »



"Neprijatna saradnja Rusije i Kine za Ameriku, potkopava im planove"


Kina i Rusija, svaka iz svojih razloga, zainteresovane su za jačanja svake, pa i vojno-tehničke saradnje, a obe zemlje time šalju i važnu poruku SAD.

To kažu ruski eksperti povodom izjave ruskog predsednika Vladimira Putina da Moskva pomaže Pekingu da napravi sistem upozorenja na raketni napad.

Gostujući na Međunarodnom klubu Valdaj, Putin je ocenio da će sistem kakav zasad imaju samo Rusija i SAD značajno povećati odbrambenu sposobnost Kine. Ovo je prva zvanična potvrda saradnje Rusije i Kine u oblasti sistema strateške odbrane. Vojni ekspert Boris Rožin objašnjava da ima dosta faktora koji utiču na intenziviranje vojno-tehničke saradnje dve zemlje.

"Kina je zainteresovana da dobije pojedine tipove naoružanja i za pristup tehnologijama u kojima je zasad još značajno iza Rusije. To se tiče i naoružanja iz oblasti visokih tehnologija. Za Kinu je ta saradnja veoma korisna jer joj omogućava da smanji zaostajanje i za Rusijom, i za Sjedinjenim Državama", kaže Rožin za Sputnjik.

On napominje da za Rusiju, s druge strane, vojna saradnja s Kinom nije samo pitanje novca.

"To je i pitanje jačanja političkih i ekonomskih veza s Kinom. U svetlu sukoba SAD i Rusije Moskva time pokazuje da u svetu postoje veoma ozbiljni akteri s kojima može da gradi političke, ekonomske i vojne odnose. Za Zapad je ta alijansa u nastajanju veoma neprijatna jer partnerstvo Rusije i Kine potkopava globalističke planove o totalnoj hegemoniji SAD i zemalja Zapadne Evrope", ocenjuje Rožin. Raspad sistema ograničenja naoružanja

Vojni analitičar Andrej Golovatjuk podseća da Rusija i Kina već dugo razvijaju saradnju ne samo u ekonomskoj, već i u vojnoj sferi.

"Početak saradnje u vojno-tehničkoj oblasti označila su agresivna dejstva SAD, koje su pokušale da uspostave svoj svetski poredak. Jedine dve zemlje koje su se tome suprostavile bile su Rusija i Kina. Istovremeno, ni Moskva ni Peking odavno nemaju nikakve međusobne teritorijalne pretenzije, a lideri dve zemlje o tome govore, između ostalog i u vezi s temom jačanja vojne saradnje", objašnjava ekspert.

Golovatjuk napominje da će savremena ruska dostignuća na planu protivraketne odbrane biti korisna Kinezima.

"Ne otkrivajući nikakve tajne, naši vojni stručnjaci pomoći će Kini da izgradi svoj protivraketni sistem. U poslednje vreme učestali su agresivni ispadi SAD prema Kini, koja shvata da joj može pretiti i napad", ističe naš sagovornik.

Važan faktor za intenziviranje vojno-tehničke saradnje između Pekinga i Moskve svakako je raspad sistema sporazuma o ograničenju ofanzivnog nuklearnog naoružanja, smatra Boris Rožin.

"Kina je i te kako zainteresovana da ojača svoje odbrambene potencijale u slučaju ozbiljnije konfrontacije sa SAD zbog situacije u Hongkongu i na Tajvanu, kao i zbog drugih pitanja. Kinezi razvijaju i aktivno grade svoje oružane snage, i kopnene, i pomorske, a Rusija, čineći im uslugu ove vrste, pravi ozbiljan korak u susret Kini, koja će to umeti da ceni. Rezultat će verovatno biti širenje i ekonomske saradnje, veći broj zajedničkih manevara i intenziviranje bilateralne saradnje", uveren je Rožin.


izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 24 queries.