PALUBA
March 28, 2024, 03:22:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Obalne baterije  (Read 368201 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #645 on: September 28, 2017, 07:01:00 pm »

Znaci Cavtat 2 baterije.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #646 on: September 29, 2017, 05:10:00 pm »

Trebala bi nekakva potvrda sa terena, možda Pero obiđe kad bude imao vremena.

poz.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #647 on: September 29, 2017, 07:38:48 pm »

Ja bih ovako napamet na osnovu vidjenog rekao da je ovo na hridi za pokretnu bateriju gradjeno od JNA a ovo na Sustipanu stalnog tipa radjeno u ww2 od Talijana??
Logged
Pero.du
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 282


« Reply #648 on: September 30, 2017, 07:00:31 pm »

otici cu ja obici taj dio na vrhu Sustipana pa cu sve poslikati
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #649 on: November 01, 2017, 06:57:12 pm »

Stara tema ali neki novi detalji. Šolta, poznata OB.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kad ono puc, dva kaponira (ili bar tako izgledaju) do toga i nekakva instalacija slična onoj na Braču.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nismo još otkrili čemu bi ovo moglo služiti.

poz.



* šolta1.JPG (92.24 KB, 897x617 - viewed 105 times.)

* šolta2.JPG (68.9 KB, 708x497 - viewed 163 times.)

* šolta3.JPG (75.87 KB, 964x590 - viewed 120 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #650 on: November 01, 2017, 07:17:14 pm »

Kaponir moze biti za agregat, radar, vucno vozilo ili stari daljinar ili jos stariji reflektor.
Polukrug ne znam sto je.
Inace sinoc sam nasao podatak da KuK planirala bateriju na Solti. Ne znam koliko su konkretno uradili tijekom ww1.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #651 on: November 02, 2017, 06:14:53 pm »

Postoje neki pravilni ostaci 200 metara NE od ovih kaponira kad pogledaš na GE.
Ucrtano je i na topo kartama, možda je to.

Edit: evo kako je izgledalo 60-tih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* šolta4.JPG (84.5 KB, 712x472 - viewed 112 times.)
« Last Edit: November 02, 2017, 06:18:02 pm by Solaris » Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #652 on: May 19, 2018, 06:27:33 pm »

Pozdrav za sve članove ovog veoma zanimljivog foruma.
Iako sam već dugo član nisam imao potrebu da pišem ali sam sa zanimanjem pratio većinu tema i prisjetio se jednog broja članova foruma koje lično poznajem iz raznih perioda (prije, za vrijeme i poslije "burnih vremena").

Kao rezervni oficir RM smjera OA (ŠRO RM, klasa iz osamdeset i neke), sklon istraživanju, veoma sam dobro upoznao ovu materiju. Od Splita i Rogozničkih baterija, stažiranja na Korčuli do rezervi na OB Oštro, 110 OAbr i divizionu iy Radovića koji joj je bio predhodnik. Mogu da zaključim da su većina postova veoma tačno i precizno napisani, posebno su mi utisak ostavile slike potkopa sa Prevlake (hvala pero.du) i nekako nedovršena priča o porušenim betonskim aplasmanima kod Molunta. Pokušao bih dati svoj doprinos temi koliko me sjećanje služi. VPS Boka je pokrivao zonu jugoistočno do Korčule a što se OA tiče istočno od Prevlake (uključujući i OAB Oštro) pripadalo je divizionu u Radovićima a područje od Molunta do Mljeta Trebinjskom divizionu. Porušeni aplasmani kod Molunta su sigurno bili uređeni položaj za neku pkOAb iz Trebinja. Formacija pokretnih baterija (topova 130mm ili 85 mm) je bila 6 oruđa (u 2 vatrena voda), što i odgovara broju aplasmana i skloništa za vozila. Na žalost, ne mogu se sjetiti detalja iako sam tu blizu imao jednu kratku vježbu negdje 1988. ili 89. godine.

Ukoliko postoji još neko zainteresovan za ovu temu, možemo nastaviti priču.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #653 on: May 19, 2018, 08:18:14 pm »

Postovani kolega, slobodno se raspisi. Uvik ima onih koje to zanima ka npr mene
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #654 on: May 19, 2018, 08:42:14 pm »

Pozdrav Ziosta, obalne baterije su uvijek bile zanimljiva i neiscrpna tema. Uvijek se sazna nesto novo.
Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #655 on: May 21, 2018, 04:39:46 pm »

Hvala na dobrodošlici,
splet okolnosti doveo me je u OA i kroz vrijeme sam uvijek analizirao i razmišljao o upotrebljivosti i opravdanosti takvog koncepta odbrane obale.
I danas je teško sagledati kako bi se pokazao koncept zaštite obalnog pojasa koji je razvijala JNA, odnodno JRM. Naslijeđe utvrđenog obalnog sistema, počevši od srednjevjekovnih utvrđenih gradova, izuzetne K&K fortifikacijske arhitekture (naročito Pula, Boka i Šibenik), ono što su u tom pravcu radili kraljevina i Italija, determinisalo je i poslijeratni pravac sistema odbrane obale u SFRJ. Dakle, jako utvrđeni, najčešće u stijenu ukopani, sistem brzometnih obalskih baterija koje bi branile potencijalne desantne pravce i defanzivna minska polja u dometu istih. Za pedesete, šezdesete godine 20-og vijeka izuzetno kvalitetno rješenje. Ovakav sistem utvrda koje su predstavljale jadranski (slično kao atlantski) bedem je vremenom i uvođenjem u upotrebu novih oružja gubio na žilavosti, kao i aktuelnosti oružanih sistema kojim je raspolagao. Osnovni stacionarni tipovi koji su bili zasnovani na PA topovima iz drugog svjetskog rata (88 i 90 mm), iako sjajni u svoje vrijeme, postajali su zastarjeli. Još izraženije je to bilo sa pokretnom varijantom, takođe "ratnim veteranom", sovjetskim PAT 85mm.
Uvođenje radara, kasnije i sistema SUVOA sedamdesetih godina, svakako je podiglo kvalitet stepena odbrane ali sam siguran da je već tada trebalo razmišljati o novim konceptima. Po meni, Švedska i Norveška su prepoznale pravi put ka ostvarenju tog cilja. Postepeno su napuštale sistem stacionarne artiljerije (kod njih uglavnom kupolnog tipa) i prelazile na lake i mobilne raketne sisteme.
...
Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #656 on: May 21, 2018, 05:19:38 pm »

...
Kod nas su u upotrebu snaga OO uvedeni respektabilni topovi 130 mm i sovjetski samohodni protivbrodski raketni sistem Rubež-E.
Top 130 mm je sjajno oruđe, velikog dometa i razorne moći, ali za misiju koja mu je namjenjena imao je jednu veliku manu: na krševitom dinarskom prostoru jadranske obale sa relativno malom prohodnosti imao je male manevarske sposobnosti. Vučno sredstvo, odličan tegljač KrAZ, takođe nije imao dovoljno dobre manevarske sposobnosti na ovakvim terenima a unaprijed pripremljeni vatreni položaji (uslovljeni terenom) su sa novim sistemima osmatranja i satelitskim snimcima bili lake mete za onoga ko priprema desant.
Rubež je već bio nešto drugo, savremen (do devedesetih), mobilan, sa mnogo boljim manevrom o odnosu na vučni voz KrAZ plus top 130mm (zajedno oko 22m), sa većim brojem pozicija za dejstvo. Kada je uveden u upotrebu kod nas (tada zvan SOPL) imao je samo jednu manu: nije ih bilo dovoljno. Desetak, koliko ih je nabavljeno, je bilo premalo čak i za jedan VPS a ne za zonu odgovornosti cijele VPO.

Naravno, ovo je moje skromno mišljenje, djelimično formirano i u razgovorima sa autoritetima u ovoj oblasti, pogotovo iz vremena JNA.
Materijalne mogućnosti su sigurno najviše uslovljavale pravce razvoja ove oblasti, nezavisno i od planova i želja najkompetetnijih kadrova u ovoj struci, posebno ljudi sa ove katedre u MŠC.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #657 on: May 24, 2018, 07:29:32 pm »

ziosta@ Иако нисам артиљерац ни морнар с пажњом читам написано. Радиш то веома речито и језгровито.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #658 on: May 26, 2018, 12:31:44 pm »

Odlicne opservacije ziosta i sa uzivanjem ih citam. BROM je bilo 5 baterija po 2 orudja. 3 otoka(Losinj, Vis, Lastovo) i ulaz u BK zaljev. 1 baterija rezerve- skolska. Da li je bilo dovoljno ne znam. Mozda su bili skupi za vecu nabavku a mozda se racunalo na djelovanje sa RC RTOP i VPBR.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #659 on: May 27, 2018, 11:55:11 am »

Oboje je tocno. Krajem 80ih se stedilo svaku godinu sve vise. Od pocetka je nasa RM bila predvidjena za obranu obale zajedno sa plovnim i sa kopnenim sredstvima
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.