PALUBA
March 29, 2024, 08:58:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 368368 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #435 on: February 12, 2015, 11:34:33 am »

Već kad spominješ prošlosti... i vrijeme kako prolazi... nažalost, jedino što mogu dodati je da samo da se kroz svo to vrijeme jedino što se dešava u 99% tih objekata je ovo:


* _DSC2968mala.jpg (293.7 KB, 1024x681 - viewed 132 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #436 on: February 12, 2015, 02:15:02 pm »

mlad organizam a prihodi niski..............to je tzv. bakrena entropija :-) 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #437 on: February 12, 2015, 05:27:16 pm »

Koja je lokacija ovog bunkera na Zlarinu?

Pa Zlarin.  Grin

Nemam pojma, ovo sam danas slučajno naletio, prema tekstu tamo postoje fortifikacije još od onog rata.
Jedino je sigurno da je kasarna tamo bila, ne vidim neki smisao te lokacije osim OB.
Na ovim foto snimkama se ne vidi ništa, premda izgleda da tamo ima nešto, makar iz WWII.

radimo dalje, poz.

Ovo je nešto što su talijanci gradili za vreme DSR-a. Koliko ja znam samo su oni imali kasarnu na ostrvu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #438 on: February 12, 2015, 05:41:27 pm »

Ma tko zna koje su sve vojske tamo bile, na Kakanu su navodno bili Njemci.
Već sam stavio neki citat sa stranice općine Zlarin  evo i jedan događaj, spominje se da država to prodaje.

http://www.sibenik.in/sibenik/foto-pijavica-poharala-zlarin-na-bivsu-vojarnu-srusila-se-stoljetna-stabla/31110.html

Ove zgrade koje se vide su na onom rtu Marin i cini mi se da nisu iz WWII.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #439 on: February 12, 2015, 06:12:05 pm »

Kad smo kod Šibenika već me dugo muči i ova

Dakle mjesto Brodarica, 2,8km J-I od oznake sa liste OTB Križ.

Fina, ograđena kasarna, na isturenom dijelu PZO i moguće pozicije OROSt sa agregatom

Izvan ograde (zaokruženo na slici) vide se dva aplasmana sa putom do kasarne.

Moguće, na arkodu se vide tri aplašmana, označit ćemo pa neka se bunkermanija igra dalje.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #440 on: February 12, 2015, 06:14:22 pm »

Ma tko zna koje su sve vojske tamo bile, na Kakanu su navodno bili Njemci.
Već sam stavio neki citat sa stranice općine Zlarin  evo i jedan događaj, spominje se da država to prodaje.

http://www.sibenik.in/sibenik/foto-pijavica-poharala-zlarin-na-bivsu-vojarnu-srusila-se-stoljetna-stabla/31110.html

Ove zgrade koje se vide su na onom rtu Marin i cini mi se da nisu iz WWII.

poz.


Tu su italijani bili stacionirani za vreme DSR-a i to je ta kasarna. Koliko se sećam dedine priče, oni su je izgradili.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #441 on: February 12, 2015, 06:22:26 pm »

Ne sporim ali mi se čini da je korištena i kasnije, za vrijeme JNA.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #442 on: February 12, 2015, 06:26:38 pm »

U svemu tome mi je još najčudnija ova 80 km duga praznina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* rupa dugi-kornat.JPG (142.7 KB, 1362x739 - viewed 313 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #443 on: February 12, 2015, 06:31:14 pm »

U svemu tome mi je još najčudnija ova 80 km duga praznina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Tu nema ni jedne jedine baterije. Baterija Br.13 Bonaster, a potom baterija Br.14 S.Žirje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razloga za ovu "rupu" ne bih znao koji je. Undecided


* Screenshot_2.png (32.87 KB, 591x83 - viewed 153 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #444 on: February 12, 2015, 08:40:12 pm »

Ta "rupa" je prepreka za pristup glavnom kopnu. Dušmanin, ako dođe do te "rupe" može samo da se iskrca (ako uopšte tu bude hteo) i da tu ostane (a kako je tamo znate najbolje vi iz Dalmacije) i to eventualno, ako ga niko ne dira, jer nema ni potrebnu operativnu dubinu (za ešeloniranje i razvoj novih snaga). Da bi išao dalje trebaju mu prevozna sredstva (brodovi-čamci) a oni moraju proći gde su baterije. A to "dalje" su opet prepreke (druga ostrva iza Dugog i Velikog Kornata). Dakle, to je pravac najnepovoljniji za desant. Baterije sprečavaju pristup neprijateljskih brodova glavnom kopnu a ne svako iskrcavanje na bilo koji otok. Pogledajte malo raspored baterija i videće te da je sistem vatri dosta dobro organizovan. Obratite pažnju na položaj na Murteru. "Tuče" eventulani prodor pored Žirija i ako se neko provuče između Dugog i Kornata (što je malo verovatno i vrlo negdono).

Mrzi me da tražim Vojnu geografiju i koje su najpovoljnije pomorskodesantne osnovice na hrvatskoj i crnogorskoj obali. U svakom slučaju to su Istra, ono poluostrvo gde je Primošten (zapadno od Trogira, zaboravio sam mu naziv), obala između Dubrovnika i Prevlake i prostro Budva-Bar-Ulcinj.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #445 on: February 12, 2015, 09:19:11 pm »

Ta "rupa" je prepreka za pristup glavnom kopnu. Dušmanin, ako dođe do te "rupe" može samo da se iskrca (ako uopšte tu bude hteo) i da tu ostane (a kako je tamo znate najbolje vi iz Dalmacije) i to eventualno, ako ga niko ne dira, jer nema ni potrebnu operativnu dubinu (za ešeloniranje i razvoj novih snaga). Da bi išao dalje trebaju mu prevozna sredstva (brodovi-čamci) a oni moraju proći gde su baterije. A to "dalje" su opet prepreke (druga ostrva iza Dugog i Velikog Kornata). Dakle, to je pravac najnepovoljniji za desant. Baterije sprečavaju pristup neprijateljskih brodova glavnom kopnu a ne svako iskrcavanje na bilo koji otok. Pogledajte malo raspored baterija i videće te da je sistem vatri dosta dobro organizovan. Obratite pažnju na položaj na Murteru. "Tuče" eventulani prodor pored Žirija i ako se neko provuče između Dugog i Kornata (što je malo verovatno i vrlo negdono).

Mrzi me da tražim Vojnu geografiju i koje su najpovoljnije pomorskodesantne osnovice na hrvatskoj i crnogorskoj obali. U svakom slučaju to su Istra, ono poluostrvo gde je Primošten (zapadno od Trogira, zaboravio sam mu naziv), obala između Dubrovnika i Prevlake i prostro Budva-Bar-Ulcinj.

Hvala džumba, to mi nikada nije palo na pamet.
Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #446 on: February 13, 2015, 03:45:28 am »

a još i treba dodati da su kornati po cijeloj dužini nepovoljni za desant zbog vrlo strmih stijena. isto vrijedi i za liniju ispod Aerodroma Dubrovnik
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #447 on: February 13, 2015, 06:37:20 am »

vjerojatno bi taj dio pokrivali pokretnim baterijama
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #448 on: February 13, 2015, 08:34:03 am »

Kao što je džumba rekao, dugi otok je jedan veliki kameni lukobran kojeg je sagradila majka priroda (ili onaj što sve vidi i sve zna :-) i nema svrhe desantirati ga jer nemaš kuda dalje.
No ne treba zaboraviti da su na Golom otoku bila 3 potkopa za 6 TČ, ili RČ ili RTOP a to je u jednom naletu 24 torpeda ili 24 krilate raketle marinero
Sad što se tiče pravaca ima to sve u literaturi pa moram pogledati ali znam da treba razlikovati prostor na koji je se lako iskrcati i prostor preko kojeg je lako napredovati a to se rijetko poklapa.
Recimo crnogorska obala je podesna za desantiranje a nije nešto pretjerano ni fortificirana južno od Boke te zbog uzvišenja koja se uzdižu odmah nakon obale, nepodesna je za prodor. Recimo neretvanski pravac je pogodan za prodor dolinom Neretve ali je gadno doći do njega morem pored brojnih baterijama "nadžidžanih" otoka, poluotoka i borbenih plovnih jedinica razmještenih u tom rejonu po potkopima i maskirnim vezovima.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #449 on: February 13, 2015, 09:13:23 am »

Kao što je džumba rekao, dugi otok je jedan veliki kameni lukobran kojeg je sagradila majka priroda (ili onaj što sve vidi i sve zna :-) i nema svrhe desantirati ga jer nemaš kuda dalje.
No ne treba zaboraviti da su na Golom otoku bila 3 potkopa za 6 TČ, ili RČ ili RTOP a to je u jednom naletu 24 torpeda ili 24 krilate raketle marinero
Sad što se tiče pravaca ima to sve u literaturi pa moram pogledati ali znam da treba razlikovati prostor na koji je se lako iskrcati i prostor preko kojeg je lako napredovati a to se rijetko poklapa.
Recimo crnogorska obala je podesna za desantiranje a nije nešto pretjerano ni fortificirana južno od Boke te zbog uzvišenja koja se uzdižu odmah nakon obale, nepodesna je za prodor. Recimo neretvanski pravac je pogodan za prodor dolinom Neretve ali je gadno doći do njega morem pored brojnih baterijama "nadžidžanih" otoka, poluotoka i borbenih plovnih jedinica razmještenih u tom rejonu po potkopima i maskirnim vezovima.

Toliko puto sam oplovijo Goli Otok i nikad nisam vidjeo ni jednog podkopa za bilo kakav čamac kamoli brod.? Embarrassed
Postoji li neka fotografija o tim podkopima na Golom Otoku?
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.