Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine
<< < (58/90) > >>
gekon:
Bilo je reči o vojnim karijerama oficira kraljevske vojske nakon povratka iz zarobljeništva. Opšti je zaključak da su prvih nekoliko godina pomogli da se prevaziđe nedostatak kvalifikovanog vojnog kadra, ali da su ubrzo penzionisani jer novi režim nije želeo da se na njih oslanja.

Među najistaknutijim vojnim biografijama - ako ne i najistaknutija - bila je Mioljuba Kičića, vojnog lekara, zarobljenika iz logora Osnabrik (ako se ne varam) . Kičić je penzionisan u činu general-majora, sa mesta načelnika Vojno-medicinske akademije. Bio je jedan od lekara koji su činili lekarski konzilijum tokom bolesti J. B. Tita u Ljubljani. Kičić je bio po specijalnosti endokrinolog, kao vojni lekar je imao velike zasluge u iskorenjivanju malarije i iskorenjivanju endemske gušavosti.

Bio je Vranjanac (da ne ispadne da su samo Užičani bili u zarobljeništvu :) )

Glumac Kičić je inače njegov unuk.

Na fotografiji (s kraja 1940. godine) je Mioljub Kičić, kao pukovski lekar u Strumici, u činu sanitetskog kapetana II klase. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
dzumba:
Вечина краљевских официра који су ушли у састав ЈНА из заробљеништва отишла је у пензију током 50-тих година,а мањи број током 60-тих. То да их држава није желела углавном није тачно и више је резултат субјективне процене тих људи и њиховог окружења. По причи мог оца који је доживео сличан епилог (отишао је у пензију 1957. године са 43. године) он и сви остали одлазили су пре свега јер су из војних академија пристизали нови, млади и школовани официри. Паралелно са отпустом краљевских официра, у знатно већем роју отпуштани су и партизански официр, углавном они који нису завршили војне школе или су били нижег образовања. Осим тога, војска се смањивала и нормално је да негде мораш да сечеш а то чиниш на старијима, мање образованим и условно речено "туђим" кадровима, школованим на други начин чија је оданост евенутално могла бити упина. Најмање је ту било идеологије. То што се касније то додавало је друго питање.
zpetrov9:
Zarobljeni vojnici Vojske Kraljevine Jugoslavije. Snimljeno Novi Sad 1941. godine.
Dreadnought:

Stalag XI B, smešten u blizini grada Fallingbostel u Donjoj Saksoniji, na severozapadu Nemačke.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
robertino:
moj je djed je bio kako bi sad rekli ročnik u jkv, kad su došle švabe svi vojnici su uništili puške, kasnije je otišao u njemačku u logor odakle je uspio pobjeći i do kraja rata biti kod nekih švaba na selu.
ne znam u kojoj je jedinici bio ni u kojoj bazi, kao ni u kojem logoru, 
Navigation
Message Index
Next page
Previous page