PALUBA
March 28, 2024, 07:34:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Desantno jurišni brodovi  (Read 158873 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #330 on: November 10, 2019, 08:27:27 pm »

Mali komentar, da je stvarna situacija DJČ bi zajahao na obalu i bacio rampu. Za to su napravljeni.
Evo sad mi pada napamet da nikad nisam vidio djelovanje onog 30 mm minometa sa DJČ, dali se to radilo na vježbama?

poz.


I te kako se radilo. Hrid Porer kod Pule je "isprašena" više puta tako da je bilo milina gledati. Na nekoliko gađanja sam posmatrao BP 30 u akciji i nisam video ni jednu granatu u moru oko mete, sve su uvek išle pravo u metu.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #331 on: November 11, 2019, 11:32:37 am »

Mali komentar, da je stvarna situacija DJČ bi zajahao na obalu i bacio rampu. Za to su napravljeni.
Evo sad mi pada napamet da nikad nisam vidio djelovanje onog 30 mm minometa sa DJČ, dali se to radilo na vježbama?

poz.


I te kako se radilo. Hrid Porer kod Pule je "isprašena" više puta tako da je bilo milina gledati. Na nekoliko gađanja sam posmatrao BP 30 u akciji i nisam video ni jednu granatu u moru oko mete, sve su uvek išle pravo u metu.

Hrid Porer je kameni otok sa svetionikom, gdje živi svetioničar. Možda se radi o nekom drugom kamenom otočiču.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #332 on: November 11, 2019, 11:45:45 am »

U šibeniku - baza Kuline Mandalina svi DJČ-jci bili su do kraja 1989 godine non stop u moru. Kasnije se izgradila tako zvana suha marina unutar baze i nabaviLA se jedna velika dizalica točkaš na trake (isto kao u marinama). Sa tom dizalicom se po potrebi spuštalo te čamce u more. Znači 95 % posto tih čamaca bio je na suhome. Valjda je to bilo zbog toga da se umanji trošak i vrjeme za održavanje podovodnog djela čamaca. Sječam se, da je morska flora i fauna u tom zaljevu jako radila - brzo su brodovi bili obrasli školjkama i algama. A pogotovo školjke negativno utječu na stakloplastiku (uništavaju GELCOAT). Sječam se, da je došlo kod otoka SMOKVICA (Rogoznička Smokvica) do nasukavanja jednog DJČ-ca. Onog sa osovinskim pogonom. Uništen je bio brod do jaja (izbacilo strojeve iz svojih mjesta, ....) Plovili su velikom brzinom i između dva otočiča bila je podvodna hrid. Podoficir koji je komandirao tim čamcem to nije predvidio u planiranju plovne rute. Znam, da se radilo o javašluku i da je taj podoficir poslije i nadrlajao. Sam sam imao priliku voziti se tim čamcem. Za ona vremena fascinantno (buka motora i turbina, vjetar, vodna magla iza nas, ...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #333 on: November 11, 2019, 04:15:49 pm »

Mali komentar, da je stvarna situacija DJČ bi zajahao na obalu i bacio rampu. Za to su napravljeni.
Evo sad mi pada napamet da nikad nisam vidio djelovanje onog 30 mm minometa sa DJČ, dali se to radilo na vježbama?

poz.


I te kako se radilo. Hrid Porer kod Pule je "isprašena" više puta tako da je bilo milina gledati. Na nekoliko gađanja sam posmatrao BP 30 u akciji i nisam video ni jednu granatu u moru oko mete, sve su uvek išle pravo u metu.

Hrid Porer je kameni otok sa svetionikom, gdje živi svetioničar. Možda se radi o nekom drugom kamenom otočiču.

Ne želim da kontriram uvaženom Boru, ali ne verujem da je ikada hrid Porer korišćena za artiljerijska gađanja. U moje vreme 1984-5 išli smo dva puta na gađanje iz 20/3, oba puta u Fažanski kanal. Gađali smo neku hrid tamo, nemam pojma kako se zove, a nisam drpio kartu-plan Fažanskog kanala, pa ne znam.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #334 on: November 11, 2019, 05:21:34 pm »

@Mandalina, @Kumbor, u pravu ste, moj greška. Znam za svetionik Porer, kod te hridi me jednom ubola škrpina u palac kad sam pecao ribu.

Dakle, moja greška - nije hrid Porer nego ona hrid u Fažanskom kanalu koju pominje Kumbor.

Izvinjavam se još jednom, greška nije namerna. Sa druge strane, dobro je videti da pažljivo čitate na foumu... Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #335 on: November 11, 2019, 06:09:57 pm »



Године су прошле, Боро, сећање се мења, долази до контаминације...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #336 on: November 11, 2019, 06:14:10 pm »



Године су прошле, Боро, сећање се мења, долази до контаминације...

Da, u pravu si. Mada, razmišljajući da li ta hrid ipak ima neko ime, setio sam se prezimena i imena zastavnika koji je gađao iz BP 30 kada sam poslednji put bio sa DJČ 617 na gađanju, i ako me sećanje opet ne vara, hrid je malo severno/severozapadno od Malih Briona...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #337 on: November 11, 2019, 06:38:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* brijuni.JPG (96.73 KB, 956x660 - viewed 62 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #338 on: November 11, 2019, 06:47:29 pm »

Možda je ipak Porer.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* porer barbariga.JPG (110.94 KB, 1134x578 - viewed 64 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #339 on: November 11, 2019, 06:53:03 pm »



Ко је луд да за мету артиљеријског гађања користи хрид на којем је светионик. Сви ти главни светионици су аутоматски управљани даљински али на Пореру има повелика спратна кућа за светионичара у којој можда и данас живи породица, постоје струјни каблови, истезалиште за чамце, можда омања цистерна за лож уље, итд.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #340 on: November 11, 2019, 06:57:47 pm »

Imaju dva.  Smiley Svjetionik je dolje niže.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* porer premantura.JPG (91.46 KB, 512x896 - viewed 67 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #341 on: November 11, 2019, 07:02:41 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* poreri oba.JPG (80.75 KB, 705x727 - viewed 64 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #342 on: November 11, 2019, 07:16:59 pm »

Mnogo hvala @Solaris, izgleda da ipak nisam skroz posenilio, mada ne bi bilo strašno ni da sam zaboravio... Prema karti, to je upravo ta hrid koju smo gađali, svetionik Porer je dosta južnije.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #343 on: November 11, 2019, 08:27:25 pm »

Mnogo hvala @Solaris, izgleda da ipak nisam skroz posenilio, mada ne bi bilo strašno ni da sam zaboravio... Prema karti, to je upravo ta hrid koju smo gađali, svetionik Porer je dosta južnije.

Da! Vidi stvarno. Ima dva Porera. Izvinjavam se za moju galamu. Wink
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #344 on: November 11, 2019, 10:39:30 pm »

a šibenčani su tukli Kamičac kraj Komorice  Wink Smiley
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.