PALUBA
April 24, 2024, 06:26:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 372754 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #420 on: February 10, 2015, 04:56:18 pm »

Ovako :

-barbrigu sam stavio ispred sjeverne jer tamo vidim aplašmane a i ima neki bunkerić ispred nje uz more
-drvenik, odlčno, nisam vidio ovaj položaj uz more
-ispred Rogoznice uz more sam našao dvije, jedna je ova sa tvoje slike a ima dalje malo još jedna, staviću sliku
-valjda misliš na tvrđavicu na brdu Movar kraj Rogoznice,nisam znao da su ono položaji, mislio sam da je nešto staro.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #421 on: February 10, 2015, 05:06:34 pm »

Ove dvije su stvarno čudne, kao da su ih htjeli zakamuflirati u krajolik, tko će pronaći ako ih ima više.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* ražanj 4.JPG (143.21 KB, 1096x670 - viewed 188 times.)

* čovik.JPG (141.01 KB, 695x641 - viewed 271 times.)

* kora.JPG (103.05 KB, 698x529 - viewed 264 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #422 on: February 10, 2015, 09:24:35 pm »

Quote
Ove dvije su stvarno čudne, kao da su ih htjeli zakamuflirati u krajolik, tko će pronaći ako ih ima više.

Сигурно су их хтели замаскирати у крајолик.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #423 on: February 10, 2015, 09:56:36 pm »

zanimljiv tip su te oko rogoznice... da


Baterija Barbariga bila je na utvrdi Benedetto definitivno, i prema svjedocima, tipski boxevi za pse, kablovi, daljinar... sve je tamo... ono gore na Fornu je pričuvna.
A OROSt je bio smješten u A-U Merzer bateriji Caluzzi (malo na sjever od Benedetta) 
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #424 on: February 11, 2015, 10:13:56 am »

Ako su ih maskirali da se utope u serpentine od vinograda i maslinika onda je ispalo prilično dobro. Kako možemo znati da nije netko dobio koncesiju na vojno zemljište i stvarno nešto zasadio zadnjih 10-15 godina?

Evo ovdje nekih mapa K.u.K. položaja sa istočne i zapadne obale Istre kao i Lošinja. Jako interesantno.


* istria.png (1921.09 KB, 1440x900 - viewed 328 times.)

* kavran.png (1578.37 KB, 1440x900 - viewed 185 times.)

* lošinj.png (684.84 KB, 1440x900 - viewed 204 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #425 on: February 11, 2015, 02:30:07 pm »

Slijedeće pitanje koje, vidim, traži odgovor; zažto nema uređene obalne obrane sjeveno od Barbarige.

- Sjeverno od Barbarige nije predviđena obrana obale. Razlog je što Baterije od Barbarige do Kavrana štite isključivo Pulski garnizon od desanta. Pulski je garnizon bio sam po sebi predviđen da se napusti u slučaju napada na Istru. To je jedan od razloga sporog razvoja Pule i Istre tokom 60-tih godina. 1977. Pula prestaje biti glavna ratna luka JRM jer takav koncept više nije mogao biti ustrajan. Također detaljan plan usporavanja neprijatelja kroz Istru je govorio da gotovo sve prometnice moraju biti građene da se na planskim djelovima mogu minirati i onesposobiti. Rušenje civilnih objekata također bilo je planirano tako da ometa prohodnost neprijatelja.

Na zapadnoj obali Istre ipak nalazimo kvalitetnu motrilačku službu, kako pomorsku tako zračnu.

sad to je već off-topic. Nakon napuštanja Istre plan je bio braniti daljnji proboj sa planina Čičarija i Učka koji su i prirodna barikada.

imas li mozda jos detalja o tome, moze i u poruci
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #426 on: February 11, 2015, 03:09:07 pm »

Hvala na iscrpnim informacijama Vost.

Ova utvrda na Kavranu izgleda kao klasičan K.u.K. Wachhaus sa dva kaponira rađen na istočnim granicama monarhije. Ne znam da li ga je Krizmanić obradio u "Pulskoj kruni", moram pogledati. Ima ga na mapi koju prilažem.
Što se tiče zaprečavanja i rušenja, cijela bivša država u onoj koncepciji je bila predviđena za takvo što, Postojali su  posebni priručnici i u uputstva. Ja sam Istru doživljavao kao jedan od naprednijih dijelova bivše država a i danas to mislim u okviru RH pa me čudi da je kočen njen razvoj kao regije.

Što se tiče položaja sjevernije od Barbarige, treba potražiti i razloge u konfiguraciji tla. Tamo je obala faktički ravničarska sa vrlo malom nadmorskom visinom bez značajnijih kota i kraške podloge koja je pogodna za stalnu fortifikaciju. Ako nije bilo fortifikacija ne znači da nije prostor bio predviđen za obranu ( a sa zapada nikada nije ni prijetila opasnost već sa istoka to znamo). Bagerom i rovokopačem se za pola sata može urediti provizorni položaj za bateriju topova. Ne trebamo zaboraviti da je riječki korpus imao 90 tenkova + vučno topništvo koje se moglo lako i brzo razmjestiti na zapadnu stranu Istre.

Što se tiče Splitskog kanala tu su zatvarani prolazi na krajevima otoka a tu je značajnu ulogu imala OB na Šolti. Nisam još vidio položaj iza položaja tj. vanjski rub je bio fortificiran na otocima a tamo gdje nema otoka to je rađeno na obali. Bilo bi interesantno naći baterije na obali u pozadini otočnih.

lp

http://i.imgur.com/2KEKhkV.jpg



imas li mozda vise podataka o planu obrane, moze i u poruci
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #427 on: February 11, 2015, 05:07:20 pm »

Živio Perun,

odgvoro na prvo pitanje nemogu dati. To je sam ja malo pretjerao jer nisam napisao da je to priča koja je došla od nekog vojnog lica a stvarno se činila logičnom. Pošto se dugo postavljalo to pitanje.
 Za drugo, iskreno nemam volje pisati-trkeljiti o tome jer je tema prilično iscrpna. Ali mogu te uputiti da pričekaš skori prijevod knjige Edwina Grastenberger "Festung Pola". Možda najiscrpnija knjiga gdje je gotovo cijela priča o obrani Pule na jednom mjestu. Knjiga obrađuje građevinsku i strategijsku osnovu obrane glavne ratne luke KuK Pula, od nastajanja do kraja.

Pozzz...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #428 on: February 11, 2015, 05:55:15 pm »

Oko Šibenika je stvro gužvanjac. Rt. Lemiš, Bilo pokraj Primošten.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* lemiš.JPG (101.68 KB, 849x706 - viewed 212 times.)

* lemiš1.jpg (160.89 KB, 1024x681 - viewed 249 times.)

* lemiš2.jpg (131.16 KB, 768x1024 - viewed 177 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #429 on: February 11, 2015, 06:00:42 pm »

Šta znamo o ovome, malo i ništa.  Cool

Quote
Jos ce dva "spomenika" dugo ostaviti neizbrisiv trag na otoku. Prvi od njih je splet betonskih rovova i bunkera na rtu Marinu, na mjestu negdasnje kasarne JRM. Drugi su, isto tako betonski, bunkeri na vrhu Klepca i na rtu Rata, iskopani za vrijeme Drugog svj. rata, brizljivo armirani, kako bi ih bilo sto teze razoriti.

Ovo je rt. Marin, vide se ostaci kasarne ali drugo nisam našao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osmatračnica, vjerovtno iz WWII.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.



* zalrin.jpg (131.3 KB, 640x480 - viewed 141 times.)

* marin.JPG (187.65 KB, 1072x857 - viewed 281 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #430 on: February 11, 2015, 08:19:59 pm »

Koja je lokacija ovog bunkera na Zlarinu?
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #431 on: February 11, 2015, 08:44:54 pm »

Živio Perun,

odgvoro na prvo pitanje nemogu dati. To je sam ja malo pretjerao jer nisam napisao da je to priča koja je došla od nekog vojnog lica a stvarno se činila logičnom. Pošto se dugo postavljalo to pitanje.
 Za drugo, iskreno nemam volje pisati-trkeljiti o tome jer je tema prilično iscrpna. Ali mogu te uputiti da pričekaš skori prijevod knjige Edwina Grastenberger "Festung Pola". Možda najiscrpnija knjiga gdje je gotovo cijela priča o obrani Pule na jednom mjestu. Knjiga obrađuje građevinsku i strategijsku osnovu obrane glavne ratne luke KuK Pula, od nastajanja do kraja.

Pozzz...

hvala na odgovoru Smiley
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #432 on: February 11, 2015, 11:01:05 pm »

Koja je lokacija ovog bunkera na Zlarinu?

Pa Zlarin.  Grin

Nemam pojma, ovo sam danas slučajno naletio, prema tekstu tamo postoje fortifikacije još od onog rata.
Jedino je sigurno da je kasarna tamo bila, ne vidim neki smisao te lokacije osim OB.
Na ovim foto snimkama se ne vidi ništa, premda izgleda da tamo ima nešto, makar iz WWII.

radimo dalje, poz.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #433 on: February 12, 2015, 02:32:12 am »

Kad smo kod Šibenika već me dugo muči i ova

Dakle mjesto Brodarica, 2,8km J-I od oznake sa liste OTB Križ.

Fina, ograđena kasarna, na isturenom dijelu PZO i moguće pozicije OROSt sa agregatom

Izvan ograde (zaokruženo na slici) vide se dva aplasmana sa putom do kasarne.


* Brodarica.jpg (1248.43 KB, 1568x1099 - viewed 149 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #434 on: February 12, 2015, 09:28:08 am »

Pozdrav ekipa
Ova osmatračnica na Zlarinu bi mogla biti kraljevina ili ww2 (Talijani-najvjerojatnije ili Nijemci). Ima toga tamo dosta i mnogo toga je prepravljano kroz vrijeme.
Čak se pouzdano ne zna tko je pravio potkop za TČ u Šibenskom kanalu. O tome se ovdje raspravljalo na ovom forumu ali nitko nije donio valjan zaključak, neki možda i znaju ali neće o tome.
Ima ovdje nekog materijala o Šibeniku.
http://kolekcionari.com/forum/militarija-ostale-drzave-i-teme/fortifikacije/2259-opsada-Šibenika

Perun, ja bih ti također preporučio knjigu od Atilija Krizmaniča "Pulska kruna" a koja se bavi K.u.K. utvrdama oko Pule. Što se tiče hladnoratovskih planova, ova moja teorijska razglabanja su plod mojih višegodišnjih (decenijskih) istraživanja po literaturi, terenu i raznim forumima (sa kolegama Solaris i Vost). Prave planove obrane bivše države treba tražiti u Beogradu u nekom od sefova ili tajnih ahiva jer to tamo sve ima. Nažalost još nije dostupno javnosti iako za takvo što nema potrebe ali će biti jednog dana. Dakle to je ta adresa.

lp
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.