PALUBA
March 28, 2024, 04:11:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH) - aktivnosti  (Read 154146 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #90 on: January 06, 2012, 12:14:14 pm »

Utorak, 03. Siječanj 2012.

Kolegij ministra obrane sa čelnicima MORH-a i GS OSRH

U vojarni Hrvatskog vojnog učilišta "Petar Zrinski" u Zagrebu danas je, 3. siječnja 2012., održan prvi širi kolegij ministra obrane Ante Kotromanovića sa čelnicima ustrojbenih cjelina u MORH-u i Glavnom stožeru OSRH. Na kolegiju se govorilo o osnovnim planovima i prioritetima u radu MORH-a i GS OSRH u predstojećem razdoblju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tijekom izjave za medije nakon kolegija, ministar Kotromanović predstavio je zamjenicu ministra Višnju Tafru. Govoreći o sastanku, rekao je da je pred Ministarstvom i Glavnim stožerom veliki posao u izradi niza strateških dokumenata, od kojih su prioritetni Strateški pregled obrane i Dugoročni plan razvoja OSRH. Na sastanku je zaključeno da u budućnosti Ministarstvo obrane i GS OSRH moraju biti brži, efikasniji i operativniji. Nadalje, Kotromanović je podsjetio da plan integracije RH u NATO još nije završen i da to mora biti učinjeno do 2014. godine.

Govoreći o budućnosti, ministar je naglasio da OSRH trebaju biti jedna mala i dobro obučena oružana sila, dodavši da je zadovoljan sa dosad učinjenim reformama. Hrvatski vojnici dokazali su se u Domovinskom ratu, a dokazuju se i danas, naročito u međunarodnim mirovnim misijama poput ISAF-a i UNDOF-a. Ta iskustva bit će uporabljena za reforme i podizanje sveukupne slike o OS RH na još višu razinu. "Imamo još puno prostora za napredovanje i smatram da to možemo s ljudima koje imamo", rekao je Kotromanović.

Glede proračunskih sredstava, ministar je zaključio da je zatekao solidno stanje, a pravu sliku on i suradnici imat će negdje početkom veljače. Imajući u vidu opću gospodarsku situaciju, sa proračunskim sredstvima na aktualnoj razini moguće je izvršiti postavljene zadaće.

Što se tiče budućnosti lovačke komponente HRZ-a i PZO-a, ministar smatra da treba, ukoliko je moguće, zadržati aktualne sposobnosti, što prije svega ovisi o sredstvima.

Ministar je, zajedno s načelnikom GS OSRH generalom pukovnikom Lovrićem, govorio i o povratku središta MORH-a i GS OSRH na lokaciju na Krešimirovom trgu. O toj temi ministar i načelnik GS-a i suradnici su dobro razmislili i zaključili da je povratak Kabineta ministra i Kabineta Načelnika GS-a najbolja i najekonomičnija opcija. Većina sastavnica, njih oko 75 posto, je i danas smještena na Krešimirovom trgu, a mnoštvo njih, kao i sustave veza, komunikacije te arhivu nije moguće preseliti u potrebnom vremenu. Novac uložen u uređenje objekata u vojarni „Croatia“ nije bačen, novouređeni objekti će biti korišteni od strane ustrojbenih cjelina smještenih u vojarni.

Izvor: MORH web


* kotromanovic_hvu_03012012_02.jpg (79.29 KB, 630x446 - viewed 79 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #91 on: February 16, 2012, 03:16:46 pm »

četvrtak, 16. Veljača 2012.

Uredba o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane

Vlada Republike Hrvatske je na današnjoj sjednici donijela Uredbu o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane koja će stupiti na snagu objavom u Narodnim novinama. Uredbom se utvrđuje unutarnje ustrojstvo, djelokrug, broj državnih službenika, namještenika i djelatnih vojnih osoba, kao i druga pitanja od značaja za rad Ministarstva obrane.

Uredba je izrađena u skladu s načelima racionalizacije, funkcionalnosti, vertikalne i horizontalne povezanosti i fleksibilnosti unutarnjeg ustrojstva, a prije njezine izrade utvrđeni su poslovi koji su u nadležnosti ustrojstvenih jedinica, preispitane su i redefinirane njihove zadaće tako da su na jasan način definirane nadležnosti, ovlasti i odgovornosti.

Dosadašnja Uredba o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane izrađena je 2002. godine i s određenim njezinim izmjenama i dopunama obuhvaćala je 1715 izvršitelja u Ministarstvu obrane. Po tom ustroju u Ministarstvo obrane raspoređeno je 1280 djelatnika od toga 255 djelatnih vojnih osoba, a preostalo su državni službenici i namještenici.

Uredbom o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane koju je Vlada Republike Hrvatske donijela na današnjoj sjednici predviđeni broj izvršitelja je 1115, s time što od toga broja 232 izvršitelja se odnose na područne odjele i odsjeke za poslove obrane (bivše uprave i urede za obranu), a 883 izvršitelja su u sjedištu Ministarstva obrane.

Za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva obrane ustrojavaju se: Kabinet ministra, Glavno tajništvo, Samostalni odjel za unutarnju reviziju, Samostalna služba za vojni zračni promet, Samostalna služba za odnose s javnošću i izdavaštvo, Samostalni sektor za javnu nabavu, Uprava za obrambenu politiku, Uprava za ljudske resurse, Uprava za materijalne resurse, Uprava za informacijske sustave, financije i proračun, Inspektorat obrane i Samostalni odjel za potporu Vojnom ordinarijatu u Republici Hrvatskoj.

Ovdje ističemo da se Samostalni sektor za javnu nabave ustrojava kao samostalna ustrojstvena jedinica radi što učinkovitijega, transparentnijega i svrsishodnijega trošenja sredstava proračuna.

Uredbom o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane je propisano i da Institut za istraživanje i razvoj obrambenih sustava nastavlja s radom do njegovog izdvajanja iz Ministarstva obrane, kao i to da dio poslova koji se odnose na Službu za gospodarenje nekretninama ostaju i dalje u funkciji za potrebe Ministarstva do preostalog izdvajanja.

Analizom rukovodećih mjesta po dosadašnjem ustrojstvu Ministarstva obrane utvrđeni broj takvih mjesta iznosio je 250, dok broj takvih mjesta Uredbom koja je donesena na današnjoj sjednici iznosi 160. Financijski učinak za provedbu uredbe godišnje je 134,9 milijuna što je ušteda u iznosu od 10,4% u odnosu na dosadašnju Uredbu o unutarnjem ustrojstvu.

Pravilnik o unutarnjem redu Ministarstva obrane za provedbu ove Uredbe donijet će se u roku od 30 dana, a nakon toga i rješenja o rasporedu za državne službenike, namještenike i djelatne vojne osobe. Za one djelatnike koje ne bude bilo moguće rasporediti i koji ne budu raspoređeni u skladu sa zakonom i pravilnikom izradit će se program zbrinjavanja kroz otpremnine.

Izvor: MORH web
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #92 on: March 05, 2012, 02:28:33 pm »

MORH Ministar pročešljao službe

Kotromanović najavio smjene: Otkrili smo 'muljanja' i prijavili ih Vojnoj policiji

»Reći ću kad me već pitate: da bismo uredili ovaj sustav, morali smo smjeniti neke ljudi, a smjenit ćemo ih još jer nismo zadovoljni načinom kako rade svoj posao«, rekao je Kotromanović


»Bit će smjena u Ministarstvu obrane. Nisam zadovoljan kako neki ljudi rade svoj posao«, najavio je u petak ministar obrane Ante Kotromanović.

Odgovarajući na novinarska pitanja u sjedištu MORH-a, ministar otkriva da se po svim službama unutar sustava traže načini za drukčije, odnosno kvalitetnije trošenje proračunskog novca. Kaže, počelo je veliko sređivanje Ministarstva obrane.

»Reći ću kad me već pitate: da bismo uredili ovaj sustav, morali smo smijeniti neke ljudi, a smijenit ćemo ih još jer nismo zadovoljni načinom kako rade svoj posao«, priznao je Kotromanović napomenuvši da u svom mandatu jednostavno neće dopustiti da se ijedna proračunska kuna troši nenamjenski.

»Muljanja je očito bilo. Našli smo takve primjere i odmah ih proslijedili Vojnoj policiji«, kazao je ministar, ne navodeći detalje o razmjerima ni osobama.

Kotromanović je potvrdio nagađanja po kojima svi u vojsci ubuduće neće imati pravo na beneficirani radni staž.

»Vlada je potaknula ideju da se svako radno mjesto dobro analizira. Mi u MORH-u, na primjer, smatramo da vojni predstavnik u Bruxellesu ne treba imati beneficirani radni staž. Praksa u svijetu - zemlje članice NATO-a jednostavno nemaju riješeno to pitanje ovako kako je sada kod nas«, podsjetio je ministar dodavši da postoje još brojna radna mjesta u Glavnom stožeru i MORH-u koja ne trebaju imati staž mirovinskog osiguranja s povećanim trajanjem.

Najavio je da će sličnim putem krenuti i druga ministarstva, prije svega MUP, a onda i Ministarstvo financija.

Na pitanje gdje je zapelo preseljenje, odnosno povratak administracije MORH-a u svoje staro sjedište na Krešimirovu trgu, Kotromanović je odgovorio kako se čeka da iz tih prostora iseli Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU-a.

Ministar je potvrdio da je MORH većinu nepotrebnih vojnih objekata predao nadležnoj državnoj agenciji, no jako mali broj tih nekretnina dobio je nove korisnike.

»To je velika šteta. Mi smo napravili svoj dio, predali smo ih agenciji, a nadam se da će se za njih uskoro pojaviti veći interes«, objasnio je Kotromanović. Pozdravljajući potez svog prethodnika i odluku o prodaji tzv. vojnih stanova, Kotromanović je najavio da će se sličan model Vladi predložiti i za poslovne prostore u vlasništvu Ministarstva. »U našem sustavu je oko 300 poslovnih prostora od kojih se većina zapravo ne koristi, pa ćemo Vladi predložiti njihovu prodaju ili iznajmljivanje. Jednostavno, ono što nam ne treba vraćamo državi kako bi se za to našla bolja i korisnija namjena«, naglasio je Kotromanović.

U MORH-u su potvrdili da ozbiljno razmatraju nove modele korištenja usluga telefonskih operatera. Kotromanović je, na primjer, potvrdio da MORH za fiksnu telefoniju ima ugovor s T-comom iz 1999. godine. »Ima tu niz nesređenih stvari. Ne samo s T-comom nego i s Vipnenom, s kojim nikako nismo zadovoljni načinom na koji koriste naše releje«, otkrio je ministar obrane najavivši kako će se odnosi s njima, ali i nepodmirene obveze drugih prema MORH-u riješiti u idućih mjesec, dva dana.


Mile FRANIČEVIĆ, Vjesnik.hr
« Last Edit: March 05, 2012, 02:47:41 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #93 on: March 09, 2012, 06:59:15 pm »

Telekom operateri u Hrvatskoj zarađuju ogromne pare, bravo Ante, samo čvrsto i vojnički, dosta su sisali...

09.03.2012.

Kotromanović napao T-Com i VIPnet: Besplatno koriste naše releje, MORH je mogao zaraditi 15 milijuna

Gostujući na Soundsetu, ministar obrane Ante Kotromanović oštro je kritizirao telekom operatere T-Com i VIPnet jer su, kako je otkrio, 15 godina koristili releje Ministarstva obrane, a da nisu platili ni kune. Ta je usluga, prema ministrovoj procjeni, MORH-u trebala donijeti preko 15 milijuna kuna, a tako to više neće ići. Na pitanje vodiitelja Saše Ćeramilca kakve su reakcije VIPneta i T-Coma, Kotromanović je odgovorio bez dlake na jeziku:

- Baš me briga! - te dodao:

- Zamislite vi da mi njima nismo plaćali račune, kako bi bezobrazno nastupili, bit ćemo još gori prema njima, jako sam nezadovojljan njihovim odgovorom, žele platiti jedan dio, jedan dio je ušao u zastaru, a žele i dalje koristiti releje, za smiješnu cifru. Nitko više nije idiot i postavit ćemo se prema njima kako se Ministarstvo trebalo postaviti i prije - vojnički!
 
Ministar je ipak posebno ljut zbog T-Coma, odnosno ugovora za fiksnu telefoniju koji je MORH s tom tvrtkom potpisao.

- Kad sam ušao u Ministarstvo, zatekao sam niz propusta. Imamo ugovor s T-Comom iz 1999. godine, trošimo 29 milijuna kuna godišnje na čvrste telefone. Riješit ćemo to i ući u ugovor s drugim operaterima. Našli smo još niz takvih glupih primjera. Zašto to nije nitko mogao primijetiti prije... - pita se ministar obrane.

PSD, Slobodna Dalmacija
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #94 on: March 09, 2012, 08:34:26 pm »

Vip.net radi tek od 99, znači 13 godina.

T-com, je naslednik HT, koji je naslednik HPT. Oni so oduvek koristili i HRT i "vojne" objekte. I mi smo imali slične probleme sa MORS-em. Rešiji jednostavno, kada se utvrdi novo stanje, podpiše se ugovor među stranama i dalje se to koristi, ako se tako dogovori. Tarifa je tržištna.

Ne vidim nikakve tehničke probleme, da je to moralo u novine. A politični su drugo.

Inače ni T-com ni Vip-net nisu sami od sebe došli na te lokacije, nego su jim dozvolili. A sada ako vlastnik ne zna zaračunavati 

Ne branim operatere, več poznajem situaciju, i to nije ništa drugo nego novinska izletanje.

LPB
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #95 on: March 09, 2012, 09:22:00 pm »

HT ,odnosno HPT do 1998. godine je istom MROHu i HV pomogao i pomagao preko svake mjere u svakoj situaciji.
Vipnet se pojavio kasnije  kao tržišni takmac HT u mobilnoj telefoniji i nije s njim bilo nikakvih "sentimentalnih" veza sa Hv. I s tog aspekta nisu jednaki.
Kako ta ekipa doslovno iznose milijarde kuna iz Hrvatske treba ih oderati hladno i profesionalno jer su na svakoj radarskoj postaji HV.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #96 on: March 26, 2012, 02:25:28 pm »

26.03.2012

Kotromanović naložio istragu nabave pričuvnih dijelova za Mi-171Sh

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: MORH

Ministar obrane Ante Kotromanović naložio je da se ispitaju okolnosti kupovine paketa pričuvnih dijelova za održavanje helikoptera Mi-171Sh još iz 2009., doznaje Defender.hr Naime, ustanovljeno je kako je 4 milijuna kuna vrijedan paket pričuvnih dijelova ugovoren, a da nitko od nadležnih nije provjerio da su se već neki od dijelova nalazili na skladištima u HRZ-u i ZTZ-u u dovoljnim količinama, pa je kupovina takvih dijelova bilo čisto bacanje novaca.

Potom, da neki pričuvni dijelovi u ruskom paketu datiraju proizvodnjom još iz 80-ih godina prošlog stoljeća, odnosno da su istekli resursi za njihovo sigurno korištenje na novim helikopterima,  a posebna je priča cijena pojedinih rezervnih dijelova, pa tako primjerice cijena koštanja ljestvi penje se na 70 tisuća kuna, limeni rezervoar od 20 litara košta po specifikaciji četiri tisuće kuna i slično. Između ostalog, preuzet je neispravni žiro agregat čija je vrijednost 9000 USD, neispravni korekcijski mehanizam koji košta 3500 USD, neispravan prijemnik s cijenom od 15 tisuća USD i tome slično.

Naime, nabavom deset helikoptera Mi-171Sh vrijednih 65 milijuna američkih dolara, hrvatskoj strani je ponuđena u ugovoru mogućnost da otkupi paket pričuvnih dijelova,  - radi se o tzv. tehničkoj apoteci. Znači, postojala je mogućnost, ali ne i obaveza. Kasnije je HRZ podnio zahtjev za otkupom, a da se nije dovoljno analiziralo o kakvim se dijelovima radi, koja im je godina proizvodnje, da li su istekli njihovi resursi itd.

Pričuvni dijelovi iz tehničke apoteke za vrijeme garantnog roka ugrađivali su se na helikoptere Mi-171Sh bez naknade, dakle MORH ne bi plaćao ruskom proizvođaču za te dijelove sve dok ne istekne garantni rok. Nakon isteka garantnog roka hrvatska strana se obvezala da će sve preostale neiskorištene dijelove kupiti po tržišnim cijenama.

Izvor: Defender.hr


* article-main-1332706675_313.jpg (21.81 KB, 476x269 - viewed 152 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #97 on: March 27, 2012, 08:50:00 pm »

Izgleda da na ovim prostorima ne moze obaviti ni jedan posao a da za njima ne ostanu da se vuku repovi sumnje.........................................
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #98 on: March 29, 2012, 01:32:10 pm »

Ministar obrane Ante Kontromanović potvrdio da se vodi istraga još od 2010. godine.

- Nisam dao nikakav nalog da se ispitaju okolnosti kupnje paketa dijelova za održavanje helikoptera Mi-171-Sh iz 2009. godine, kako je to objavljeno na nekim portalima. Nisam jer, koliko mi je poznato, o tome nadležna državna tijela već vode istragu – izjavio je u utorak za “Slobodnu” ministar obrane Ante Kotromanović.

Doznajemo da spomenutu sumnjivu nabavu istražuju DORH i USKOK još od 2010. godine.

O čemu je riječ?

Hrvatska je za 65 milijuna dolara kupila 10 helikoptera Mi-171-Sh. Ruski isporučitelji ponudili su hrvatskoj strani da kupi i paket rezervnih dijelova, takozvanu “tehničku apoteku”.

Rezervni dijelovi iz toga paketa ugrađivali su se besplatno za vrijeme trajanja jamstvenog roka helikoptera, s tim da se Hrvatska obvezala da će istekom jamstvenog roka sve preostale dijelove otkupiti po važećim tržišnim cijenama.

Hrvatska, dakle, nije morala, a ipak je kupila “tehničku apoteku” i nakon isteka jamstvenog roka platila preostale dijelove oko četiri milijuna kuna. Pritom se s razlogom sumnja da se nije vodilo računa o kvaliteti pojedinih dijelova. Neki su proizvedeni još osamdesetih godina prošlog stoljeća i po resursu su postali neugradivi.

Cijena pojedinih dijelova je papreno visoka. Tako je cijena ljestvi oko 70 tisuća kuna, a limenog spremnika zapremine 20 litara 4000 kuna. Još je utvrđeno da je bio neispravan pričuvni žiro-agregat, vrijedan 9000 dolara, jednako kao i korekcijski mehanizam od 3500 dolara ili prijamnik čija je cijena 15 tisuća dolara.

Toni Paštar , SD
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #99 on: April 19, 2012, 01:39:14 pm »


E moj Ante, na svašta ćeš ti još naići!

52 visoka časnika uzela otpremnine, primala invalidsku mirovinu i plaću u MORH-u


Ministar obrane Ante Kotromanović šokiran je činjenicom kako je pedesetak časnika OSRH godinama, nakon što su proglašeni neperspektivnim kadrom, uspjeli dobiti otpremninu, potom ishoditi invalidsku mirovinu, a onda sklopiti Ugovor o djelu sa MORH-om pri čemu su se vratili na ista mjesta sa kojih su otišli kao neperspektivan kadar, doznao je Defender za jedan od najvećih skandala u MORH-u.

Unutar ove skupine visokih časnika, nalazi se i nekoliko generala OSRH koje ne možemo imenovati, jer je istraga još uvijek u tijeku. Ugovore o djelu umirovljeni visoki časnici potpisivali su sa svojim bivšim kolegama na poslu, odnosno zapovjednicima organizacijskih cjelina OSRH, a ne sa službama za upravljanje osobljem unutar MORH-a što je i omogućilo takve pojave u OSRH koje su na rubu zakona, a o moralu časnika da i ne govorimo.

U veljači ove godine Ante Kotromanović je u potpunosti stavio izvan snage sve odredbe o sklapanju Ugovora o djelu koji su se mogli sklapati sa nižim organizacijskim postrojbama, a odgovornost za daljnje potpisivanje Ugovora o djelu prenio je na sebe, odnosno svaki takav prijedlog mora biti do detalja obrazložen. Ne samo da je pedesetak visokih časnika od čina bojnika naviše prekršila sva moralna načela uzevši otpremninu od iste tvrtke s kojom se odmah potom opet potpisao ugovor, već su godinama na taj način zauzimali mjesta sposobnim i mlađim kadrovima čije je napredovanje bilo na taj način zaustavljeno.

Kako je zapravo došlo do svega toga, pravo je pitanje. Da bi se do toga došlo treba se vratiti desetak godina unatrag kada su zbog neispunjavanja određenih kriterija djelatnici MORH-a, odnosno OSRH proglašeni neperspektivnim kadrom, jer je bila utvrđena nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja. Na temelju toga odlazili bi u mirovinu (čl.6a - nemogućnost daljnjeg profesionalnog razvoja), a uz mirovinu bi dobili i otpremninu koja je redovito bila veća od 100 tisuća, a nerijetko bi se penjala do 140 tisuća kuna.

Potom bi im država, zbog propusta koji reguliraju problematiku mirovinskog i invalidskog osiguranja, omogućila da se iz mirovine prema čl.6a prebace na čl.11. kojim se utvrđuje status Hrvatskog ratnog vojnog invalida. Neki su uspjeli, a neki nisu u tome. Oni koji jesu dobili su znatno povećanje mirovine za pristojan život. Nakon toga slijedi vrhunac priče prema kojem naših 52 visokih časnika, među kojima ima i generala, sada u statusu HRVI i koji su odlukom vještaka ocjenjeni nesposobnima za rad, s bivšim poslodavcem MORH-om sklapa Ugovor o djelu i zapošljava se na istim radnim mjestima sa kojih su otišli kao neperspektivan kadar.

www.defender.hr
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #100 on: April 19, 2012, 02:06:45 pm »


E moj Ante, na svašta ćeš ti još naići!

52 visoka časnika uzela otpremnine, primala invalidsku mirovinu i plaću u MORH-u


Dopalo se "braći", pa krčme li ga, krčme, sirotinjsku muku. Fujjjj... Huh?
Sve bi to narod trebao gov.. pravilo motkama rastjerati.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #101 on: April 20, 2012, 06:47:32 pm »

Из искуства знам да свега овога, осим моралне осуде (вербалне) неће бити ништа. Ако правна акта допуштају учињене радње све је легално (а у главном допуштају), укључујући и уговоре о делу са "инвалидима". Уговор о делу није радни однос (нема потребе да постоји радно место у формацији-систематизацији) и дозвољен ("због ванредне потребе посла") је уз неко временско ограничење . А то је највероватније обезбеђивано формалним прекидом, па поновним склапањем уговора. Овај "марифетлук" је присутан (и не само у војним министарствима) у свим државама бивше нам државе.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #102 on: April 23, 2012, 06:58:07 pm »


 Invalidi penzioneri, mislim da kod nas nemaju pravo da rade ni pod kojim uslovima. Ili, ili! Ili si invalid pa si penzioner ili si radno sposoban i radiš( ako imaš gde?)
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #103 on: April 27, 2012, 02:54:18 pm »

RAZGOVOR - Ministar obrane Ante Kotromanović

Stvorit ćemo manji, ali učinkovitiji i transparentniji sustav

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nedavno ste se vratili iz Bruxellesa sa sastanka ministara obrane i vanjskih poslova. To je posljednji takav sastanak prije NATO samita u Chicagu. Koje su bile glavne teme sastanka?

Da, radi se o posljednjem sastanku ministara vanjskih poslova i ministara obrane prije predstojećeg samita šefova država i vlada što će se održati uskoro u Chicagu. Slijedom toga i glavni fokus sastanka bio je na temama koje će biti i na nadolazećem samitu. Sastankom su prije svega dominirale teme vezane uz Afganistan - poput budućeg angažmna Saveza u Afganistanu i pitanje održivosti afganistanskih snaga sigurnosti, zatim teme vezane uz obrambene sposobnosti Saveza s posebnim naglaskom na mjerama koje je u trenutačnoj financijskoj krize potrebno poduzeti kako bi NATO i dalje bio u mogućnosti odgovoriti zahtjevima iz Strateškog koncepta. Značajnu pozornost imale su i teme poput proturaketne obrane, odnosa s Rusijom i daljnjeg jačanja mreže partnerstva za globalnu sigurnost.

Glavni tajnik NATO-a najavio je da će na predstojećem NATO samitu suradnja, solidarnost i povezivanje snaga saveznika biti u središtu interesa. Koliko Republika Hrvatska i njezine Oružane snage mogu pridonijeti tome i uklopiti se u buduće zajedničko djelovanje?

Složio bih se s očekivanjima koje ste naveli za predstojeći samit koji je obilježen posljedicama financijske krize i smanjenim obrambenim proračunima kod većine saveznika. Glavna poruka što se očekuje od samita u Chicagu jest na koji način saveznici namjeravaju održati potrebnu razinu sposobnosti koje osiguravaju Savez vjerodostojnim. Samit je prilika da se uvede novi pristup razvoju i održavanju sposobnosti te novi način njihova povezivanja. U tom kontekstu inicijativa Pametne obrane ima središnje mjesto. Namjera je da se upravo Pametna obrana uvede kao dugoročni pristup NATO-a u izgradnji potrebnih sposobnosti. Male države poput Hrvatske ovdje imaju poseban interes.Pametnom obranom malim se nacijama pruža prilika pristupa projektima koji bi inače zbog niza razloga bili iznimno teško dostupni. S druge strane ona nam može osigurati da naše postojeće sposobnosti u suradnji s našim partnerima održimo i osnažimo. Hrvatska ima cijeli niz sposobnosti koje je čine prepoznatljivom u Savezu i upravo su one naš potencijal za opipljivi doprinos.

Sudjeluje li Republika Hrvatska i njezine Oružane snage u toj inicijativi i u kojoj mjeri?

Od početka s posebnom pozornošću pratimo i uključujemo se u razvoj inicijative. Pritom je naša namjera sasvim jasna i čvrsto sam uvjeren opravdana. Hrvatska, i sama u uvjetima financijske krize, vidi Pametnu obranu i multinacionalni pristup u izgradnji obrambenih sposobnosti kao priliku za održavanje vlastitih postojećih i stjecanje novih sposobnosti.

Od inicijalnog paketa područja suradnje, Hrvatska je na temelju procjene opravdanosti, perspektivnosti i mogućnosti djelovanja iskazala svoju namjeru za sudjelovanjem u osam projekata. S posebnim bih zadovoljstvom istaknuo kako je od osam odabranih projekata pet već u paketu najperspektivnijih projekata Pametne obrane koji će biti predstavljen na predstojećem samitu.

Posebno bih naglasio i našu suradnju s Češkom Republikom na uspostavljanju zajedničke standardizirane obuke za helikopterske mentorske timove pri čemu se dio obuke odvija u Češkoj Republici a dio u Hrvatskoj. Ovaj projekt je već zaživio i naši su helikopterski mentori već održali dio zajedničke obuke u Češkoj. Početak dijela zajedničke obuke u Hrvatskoj započinje krajem ovog mjeseca. Ovom suradnjom i prije samita, na najbolji mogući način demonstriramo mogućnosti multinacionalnog pristupa. Ovu suradnju treba promatrati i u kontekstu mogućeg oformljavanja šireg multinacionalnog zračnog središta za obuku, što bi bio izravan doprinos kvaliteti naše obuke i afirmiranju naših nacionalnih kapaciteta.

Osim tih projekata, nastavljamo s ispitivanjem mogućnosti uključenja i u druge projekte u sklopu Pametne obrane. Uvjeren sam da ćemo do samita imati i veći broj projekata u kojima sudjelujemo.

Povlačenje glavnine NATO snaga iz Afganistana najavljeno je do kraja 2014. godine. Hoće li se i broj pripadnika hrvatskog kontingenta smanjivati u operaciji i na koji način?

Posljednji sastanak ministara vanjskih poslova i obrane potvrdio je da Savez ostaje predan uspješnoj implementaciji procesa tranzicije u Afganistanu do kraja 2014. Cilj je izgraditi održive i vjerodostojne afganistanske snage sigurnosti koje će biti u mogućnosti pružiti sigurnost prije svega afganistanskim građanima. Istodobno s napretkom afganistanskih snaga u svojim sposobnostima i obučenosti, i savezničke će snage smanjivati svoju nazočnost te prilagođavati karakter angažmana. Savez će većinu svojih napora 2013. godine usmjeriti u obuku i savjetovanje afganistanskih snaga sigurnosti. Vrlo slične zadaće radit će i nakon 2014. godine. U daljnjem angažmanu u Afganistanu Hrvatska ostaje predana savezničkim naporima u pružanju potpore afganistanskim vlastima te usvojenim načelima tranzicije koji podrazumijevaju načelo solidarnosti zajedno unutra, zajedno vani. Ubrzo ćemo izraditi i detaljnije smjernice našeg budućeg angažmana u Afganistanu. Želim jasno istaknuti kako će sve promjene našeg angažmana na terenu biti uvjetovane napretkom u implementaciji procesa tranzicije, razvojem situacije na terenu te jačanjem sposobnosti afganistanskih sigurnosnih snaga.

Tijekom 2012. ne planiramo značajnije promjene našeg kontingeta. Početak značajnijih smanjenja našeg angažmana očekujemo tijekom 2013. godine. Pritom je naša namjera sve promjene pravodobno koordinirati sa zapovjednicima ISAF-a, ključnim saveznicima te afganistanskim vlastima. Međutim, iako ćemo prilagođavati naš angažman, fokus ostaje na potpori afganistanskih snaga, mentoriranjem, obukom i savjetovanjem. Upravo ove zadaće vidimo kao podlogu i za naš mogući angažman nakon 2014. a naša bi brojnost na terenu bila mnogo manja od trenutačnog broja snaga.

Pripadnici OSRH za svoje sudjelovanje u mirovnim misijama i operacijama dobivaju samo pohvale. Što je glavni razlog takve percepcije?

Prije svega smatram da je takva percepcija rezultat predanosti naših vojnika u operacijama i misijama. U provedbi dodijeljenih im zadaća naši vojnici pokazuju vjerodostojnost, zavidnu učinkovitost i razinu spremnosti. Naš angažman u Afganistanu, Kosovu, Golanskoj visoravni i ostalim operacijama i misijama potvrđuje kako hrvatski vojnik vrlo konkretno može pridonijeti naporima u uspostavljanju sigurnosti i stabilnosti.

Za uspješnost našeg angažmana u inozemstvu zaslužna je i dobra priprema i obuka hrvatskog vojnika te ozbiljnost kojom naš vojnik pristupa vrlo kompleksnim misijama i zadaćama. Hrvatski vojnik u operacijama je jedna od najboljih promidžbi Hrvatske i na ovaj način jasno pokazujemo kako povjerena sredstva ulažemo na najbolji mogući način.

U tijeku je preustroj Ministarstva obrane i smanjivanje broja zaposlenih. Koliko bi djelatnika do kraja godine iz sustava trebalo otići i koji su najvažniji kriteriji izdvajanja? Koja je realna brojčana veličina Ministarstva obrane?

Preustroj MORH-a je pri kraju i broj djelatnika će se smanjiti za oko 200 ljudi tako da ćemo do kraja lipnja u Ministarstvu imati 1115 ljudi. Na tome nećemo stati. Ovaj preustroj smatramo uvodom u značajniji preustroj već u 2014. godini kada planiramo dodatno smanjenje u MORH-u na oko 700 ljudi. Ljudi koji odlaze, a riječ je uglavnom o državnim službenicima, napuštaju sustav uz poticajne otpremnine za koje smo ove godine osigurali oko 23 milijuna kuna.

Pred nama je obilježavanje vojno-redarstvene operacije Bljesak kojom je započelo konačno oslobađanje naše domovine. Smatrate li da su pobjedonosne operacije Hrvatske vojske na dovoljno kvalitetan način vrednovane ili ti povijesni uspjesi polako padaju u zaborav?

Malo je vojski na svijetu koje se mogu pohvaliti tako velikim pobjedama kao naše Oružane snage. Pri tome Bljesak zauzima jednu od najsvjetlijih točaka novije hrvatske povijesti. Bljesak je, u osvit Oluje, pokazao kako Hrvatska ima snažnu, obučenu i motiviranu vojsku, sposobnu provesti najsloženije vojne operacije. Obilježavajući pobjede iz Domovinskog rata, najprije se moramo s poštovanjem prisjetiti naših poginulih i umrlih suboraca i njihovih obitelji. To je ujedno prilika i za nas sudionike tih događaja da se opet sastanemo i prisjetimo slavnih ratnih dana. Želja mi je da energija, samopouzdanje i pobjednički duh koji su tada krasili hrvatskog vojnika, ostanu u temelju i današnjih Oružanih snaga i da se prenose na mlađe generacije. Zato nam je izuzetno važno prisjećati se ovih velikih povijesnih događaja i u tome će Ministarstvo obrane uvijek biti u prvim redovima. Posebno važnu ulogu u održavanju sjećanja i vrednovanju Domovinskog rata imaju hrvatska vojna glasila, koja su i do sada kvalitetno pratila ove teme. Nadam se da će tako i ostati i u budućnosti.

Imali ste prigode nazočiti nizu vježbi pripadnika OSRH. Jeste li zadovoljni njihovom obučenošću, osposobljenošću i opremljenošću?

Želim jasno istaknuti - jedan od mojih ključnih prioriteta jest apsolutno obuka i podizanje spremnosti pripadnika OSRH. Pritom je obuka ključni segment za održavanje spremnosti OS za obavljanje zadaća koje su im povjerene, bilo da je riječ o nacionalnim zadaćama ili zadaćama u međunarodnim operacijama i misijama. Razina spremnosti naših snaga je na zavidnoj razini što svakodnevno potvrđujemo našim angažmanom u operacijama i na to sam osobito ponosan. Nastavak intenziviranja i povećavanje opsega obuke, podizanje razine interoperabilnosti naših snaga su izazovi koji stoje pred nama. Kao ministar obrane namjeravam učiniti sve potrebno kako bi se ovim izazovima odgovorilo i istodobno osigurati sva potrebna sredstva. Želim vidjeti hrvatskog vojnika koji svojom uvježbanošću, opremljenošću i osposobljenošću služi na čast svima nama i opravdava povjerenje koje su mu građani ove države povjerili.

Koji su najveći problemi s kojima ste se u MORH-u susreli od imenovanja na mjesto ministra obrane?

edan od najvećih problema koji sam zatekao dolaskom u Ministarstvo obrane jest preglomazan sustav u kojem je bilo previše ljudi i funkcija, što je rezultiralo sporošću, inertnošću i neefikasnosti sustava. U takvim okolnostima donosile su se loše odluke, milijunski projekti se nisu završavali na vrijeme, previše je bilo lošeg i nasavjesnog upravljanja imovinom u vlasništvu Ministarstva obrane. Kad smo uočili sve te nedostatke i probleme, potaknuli smo njihovo rješavanje, a neke smo ljude smijenili s njihovih funkcija. Neke smo predmete proslijedili Vojnoj policiji na rješavanje i čekamo njihove rezultate. Posebno moram istaknuti svoje nezadovoljstvo nesavjesnim poslovanjem nekih ljudi koji su svojom nebrigom oštetili Ministarstvo obrane jer su dopustili da određeni subjekti iskorištavaju i ne plaćaju ono što su dogovorili s MORH-om. To jednostavno moramo prekinuti, zaustaviti i dovesti u red. Jedna je to od naših primarnih zadaća, kako mene kao ministra tako i svih mojih suradnika. Naš je cilj da naš vojnik, mornar, pilot ima primjerene uvjete za život, bolju opremu i plaću. Stvorit ćemo manji sustav koji će biti transparentniji i učinkovitiji u svom promišljanju, svrsi, djelovanju i načinu rada.

Koliko nas te nepravilnosti što ste ih u svom odgovoru dotaknuli opterećuju u financijskom smislu?

Na jedan način to nas jako opterećuje. Izdvojit ću samo nekoliko primjera. Mnoge institucije, među kojima čak i pojedina ministarstva, gradovi i privatni subjetki koristili su se našim resursima a da pritom nisu ništa plaćali. Radi se o iznosu do devedeset milijuna kuna koja nam nisu plaćena. Riječ je o korištenju relejnih baznih stanica, garaža, poslovnih prostora, nekretnina, energije i struje. Mi ćemo učiniti sve da se takva praksa zaustavi.

Koje ciljeve i planove imate namjeru realizirati u poboljšanju djelovanja i podizanja opće učinkovitosti MORH-a i OSRH-a?

Na tome se već intenzivno radi. Na području uređenja sustava, već radimo na novom Zakonu o obrani i Zakonu o službi u OSRH, koji će bolje odgovoriti na potrebe funkcioniranja obrane u današnje vrijeme. Nacrt novog Strateškog pregleda obrane predstavljen je javnosti, a na temelju njega počet ćemo izradu novog Dugoročnog plana razvoja OSRH za iduće desetljeće. Na području materijalnih resursa želimo veće ulaganje u modernizaciju. Tako ćemo primjerice dovršiti projekt Patria, započeti izradu obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu, opremiti naše snage novom jurišnom puškom domaće proizvodnje, ulagati u poboljšanje uvjeta za život i rad naših vojnika i mornara, ulagati u izgradnju sigurnih skladišta za veliki broj ubojnih sredstava koje čuvamo, osposobiti brod Faust Vrančić za intervencije kod onečišćenja mora. Ove godine donijet ćemo i odluku o nadzoru zračnog prostora. Članstvom u NATO-u i ulaskom u EU pruža nam se prilika zajedničkog razvoja sposobnosti sa Saveznicima i partnerima, pa ćemo se i na tom području uključivati u projekte za koje procijenimo da su nam korisni.

Na području financija jasno nam je da proračun koji dvije trećine sredstava troši na personalne troškove, nije dugoročno održiv. Zato planiramo strukturu proračuna prilagoditi tako da oko polovice proračuna trošimo na personalne troškove, a oko 20% na opremanje i modernizaciju. Ono na čemu ću posebno inzistirati jest unapređenje obuke Oružanih snaga. Ona mora biti intenzivna, realistična i usredotočena na zadaću.

Jeste li zadovoljni transparentnošću u poslovanju Ministarstva obrane? Ima li mjesta dodatnom poboljšanju?

Ne. Uopće nisam zadovoljan transparentnošću. Mnogo je novca potrošeno na jedan krajnje sumnjiv način. Želimo imati potpuno transparento poslovanje i čiste obraze. Bilo je slučajeva u kojima je lošim načinom poslovanja nanesena šteta ugledu MORH-a. To ćemo u potpunosti promijeniti poštujući sve zakone o javnoj nabavi. To moramo učiniti ponajprije zbog hrvatskog vojnika koji nas prezentira u javnosti i to ne zaslužuju. Odoru hrvatskog vojnika ne smije nitko sramotiti.

Koliko u tome bitnim ocjenjujete ulogu vojnog časopisa te ostalih tiskanih i videoizdanja koja su dostupna široj javnosti?

Jedna od mojih glavnih namjera kao ministra obrane jest otvaranje Ministarstva obrane prema javnosti. Hrvatski građani trebaju biti upoznati na koji način upravljamo i trošimo resurse i sredstva koja nam stavljaju na raspolaganje. Časopis Hrvatski vojnik i ostala izdanja su naš glas prema hrvatskim građanima i građankama. Zbog toga nam je vrlo važno očuvati njihovo povjerenje te ću inzistirati da informacija koju im dajemo bude istinita, relevantna i potpuna.

Hrvatska vojna glasila imaju vrlo važnu ulogu i u informiranju unutar Ministarstva obrane i Oružanih snaga. Kao što želimo biti transparentni prema našim građanima, jednako je važno voditi se istim načelima prema svim našim djelatnicima. Želim vidjeti informirane i angažirane ljude u sustavu. Ljude koji razumiju ono što radimo i koji vjeruju da sve što radimo, radimo u najboljem interesu. Zato želim da vojna glasila i izdavaštvo nastave raditi dobar posao i da teže najboljim standardima i postignućima, što uostalom tražim od svakog segmenta obrambenog sustava.

Hrvatski vojnik



* WIL_5852.jpg (133.99 KB, 600x785 - viewed 238 times.)
« Last Edit: April 27, 2012, 03:13:01 pm by leut » Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #104 on: May 30, 2012, 02:09:09 pm »

29.5.2012.

Ministar obrane primio u posjet veleposlanika Japana

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ministar obrane RH, Ante Kotromanović primio je danas 29. svibnja 2012. u nastupni posjet veleposlanika Japana Masaru Tsujia.

Tijekom susreta izraženo je zadovoljstvo suradnjom i prijateljstvom dviju zemalja, a ministar Kotromanović istaknuo je kako bi trebalo iznaći modalitete i za poboljšanje suradnje Ministarstava obrane Hrvatske i Japana. U okviru možebitne suradnje dvaju ministarstava bilo je govora o eventualnoj zajedničkoj obuci časnika za sudjelovanje u mirovnim misijama.

Tom prigodom ministar Kotromanović zahvalio je veleposlaniku Tsujiu na humanitarnim programima donacija vlade Japana za razvoj civilnog društva u RH, kroz koje je u 2011. godini donirano oko 5 milijuna eura. Ministar je posebno zahvalio na donacijama za razminiranja, te istaknuo kako će se Hrvatska u narednih 15-ak godina baviti problemom razminiranja, stoga cijeni svaku pomoć u te svrhe.

Veleposlanik Tsuji zahvalio je na podršci i solidarnosti koju je Hrvatska pružila Japanu povodom potresa i tsunamija koji su pogodili Japan 2011. godine. Ocijenio je značajnom ulogu Hrvatske u regiji, kao i članstvo u NATO-u i EU, čime se osim za sigurnost i stabilnost regije šalje i dobra poruka poslovnom svijetu te se otvaraju mogućnosti za eventualne buduće poslovne suradnje.

Također, razgovaralo se i o održanom NATO summitu u Chicagu te su se u svijetlu recentnih događaja u regiji složili, da bi na predstojećem NATO summitu jedna od tema svakako trebala biti i pitanje proširenja NATO Saveza.

osrh.hr


* vp_japana_29052012_v.jpg (88.15 KB, 1024x683 - viewed 70 times.)
« Last Edit: February 16, 2013, 05:32:10 pm by leut » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.