PALUBA
March 29, 2024, 06:26:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanje o nadležnosti policije u SAD  (Read 3651 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: February 01, 2024, 02:48:32 am »

Pitanje za poznavaoce o nadležnosti policije u SAD.
Moje "znanje" o nadležnosti policije se temelji isključivo na igranim holivudskim filmovima.
Ne mogu nigde da nađem, bar na srpskohrvatskom, kakva je podela policije i njihove nadležnosti u SAD. Pri tome mislim na šerifa i njegove zamenike, odeljenje za ubistva, odeljenje za narkotike (poroci), saobraćajna policija, pa onda federalne službe DEA, ATF, FBI, rendžeri, USMS, ICE, NSA, SS (Secret Service), OSI, NCIS, USPP, USCP... ima ih verovatno još prilično.

Znam preko pomenutih filmova da se lokalni detektivi recimo za ubistva uvek kao drastično iznerviraju kada dođe FBI-a pa im uzmu slučaj.
Kako se oni tu uopšte snađu ko ima kakvu nadležnost i ko ima prednost, mislim na policijske službe u istom rangu.
Recimo šerif i njegovi zamenici imaju nadležnost nad policijskim detektivima za ubistvo ili ne? I slično, ako je neko upoznat?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #1 on: February 01, 2024, 08:59:59 am »

Pitanje za poznavaoce o nadležnosti policije u SAD.
Moje "znanje" o nadležnosti policije se temelji isključivo na igranim holivudskim filmovima.
Ne mogu nigde da nađem, bar na srpskohrvatskom, kakva je podela policije i njihove nadležnosti u SAD. Pri tome mislim na šerifa i njegove zamenike, odeljenje za ubistva, odeljenje za narkotike (poroci), saobraćajna policija, pa onda federalne službe DEA, ATF, FBI, rendžeri, USMS, ICE, NSA, SS (Secret Service), OSI, NCIS, USPP, USCP... ima ih verovatno još prilično.

Znam preko pomenutih filmova da se lokalni detektivi recimo za ubistva uvek kao drastično iznerviraju kada dođe FBI-a pa im uzmu slučaj.
Kako se oni tu uopšte snađu ko ima kakvu nadležnost i ko ima prednost, mislim na policijske službe u istom rangu.
Recimo šerif i njegovi zamenici imaju nadležnost nad policijskim detektivima za ubistvo ili ne? I slično, ako je neko upoznat?

Салата  Smiley Начелно, осигурање јавног реда и мира је у надлежности локалних заједница (општина, градова, округа), они организују полицију. Више општина може да организује заједничке полицијске снаге. У мањим местима, која немају полицију, судски шериф може да обавља послове полиције. Шеф полиције се именује, шериф може да се именује, али и да се бира. Тамо где постоји независна полиција, посао шерифа је обично ограничен на послове судске полиције и извршење одлука суда. Понекад држе и затвор. Међутим, заиста нема правила, јер то варира од једне до друге савезне државе, од округа до округа, итд. Имаш државне шерифе (главни у савезној држави), окружне шерифе и судске шерифе. Полиција је угравном ограничена на градове, а рурална подручја (тачније, подручја која нису организована као локалне заједнице) су у надлежности шерифа. Шериф је обично на челу његовог одељења (sheriff department), које може да броји и више хиљада људи.

[Ово са руралним подручјима (”unincorporated”) је мало компликовано за објаснити. Унутар округа (county) имаш подручја на којима су се људи организовали у заједнице (градове, села) и преузели обавезе да организују живот. Постоје и подручја где људи живе, али се нису огранизовали и основали насеља, односно заједнице. Округ води рачуна о њима.]

Државна полиција би требала да се бави стварима које су изван јуриздикције локалне полиције и окружних шерифа. Саобраћајна полиција је по правилу државна, јер су овлаштења локалне и окружне полиције и шерифа ограничена на њихово подручје. Државна полиција може да пружа и одрешену стручну помоћ локалним полицијама.

Федерална полиција (ФБИ) је начелно задужена за криминал који није ограничен на подручје једне савезне државе, или је кажњив по федералним прописима. Специјализоване агенције (нпр. ДЕА се баве сузбијањем одређене врсте криминала). Постоји и служба која се бави државним границама, имиграцијом и царинама. Ту је и служба за специјалне истраге на федералном нивоу. Посао шерифа на федералном нивоу врше маршали (United States Marshals Service) који су подређени федералним судовима.

Мислим да Тексас нема државне шерифе, него ренџере. У осталим државама су углавном полицијска служба везана за паркове, шуме и уопште ненасељена подручја.

Тек након 11.9. је формирана Домовинска безбедност (Homeland security - не знам зашто, али на српски се преоди као ”унутрашња безбедност”) чији је циљ да унапреди синхронизацију и размену информација. Пре 11.9. полиција у једној савезној држави често није знала како изгледају возачке дозволе у другој савезној држави. Могао си да бежиш колима од полиције и када изађеш из њихове јуриздикције станеш и извадиш ону ствар.

Што се тиче питања ко обавља истрагу, начелно је то локална полиција која има јуриздикцију. На аутопутевима државна. Ако се ради о федералним кривичним делима или онима у више држава, онда федерална. Локална полиција може да има различита одељења (убиства, наркотици, итд.) и онда посао обавља оно одељење које се бави тим обликом кривичних дела. На федералном нивоу, одређене специјализоване агенције (нпр. ДЕА) се баве искључиво одређеном врстом криминала и лове крупне рибе. Ако постоји федерална истрага или индикације да се ради о делу из федералне надлежности, ФБИ ће преузети истрагу од локалне полиције.

Надам се да сам ти мало помогао, али заиста је цео систем веома комплексан. као што сам рекао на почетку, салата.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: February 01, 2024, 10:53:16 am »

Hvala na više nego iscrpnom odgovoru. Sada mi je jasno zašto nigde nema neko objašnjenje.
Pravo da ti kažem, sada mi je još manje jasno kako im funkcioniše sistem policije nego pre što sam postavio pitanje. laugh

A kako se "tale" za slučajeve recimo DEA (Drug Enforcement Administration) i FBI kada je u pitanju federalno krivično delo za drogu u više saveznih država recimo, obe službe su federalne.

Njima su baš dobro došli računari, mogu samo da zamislim koliko je ranije drveta odlazilo na pisanje izveštaja i izjava i ostale dokumentacije, verovatno je među prvima državama po pitanju birokratije na celom svetu.
Verujem da se dešavaju slučajevi da više agencija "rade" jednu kriminalnu grupu a da ne znaju jedni za druge, pa da dođe i do sukoba same policije, i to sam viđao po filmovima.

Pa to kod njih nije salata, nego salate, ruska, šopska, francuska, kiseli kupus, turšija, aleva paprika i mirođija sa sve lovorovim listom sve pomešano. Cheesy
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #3 on: February 02, 2024, 12:52:08 am »

Hvala na više nego iscrpnom odgovoru. Sada mi je jasno zašto nigde nema neko objašnjenje.
Pravo da ti kažem, sada mi je još manje jasno kako im funkcioniše sistem policije nego pre što sam postavio pitanje. laugh

A kako se "tale" za slučajeve recimo DEA (Drug Enforcement Administration) i FBI kada je u pitanju federalno krivično delo za drogu u više saveznih država recimo, obe službe su federalne.

Njima su baš dobro došli računari, mogu samo da zamislim koliko je ranije drveta odlazilo na pisanje izveštaja i izjava i ostale dokumentacije, verovatno je među prvima državama po pitanju birokratije na celom svetu.
Verujem da se dešavaju slučajevi da više agencija "rade" jednu kriminalnu grupu a da ne znaju jedni za druge, pa da dođe i do sukoba same policije, i to sam viđao po filmovima.

Pa to kod njih nije salata, nego salate, ruska, šopska, francuska, kiseli kupus, turšija, aleva paprika i mirođija sa sve lovorovim listom sve pomešano. Cheesy

ОК, филмови су филмови. Мислим да агенције пуно чешће сарађују, него што се свађају. ДЕА је основана да се бори против промета и трговине наркотицима. То је њихова специјалност, а раде и у земљи и у иностранству. Генерално, ФБИ не ради у иностранству. Бави се и дрогом, али то му није основна делатност. ФБИ нема јуриздикцију да истражује локални криминал. Потребан је јако битан разлог да се нешто пренесе на федерални ниво.

У Америци се кривица утврђује на суду. Тужилаштво може да изгуби случај ако је било неправилности, или неће ни ићи на суд ако види да може бити проблема.

Када су судови у питању, оно што се гледа у филмовима обично не одговара стварности, за већину људи. Адвокати су скупи, велики број људи заврши са јавним браниоцем (адвокатом по службеној дужности) који се упозна са предметом 15 минута пре него што изађе пред судију. Најбоље што може да понуди је нека нагодба, чак и ако је оптужена особа потпуно невина.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: February 08, 2024, 02:12:42 pm »

Par video priloga, ima ih još puno, kada se sukobe američki policajci sa federalnim agentima:



Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #5 on: February 08, 2024, 10:04:20 pm »

Par video priloga, ima ih još puno, kada se sukobe američki policajci sa federalnim agentima:

Ситуација је пуно комплекснија, него што на први поглед изгледа. Као прво, у Америци потпуно легално можете да имате лажне документе. Кривично дело је једино ако их користите да би се лажно представили. Неке од тих докумената и беџева (значки) је јако тешко разликовати од правих, требате да будете експерт за то. Није се једном десило да се неко лажно идетификује, а онда искористи поверење полиције да побегне, или још горе - да потегне оружје на њих.

Ситуација се посебно компликује ако федерални агент ради на тајном задатку. Нпр. обучен и окићен накитом као члан уличне банде, са кесицом дроге у џепу, вози припит.  Такође, посао полиције је јавни ред и мир, припадност федералној агенцији не даје агенту не даје никакав имунитет када није на задатку.

Са друге стране, на обе стране има и оног ”да ли ти знаш ко сам ја”. Тај однос и такво понашање не помаже када дође до конфликта. Зар није у Србији, својевремено, избио инцидент између ”кобри” које су пратиле Вучићевог брата и жандармерије?

Америчка полиција (на свим нивоима) је веома груба. Дешава се да окриве некога да није слушао наређења полиције, а они су урлали у глас да нико жив није могао да их разуме.

Расно профилисање (један снимак) је проблем, јер имамо проблем да правилно идентификујемо особу друге расе. ”Осумњичени који бежи је млађи црнац средњег раста у црвеном џемперу” Полиција ухапси првог човека који одговара опису. Приликом идентификације, тај ће се појавити у црвеном џемперу и добре су шансе да га бели сведок лажно идетификује. (Да се разумемо, исто ће се десити и када црнац идентификује белца).

Идентификована особа мора да има алиби да би доказала да није крива, јер је сведоци терете. Ако има алиби и новац за адвокате, то је лако. Ако нема, онда је у проблему. Тужилаштво нуди 6 месеци затвора ако призна пре суђења, или ће на суђењу тражити максималних 6 година. При томе постоји шанса да га полиција оптужи за сва слична дела која су почињена у том крају у претходне 3 године, а за које нема алиби. (”Где си био 12.3.2020. у 3 сата ујутро? Имаш ли сведоке, некога ко је био са тобом”). Јавни бранилац ће погледати предмет 15 минута пре изласка пред судију и препоручити нагодбу, признање кривице. Особа завршава са статусом некога ко има криминални досије и отиске прстију у базама података. Он постаје осуђиванин криминалац, што утиче на могућност запослења и пуно других ствари. Мења му живот.

Када неко има паре за адвокате, ситуација је другачија.

Морам да кажем и нешто у одбрану полиције. То потезање оружја је резултат ситуација када траже документе, а особа из џепа потегне пиштољ. Пуна су гробља погинулих полицајаца који су страдали од лажних федералних агената. Тужилаштва и правосуђе им понекад не помажу. Недавно су се на Тајмс скверу, у центру Њујорка, илегални имигранти потукли са полицијом, приликом рутинског легитимисања. На крају су ухапшени. Судија је све осим једног пустио да се бране са слободе, без кауције. Они су већ сутрадан добили бесплатно аутобуске карте од неке хуманитарне организације и нестали у непознатом правцу. Један од њих је убрзо, ради неког кривичног дела, ухапшен у Аризони (као да је из Београда стигао до Шведске). Онај кога су задржали у затвору је задржан зато што је раније ухапшен за низ крађа. Пошто крађе нису биле насилне и у вредности преко 1000 долара, никада није био оптужен. Полиција не може да га депортује, то је у надлежности федералне агенције.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: February 08, 2024, 11:09:53 pm »

Ситуација је пуно комплекснија, него што на први поглед изгледа. Као прво, у Америци потпуно легално можете да имате лажне документе. Кривично дело је једино ако их користите да би се лажно представили. Неке од тих докумената и беџева (значки) је јако тешко разликовати од правих, требате да будете експерт за то. Није се једном десило да се неко лажно идетификује, а онда искористи поверење полиције да побегне, или још горе - да потегне оружје на њих.

Ne samo da je kompleksno već je i nelogično. Pa baš zbog toga što se značka i isprave mogu relativno lako falsifikovati a i teško je razlikovati lažne od pravih i posedovanje bi trebalo da bude krivično delo.
Pravni sistem i zakoni su dosta čudni u SAD. Ima toga svuda, ali mi se čini da je najvažnije da se mora zadovoljiti propisani zakon a istina/pravda je gotovo nebitna.

Hvala još jednom kolega Fazaneli na detaljnom pojašnjenju, svaki dan se nauči nešto novo.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.