PALUBA
March 29, 2024, 11:21:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 368379 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #405 on: February 09, 2015, 01:17:43 pm »

Hvala za info!

Ustvari radi se o isturenoj KuK Signalnoj stanici. zgrada sa dvije dijagonalne kule. Imam pofotkano ali na nekim starim diskovima, kad dojdem do toga postavim i javim! To je naj sjevero-istočnija točka u sustavu obrane Pule prema A-U.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #406 on: February 09, 2015, 02:10:19 pm »

Znam da su na Korčuli postavljali pomoću autodizalice Coles.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #407 on: February 09, 2015, 05:59:57 pm »

Kao prvo moram napisati da sam prijatno iznenađen uopće zanimanjem za ovu tematiu.
Zbilja nisam očekivao pa me to natjeralo na dalji rad premda sam htio uzeti kretivnu pauzu.  Smiley

Znači u skladu sa novim informacijama a i nešto sitno mojim radom došli smo do nove verzije kmz-a.
Šta je dodano i izmjenjeno:

-barbariga, premještena oznaka ispred tvrđave Monfurno
-brioni, dodane dvije baterije Hlibine i Borik, to je onako odokativno ali mi se čini da je jedino logično
-brioni, dodana lokacija Glavina, interesantan položaj, navodno nezavršeni potkop za OB
-dodani položaji, Kavran, Grmov, Stivan
-šibenik, novi položaj Križ
-korčula, dodano Velo dance
-vis, dodano sv. Juraj ispred utvrde St. Georg
-luštica, dodan položaj Gomilice - rt Veslo
-volujica, premještena na sami vrh rt Volujicva

Znači sa orginalnog spiska još jedino nije definirano točno Dobra Voda.
Malo mi je nejasno da od Barbarige sjeverno nema ništa, možda je bilo predviđeno nešto pokretno.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #408 on: February 09, 2015, 06:03:04 pm »

Znači to je to za sad,nećemo još mjenjati zaključani spisak dok ovo se ne sjedne.
Možda iskrsne i još nešto. Radim polako i na verziji sa topo. kartama pa će i to biti dodano.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.

* verzija tri.kmz (5.19 KB - downloaded 127 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #409 on: February 09, 2015, 06:10:01 pm »

Evo ovdje fotke sa Stupišća i skice. Preuzeta je sa foruma Željava.

Ako se dobro sijećam ovo je baš rt. Stupišće i na njemu se vide položaji Pzo.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #410 on: February 09, 2015, 06:14:01 pm »

BATERIJA KAVRAN - LOKACIJA

Vezano za ovu lokaciju u Kavranu ovoje jedino šta sam uspio naći.

Quote
Na području općine Marčana nalazi se samo jedan bivši vojni objekt koji nije u funkciji, i to tvrđava OUP-a Kavran koja je sagrađena 1916. za potrebe vojske Austrougarske Monarhije kao obrambena vojarna s dva tornja. Od završetka Prvog svjetskog rata do 1990. tvrđava se samo povremeno koristila za vojne vježbe. Po riječima načelnika Marijana Kostešića, radi se o dotrajaloj i zapuštenoj prizemnoj građevini koja nije ucrtana u važeći katastarski plan, a katastarska čestica na kojoj se nalazi tvrđava površine je 8.210 četvornih metara.

http://www.limun.hr/main.aspx?id=633998

Čak joj ni ime nisam uspio naći.

poz.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #411 on: February 09, 2015, 09:09:32 pm »

Da odmah odgovorim za Valturu:

to je bila Signalstazion sektora 8a Cavran. imala je u pratnji i dva topa L/44 nekog manjeg kalibra. Ostatke položaja još nikada nisam našao. Inaće zgrada je ucrtana u dosta karta pa čak mislim da samkoje sam vidio i po mom sjećanju nije prizemnica. Trebala bi biti na dva kata.... ali je stvarno u lošem stanju...   

pozz!
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #412 on: February 09, 2015, 11:03:57 pm »

Slijedeće pitanje koje, vidim, traži odgovor; zažto nema uređene obalne obrane sjeveno od Barbarige.

- Sjeverno od Barbarige nije predviđena obrana obale. Razlog je što Baterije od Barbarige do Kavrana štite isključivo Pulski garnizon od desanta. Pulski je garnizon bio sam po sebi predviđen da se napusti u slučaju napada na Istru. To je jedan od razloga sporog razvoja Pule i Istre tokom 60-tih godina. 1977. Pula prestaje biti glavna ratna luka JRM jer takav koncept više nije mogao biti ustrajan. Također detaljan plan usporavanja neprijatelja kroz Istru je govorio da gotovo sve prometnice moraju biti građene da se na planskim djelovima mogu minirati i onesposobiti. Rušenje civilnih objekata također bilo je planirano tako da ometa prohodnost neprijatelja.

Na zapadnoj obali Istre ipak nalazimo kvalitetnu motrilačku službu, kako pomorsku tako zračnu.

sad to je već off-topic. Nakon napuštanja Istre plan je bio braniti daljnji proboj sa planina Čičarija i Učka koji su i prirodna barikada.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #413 on: February 10, 2015, 02:53:57 am »

dalje sa OB!

-OBB Barbariga je bio smješten na tvrđavi Benedetto, to je slijedeća tvrđava južno od one koju si označio. Aplasmani koje si označio su pomočni. Mada mene još više čudi da nikad nisam našao nijednu čeonu bateriju u obrani Splitskog kanala... ali ima vidljivih PAT pozicija južno od svjetionika na Bračkoj strani.... iako je moguće sve, da kao i Svetica... ostane malo duže pokoja tajna. A prema knjizi IV.POS-a za vrijeme NOB vidi baš da postoji pomenuti položaj
http://www.znaci.net/00003/652.pdf
-Drvenik Veli ima dva OB. jedan ti je dolje na naj jugo-zapadnijoj točki na obali
-možda da uvrstite i ovu sa slike u prilogu, čisto radi zabave jer za nju ne znamo kakva i vjerojatno nećemo niti znati skoro, a mučio sam se da ju nađem.
-rt Žaline južno od Rogoznice ima neke aplasmane uz more
-Oko A-U utvrđenja (kasnije JNA osmatračnice) u obliku zida kasarne izgrađen je OB, 4 aplasmna svaki sa posebnim skloništem - zanimljivo!
-Glavina na Malom Brionu je potpuno nedovršen potkop, svi radovi iskapanja su završeni i započeta je betonaža unutrašnjosti na nekim mjestima. Bunarske stepenice nisu dovršene pa je ostala samo vertikalna rupa od desetak i preko metara koja je vodila do daljinara.  Aplasmani (nedovršeni) su ogromne rupe u stijeni.

Hvala na svemu,
POZ!!!
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #414 on: February 10, 2015, 03:47:34 am »

prilog vezano za post iznad


* Punta Sevid.jpg (299.22 KB, 1571x1098 - viewed 155 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #415 on: February 10, 2015, 09:42:10 am »

Hvala na iscrpnim informacijama Vost.

Ova utvrda na Kavranu izgleda kao klasičan K.u.K. Wachhaus sa dva kaponira rađen na istočnim granicama monarhije. Ne znam da li ga je Krizmanić obradio u "Pulskoj kruni", moram pogledati. Ima ga na mapi koju prilažem.
Što se tiče zaprečavanja i rušenja, cijela bivša država u onoj koncepciji je bila predviđena za takvo što, Postojali su  posebni priručnici i u uputstva. Ja sam Istru doživljavao kao jedan od naprednijih dijelova bivše država a i danas to mislim u okviru RH pa me čudi da je kočen njen razvoj kao regije.

Što se tiče položaja sjevernije od Barbarige, treba potražiti i razloge u konfiguraciji tla. Tamo je obala faktički ravničarska sa vrlo malom nadmorskom visinom bez značajnijih kota i kraške podloge koja je pogodna za stalnu fortifikaciju. Ako nije bilo fortifikacija ne znači da nije prostor bio predviđen za obranu ( a sa zapada nikada nije ni prijetila opasnost već sa istoka to znamo). Bagerom i rovokopačem se za pola sata može urediti provizorni položaj za bateriju topova. Ne trebamo zaboraviti da je riječki korpus imao 90 tenkova + vučno topništvo koje se moglo lako i brzo razmjestiti na zapadnu stranu Istre.

Što se tiče Splitskog kanala tu su zatvarani prolazi na krajevima otoka a tu je značajnu ulogu imala OB na Šolti. Nisam još vidio položaj iza položaja tj. vanjski rub je bio fortificiran na otocima a tamo gdje nema otoka to je rađeno na obali. Bilo bi interesantno naći baterije na obali u pozadini otočnih.

lp

http://i.imgur.com/2KEKhkV.jpg

Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #416 on: February 10, 2015, 10:36:00 am »

Živio!

Slažem se što se tiće Splitskog kanala!!!

Vidi... uvijek sam se nadao da oko limskog kanala koji je vrlo strm ima kakvih oblika uređenja ali u zadnjih 10+ godina nismo naišli na ništa, niti kakva svjedočanstva....

E sad, Dobre Vode, prema napisu 4x88mm kao i svi tako nauružani objekti očekujem neki objekt sa zatvorenim aplasmanima ali ne nalazim ga niti ja..
jedino prema ovom videu:
locirao sam ovo:


* dobre vode.jpg (427.83 KB, 1566x1073 - viewed 129 times.)
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #417 on: February 10, 2015, 10:39:43 am »

I evo jedan nalaz od jutros, ne znam dali je to već spominjano, na GE se prilično dobro vide detalji

OROSt i BROM pozicija


* BROM JUG.jpg (301.12 KB, 1568x1098 - viewed 160 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #418 on: February 10, 2015, 11:24:59 am »

Skačemo sa krajnjeg sjevere ka krajnjem jugu, pa se zbunim na trenutak  Smiley

Čestitam na nalazu iznad Ulcinja, rekao bih da je OROSt, teško da je BROM jer ga južnije nije bilo, nema ni platforme za ispaljivanje (veliki šljunčani nasip protiv požara) a ona mala skloništa su vjerojatno za kamione, agregate i sl. a pitanje je da li ona grdosija može motati po krivinama i serpentinama do ovog položaja.

Što se tiče broja topova po baterijama, uobičajeno je bilo 4 topa stacionarna po bateriji (otvoreni i zatvoreni aplasman) i 6 topova kod pokretne baterije. Ali je bilo dosta odstupanja od tih normi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #419 on: February 10, 2015, 11:48:41 am »

Bravo momci, svaka cast na trudu, pogledat cu na miru popodne.

Samo ovo zadnje, ovo je orost u Valdanosu, spominjali smo ga u temi o otim objektima.
Koliko sam ispratio bromove, tu nisu bili.
Brom je bio samo na Lustici, na vrhu je bio glavni polozaj a rezevni iznad Kocista.

poz.

Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.