PALUBA
March 19, 2024, 05:15:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznati brodovi?  (Read 91729 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #45 on: August 17, 2011, 09:08:43 pm »

................................................

Zašto nije bilo ovakvih brodova u JRM,ne kao školski već patrolni brod,kad je bio dobar?Ili nije bilo potrebe za njima kad su tu bili VPBR.
Ah, ma ipak je to bio prvenstveno defanzivni brod. I stvarno više školski. Bila mu je namjena obuka pitomaca. Šta je imao, topove
i ništa više. K'o obična topovnjača. Ma koštao je on masu para... Wink
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #46 on: August 17, 2011, 09:16:25 pm »

Bili su veći i skuplji od VPBR-ova. Neki kažu i kvalitetnije izgrađeni. Ali, to je plaćano američkim dolarima. Dva broda su napravljena - ovaj za Irak i drugi za Maleziju (Ki Hajar Demantara) koji i danas plovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Minolovci koji se spominju su rečni minlovci tipa "Neštin". Irak je druga zemlja (prva je Mađarska) koja je kupila ove brodove u Jugoslaviji.


* KRI Ki Hajar Dewantara 364 02.jpg (56.84 KB, 1024x680 - viewed 150 times.)
« Last Edit: August 17, 2011, 09:23:48 pm by ORIĆAREB, Reason: ubačena slika u attac. » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #47 on: August 17, 2011, 09:21:25 pm »

Bili su veći i skuplji od VPBR-ova. Neki kažu i kvalitetnije izgrađeni. Ali, to je plaćano američkim dolarima. Dva broda su napravljena - ovaj za Irak i drugi za Maleziju (Ki Hajar Demantara) koji i danas plovi.

Minolovci koji se spominju su rečni minlovci tipa "Neštin". Irak je druga zemlja (prva je Mađarska) koja je kupila ove brodove u Jugoslaviji.
Ovaj ima drukčiji jarbol i nema 9LV-209. Neki drugi sistem je u pitanju.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #48 on: August 17, 2011, 09:24:29 pm »

................................................

Zašto nije bilo ovakvih brodova u JRM,ne kao školski već patrolni brod,kad je bio dobar?Ili nije bilo potrebe za njima kad su tu bili VPBR.
Ah, ma ipak je to bio prvenstveno defanzivni brod. I stvarno više školski. Bila mu je namjena obuka pitomaca. Šta je imao, topove
i ništa više. K'o obična topovnjača. Ma koštao je on masu para... Wink

Pa i nije baš tako. Brodovi su naoružanjem opremani većim delom u zemlji u kojoj su kupljeni. Malezijski kao glavno oružje ima 4 protivbroske rakete (Exocet). Jugosalvija nije bila na listi zemalja kojima je Exocet bio dostupan, tako da je pravljen kompromis tze vrste - da naoružanje bude planirano, ali ugrađeno u drugoj zemlji.

Na prve dve slike je inače malezijski brod (on nije imao ispred komandnog mosta 2 4-cevna PA topa 20mm M-71 jugoslovenske proizvodnje, već naknadno ugrađene njihove topove). Irački je na zadnjoj slici, sa 4-cevcima koji se jasno vide.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #49 on: August 17, 2011, 09:25:06 pm »

...


* Brodobrojekt 01.jpg (219.09 KB, 787x1024 - viewed 130 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #50 on: August 17, 2011, 09:37:27 pm »

Pa i nije baš tako. Brodovi su naoružanjem opremani većim delom u zemlji u kojoj su kupljeni. Malezijski kao glavno oružje ima 4 protivbroske rakete (Exocet). Jugosalvija nije bila na listi zemalja kojima je Exocet bio dostupan, tako da je pravljen kompromis tze vrste - da naoružanje bude planirano, ali ugrađeno u drugoj zemlji.
Na prve dve slike je inače malezijski brod (on nije imao ispred komandnog mosta 2 4-cevna PA topa 20mm M-71 jugoslovenske proizvodnje, već naknadno ugrađene njihove topove). Irački je na zadnjoj slici, sa 4-cevcima koji se jasno vide.
Ma čekaj da se ne zapetljamo. Ja pričam o Iračkom brodu, a ne o Malezijskom.
Irački ima samo topove i ništa više. I kad sam ga obilazio imao je masu prostorija koje su bile prvenstveno za
nastavu pitomaca. Na ovom za Maleziju nisam bio i neznam ništa. I vjerovatno je tako kako kažeš. To ne poričem.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #51 on: August 17, 2011, 09:59:38 pm »

Jasno ko dan - ni ja nisam našao podatak da je irački naoružan raketama brod-brod. Malezijski jeste.

Inače, irački se zvao Ibn Marjid. Oštećen je u 1. zalivskom ratu 1991, ali je preživeo rat i ostao operativan u iračkoj RM. U 2. zalivskom ratu 2003. je uništen.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #52 on: August 17, 2011, 10:01:13 pm »

Izvinjavam se, drugi brod nije građen za Maleziju. već za Indoneziju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #53 on: August 17, 2011, 10:04:44 pm »

Inače, irački se zvao Ibn Marjid. Oštećen je u 1. zalivskom ratu 1991, ali je preživeo rat i ostao operativan u iračkoj RM. U 2. zalivskom ratu 2003. je uništen.
Aaaa, mislo sam ipak da je preživio. Huh? :'( :'(
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #54 on: August 17, 2011, 10:11:07 pm »

Još par slika Dewantare:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* A.jpg (126.67 KB, 500x335 - viewed 104 times.)

* aa.jpg (495.17 KB, 790x544 - viewed 102 times.)
« Last Edit: August 17, 2011, 10:18:12 pm by ORIĆAREB, Reason: ubacivanje slike u attac. » Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #55 on: August 18, 2011, 03:25:16 pm »

Bili su veći i skuplji od VPBR-ova. Neki kažu i kvalitetnije izgrađeni. Ali, to je plaćano američkim dolarima. Dva broda su napravljena - ovaj za Irak i drugi za Maleziju (Ki Hajar Demantara) koji i danas plovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Minolovci koji se spominju su rečni minlovci tipa "Neštin". Irak je druga zemlja (prva je Mađarska) koja je kupila ove brodove u Jugoslaviji.
Bili su veći i skuplji od VPBR-ova. Neki kažu i kvalitetnije izgrađeni. Ali, to je plaćano američkim dolarima. Dva broda su napravljena - ovaj za Irak i drugi za Maleziju (Ki Hajar Demantara) koji i danas plovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Minolovci koji se spominju su rečni minlovci tipa "Neštin". Irak je druga zemlja (prva je Mađarska) koja je kupila ove brodove u Jugoslaviji.
Šta se tiče kvalitete u to ne sumljam.Nedavno sam čitao članak ,čini mi se u "Slobodnoj Dalmaciji" gdje novinar pita ruskog naručioca zašto želi obnoviti flotu u hrvatskim brodogradilištima koja su skuplja,nego u Koreji ili Kini."Da,skuplji su,ali su kvalitetniji.Kad takav brod idemo prodati,uvjek drže cijenu."Ako je ovo istina što je Rus izjavio,onda radimo "Mercedese" za more.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #56 on: August 18, 2011, 04:18:09 pm »

Šta se tiče kvalitete u to ne sumljam.Nedavno sam čitao članak ,čini mi se u "Slobodnoj Dalmaciji" gdje novinar pita ruskog naručioca zašto želi obnoviti flotu u hrvatskim brodogradilištima koja su skuplja,nego u Koreji ili Kini."Da,skuplji su,ali su kvalitetniji.Kad takav brod idemo prodati,uvjek drže cijenu."Ako je ovo istina što je Rus izjavio,onda radimo "Mercedese" za more.
Ma, ma, ma. Ma mislim da to i nije baš tako. Ne mislim na Hrvatsku i brodogradilište, da me se pogrešno ne shvati.
Valjda prije nego se nešto napravi postoji idejni projekt. Pa onda glavni projekt. I onaj koji kupuje ili plaća nije tukac.
I to košta. A onaj koji to izrađuje ima svoji cijenu. Proizvođač se mora držati nacrta i projekta pa ko to bio.
A kako će ga izgraditi zavisi i od tehnologije tog momenta. Da je Split dobio nart za VPBR33-34 originalni koji je bio za VPBR31-32,
on bi ga u dlaku morao napraviti kako se traži. I bili bi isti kao i ona prva dva. Ja sam bio u dve novogradnje. I gledao sve i svašta.
Sve je u napred definisano. Nema tu muvanja.
Prema tome nemože se upoređivati VPBR i taj brod za Irak. To su dva različita broda i po zamisli.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #57 on: August 18, 2011, 04:29:15 pm »


 Projekt je projekt. Izvođač radova, ma ko to bio ga poštuje. Moguće su samo izmene koje mora da odobri naručioc ako zahtev dolazi od izvođača radova( zbog nekoh razloga, da ih sada ne navodim ima ih hiljadu) ili od naručioca . U oba slučaja sa izmenama mora da se saglasi Nadzor ( kuća koja vrši kontrolu izvedenih radova, Lojd, Biro Veritas, itd za civilne brodove) I da overi promene na crtežima koji postaju time punovažni dok se stari povlače. Nadam se da nisam zabunio i naše i njihove? angel
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #58 on: August 18, 2011, 04:29:51 pm »

Nesmnjivo je da su to lepi i kvaltetni brodovi,dobar projekat i dobra izvedba,a sto se cini cijene-sto vise zelja i zahteva kpupca=sto visa cijena.Dali je istina da je eektonika(radari i l)instalirana u Holandiji-bar za brod Hydajet Dawantoro?
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #59 on: August 18, 2011, 05:25:31 pm »

Slažem se u svemu sa prijašnjim postovima,ali izvedba i kvaliteta odudaraju od proizvođača do proizvođača.Evo za primjer,za vrijeme ovog nesretnog rata imao sam priliku vidjeti razne inačice "kalašnjikova",rumunjske,mađarske,kineske,litvanke,ali "kalaš" CZ M70 je car nad carevima za sve,po izvedbi i kvaliteti. To se zove kvaliteta!!
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.