PALUBA
March 28, 2024, 06:15:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 368219 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #240 on: May 04, 2013, 03:48:00 pm »

jel ovo talijanski bunker?


Nekakva osmatračnica na o. Iloviku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #241 on: May 04, 2013, 04:13:27 pm »

jel ovo talijanski bunker?


Nekakva osmatračnica na o. Iloviku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

t:
na vrhu Didu nalaze se ostaci vojnih instalacija talijanske vojske iz doba izmedju dva svjetska rata kad je otok pripadao Italiji.....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #242 on: May 05, 2013, 10:12:36 am »

Moguće da su tu i ostaci ranijih vojski koje su šetale ovuda.
Još od doba Napoleona su sve strateške točke zaposjednute i korištene u razno razne svrhe.
Već ranije na temi je, čini mi se nyupnik, objašnjeno o kakvoj kupoli se radi.

Evo dvije sa sličnih osmatračnica koje je koristila JNA. Mislim da su sa Visa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* osmatrač.jpg (232.34 KB, 497x800 - viewed 227 times.)

* osmatrač2.jpg (199.55 KB, 541x679 - viewed 199 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #243 on: May 05, 2013, 01:04:36 pm »

I jedna sličnog objekta danas, možda čak isti ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* vis61.jpg (193.54 KB, 800x600 - viewed 206 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #244 on: May 05, 2013, 02:02:04 pm »

I jedna sličnog objekta danas, možda čak isti ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
Proizvod talijanskog metalurskog koncerna ILVA.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #245 on: May 05, 2013, 05:30:48 pm »

Evo vam još malo o topovima -top 88 mm,kao prvo to nije pisalo na ijednom ovom topu već 8,8 cm ,kao što sam pisalo na prekrasno konzrviranim ,kao novim ,švajs aparatima uništenim cijevima -flak 3,8 cm ,i dalje šta spada - orao i svastika.

Kad bi dijete vidjelo top od 8,8 cm upamtilo bi ga vrlo lako.Iznad cjevi je bio pozamašan cilindar -to je bio povratnik,kočnica je bila ispod ,vitka i dugačaka.Interesantan je bio položaj izravnjača ,usporedo sa cjevi.
Starija verzija ovog topa je imala lafet spojen zakovicama ,a novije -od čerdesetih godina imale su zavarene lafete.Kolega mi je našao nekavu kutiju ,mala kartonska,pisalo je nešto na njemačkoj gotici ,nisam je sačuvao -nešto kao švarc princ ,konj? -zaključili smo da je to bila kutija od duvana i ispala je švabi i čekala je po stoljeća da se izvadi.
Kao i top 90 mm ovaj nije imao plinsku kočnicu.
Top je u pokretnoj verziji bio prevožen -mi smo to zvali podvosci.Stara verizja je na prednjem imala blatobrane ,kao na autima tog vremena ,kasnije su blatobrani postali poluokrugli ,kao i na zadnjem podvosku koji je imao duple kotače.Svaki je imao dizalicu -mislim da se u stručnoj litertaturi zvala "čekrk".
Čekrci su sa lakoćom dizali top ,iako mi se sistem na topu 85 činio praktičniji i jednostavniji ,znao sam zlobno reći da su njemci zbog ovoga izgubili rat,to je šala naravno .Smatram da je uvježbana momčad top mogla dovesti u paljbeni položaj za dva -tri minuta.
Nisam vidio uništene ove topove.O podvoscima i u onoj vojsci niko nije vodio računa .
To su mi pričale kolege ,bili su zguranu u stranu ,pa je oko njh počela rasti trava ,pa grmlje i na kraju stabla.Trebalo je sjeći stabla da bi se ovi oslobodili.Bili su u užasnom stanju .Napravljen je osnovni remont-skinuli su se truli blatobrani i upućeni na krpanje ,samo ih je pisac ovog teksta morao roto četkom očistiti od korozije.Kočioni sistem -pneumatski -totalno u rasulu se bacao kao i nosači za motanje kablova sistema SUVO-a.Mjenani su kotači ,sjećam se da su naplatci bili trodjelni i mi smo se mozgali kako da skinemo gumu sa felge .Pala nam je napamet partizanska metoda -polili smo gumu benzinom i zapalili.Mandalinjani su podivljali i zvali policiju i vatrogasce zbog gusta dima i smrada.Onda se neko sjetio da u garaži ima prava makina za tu svrhu ,pa je dovedena i uspješno krištena. topovi su sređeni ,dobili novi pokrov od nepromočive tkanine i upućeni na Zečevo na probno gađanje .
Teren je bio grozan ,krševit  ,pa se nisu mogle iskopati poštene rupe za lafete ,već smo ih zatrpavali velikim kamenčinama ,šta je meni koji sam roto četkom čisto i pituravao lafete teško padalo jer su mi kamenčine ranjavale pituru !
Lipa su to vremena bila.
Razvijen je i bio ispitan sistem za konvertiju ovih topova-skidala  se originalna cijev i stavljala ona sa tenka T-55,vršeni su uspješni opiti ,data ponuda Ministarstvu obrane ,ali od toga ništa.
Izvinjavam se ako sam ovim postom malo razbio diskusuju ,samo vi nastavite raspravljato o rupama i poklopcima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #246 on: May 05, 2013, 06:31:22 pm »

...............................
Izvinjavam se ako sam ovim postom malo razbio diskusuju ,samo vi nastavite raspravljato o rupama i poklopcima.

Samo polako kolega "bljust", bez zli namjera. Svačiji prilozi su dobro došli i treba ih poštovati.
Evo i tvoj je ovde i niko ga ne dira, iako nije iz doba JRM iz koga je ova tema. Prema tome.... Angry
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #247 on: May 05, 2013, 06:42:49 pm »

...............................
Izvinjavam se ako sam ovim postom malo razbio diskusuju ,samo vi nastavite raspravljato o rupama i poklopcima.

Samo polako kolega "bljust", bez zli namjera. Svačiji prilozi su dobro došli i treba ih poštovati.
Evo i tvoj je ovde i niko ga ne dira, iako nije iz doba JRM iz koga je ova tema. Prema tome.... Angry

Nemoj se nervirati oriĆ, kolega bljušt je očigledno razočaran u sve i svašta.
Fali mu da se negdje ispuše pa ga za sad toleriramo  Wink sjećaš se kako to ide.  Smiley

poz.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #248 on: May 05, 2013, 08:59:37 pm »

 I to je dio ratne povjesti ,mislim ti limeni poklopci .Moj grad je opasan talijanskim bunkerima i ja ih doživljavam kao dio pejzaža ,sam jednom sam bio u jednom ,bio je pun svakojakog smeća .Dimenzije ,debljina,porjeklo betona ,armirana konstrukcija ,općenito oni me ne zanimaju,niti sam ikoga upoznao da  ga zanima..Talijani su bili zaljubljenici u bunkere,njihovi susjedi Francuzi su u takve stvari bili još zaljubljeniji ....
Baš ovaj mjesec prije73 godine Njemci su pokazali svjetu koliko su bunkeri i betonirane rupe korisni u obrani zemlje,to iskustvo desetljećima poslije nekima nije dopiralo do mozga ,a imali su visoke činove i dobre plaće..Ja nemam ni plaće ni penzije pa nisam tako cool ,zato istrpite još koji moj post.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #249 on: May 05, 2013, 09:07:40 pm »

Da li su i ovakvi topovi bili u obalskim baterijama?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nemački teški protivavionski top 125mm. Nlazi se u Vojnom muzeju na Kalimegadnu (Beograd)


* DSC_5326rs.jpg (457.84 KB, 1355x900 - viewed 154 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #250 on: May 05, 2013, 09:17:26 pm »

Dzumba, ako može ispravka, na Kalemegdanu je 10,5 cm teški PA top M38/39. Meni vrlo dojmljiv i močan PA top, pogotovo kada se vidi mehanizam za punjenje.

@bljust
Zanimljive podatke i detaile iznosiš u postovima, samo da je još malo dobre volje i pozitivizmau njima, bilo bi jih užitak pročitati.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #251 on: May 05, 2013, 09:27:23 pm »

Hvala na ispravci Božo. Tako je, 10,5 cm, piše na tabli koja stoji sa druge strane topa (na ovoj slici).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Dakle, da li je i ovaj top korišćen u obalskoj artiljeriji JNA?


* DSC_5322rs.jpg (486.68 KB, 1355x900 - viewed 161 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #252 on: May 05, 2013, 10:20:28 pm »

Teško je prepoznati, dali je to ovo čudo?
Možda koji dodatni detalj topa pridonese identifikaciji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* ob3.jpg (298.78 KB, 1024x524 - viewed 130 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #253 on: May 05, 2013, 10:45:22 pm »

Zanimljiva tema ,evo i od mene jedna zgoda,prošlo ljeto onako turistički ja i prijatelj svratili na Zečevo pošto je on tamo služio vojni rok ima nekih desetak godina , Nedjelja popodne zvizdan peče,nigdje žive duše ,na kapiji isto nikoga jedan jedini čovjek spava na stolici al tek tamo dalje ispred objekta smještenog u borovini ,uredno smo se popeli na suhozid i preskočili al nismo htjeli ići dalje od toga da ne bi dobili po "tamburi" ,pričao mi je prijatelj dok je on bio tamo da su Bugari dolazili gledati neka bojeva sredstva i vršena su razna ispitivanja te opaljenja, te ostale dogodovštine tipa prodaja goriva mještanima za duvan i ostale "potrepštine" itd. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zečevo1.jpg (111.85 KB, 960x720 - viewed 95 times.)

* zečevo2.jpg (102.97 KB, 960x720 - viewed 82 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #254 on: May 05, 2013, 11:01:41 pm »

Solars, liče, ali mislim da nisu isti topovi. Ovaj sa Kalimegdana ima dva cilindra ispod, dok taj na tvojoj slici ima jedan. Da nije to onaj koga pominje Bljust - Flak od 88mm.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.