PALUBA
March 29, 2024, 09:46:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 270865 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #255 on: January 08, 2016, 04:55:57 pm »

U talijanskom zarobljenistvu
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zarobljeni generali i ostali oficiri.jpg (450.83 KB, 1773x1275 - viewed 189 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #256 on: January 08, 2016, 08:44:28 pm »

Neka se srame ovi generali kako su vojsku mogli tako lako predati dušmaninu. Njemci zbog odgođene planirane akcije BARBAROSA poslje kapitulacije Juge nisu imali vremena pretraživati šume po Jugoslaviji. Ti generali trebali su vojsku odvesti u šume i organizirati se za borbu protiv okupatora. Pošto nisu oni to napravili napravili su komunisti i četnici. Svaki po svom planu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #257 on: January 26, 2016, 11:43:59 pm »

Neka se srame ovi generali kako su vojsku mogli tako lako predati dušmaninu. Njemci zbog odgođene planirane akcije BARBAROSA poslje kapitulacije Juge nisu imali vremena pretraživati šume po Jugoslaviji. Ti generali trebali su vojsku odvesti u šume i organizirati se za borbu protiv okupatora. Pošto nisu oni to napravili napravili su komunisti i četnici. Svaki po svom planu.
Мислим да је у основи то што је покушао Дража Михаиловић било управо то. Како се тај његов покушај касније развио, то је сасвим друга прича.

Бојим се да је далеко већа срамота на оним генералима који су 27. марта извршили државни удар и увукли земљу у рат у коме се није могла бранити.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #258 on: January 27, 2016, 07:09:18 pm »

Quote
Бојим се да је далеко већа срамота на оним генералима који су 27. марта извршили државни удар и увукли земљу у рат у коме се није могла бранити.

Ne mogu se ondašnji događaji ocenjivati iz današnje perspektive i s današnjim znanjem onoga što je činilo ili uslovljavalo situaciju. Ondašnji donosioci odluka to uglavnom nisu znali i odluke su donosili samo na osnovu onoga što su sami znali ili očekivali. Kao tako pođemo onda možemo zaključiti da je najbolje da se nismo ni rodili  Cheesy. Ništa ne bi znali ni učinili. Možeš tako da kažeš i da Lazar nije trebao da ide u Boj na Kosovo, da se nije trebao dizati ni Prvi ni Drugi ustanak i td . i sl.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #259 on: January 29, 2016, 10:11:27 am »

Quote
Бојим се да је далеко већа срамота на оним генералима који су 27. марта извршили државни удар и увукли земљу у рат у коме се није могла бранити.

Ne mogu se ondašnji događaji ocenjivati iz današnje perspektive i s današnjim znanjem onoga što je činilo ili uslovljavalo situaciju. Ondašnji donosioci odluka to uglavnom nisu znali i odluke su donosili samo na osnovu onoga što su sami znali ili očekivali. Kao tako pođemo onda možemo zaključiti da je najbolje da se nismo ni rodili  Cheesy. Ništa ne bi znali ni učinili. Možeš tako da kažeš i da Lazar nije trebao da ide u Boj na Kosovo, da se nije trebao dizati ni Prvi ni Drugi ustanak i td . i sl.

Могао бих да разумем да нико од генерала није знао каква је ситуација. Али не верујем да је неким генералима ситуација била непозната, а други су знали за њу. Да су нпр. Илић, Костић и браћа Недић знали нешто што Симовић није знао. Огромна већина југословенских генерала је била против рата са силама Осовине у том тренутку.

Други проблем је војни удар као такав. Потписиваљем Тројног пакта нису били угрожени ни државни суверенитет ни уставни поредак. Нисам упућен у законску регулативу која је дефинисала задатке и улогу војске у Краљевини Југославији, али сам сигуран да је оно што се десило било изван тога.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #260 on: January 29, 2016, 07:24:18 pm »

То је било питање опредељења (за коју си страну),а не питање рата или мира. До рата би дошло у сваком случају, пре или касније.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #261 on: January 29, 2016, 08:24:55 pm »

Не мислим да је увек било питање опредељења. И кнез Павле је био англофил, па је на крају пристао на пакт. Да ли би до рата дошло, када и под којим околностима - ми само можемо да нагађамо. Тешко да би након напада на СССР Хитлер имао на располагању те капацитете које је имао у априлу 1941.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #262 on: January 29, 2016, 08:44:38 pm »


Quote
ми само можемо да нагађамо.

Е, ово је тачно. Зато је и онај твој почетни исказ, на који сам упутио примедбу ипак само ово цитирано.


Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #263 on: March 13, 2016, 09:49:13 pm »

На српском војничком гробљу у Улму, у Немачкој, налази се споменик дугачак четири и висок три метра, који симболизује српског војника који лежи на камену у униформи са шајкачом, а под „уснулим“ каменим војником леже кости 142 српска ратника.
Посвећен је српским војницима, ратницима Дринске, Моравске, Тимочке дивизије, који су пали у немачко заробљништво. Подигла су га три преживела наредника, један поднаредник и два војника.
„Овде у туђини, у непознатом свету, почивају вечитим сном српски ратни заробљеници из рата 1914-1919. године, који положише живот свој за отаџбину после дугог ратовања и много напора. Успомену ову подигоше им другови, браћа по крви и вери, српски ратни заробљеници логора Улм. Хеј, путниче, што пролазиш поред гробља непозната, стани мало и упознај оне што умреше тако прослављено“ су стихови који су уклесани ћирилицом и латиницом, као и на немачком језику.

Од када је урађен 20-их година прошлога века па до 2010. на споменику ништа није рађено. Како је био запрљан и велики део обрастао маховином, истакнути друштвени радници из Штутгарта Нада и Реља Лукић у договору са представницима Цркве и Генералног конзулата Републике Србије у Штутгарту очистили су војничко гробље. Пошто нису имали довољно новца за реновирање, породица Лукић је преко своје фирме Кор добила неопходне дозволе и реновирала споменик.

При том су уз дозволу поправили и очистили и главну капију Градског гробља у Улму без икакве новчане надокнаде. Капија није могла уопште да се отвори, па се није ни могло прићи споменику. Честе кише су учиниле да је споменик поново запрљан, па је изгубио онај сјај који је имао након чишћења пре пет година. Можда то поново некоме засмета и очисти га и бар на тај начин ода пошту многих настрадалим српским ратницима у време Великог рата.

fb stranica 100 godina kasnije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 11053601_1563649183892955_390756942010053289_n.jpg (52.41 KB, 683x410 - viewed 147 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #264 on: April 29, 2016, 09:33:51 am »

Стојан Стојановић: 'Као подофицир војске Краљевине Југославије заробљен сам код Ниша 1941, одакле сам депортован најпре за Бугарску, а затим у логор 17. Б у Аустрији. Био је то војни логор у коме су били заробљеници ухапшени као војници Краљевине Југославије, а у логору су били војници из Француске, Пољске, Русије… Нисмо се бојали да ће нас стрељати, а чувари су према нама били коректни. Једина примедба била је на смештај и храну. Официре и подофицире нису терали да раде, али смо након неког времена ми сами то тражили. Радили смо на селу у немачким домаћинствима, код породица које су биле имућније и које нас нису одвајале од својих породица. Увече би нас враћали у логор. Ту сам дочекао и ослобођење. Све четири године у логору био сам у контакту са породицом тако што сам једанпут месечно слао писма'.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Стојан (други с десна) као подофицир војске Краљевине Југославије

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Стојан (први с десна) после пуштања из логора



* Стојан Стојановић (1).jpg (98.12 KB, 435x588 - viewed 175 times.)

* Стојан Стојановић (2).jpg (112.89 KB, 416x572 - viewed 162 times.)
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #265 on: June 14, 2016, 11:12:18 pm »

Evo jedne kratke priče o ratnom zarobljeniku vojske KJ, sada pokojnom gospodin Šimon Stevanu koji je otac mog kolege a stranice koje ovde prenosim su iz jedne jako interesantne knjige - "Berberski spomenar - 250 godina berberskog zanata u Šapcu" (autora M.Vasiljević, Ž.Jeremić i D.Filipović, Šabac 2000.god.). Iako naslov knjige sigurno ne mami na čitanje knjiga je jedan svojevrsni istorijski udžbenik Srbije i varoši Šabačke 18, 19 i 20. veka kroz prizmu jednog drevnog zanata - berberskog.

Interesantno je a kratko za pročitati, preporučujem.



* 1_1.jpg (969.04 KB, 1845x2935 - viewed 148 times.)

* 2.jpg (1041.11 KB, 1962x2943 - viewed 155 times.)

* 3.jpg (1117.88 KB, 1926x2890 - viewed 107 times.)

* 4_1.jpg (1018.6 KB, 1862x2894 - viewed 143 times.)
Logged
kishni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #266 on: June 15, 2016, 09:58:03 am »

Citajuci sve ove redove ne mogu da se otmem misli koliko je zivot u svim tim logorima bio jeftin, koliko je tu patnje bilo i sta se sve odigravalo. Na zalost i moj deda potporucnik Todorovic D. Stanko je jedan od 116 oficira podoficira i vojnika koji su izgubili zivote u Oflagu 6C u Osnabriku. Imam vrlo malo podataka o njemu, znam da je bio pilot, stacioniran u Novom Sadu, da je prvo odveden u logor u Banja Luci a odatle u Osnabrik.
Znam i jednu anegdotu o njemu:
Za vreme tamnovanja u Banja Luci, Stankov brat Lazar koji je bio glavni nadzornik za nadgledanje uslova u zatvorima Kraljevine Jugoslavije, izdejstvovao je da Stanko bude pusten. Medjutim kada je Stanku naredjeno da istupi iz stroja i procitano saopstenje da je slobodan, on se vratio nazad i izjavio da ne zeli da napusti svoje saborce.... dalje je sve poznato.
Najiskrenije se nadam da bi neko na Palubi mogao da ima neke informacije o mom dedi. Bio bih vam zahvalan kada biste ih podelili samnom.
Drugarski pozdrav,
Todorovic D. Stanko
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #267 on: June 16, 2016, 07:38:12 pm »

Ако је био активни официр ВКЈ податке о његовој војној каријери можеш добити у Војном архиву. За овај ратни-заробљенички део тешко да ћеш нешто наћи осим овако по форумима. Његови савременици су помрли. Прочитај књигу Стевана Јаковљевића, "Ликови у сенци" (то је аутор чувене књиге "Српска трилогија"). Ту ћеш наћи опис догађаја у ратним заробљеничким логорима.
Logged
Wlada69
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #268 on: June 17, 2016, 09:01:05 pm »

Svaka cast za temu i ovoliko informacija    zanima me gde nadjete sve ovo... salu na stranu moj pradeda koji se zvao Dobrosav Jevremovic je takodje bio u zarobljenistvu u Nemackoj gde se razboleo i neko vreme proveo u bolnici. Otpusten iz bolnice i poslat kuci u Srbiju (pre ostalih zarobljenika) u selo Dobrnje kod Petrovca na mlavi ... Ziveo je jos 4-5 godina nakon toga i umro... nazalost to je sve sto znam o njemu ... zeleo bih da saznam u kom gradu je bio mozda gde je radio itd ali neznam gde bih mogao da pronadjem te podatke ili spiskove gde je ko bio?? Mozda mi neko od vas pomogne, u prilog temi postavicu i njegovu jedinu fotografiju uopste a ona je  iz bolnice u Nemackoj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Dobrosav Bosa Jevremovic u Nemackom zarobljenistvu.jpg (74.02 KB, 600x406 - viewed 106 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #269 on: June 17, 2016, 09:04:39 pm »

Најбоље је ако имаш неко његово писмо из заробљеништва. На њима пише у ком је логору био.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.