Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine
<< < (61/90) > >>
jadran2:
Quote from: fazan on May 20, 2017, 07:32:25 am

Quote from: Rakan on May 20, 2017, 12:17:33 am

Koliko sam tražio po internetu, dovodim u sumnju i ova dva logora koja sam naveo, jer nisam našao podatke da je tamo bilo srpskih zarobljenika. Isključivo Francuzi, Poljaci...


Информације на интернету нису увек тачне. Мој деда се јављао из XI–B, а на интернету се не спомиње да је тамо било југословенских заробљеника.


Spominju se sljedeci zarobljenici....kako su okupirane njihove zemlje:"  .....zunächst polnische, später belgische, französische und jugoslawische, schließlich auch sowjetische Kriegsgefangene".
JASON:
Предраг Милошевић, до почетка рата диригент Београдске опере, диригује хором  заробљеника, с којим управо увежба једну народну песму. У Нирнбергу априла 1942. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Rakan:
Veoma sam sretan što sam pronašao dosta bitnih podataka o dedi. Bez po muke.
Imaju podatke o svakom vojniku koji je zarobljen. Crveni Krst i Crveni Polumesec.

U vodu je palo sve što sam "znao" jer su svi ti podaci bili pogrešni. Moj deda je zapravo boravio u XIII b i XIII c stalagu. Na dan kada je zarobljen (14.4.1941) na taj dan je i oslobođen 1945.. Postoje podaci i ko ga je zarobio i gde, i kada se vratio u domovinu.
Ono čime bih voleo da produbim znanje ne mogu naravno da nađem u ličnim dokumentima, jeste šta se dešavalo u periodu od oslobađanja pa do kapitulacije Nemačke. Nepunih mesec dana i kasnije do povratka u domovinu.
Takođe me kopka i to ako je bio u XIII b i XIII c; XIII c je oslobođen 6.aprila 1945. a XIII b 16.aprila 1945. Kako je onda deda oslobođen 14.4.1945. Mada je to moguće obična birokratska zavrzalama.

Čitam ovih dana u Kolu (Pronedićevski časopis koji je izlazio za vreme okupacije),intervju sa ministrom unutrašnjih poslova, Milanom Aćimovićem, koji je bio u poseti našim zarobljenicima. Aćimovića su inače ubili partizani na Zelengori u sam smiraj rata 1945. kada je pokušao da se povuče zajedno s četnicima.
http://istorijskenovine.unilib.rs/view/index.html#panel:pp|issue:UB_00033_19420103|page:5


dzumba:
Стави линк за сајат-базу података где си пронашао податке о свом деди како би други то могли да ураде.
Rakan:
Ne postoji stranica na internetu, nego se ode u Crveni Krst u Službu traženja, i u roku od 2 minuta se sve dobije, nakon popunjavanja zahteva. Veoma brzo, efikasno, uz ljubazno osoblje.
Crveni Krst za Srbiju se nalazi u Siminoj 19, mada je za ovu službu ulaz iz 21 (dvorište). Preko puta je neka protestantska crkva.
Imaju podatke za sve naše vojnike.

Što se tiče vojnika iz Prvog Svetskog Rata to ima na sajtu Međunarodnog Crvenog Krsta i pretraga je veoma brza i laka. Dobiju se fotografije sa slikama predmeta ukoliko je logoraš posedovao i fotografijom dokumenta.

Navigation
Message Index
Next page
Previous page