PALUBA
April 19, 2024, 02:09:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 371687 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #390 on: February 05, 2015, 12:19:14 pm »

Na fotografijama sa foruma Kolekcionari je rekao bih osmatračnica sa daljinarom od OB.
Baterija kod Svetice je udaljena od Kavrana samo 7 km zračne linije.
U zaljevu Budava-Kavran postoji crpna stanica za opskrbu brodova vodom (a možda i gorivom). Mol se lako vidi na GE.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #391 on: February 05, 2015, 03:05:04 pm »

Na fotografijama sa foruma Kolekcionari je rekao bih osmatračnica sa daljinarom od OB.
Baterija kod Svetice je udaljena od Kavrana samo 7 km zračne linije.

Moja je pretpostavka da je ovo bilo aktivno dok nije postala operativna ukopana baterija na Svetici.

Quote
U zaljevu Budava-Kavran postoji crpna stanica za opskrbu brodova vodom (a možda i gorivom). Mol se lako vidi na GE.

Vide se i ukopani rezervari goriva, jedno 300m od dna uvale prena kopnu.
Negdje stu tvrdili da su to rezervari za aerodrom premda je meni logicnije da su za opkskrbu brodova.

poz.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #392 on: February 08, 2015, 07:42:40 am »

Živili,

dodajem OBB-ove na listu:

Otok Cres:
-Grmov, baterija nešto većih topova (ne znam cal. možda haubica) 6 aplasmana, sa pozicijom za OROSt, bez potkopa, bez samostalne kasarne, u blizini PVO pozicija - posjetio
-Stivan, baterija nepoznati cal. 5 aplasmana, sa pozicijom za OROSt, bez potkopa, bez samostalne kasarne - posjetio

Istra:
- Kavran, baterija nepoznati cal. 5 aplasmana, sa pozicijom za OROSt, bez potkopa, moguća samostalna kasarna - posjetio

Šibenik:
-Južno od grada, iznad (južno) podzemnog skladišta mina i torpeda a sjeverno od Velkog jezera - OBB sa potkopom, otvoreni aplasmani, nepoznati cal., gradnja 1950-ih (po tipu panc. i herm. vrata), nepoznato kasarna - vidio u int. članku



Na listi netočno navedeni:
ISTRA:
netočno kampare - točno Kumpare, rt. Kumpare, baterija Kumpare - posjetio

VIS:
-Plegrin i Kabal nisu isti OBB.  Kabal je rt točno sjevero-zapdano od Stari Grada, naj zapadnija točka, potkop! - vidio int. članak, GE
« Last Edit: February 08, 2015, 08:14:21 am by VOSt » Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #393 on: February 08, 2015, 07:55:26 am »

Možda bi trebalo i ove sa slike evaluirati za listu


* TG-Split-velika.jpg (89.22 KB, 1000x611 - viewed 370 times.)
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #394 on: February 08, 2015, 08:24:10 am »

na zadnji post od Solaris1972 odgovor:

OBB Kavran je noviji od Svetice, Svetica je po tipu gradnje i opremi iz 1950-ih
Kavran po tipu vratiju poslije 1970 (nisu vidljive modifikacije i obnove) iako okoljnji bunkeri za blisku obranu objekta po tipu betona i baumodela izgledaju nešto starije
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #395 on: February 08, 2015, 11:30:02 am »

Zahvaljujem VOSt.

Ispraviti cemo pogreske i dopuniti mapu, Grmov sam vec ranije pronasao, takodje ove na Korculi cu takodje dopuniti.
Hvar sam potpuno pobucao, u pravu, si ispravit cemo. Nisam znao za ovo kod Sibenika, dopunit cemo.

Sta se tice doba gradnje ja sam zauzeo opceniti stav da kad vidim zaobljeni beton pretpostavim da je to Nj./Tal. gradnja.
Ovi inzinjerci u JNA nisu previse patili za estetikom, jednostavni salunzi i grubi beton.

poz.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #396 on: February 08, 2015, 06:50:38 pm »

Nevjerovatno ali mi se čini da sam pronašao ostatke OB na Šćedru.  Smiley

Quote
OB Šćedro 2x88 mm M31 Sovj./njem. 1460 metaka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* šćedro 2.JPG (115.08 KB, 898x606 - viewed 230 times.)

* šćedro1.JPG (88.3 KB, 823x627 - viewed 248 times.)
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #397 on: February 08, 2015, 08:40:20 pm »

E pa svaka čast!!!!

dodajem da na Biševu negdje vrlo blizu porata mora biti i OBB sa potkopom, tako da onaj na jugu (otvorenog tipa) nije jedini.
Na slici je taj na Biševu

A po nekoj priči trebale bi biti čak tri baterije.


* Picture402.jpg (193.34 KB, 800x600 - viewed 277 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #398 on: February 09, 2015, 09:45:36 am »

Pozdravljam Vost, Solaris i ekipa.

Na Grmovu su bili topovi 130mm (haubice nikada nisu bile u naoružanju obalnih baterija). Uređeni i poluuređeni položaji za 130mm su prepoznatljivi po tome što su dosta veći od položaja za topove 85mm i 88mm.Uz topove 130mm su uglavnom išli u paketu i SNAR 10 a starije pokretne baterije su imale i starije vučne radare modificirane izbačene iz PZO britanskog porijekla.

Da na Šćedru se vide ostatci neke stare napuštene baterije a što se tiče Biševa, mislim da osim one pokretne na jugu više nije bilo OB. Bio sam na Biševu prije mnogo godina i nisam uspio mnogo toga obići jer su tamo vozila nekretnine a sunčani pakao ne dozvoljava cjelodnevni obilazak pješice.

Ovaj potkop na Biševu se nalazi sa obje strane uvale u kojoj je luka i nisu bili namijenjeni za topove (koliko ja znam) jer do njih nema puta.
Naime ovakvih provizornih mini potkopa ima dosta po uvalama na Visu, koji su u stvari male u stijeni ukopane rupe profila L bez ikakavih vrata, ventilacije i dr. pratećih elemenata. U slučaju rata je bilo predviđeno njihovo dodatno utvrđivanje priručnim sredstvima.

Građeni su u paru sa obje strane ulaza u uvalu a po meni bile su namijenjene za flankirnu paljbu lakšim naoružanjem, nadzor uvale i aktiviranje podvodnih fugasa u protudesantnoj obrani.

Postoje u uvali pored Rt-a Stupišće, zatim uvala Srebrena i dr. mjestima na Visu.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #399 on: February 09, 2015, 10:11:11 am »

odlično, hvala!

Nisam naišao osobno na takav tip uređenog utvrđenja pa nisam niti mogao predpostaviti takav sustav!

Jedino što mogu predpostaviti dodatno je da pristupni put ne mora biti znak postojanja topova na aplasmanima. Pošto npr. OBB Muzil i OBB Privlaka, za primjer, nemaju uređene pristupne puteve za dovlačenje topova. već ih se vjerojatno dizalicama s mora ukrcavalo na pozicije PBT ili pak drugačije ovisno o projektu.

Na slici također vidim i da je sam aplasman bitnice tipski za OBB sa potkopom, što kako kažeš, nemora biti... i nemora biti da je bilo stalne posade, već pričuvni položaj. A takvi položaji su ustvari većina, jer je to činilo žilavost obrane obale.

Upravo gledam te bitnice na Biševu na ortofoto i čini mi se da imaju uređeno postolje za topove (krug u sredini aplasmana). Ali su aplasmani dosta izolirani pa priča koju Kosmonaut spominje vlo lako moguća!!!!
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #400 on: February 09, 2015, 10:15:22 am »

A i naravno, za uzeti u obzir je i vjerojatno česta prenamjena ili dvojakost objekta.
Gdje nešto što je nekad bila reflektorska stanica, zna vremenom postati nova pozicija za top na šinama ili skladište za radar ili PVO pozicija... praktički u 50 godina korištenja znalo je biti svakakvih intervencija koje su bile prilagođene pojedinom objektu a ne tipske modifikacije objekata
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #401 on: February 09, 2015, 10:26:22 am »

Što se Grmova tiče, ne znam dali ćete se složiti, predpostavljam i da su bili projektirani veći topovi (130mm) zbog dometa. A sve kako bi se domet preklopio sa dometima OBB-ova u Istri i time zatvorili ulaz u Kvarnerski kanal.

Aplasmani na Grmovu su stvarno monstruozni, preko 10 metara u promjeru, nisam naletio još na takve.

« Last Edit: February 09, 2015, 10:41:15 am by VOSt » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #402 on: February 09, 2015, 11:28:54 am »

Zna li se gde su bili postavljeni nemački topovi 12.7 cm/45 dobijeni iz francuske posle DSR-a kao pomoć?
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #403 on: February 09, 2015, 12:30:58 pm »

BATERIJA KAVRAN - LOKACIJA

evo točne lokacije baterije u Kavranu.

Teško se vidi išta ali to je to.

Radar je bio smješten uz A-U fortifikaciju a u garaži fortice bio je agregat

Možda je zanimljivo za dodati da su u tlocrtu aplasmani kvadratnog oblika


* Kavran1.jpg (379.2 KB, 1562x1101 - viewed 283 times.)

* Kvaran2.jpg (340.96 KB, 1571x1105 - viewed 355 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #404 on: February 09, 2015, 01:08:54 pm »

Da neki su se topovi postavljali sa brodova uz pomoć dizalica, možda i pokojni Veli Jože tu ima svoje prste.

Kažem ti ovi mali potkopi po Visu i Biševu su tako malo da tu nema ništa. To je duljine 3 m i opet se lomi u stranu za 2m. Ispred je malo izbetonirano u vidu polukruga. I ništa tu nema, ni vrata, ništa, sirovo, moraš se sagnuti da prođeš, ima jedino na zidu vani otvor kao polica vjerojatno za poljski telefon. Po meni tu ne može doći ništa veće od BsT ili PAM-a.
Evo ovdje fotke sa Stupišća i skice. Preuzeta je sa foruma Željava.

Motorista, što Pavle kaže "i tata bi sine" :-), i ja bih volio znati gdje su bili 12,7cm, to bi trebao biti velik potkop!

Ovo na Kavranu je vrlo interesantno i nevidljivo, apsolutno se ne može razaznati položaj za topove. Imaju li negdje fotke od KuK utvrde.


http://i.imgur.com/YYQupJh.jpg
http://i.imgur.com/LpTjREW.jpg
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.136 seconds with 24 queries.