PALUBA
April 20, 2024, 04:36:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodski kompresori  (Read 21815 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« on: December 05, 2009, 10:04:25 pm »

Brodski kompresori

Kompresori su radne mašine koje se koriste za povećanje pritiska gasova ili para uz smanjenje njihove zapremine, koje se nakon toga prebacuju na potrebno mesto. Energiju najčešće dobijenu od elektromotora, kompresori prenose na gasove (pare) koje kroz njih prolaze.

Brodski kompresori se u principu ne razlikuju mnogo od kompresora koji se koriste u industriji, a najčešće se na brodovima koriste za sabijanje vazduha koji se upotrebljava za produvavanje artiljerijskih oruđa, punjenje torpednih spremnika, lansiranje torpeda, upućivanje dizel motora, za rad gasnih turbina, produvavanje kotlovskih cevi, daljinsko upravljanje brodskim mašinama i uređajima, za pirne tankove podmornica, razne pneumatske uređaje i alate.

Sabijene pare (na primer amonijaka, freona i ugljen dioksida) koriste se za rad brodskih rashladnih i klima uređaja.

Kompresore možemo podeliti:

a) prema konstruktivnoj izvedbi: na klipne, rotacione, centrifugalne i aksijalne;

b) prema principu rada: na zapreminske (klipni i rotacioni) i lopataste (centrifugalni i aksijalni);

c) prema vrsti sabijenog gasa (pare): na kompresore za vazduh, za amonijak, freon itd.;

d) prema vrsti pogonskog motora: na na parne, elektromotorne, motorne i kompresore pogonjene gasnom turbinom;

e) prema kapacitetu: na kompresore malog i velikog kapaciteta;

f) prema pritisku: na kompresore niskog, srednjeg i visokog pritiska;

g) prema nameni: na kompresore brodskih uređaja, kompresore specijalne namene i opšte brodske kompresore.

Klipni kompresori

Prema položaju klipa, klipni kompresori mogu biti vertikalni i horizontalni, a cilindri mogu da budu razmešteni u obliku slova "V", "W" ili "L". Osim toga, postoje i kompresori čiji su cilindri razmešteni zvezdasto, ali se ovaj tip na brodovima vrlo retko koristi. Šema klipnog kompresora:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U gornjem delu cilindra nalazi se ploča sa usisnim i potisnim ventilom. Na usisnoj strani nalazi se prečistač vazduha, a potisna cev je spojena sa rezervoarom (bocom) za vazduh. Kretanjem klipa na dole, u cilindru se stvara potpritisak koji otvara usisni ventil i uvlači vazduh u cilindar. Daljim kretanjem klipa, klip kreće prema gore, usisni ventil se zatvara a vazduh sabija do određenog pritiska, na kome se otvara potisni ventil i vazduh se prebacuje u rezervoar. Ponovno kretanje klipa na dole izaziva zatvaranje potisnog ventila, odmah nakon toga otvaranje usisnog, tako se ovaj ciklus ponavlja sve dok kompresor radi.

Višestepeni klipni kompresori

Princip rada višestepenih klipnih kompresora isti je kao kod jednostepenih, uz jednu razliku: vazduh potisnut iz prvog stepene ne ide u rezervoar nego na usis drugog stepena i tako dalje, dok iz poslednjeg stepena ne bude prebačen u rezervoar. Između stepeni kompresora, vazduh se hladi radi lakšeg ponovnog sabijanja u sledećem stepenu. Ova vrsta kompresora koristi se za sabijanje vazduha na veće pritiske, koje nije moguće postići u jednostepenom kompresoru zbog povećanja temperature kod kompresije što otežava podmazivanje kompresora.

Postupak sabijanja vazduha u dvostepenom klipnom kompresoru prikazan je na sledećoj šemi:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hlađenje vazduha prilikom kompresije

Radi smanjenja utrošene energije za sabijanje vazduha, nakon izlaska iz svakog stepena višestepenog klipnog kompresora vazduh se hladi, čime se smanjuje potreban rad za sabijanje u sledećem stepenu, a time i utrošena energija. Međutim, prilikom hlađenja vazduha dolazi do kondenzacije vodene pare koja se normalno nalazi u vazduhu, u vodu. Voda u vazduhu pod pritiskom nije poželjna iz mnogo razloga, te se odstranjuje u posebnom uređaju - sušaču, pre konačnog spremanja u razervoare - boce.

Regulacija rada klipnih kompresora

Brodski kompresori su do sredine XX veka najčešće bili pokretani parnim mašinama, dok je danas najviše u upotrebi pogon kompresora elektromotorima. Prilikom upućivanja kompresora, elektromotor mora da bude potpuno rasterećen do postizanja punog broja obrtaja, što znači da kompresor ne sme da sabija vazduh, odnosno i on mora biti rasterećen. Ovo se postiže držanjem usisnih ventila kompresora otvorenim, tako da kompresor radi "u prazno":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osim prilikom upućivanja, ponekad je i tokom rada potrebno regulisati kapacitet kompresora, što se postiže regulacijom broja obrataja pogonskog motora ili regulacijom pritiska u potisnom vodu kompresora uz konstantni kapacitet.


* principijelna sema jednostepenog vertikalnog klipnog kompresora.jpg (55.54 KB, 760x860 - viewed 2124 times.)

* principijelna sema dvostepenog kompresora.jpg (45.19 KB, 921x580 - viewed 1215 times.)

* regulacija drzanjem otvorenih usisnih ventila.jpg (192.33 KB, 1822x1107 - viewed 1001 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #1 on: December 05, 2009, 11:47:30 pm »

Konstruktivne izvedbe klipnih kompresora

U zavisnosti od potreba, klipni višestepeni kompresori se izvode u različitim konstruktivnim izvedbama. Evo nekoliko primera:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vijčani kompresori

Ova vrsta kompresora je relativno nova, tako da imaju neke tehničke novine u svojoj konstrukciji. Ulogu klipa kod njih imaju vijci koji se obrću u zajedničkom kućištu. Rade ne istom principu na kojem rade vijčane pumpe. Najčešće imaju dva vijka, vodeći i vođeni, a princip rada prikazan je na sledećoj slici:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na jednom kraju kućišta nalazi se usisni, a na drugom potisni otvor. Vijci zahvataju gas, komprimiraju ga i istiskuju u potisni otvor. Ovaj tip kompresora koristi se u svim oblastim u kojima se primenjuju i ostale vrste kompresora. Na brodovima se uglavnom koriste u klimatizacionim i rashladnim uređajima i za pred-nabijanje dizel motora vazduhom.

Prema načinu rada, vijčani kompresori se dele na dve grupe:

- vijčani kompresori sa suvom kompresijom i

- vijčani kompresori ispunjeni uljem.

Kod vijčanih kompresora sa suvom kompresijom radni prostor je potpuno odeljen od ulja (ležajeva) i ulje ne dolazi u njega, pa u vazduhu nema čestica ulja, što znači da nema potrebe za montiranje oduljivača. To smanjuje dimenzije kompresora, dok stepen kompresije iznosi do 5.

Vijčani kompresori ispunjeni uljem gas (vazduh) prebacuju zajedno sa uljem (7-10 litara ulja na svaki kubni metar sabijenog vazduha cirkuliše kompresorom) koje istovremeno hladi sabijeni vazduh, obezbeđuje hermetičnost radnog prostora kompresora i smanjuje šumove pri radu. Ovaj tip kompresora zahteva uređaj za odvajanje ulja iz sabijenog vazduha, a kompresioni odnos može da bude i do 20.

Za dobijanje većih pritisaka sabijenog vazduha, koriste se dvostepeni vijčani kompresori:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dvostepeni vijčani kompresori mogu da imaju četiri vijka (a na gornjoj slici) ili dva vijka koji na sebi imaju navoje prvog i drugog stepena (b na gornjoj slici).

Vijčani kompresori su veoma perspektivne mašine. Na primer, u poređenju sa klipnim kompresorima, za isti stepen sabijanja i kapacitet, vijčani kompresori imaju od 10 do 100 puta manju masu i od 3 do 10 puta manje dimenzije. Broj obrtaja kod vijčanih kompresora kreće se od 3 000 do 10 000 min-1.

Ekonomičnost vijčanih kompresora ogleda se u malim hidrauličnim gubicima jer nema ventila, maloj pulsaciji protoka gasa koji sabijaju, malom zagrevanju gasa i velikom broju obrtaja čime se smanjuju gubici gasa kroz zazore radnog prostora.


* dvostepeni klipni kompresor - nacin razmestanja cilindara.jpg (72.49 KB, 714x940 - viewed 937 times.)

* trostepeni klipni kompresor - nacin razmestanja cilindara.jpg (42.05 KB, 774x467 - viewed 554 times.)

* cetverostepeni kompresor - nacin razmestanja cilinidara.jpg (47.14 KB, 774x467 - viewed 475 times.)

* princip rada vijcanih kompresora.jpg (78.36 KB, 480x1374 - viewed 586 times.)

* dvostepeni vijcani kompresor.jpg (151.46 KB, 1021x1247 - viewed 1075 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #2 on: December 06, 2009, 09:37:44 pm »

Kolovrtni kompresori

Ova vrsta kompresora uglavnom se upotrebljava u sklopu klimatizacionih i rashladnih uređaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - cilindar; 2 - rotor; 3 - potisni vod; 4 - lopatica (pregrada);
5 - opruga; 6 - usisni vod


Rotor, ekscentrično postavljen u cilindru kao kod kolovrtnih pumpi, kod ove vrste komoresora naziva se i obrtni klip. Lopatica deli šupljine cilindra sa različitim pritiscima. Tokom rotacije, rotor dodiruje unutrašnju površinu cilindra - kotrlja se po njoj, a lopatica deli prostor cilindra na dva dela od kojih je jedan povezan sa usisnom, a drugi sa potisnom cevi. Na principu potpritiska, vazduh se usisava u usisni prostor, postepeno se sabija i usled rotacije klipa na kraju šalje u potisnu cev.

Kompresor najčešće pogoni elektromotor preko klinastog remena i remenice.

Ovi kompresori su relativno jednostavne konstrukcije, dobro uravnoteženih masa pošto nema pravolinijskog kretanja, ali imaju relativno nizak koeficijent korisnog dejstva i bučni su u radu.

Krilni kompresori

Ova vrsta kompresora praktično se ne razlikuje od krilnih pumpi, osim po medijumu koji potiskuju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - telo; 2 - rotor; 3 - krilca (lopatice); 4 - prostor za hlađenje; 5 - potisni vod;
6 - potisni ventil; 7 - usisni vod; 8 - komora (međukrilni prostor)


Pri rotaciji rotora krilca 3 se pod dejstvom centrifugalne sile izvlače iz ležišta i upiru na cilindričnu površinu tela 1 čime dele radni prostor između rotora i unutrašnje površine cilindra na dve komore 8 različitih zapremina. Leve komore spojene su sa usisnom cevi 7. Pri obrtanju, njihova zapremina se povećava, stvara se potpritisak koji "uvlači" gas u kompresor. Kada postigne maksimalnu zapreminu, komora 8 se odvaja od usisne cevi, pri daljem kretanju zapremina te komore se smanjuje - počinje proces sabijanja. Kada krilce bude potpuno uvučeno u svoju šupljinu, prolazi ivicom potisnog prostora i gas se šalje u potisni cevovod a nakon odvajanja od potisne cevi počinje novi proces usisa gasa. Proces se ponavlja sve dok kompresor radi. Kroz prostor za hlađenje cirkuliše rashladna voda koja hladi kompresor i gas u njemu.

Turbokompresori

Turbokompresori su rotacione mašine koje lopaticama zahvataju i potiskuju gas. Često se u praksi nazivaju višestepeni kompresori, višestepeni ventilatori ili turboduvala. Pogonski motor za ovu vrstu kompresora može biti elektromotor, gasna ili parna turbina.

Po načinu rada, mogu biti centrifugalni (radijalni) i aksijalni.

Centrifugalni turbokompresori ne razlikuju se mnogo po konstruktivnoj izvedbi od centrifugalnih pumpi:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - uisni vod; 2 - vratilo; 3 - rotor; 4 - difuzor; 5 - sprovodni aparat; 6 - spiralno kućište; 7 - ležaj

Pri obrtanju rotora 3 u njegovom centralnom delu stvara se potpritisak koji usisava gas iz usisnog voda. Dalje obrtanje rotora centrifugalnom silom izbacuje gas ka periferiji lopatica uz porast brzine kretanja i pritiska gasa. Gas na kraju dolazi u difuzor, gde mu pritisak dodatno raste na račun pada brzine. Nakon toga gas ide na usis sledećeg stepena kompresora, a nakon prolaska kroz sve stepene, odlazi u potisnu cev.

Šema aksijalnog turbokompresora:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
1 - usisna cev; 2 - suženje (grlo); 3 - ulazni sprovodni aparat; 4 - rotor; 5 - statorske lopatice;
6 - izlazni sprovodni aparat; 7 - difuzor; 8 - ležaj; 9 - potisna cev; 10 - lopatice


Kod aksijalnog turbokompresora, gas u kompresor ulazi paralelno sa osom rotora kroz ulazni sprovodni aparat koji usmerava gas na lopatice. Prolazeći kroz stepene kompresora, gas prima energiju od obrtanja lopatica te mu se povećava pritisak i brzina kretanja. Na kraju, kroz izlazni sprovodni aparat gas u difuzoru dobija dodatno povećanje pritiska na račun smanjenja brzine, odakle odlazi u potisnu cev.

Aksijalni turbokopresori mogu da budu hlađeni i nehlađeni, zavisno od kapaciteta i karakteristika kompresora. Hlađeni imaju kompresioni odnos od 5 do 12, a nehlađeni 1,4 do 4.

Pri istom kompresionom odnosu, aksijalni turbokompresori daju veće kapacitete od centrifugalnih.

Na brodovima se turbokompresori najčešće koriste u sklopu gasnih turbina, kao i kod velikih brodskih rashladnih uređaja.

Prednost turbokompresora u odnosu na ostale konstruktivne izvedbe je to što se sa gasom koji se prebacuje ne meša kompresorsko ulje, kompaktne su konstrukcije i malih dimenzija, rade tiho, bez vibracija a održavanje im nije skupo. Glavni nedostatak im je što ne mogu da daju visoke pritiske, a ne mogu ni da prebacuju male količine gasova.


* principijelna sema kolovrtnog kompresora.jpg (23.52 KB, 440x527 - viewed 555 times.)

* sema rada krilnog kompresora.jpg (51.53 KB, 747x607 - viewed 1012 times.)

* sema visestepenog centrifugalnog turbokompresora.jpg (58.52 KB, 974x560 - viewed 651 times.)

* sema aksijalnog turbokompresora.jpg (26.23 KB, 547x400 - viewed 399 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: December 13, 2009, 05:39:34 pm »

Aksijalni kompresor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Axial_compressor.gif (171.65 KB, 358x295 - viewed 372 times.)
Logged
cafetin78
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #4 on: May 26, 2011, 01:19:12 pm »


http://www.megaupload.com/?d=X2P9FQSB - JP Sauer Compressor 310
http://www.megaupload.com/?d=F0HO70YB - JP Sauer Compressor 311


Brodski kompesori vazdusno hladjeni.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.