PALUBA
March 28, 2024, 10:51:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bangkok: Zaplenjeno 35 tona oružja  (Read 2593 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: December 13, 2009, 04:22:52 pm »

Bangkok: Zaplenjeno 35 tona oružja

12.12.2009.
 
Bangkok - Tajlandske bezbednosne snage zaplenila su najmanje 35 tona
oružja i uhapsile pet članova posade aviona koji se prinudno spustio na
aerodrom u Bangkoku
.


Portparol vlade Panitan Vatanajagorn rekao je da je akcija izvedena pošto se avion spustio na Aerodrom "Don Muang" u Bangkoku, kako bi natočio još goriva, i u njemu pronađen sumnjivi tovar.

"Uhapsili smo pet članova posade, ali ne možemo da potvrdimo kuda se avion uputio. Njegova destinacija je najverovatnije bila negde u Aziji, najverovatnije u južnoj Aziji, dok je avion poleteo iz severne Azije", rekao je Vatanajagorn agenciji Rojters.

Avion je poleteo iz Severne Koreje, ali ta informacija za sada nije potvrđena.
Jedan tajlandski zvaničnik rekao je da su SAD zatražile od vlasti u Bangkoku da istraži avion i njegov tovar.

"SAD su zatražile našu saradnju u istrazi o sumnjivom avionu. On je poleteo iz Severne Koreje, a uputio se ka jugu Azije, najverovatnije u Pakistan", rekao je taj zvaničnik za britansku agenciju.

Lokalni mediji izvestili su da je posada najpre zatražila dozvolu da se spusti na glavni aerodrom Suvarnabumi, ali da je preusmeren na drugi po veličini aerodrom u Bangkoku, Don Muang.

Prema tim izveštajima, četiri člana posade su iz Kazahstana, a jedan iz Belorusije.


Izvor: Tanjug
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1 on: December 13, 2009, 06:32:25 pm »

Ovdje mi nije jasno gdje je zapelo. Ako Sjeverna Koreja prodaje nekom oružje to je nelegalno i to je šverc, a kad SAD nekom prodaje oružje to je dobar posao i trgovina.

Kad pilot SFRJ Emir Šišić po naređenju obori helikopter on je ubica, a kad američki avion pogodi voz negdje kod Pirota, koliko se sjećam, i pobije pola voza, to je kolateralna šteta.

Kad amerikanci napadnu Irak bore se protiv terorista koji brane svoju zemlju. I ubijaju ih masovno.

Ako Amerika ima atomsku bombu to je u redu, ali ako Iran hoće da je ima onda Iran ide na spisak terorističkih zemalja.

Kad amerikanci napadnu Avganistan da se bore protiv talibana to je u redu, jer kod talibana nema demokratije. I hoće da pobiju talibane. Da li po istom aršinu mogu da napadnu nas ovdje jer nemamo slovu X ili Y u alfabetu, ili ne kupujemo dovoljno njihovu žvaku ili hot dog. U tom narodu je islam duboko ukorjenjem i to je njihov način života koji treba poštovati. Ako dođu ameri i hoće da im iskorjene islamski način života, vjeru u Alaha itd i da im ukorjene demokratiju moraće da pobiju čitavu naciju. A muslimana je preko 25% zemaljske kugle. Moglo bi im se to odbiti od glavu.

I kad se ne prijavi transport oružja Ujka Samu to je šverc. Pravo na šverc izgleda ima samo Ujka Sam.

To mi liči na dilere droge koji imaju svoju teritoriju. Dakle nema domokratskog trgovanja oružjem, ako to Obama ne dozvoli.

Ne znam.

Možda mogu kako hoće, ali mislim da neće moći dokle hoće.  Životna mi je želja da podloga za plaćanje nafte bude euro, a ne dolar. Tada bi se velike količine dolara vratile u SAD i napravile od dolara običan papir, a onda bi i nestalo ove vojne sile. To je Sadam i pokušao da napravi kad je trgovao sa naftom, pa su ga na kraju objesili.


Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: December 13, 2009, 07:02:15 pm »

Pored toga da dodam, da sedište UN-a ne bude u Americi već bilo gde na Starom kontinentu.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: December 13, 2009, 07:39:39 pm »

Severna Koreja je pod sankcijama na izvoz oružja UN za koje su glasale sve stalne članice saveta bezbednosti uključujući i kineze koji su po prvi put rekli da će se strogo pridržavati ovih mera, što su ranije izbegavali, zato je sa stanovišta međunarodnog prava ovo sasvim legitimna zaplena. Cilj tih sankcija je da se zaustavi nuklearni program Severne Koreje. Stalne članice saveta bezbednosti su nuklearne sile i taj status im omogućava nadmoć nad zemljama koje nemaju nuklearno naoružanje. Iz tog razloga one žele da spreče i Iran i Severnu Koreju i sve druge zemlje da steknu takav status, i zbog toga su i amerikanci i rusi i kinezi složni po tom pitanju, imaju dakle zajednički interes, iako se rusi lepo igraju sa tim sankcijama kako bi dobili neke ustupke od amerikanaca na drugim poljima, malo se igraju šaha.
Ja se slažem sa ovim nuklearnim silama po pitanju sprečavanja drugih zemalja da dođu do nuklearnog oružja, ali iz drugih razloga. Naime, ja smatram da što je manji broj nuklearnih sila, manja je šansa da neko zaista i pritisne "crveno dugme" i otpočne nuklearni rat.
A da kod velikih sila kakva je amerika važi princip dvostrukih standarda, odnosno jači tumači pravila igre kada i kako njemu odgovara, to stoji. Ali tako je kod svih sila, i tako će biti dok je sveta i veka, na žalost. Ima ona narodna: "Sila boga ne moli, a bog silu ne voli."
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #4 on: December 13, 2009, 09:32:17 pm »

Slažem se Dexy, ali ima i ona narodna "Svaka sila za vremena". Kao što reče Vladimir, sa čijim stavovima se u potpunosti slažem, već je u toku proces prenosa statusa svetske valute sa dolara na evro, a onda ćemo videti šta će biti.

Mene frapira što se više uopšte ne stide dvostrukih standarda, nego kao da otvoreno zagovaraju staru latinsku "Što dolikuje Jupiteru, ne dolikuje volu" i ponašaju se kako im je ćeif. Po meni, to pokazuje da su svesni da im u peščanom satu nije ostalo mnogo peska, pa idu da otmu šta god mogu dok još mogu!
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #5 on: December 13, 2009, 09:51:38 pm »

Mislim da svaka zemlja u skladu sa svojim mogućnostima primenjuje dvostruke standarde, jer svaka zemlja želi maksimalno da ostvari svoje interese, pa sad ako se oni kose sa tamo nekim međunarodnim pravom, onda se to pravo privremeno "zaboravi". Primera ima i u Rusiji i u Kini itd. Problem je što ne postoji mehanizam da se međunarodno pravo sprovodi 100% jednostavno neke sile je nemoguće privoleti da ga se pridržavaju kada njima to ne odgovara.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #6 on: December 16, 2009, 08:43:52 am »

16.12.2009.

Zaplena u Bangkoku
Srbin povezan sa švercom oružja iz Severne Koreje
Autor: T. Marković-Subota | Foto:Reuters |  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Avion „iljušin Il-76“ pun oružja koji su tajlandske vlasti prošle subote zaplenile u Bangkoku ranije je bio vlasništvo kompanije „Beibars“, povezane sa srpskim trgovcem oružjem Tomislavom Damjanovićem, objavio je juče Asošijeted pres, prenoseći izjavu istraživača stokholmskog Međunarodnog instituta za istraživanje mira Hjua Grifitsa.

Objašnjavajući vezu letelice sa Damjanovićem, Grifits je izneo podatak da je isti avion u oktobru korišćen za prevoz oružja sa Balkana u Burundi. Ilegalna trgovina oružjem otkrivena je pre četiri dana kada se „iljušin“, leteći iz Severne Koreje, spustio u Bangkok radi punjenja gorivom. Kontrolom tajlandskih vlasti otkriven je smrtonosni tovar: 35 tona eksploziva, projektila za ručne bacače i delova za rakete zemlja - vazduh, što je u suprotnosti sa embargom Ujedinjenih nacija na trgovinu oružjem prema Severnoj Koreji.
Posada aviona, četvorica članova iz Kazahstana, i jedan iz Belorusije odmah je uhapšena. Proverama je utvrđeno da je letelica bila registrovana u tri kompanije pod kontrolom ruskog trgovca oružjem Viktora Bouta, poznatog kao „trgovac smrću“. Bout se od marta nalazi u zatvoru u Bangkoku, a SAD traže njegovu ekstradiciju, jer je u Njujorku optužen za terorizam.
- Bout je u istom zatvoru u koji su smeštena četvorica članova posade, uhapšeni u subotu. Svi su u razdvojenim ćelijama i stražari paze da između njih i Bouta ne dođe ni do kakvog kontakta - kažu u policiji Bangkoka.
Zaplenjeno oružje, procenjeno na više od 15 miliona dolara kako se pretpostavlja bilo je namenjeno pobunjenicima u Africi ili vojsci Mijanmara. U dokumentima se navodi da je avion prevozio opremu za naftne bušotine na Šri Lanki. Hju Grifits tvrdi da su prethodni vlasnici aviona prodavali oružje u Liberiji, Sijera Leoneu, Kongu, Somaliji, Sudanu i Čadu.
- Ti avioni su kao ptice selice. Prodaja letilice gruzijskoj kompaniji ilustruje kako trgovci oružjem menjaju vlasništvo nad avionima da bi izbegli zakon. Menjaju kompanije jer je prethodna firma zatvorena iz razloga bezbednosti ili je naznačena u izveštaju UN o trgovini oružjem, a isti ljudi ostaju u poslu - izjavio je Grifits.
Tomislav Damjanović, koga je Grifits označio kao ranijeg vlasnika aviona, u srpskoj javnosti poznat je kao vlasnik avio-kompanije „Er Tomiško“, koja se zvanično bavila prevozom oružja. Pre dve godine, Damjanović je, međutim, u izveštaju Agencije za kontrolu naoružanja UN naveden kao centralna osoba za transport oružja sa Balkana u Afriku i na Bliski istok. „Njujork tajms“ je pisao da je Damjanović od 2003. do 2006. isplivao kao najveći prevoznik oružja sa Balkana do Iraka u ime SAD. Damjanović je tada za „Blic“ tvrdio da za Irak izvozi sasvim legalno.
- Zar ste pomislili da ćemo da sletimo u Bagdad, Basru ili Alhatadum bez dozvola?! Tamo nas čekaju Amerikanci. Šta rade sa tom robom, to nije moj posao. Nemam veze sa trgovinom oružjem, ja sam samo prevoznik. Ne razlikujem šta je puška, a šta top. Prevozio sam samo ono što je dozvoljeno u Irak, Avganistan, Jordan, Ruandu, Kongo - tvrdio je Damjanović.
Inače, misteriozni avion, koji je pun naoružanja pao kod Beograda 1996, iznajmio je upravo Damjanović. Agencija UN navodi da je prevozio rezervne delove za libijske lovce iako je izvoz oružja u Libiju bio zabranjen. Damjanović je to negirao, tvrdeći da je tog 19. avgusta 1996. vozio robu iz Beograda za Maltu.


Izvor: Blic


* avion-v.jpg (51.18 KB, 470x188 - viewed 61 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.