PALUBA
March 29, 2024, 12:30:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 368278 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« on: March 05, 2008, 10:37:16 am »

da li bi tko mogao napisati sto o tome
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #1 on: March 05, 2008, 10:43:26 am »

Sto se tice Drugog svetsko rata, od mene dobijas ovaj link http://victorian.fortunecity.com/lexington/12/fortress.html

 Smiley
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #2 on: March 05, 2008, 03:42:29 pm »

Ako ideš na Vis, možeš i dandanas vidjet topove u bunkerima....
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: February 26, 2009, 06:34:28 pm »

da li bi tko mogao napisati sto o tome
Koliko je meni poznato, su obalne baterije izgubile svoju važnost sa uvođenjem u naoružanje raketa. (spominjala su se neka imena BROM) Ne tvrdim, da je to ime točno. Ali sam siguran da je bolo montirano na ruski kamion na kojem je bio i radar i dva raketna lanseta.
Obalne baterije (objekti) su bile uglavnom napravljeni prije 2. sv. rata. JRM je imala u naoružanju u glanom 88mm topove (čini mi se njemačke) Sječam se, da sam 1971 na Svetici kraj Pule bio na praksi kao pitomac. Tada smo dekonzervisali, čistili i ponovo konzervisali topove. Poznajen obalske baterije na  O.Šolti, Zečevu (kraj Primoštena), O. Žirju
i O. Visu. Sigurno su bile i drugdje ali se ne sječam više.
Pozdrav
Duje
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #4 on: February 26, 2009, 06:53:19 pm »

BROM - baterija raketa obala-more
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: February 27, 2009, 06:25:51 pm »

BROM - baterija raketa obala-more

Bravo Rade. U pravu si. Na remontovanje su ta vozila dolazila u MEZ (mornaričko elektronski zavod) u Lori. Napravljen je bio poseban objekt pored tehničke radionice za servisiranje. Koliko se sječam, nijedan vojni brod  nijjih mogao prebacit na otok i obrnuto, Koristili su se civilni trajekti.
Pozdrav
Duje
Logged
mrcha
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #6 on: February 27, 2009, 08:57:11 pm »

Ima li neko fotografiju BROM-a?Vidjao sam ih na Lustici i u Tivtu kao klinac i zaista su bili masivni...mislim da su koristili iste rakete kao i raketne topovnjace(P-21,22)?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #7 on: February 28, 2009, 01:29:50 pm »

Sto se tice obalske artiljerije u JNA , ona se bazirala uglavnom na njemackim topovima od 88mm , italijanskim topovima od 90mm a bilo je tu i ruskih topova od 85mm , britanskih PVO topova od 94mm a mozda i nekih drugih.
Krajem osamdesetih razvijan je i top TON kalibra 100mm na osnovu tada novog protivtenkovskig topa TOPAZ ( valjda dalji razvoj topa MT-12 ).
Isti je kolko sam saznao trebalo da ima i automatski punjac.
Inace radilo se i na zameni BROM-a sa raketnim baterijama RBS-15 ( nisam siguran na kojim vozilima bi bili ) a kolko znam , svedjani su razvili i montazni lansir za RBS-15 koji bi prenosila pesadija na obali.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: February 28, 2009, 02:00:40 pm »

BROM prilikom lansiranja rakete
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

RBS-15 na kamionima u Hrvatskoj, poznatiji kao MOL ( Mobilni Obalni Lanser)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šveđani su za potrebe obalne odbrane razvili sistem na bazi rakete AGM-114 Hellfire ( ne znam pod kojom oznakom, ali mislim da je RBS-70). Mislim da bi bilo mnogo za pešadiju da vucara RBS-15. Wink


* pp155ic.jpg (52.35 KB, 640x480 - viewed 1129 times.)

* 686pxmolmobilniobalnila.jpg (96.1 KB, 686x599 - viewed 1216 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 09:41:51 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: February 28, 2009, 05:28:02 pm »

Quote
Šveđani su za potrebe obalne odbrane razvili sistem na bazi rakete AGM-114 Hellfire ( ne znam pod kojom oznakom, ali mislim da je RBS-70). Mislim da bi bilo mnogo za pešadiju da vucara RBS-15. Wink

Uh imas pravo , radilo se o RBS-70 , moja greska
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #10 on: March 04, 2009, 08:14:07 pm »

Profili Rubezh-a.


link o ruskim protubrodskim raketama:

http://www.dtig.org/docs/Russian-Soviet%20Naval%20Missiles.pdf
« Last Edit: March 06, 2009, 05:27:22 pm by milan55 » Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #11 on: March 05, 2009, 07:31:33 pm »

Sto se tice obalske artiljerije u JNA , ona se bazirala uglavnom na njemackim topovima od 88mm , italijanskim topovima od 90mm a bilo je tu i ruskih topova od 85mm , britanskih PVO topova od 94mm a mozda i nekih drugih.
Krajem osamdesetih razvijan je i top TON kalibra 100mm na osnovu tada novog protivtenkovskig topa TOPAZ ( valjda dalji razvoj topa MT-12 ).
Isti je kolko sam saznao trebalo da ima i automatski punjac.
Inace radilo se i na zameni BROM-a sa raketnim baterijama RBS-15 ( nisam siguran na kojim vozilima bi bili ) a kolko znam , svedjani su razvili i montazni lansir za RBS-15 koji bi prenosila pesadija na obali.
Uz navedene topove koristeni su jos sovjetski topovi 130 mm. Bile su to uz takodjer sovjetske topove 85 mm pokretne baterije. Baze su se nalazile na Barbarigi pokraj Pule, Rogoznici pokraj Sibenika i negdje u Boki.
Topovi 88 mm su njemacki flakovi koji su se izuzetno pokazali u borbi protiv tenkova, posebno u Africi.
Topovi 90 mm su italijanskog podrijetla, a skinuti su sa bivsih eskortnih razaraca.
Za britanske 94 mm nisam nikada cuo.
Baterije su bile skoro na svim otocima i pokrivale su sve vanjske morske prolaze.
Barbariga 130 mm
Muzil 88 mm
Kvarner su pokrivale pokretne bitnice Kavran pokraj Pule, Unije, Losinj (Tovar)
Na Losinju je bazirala jedna Baterija-Raketa-Obala-More (BROM)
Kvarneric su pokrivale bitnice na Iloviku i Premudi.
Ulaz u sedmovrace pokrivala je bitnica na rtu Bonaster i pokretna bitnica 85 mm VPU Molat
Zirje je imalo bitnicu 90 mm
Smovica
Rogoznica
Drvenik
Solta
Vis sa nekoliko bitnica
Lastovi sa nekoliko bitnica
VPU Korcula sa bitnicama na rtu Raznjic i u uvali Privala, to pokretnom bitnicom u Korculi
Bitnice u VPO Boka ne poznajem dobro.
Tko moze ovo dopuniti neka pise dalje
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #12 on: March 06, 2009, 05:40:04 pm »

Sto se tice polozaja obalne artiljerije na Losinju spominje se Cikat, tamo nisu bili stalno topovi nego samo uredjen polozaj iznad Rt.Madona kod ulaza u luku.Na Unijama mislim da je bio polozaj kod Vele Stijene.
Osim na brdu Tovar gdje su bili topovi ukopani, ostali topovi su bili u kasarni Kovcanje i ako zatreba vozili se na polozaj,pokretna artiljerija.
Pricalo se da baterija sa Tovara i Svetica sa Pule se prekrivaju,to jest zatvaraju Kvarnerski zaljev sa tzv. retro-aktivnom granatom.
Ulaz u kvarner cuvale su "cuvarice kvarnera". SVETICA(istra, potkop OB) i TOVAR (m. Lošinj, potkop OB)-  uzmi kartu i pogledaj izmjeri dvadeset km od Svetice i 20 od Tovara.
SOPL (BROM) se na Losinju uglavnom premjestao nocu, uz pratnju policije.Ili je bio u kasarni na Kovcanjama ili su ga vozili na brdo Kalvarija(231m) izmedju Malog i Velikog Losinja gdje mu je bio uredjen polozaj,a jednom sam bio svjedok u zivo bojevnog gadjanja raketom obala-more, sa poluotoka Kurila, pokraj Aerodroma.To je moralo biti negdje 1987 ili 88 a cilj je bio brod meta negdje kod Zadra, i kazu da su ga pogodili.Cijelo podrucje je bilo blokirano od policije i zabranjeno za pristup a nas su pustili jer smo radili na aerodromu.Ispaljivanje je vrlo inpresivno makar osobno mislim da je oruzje odavno zastarjelo bez puno sofisticiranosti kao npr RBS-15, i sumnjam da bi probilo bilo kakvu odbranu modernijeg ratnog broda.Sansa tog orudja baziranog na brodskoj raketi Styx (kineska Silkworm), je samo kod istovremenog gadjanja plotunima pa mozda koja raketa prodje, ali za tako nesto sumnjam da smo imali dovoljno lansera i raketa.
Koliko ja znam Cres nije imao stalnu fortifikaciju, nego samo uredjene polozaje za pokretne topove iz vojnog uporista Losinj odnosno kasarne Kovcanje.Na Cresu je samo u blizini Vranjskog jezera odnosno odvojka ceste za Martinscicu bio jedan poligon za pjesadisku obuku.Ne znam da li je tamo bilo polozaja za OB? Milan
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #13 on: March 06, 2009, 07:21:42 pm »

Vjezba je bila 1988. godine, a za admirala je polagao tada kbb Bocinov, kasniji ministar obrane Makedonije.
Ja sam ucestvovao na vjezbi, ali kao "plavi :-((" sa granicnim PC-133 "Velebit".
Takodjer smo ucestvovali i osiguranju poligona kod tog raketnog gadjanja.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #14 on: March 06, 2009, 07:27:15 pm »

E jos da napomenem da su plave glumili:
Galeb, PC 132 i PC 133.
Bilo je smijesno jer PC 133 nije mogao, sa svojim maksimalnih 13 cvorova, pratiti Galeba i PC 132, pa je nastala mala pometnja na obje strane.
Kako smo simulirali snage plavog u pokusaju desanta, tako smo, prakticki, startali sa otvorenog mora.
Bili smo skoro nadomak talijanskih teritorijalnih voda, u uvjetima jako smanjene vidljivosti zbog magle, a izmedju nas su "sarali" brodovi NATO pakta.
Nas na "trojci" je skoro pregazila turska fregata (klase MEKO).
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.