PALUBA
April 19, 2024, 10:20:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 274519 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #390 on: May 25, 2021, 07:12:08 pm »

Да мало "исправим" саговорника "Политике", господина Тикоћа. Није било "подофицирских логора". Осим официрских логора (где су смештаби првенствено официри, уз мањи број војника и подофицира, у сврхи подршке официрима: посилни и сл.), подофицири и војници су смештани у заједнички логор. По Женевској конвенцији подофири као заробљеници имају исти статус као војници. Као што је и он сам навео војници и подофицири су према Женевској конвенцији имали дужност-обавезу да раде, па су само једним делом били у самом логору (углавном они ангажовани у индустрији), а већином по селима где су смештани у неке сеоске бараке - зграде (ноћу, преко дана су на раду код сељака; бараке су најешће биле под стражом) или су смештани на имањима код самих сељака (где је био далеко слободнији и бољи живот за заробљенике).
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #391 on: June 19, 2021, 08:15:54 am »

Деспот А. Дамјановић, пеш. бригадни генерал (Београд, 20. aвгуст 1883 - Оснабрик, Немачка, 6. децембар 1944).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Деспот Дамјановић.jpg (74.41 KB, 360x600 - viewed 24 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #392 on: June 27, 2021, 02:55:35 pm »

недеља, 27.06.2021.
Бранко Пејовић

Логорашке муке дописника „Политике”

Године сурове Другог светског рата, а ужички учитељ и новинар Миодраг Верговић (1893–1967), резервни пешадијски мајор, допао је с другим југословенским официрима заробљеничких логора у Немачкој. Пребацују их из једног у други, муче глађу, ломе психички у баракама ограђеним високом жицом. Измучени дугим изгладњавањем постају кост и кожа.

„Лагер притиште још већа беда. Посни чорбуљак и осмина хлеба били су увод у нацистичко изгладњивање. Дани кренуше још бодљикавијим стазама нацистичке тортуре. Никуд даље из жице... Почело је сређивање заробљеничких картона. Попис се обављао по баракама, фотографисани су сви официри с нумерама прислоњеним на грудима. Затим се мерила тежина. Резултати су били поражавајући, већина официра имала је од 40 до 50 килограма. Живи костури”, писао је Верговић у својим послератним сећањима, која су недавно преточена у књигу „Los… Los… Weg!”, названу по команди којом су гоњени заробљеници. Њен издавач је Удружење „Колектив Ужице”, чији оснивач Зоран Жеравчић каже за наш лист да је ово једна од малобројних књига објављених код нас последњих деценија о југословенским официрима заробљеним у немачким логорима.

Миодраг Верговић се родио у Ваљеву, школовао у Ужицу, Косјерићу и Алексинцу, а био је учитељ у Прибоју. У Великом рату је 1915. рањен и заробљен, а 1918. је побегао из бугарског заточеништва и вратио се у ослобођену отаџбину. После Првог светског рата у Ужицу је био власник и уредник сатиричног листа „Ера”, учитељ и дописник „Политике”.

У Априлском рату мобилисан је у Сарајеву и заробљен од Немаца. Заточеници су најпре пешке гоњени из Београда ка Панчеву: „Уморна дуга колона смркнутих официрских шапки вуче се немо и споро. Los…Los…Weg, weg – са стране се цепају крештави повици надмених нацистичких спроводника с напереним машинкама. У душама језа. Разоружан си. Нико си и ништа. Не знаш ни куда идеш, ни зашто си крив, кад ти нису дали могућност ниједан једини хитац да опалиш...”

Највећи део четворогодишњег заробљеништва Верговић је провео у два офлага, у Нирнбергу и Хамелбургу. Нирнбершки логор је описао овако: „Нови офлаг опасан је стражарским кулама и густом жичаном мрежом. У том нацистичком паклу, на исувише малом простору који у мирнодопским приликама не би био довољан за два сеоска домаћинства, смештено је око 7.000 југословенских официра. Нацистички режим овде је пооштрен. Већ данима једемо само шаргарепу кувану на води и незнатној количини маргарина. Око кухиње на отвореној ледини леже читаве гомиле шаргарепе. Иако је строго забрањено узимати је, заробљеници је ипак у пролазу краду и, по цену да се на њих изручи рафал митраљеза с кула, трпају у џепове, завлаче се у бараке и онако пресну халапљиво једу.”

Југословенски официри у немачком логору, Миодраг Верговић је други здесна у првом реду
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Временом за заробљенике су, заједно с писмима и пакетима од куће, стигли и нешто подношљивији дани. Није више било навале на казане с куваном репом, из појединих барака се чак повремено „оглашавао” мирис пасуља са сланином, а омогућена су и културна дешавања у логору.

„На лагерској црној берзи појави се већа количина дувана с доминантном ’дравом’. Испод шињела провирују комадићи кекса и чоколаде за продају”, забележио је Верговић.

Промена ратне ситуације се с лица немачких официра и војника често боље читала него између редова њихове дириговане штампе. Изгубљена битка за Москву и улазак Америке у рат избрисао им је охоле осмехе. Савезници од 1943. бомбардују Нирнберг, из којег је око 10.000 заробљеника пресељено у офлаг у Хамелбургу, којег у марту 1945. освајају амерички тенкови. Немци беже, али по одласку Американаца поново запоседају офлаг. Срећом, поново наилазе амерички тенкови, и Немци се дају у коначни бег, а Верговић пише: „Заробљеници су скакали на тенкове, грлили и љубили ослободиоце. Права радост уследи кад преко заробљеника полетеше пакетићи са храном. Из следовања смештених у тенковима амерички борци су избацивали у масу чоколаде, бомбоне, кекс, гуме за жвакање, конзерве, цигарете... Ускоро крену и песма, хорска, складна, пуна среће и усхићења. Песма новом животу...”

Izvor: www.politika.rs


* Zarobljeni-oficiri-u-nemackom-logoru.jpg (80.58 KB, 677x381 - viewed 23 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #393 on: July 03, 2021, 05:31:35 pm »

Упознао сам као дете Миодрага Верговића... Smiley. Занимљив и речит човек.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #394 on: July 03, 2021, 08:17:52 pm »

субота, 03.07.2021.
Димитрије Буквић

Рад на аустријским фармама

Драгутин Селаковић (први слева) са сапатницима у сталагу (Лична архива)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Уз бригу за чланове породица у поробљеној отаџбини, праћење доступних вести с фронтова, активности у логору и рад на фармама, заточеницима Априлског рата су пролазили дуги заробљенички дани. Тим речима, читалац „Политике” Растко Брајковић сумирао је и боравак свог прадеде Драгутина Селаковића (1900–1950) из села Сеништа на Златибору у два немачка сталага у Аустрији. Причом о свом претку, Брајковић је дао допринос нашем серијалу.

Према његовим речима, Драгутин Селаковић је Априлски рат дочекао као удовац (супруга Станка је преминула 1938. године) и отац четири сина и кћерке. Заробљен је као професионални војник – граничар Војске Краљевине Југославије у 22. граничној чети, за време службовања на подручју Струмице.

„У доба Краљевине Југославије граничари су били професионални војници који су за тај тежак посао примали добру плату. То је био мотив многим младићима да се прихвате овог тешког посла. Због упада кријумчара и припадника ВМРО-а, посебно је опасна била граница са Бугарском где је Драгутин био распоређен”, наводи Брајковић.

По заробљавању, Немци су југословенске војнике најпре предали својим бугарским савезницима који су их наредних дана држали у подрумима, у хладној води до колена, изгладњујући их. Затим су сточним вагонима пребачени на тло данашње Аустрије где су распоређени у заробљенички логор Сталаг 18Б. Драгутин је касније премештен у Сталаг 18Ц у близини Салцбурга. У логору се осећала подвојеност у третману заробљеника.

„Од заточеника, Британци и Американци су уживали све привилегије које је гарантовала Женевска конвенција, па су имали најбољи третман. С друге стране, Срби, припадници француског Покрета отпора и италијански антифашисти-партизани третирани су као другоразредни заробљеници. Најтежи третман су имали Руси, који су добијали најлошије бараке и најгору храну, попут ољуштене коре кромпира. Драгутин је причао да су Италијани и Французи били искрени пријатељи и солидарни са својим српским сапатницима, док су Енглези на њега оставили лош утисак, јер су на ову групу заробљеника гледали с висине, без жеље да поделе тешкоће или помогну”, каже Брајковић.

Најмучнија слика из логора која се његовом прадеди урезала у сећање јесте кад је један Енглез одбио молбу гладног руског заробљеника да му да мало хране, већ је свој оброк бацио у блато.

Такође, српски заробљеници су распоређивани да раде на фармама у околним селима, а за тај рад су били плаћени.

„Навикли да раде тешке сељачке послове, они су ту могућност радо прихватали. Након рата, Драгутин је описивао напредне аустријске фарме. Пољопривредне машине, технологија производње и обраде и све друго је по његовим речима било 50 година испред тадашње Југославије”, наводи Брајковић.

У мају 1945. заробљеници су дочекали ослобођење. По повратку из логора, Драгутин се у Србији посветио обнови свог имања. Нерадо је причао о недаћама из заточеништва.

„Што се тиче Драгутинове деце, и њих је задесила судбина многих ратом раздвојених породица. Најстарији син Милојко се током рата прикључио партизанском покрету, а стицајем околности Драгутин и он су се срели на граници Аустрије и Југославије приликом повратка наших заробљеника. Ћерка Радојка је била симпатизер Равногорског покрета, а после рата су је заточиле нове власти, након чега се разболела и преминула 1946. године. Драгутину је такође после заточеништва у сталазима здравље озбиљно било нарушено, па је преминуо 1950. у својој педесетој години. Данас су његови наследници расути широм Србије и по другим државама и континентима. Унук-имењак Драгутин са породицом живи на имању у златиборском селу Драглица”, каже Растко Брајковић.

Izvor: www.politika.rs


* 210.jpg (62.99 KB, 677x381 - viewed 19 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #395 on: July 03, 2021, 09:37:35 pm »

Познат ми је случај бившег заробљеника који је рат провео на фарми у Немачкој, али је након рата још десетак година остао у иностранству, под утицајем пропаганде. Породицу је помагао новчаним дознакама и пакетима. Када се вратио, применио је искуства која је стекао и новац који је уштедео. Његово домаћинство је било далеко напредније од других у селу. 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #396 on: July 04, 2021, 09:55:22 am »

Гледано објективно Немачка је у сваком погледу у технолошком смислу била далеко испред Србије и Југославије у целини, па и у пољопривреди. И мој отац, као заробљеник је сведочио о врло напредној немачкој пољопривреди и посвећености људи послу и раду на имању.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #397 on: July 17, 2021, 01:00:24 pm »

Ратко К. прича: - Заробише ме Немци. Распоредише ме у једно 'дорф' да помажем у поље. Кад там' Немица и по. Мераклијка. Муж гу на источни фронт. Тројица Шваба не би могла да ме зауставе да гу не грабнем… и грабну гу. - Како, упита неко? - Па за руку… Немчо!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* логор 17 Б у Аустрији.jpg (158.38 KB, 600x796 - viewed 28 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #398 on: August 01, 2021, 05:42:19 am »

Субота, 31.07.2021.
Димитрије Буквић

Заробљенички портрети Уроша Тодоровића

Аутопортрет Уроша Тодоровића и Портрет Владимира Здујића
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

„Политикин” серијал о заробљеницима Априлског рата у почетку је илустрован цртежима Меше Мевораха, на којима је овај Јеврејин, српски патриота и припадник југословенске краљевске војске насликао портрете својих ратних другова из немачких логора. Захваљујући двојици наших читалаца, који су нам се јавили независно један од другог, дознали смо за још једног заточеника који се у логорима бавио портретисањем. Реч је о Урошу Тодоровићу.

Према речима Урошевог сина Златомира  Златка Тодоровића, његов отац је пре Априлског рата био поручник у Рајловцу (Сарајево) и учитељ. После напада „Сила осовинe” на Југославију, са војницима је кренуо преко Метохије и Проклетија према Скадру. Приликом окршаја с италијанском војском, опколила их је велика непријатељска група и заробила их.

„Саопштили су им да је рат завршен и предаја потписана. Само Србе међу југословенским војницима су одвели у логоре. Сви остали су пуштени кућама, чак и Срби који су се изјаснили као Босанци, Црногорци, Херцеговци”, каже Златко Тодоровић. Уроша су одвели у логор Аверса, близу Напуља. Тамо је заробљеницима у вештини сликања помагао професор и чувени сликар Павле Васић. Тада је настао и Урошев аутопортрет, који нам је наш саговорник уступио за објављивање, заједно с фотографијом свог оца.

После савезничког бомбардовања Напуља, тамошњи логораши су пребачени у Немачку, где им је третман био знатно лошији него у Италији. Након заробљеништва у Оснабрику, Урош Тодоровић је ослобођење дочекао у логору Редериц. На звуке руских ’каћуша’, немачки чувари су побегли. Оцу је уследило дуго путовање возом до Београда и затим до Призрена. После рата, 1948. је донета Резолуција Информбироа и Урош је допао новог заточеништва јер, како каже Златомир, његова „љубав према руским ослободиоцима из немачког логора није била мала”.

„Зато је завршио на Голом отоку. Опет логор, овај пут такав да ’Немцима пете љубиш’. Тим речима, отац је одговарао после голооточког тамновања на питање да упореди по патњама тај логор и оне у којима је био заточен у Другом светском рату. Ипак, Урош је живео 95 година, али је изузетно ретко причао о логорима кроз које је прошао, као што је ретко о томе и био питан, бар у породици”, закључује Златко Тодоровић.*

Своја дела настала у логорима, Урош Тодоровић је потписивао са „У. Тодоровић”. Тај потпис се налази и на портрету ратног заробљеника Владимира Здујића. Слика је настала у Оснабрику, по свој прилици 1943. када су Урош и Владимир били сапатници у том логору. Владимиров син Миодраг Здујић је за наше читаоце испричао причу о свом оцу.

„Владимир је рођен 1917. у Призрену, који је тада био под окупацијом Бугара, па је у крштеници презиме морало бити Здујов. Трговачку академију завршио је у Скопљу, а војни рок у Марибору. У Априлском рату, учествовао је у борбама против италијанске војске на граници према Албанији”, каже Миодраг Здујић. На том фронту, наша војска је побеђивала.

„Отац је причао да су заробили италијанске војнике, који су гладни понављали ’пане, пане!’ (хлеба, хлеба!) а наши су им војници давали своју храну. Након капитулације и предаје југословенске војске, наши војници одведени су у заробљеништво у Италију, у логор у месту Корто Мађоре”, истиче Миодраг Здујић.

Владимир је заробљеничке дане прекраћивао учећи италијански језик. Једном приликом, кад су борбени авиони надлетали логор, италијански стражари су заједно са српским заточеницима залегли у страху од бомбардовања. После капитулације Италије 1943. Владимир је са другим заробљеницима пресељен у Оснабрик, где је вероватно био све док логор није ослободила Црвена армија.

„Храна је у Оснабрику била оскудна. Отац је говорио да су међу заробљеницима идеолошке поделе биле велике. Зато се многи од њих нису вратили у Југославију након ослобођења. Међу таквима је био и његов брат од тетке који је отишао у место Оксон у Енглеској, одакле никада више није дошао у Призрен. Мој отац се вратио, а приликом организованог дочека заробљеника у Београду, први пут је срео своју будућу супругу, а моју мајку”, каже Миодраг Здујић.

Он каже да о заробљеничким данима свог оца мало зна, јер Владимир о томе, осим спорадичног помена понеког догађаја, није много причао.

Izvor: www.politika.rs


* 006.jpg (68.74 KB, 677x381 - viewed 15 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #399 on: September 08, 2021, 02:07:05 pm »




Kako su oficiri srpske vojske preživeli logor smrti i spasili 450 Jevreja!


Posle aprilskog sloma Kraljevine Jugoslavije 1941.godine mnogi oficiri i vojnici poražene, a mnogi će reći izdane i prodane Jugoslovenske armije, završili su u nacističkim logorima. Najveći broj u Nemačkoj, gde su neki zauvek ostavili kosti a neki imali sreće da prežive težak fizički rad i zlostavljanje.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Jedan od logora bio je i onaj stacioniran u Osnabriku, koji je karakterističan i zbog činjenice da su mnogi njegovi logoraši živi dočekali kraj rata. To su mogli da zahvale tome da su se oficiri Vermahta koji su upravljali logorom, kao retko gde na drugim mestima, prilično striktno držali Ženevske konvencije, koja je štitila prava ratnih zarobljenika.


Ali još više od toga činjenici da su se oficiri, među kojima je, pored Srba, bilo pripadnika drugih jugoslovenskih naroda i svih veroispovesti, držali bratski i monolitno, ne dozvolivši Nemcima da ih podele, što bi verovatno dovelo do stradanja mnogih među njima.

-Od ukupno180.000 zarobljenih pripadnika Vojske Kraljevine Jugoslavije, koji su završili u nemačkim logorima, njih oko 6.500 je bilo stacionirano u Osnabriku. Sve su to bili časni oficiri, koji su dali reč kralju i otadžbini, ali njihovo herojstvo se ovde nije ogledalo u ratnim podvizima, već u drugim ljudskim osobinama i kvalitetima. Držali su se svoje zakletve, štitili jedni druge po cenu života i tako na kraju uspeli da opstanu. Svi zajedno.


Zarobljeni oficiri Jugoslovenske vojske imali su i svoju fudbalsku ekipu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Skoro 6.000 njih je dočekalo kraj rata, a među njima, što je vrlo zanimljivo, i oko 450 oficira i vojnika davidovske vere, Jevreja. Među njima su bili otac epidemiologa, doktora Predraga Kona, kao i Rafael, otac poznatih umetnika Miše i Nade Blam. Iako je tih godina svuda u Nemačkoj holokaust bio u zamahu, a Jevreji su listom stradali u logorima, u Osnabriku su preživeli, a za to mogu da zahvale oficirima Srbima i drugima, koji su se usprotivili i nisu dozvolili da njihove kolege i saborce druge vere odvoje u posebnu grupu. Bilo je tu i oko 200 oficira Slovenaca koji takođe nisu pristali na to da ih odvoje od grupe, među njima i otac našeg velikog novinara i diplomate, nedavno preminulog Miroslava Lazanskog. kaže za Serbian Times Željko Dragić, Srbin iz Republike srpske koji živi i radi u Nemačkoj, jedan od grupe entuzijasta koji pokušavaju da sačuvaju sećanje na logoraše iz Osnabrika.

U tim nastojanjima Dragić i njegove kolege u sklopu projekta “Baraka 35” skupljaju novac za renoviranje jedne od baraka u kojima su boravili zatvoreni srpski oficiri, a pre mesec dana objavili su monografiju pod istim imenom na srpskom i nemačkom jeziku.

– Pokušavamo da od zaborava otrgnemo ovaj deo naše istorije, da od Barake 35 napravimo pravi memorijalni centar, što smatram da je i dužnost nas koji smo u Nemačku došli sasvim drugim povodom u odnosu na naše pretke i zemljake. Tim pre što je Baraka 35 jedina takva baraka koja je sačuvana u čitavoj Evropi. U sklopu ove inicijative za 2.000 dolara smo na internetu kupili 12 dobro očuvanih pisama srpskih zarobljenika iz Osnabrika, koja su sada izložena u Baraki 35, kaže naš sagovornik, pa dodaje:


Sačuvana pisma Srba i Jevreja, oficira Jugoslovenske vojske zatočenih u Osnabriku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


-Pred nama je veliki projekat od milion dolara, da bi se baraka u potpunosti sanirala i vratila u stanje kakvo je bilo od 1941-1945. Uveli smo grejanje i struju, a do kraja godine bi trebala u potpunosti da se sanira i izoluje, jer je vlaga trenutno najveći problem. Imamo i veliku podršku lokalnih vlasti u Donjoj Saksoniji, a predgovor za našu monografiju pisao je gospodin Boris Pistorius, ministar unutrašnjih poslova ove nemačke pokrajine, koji je 23.jula otvorio i izložbu u Baraki 35, a događaju je prisustvovao i naš konzul iz Hamburga i ljudi iz naše ambasade u Berlinu. Očekujemo podrđku nemačke vlade, ali se uzdamo i u pomoć naših zemljaka iz dijaspore, kao i članova porodica logoraša. Da dodam da se i ulica koja prolazi pored logora zove Srpskom ulicom. A nedaleko od nje je i Ulica rabina Herckota iz Bačke, koji je služio kao svešteno lice u Jugoslovenskoj kraljevskoj vojsci.

Govoreći o preživelim logorašima iz Osnabrika Dragić se, pored ostalog, poziva i na pisanje Serbian Timesa.

-Sudbine su odvele te ljude na različite strane. Većina ih posle rata nije želela da se vrati u komunističku Jugoslaviju, već su bolji život potražili na Zapadu. Englezi, čija je vojna baza posle rata bila smeštena upravo u barakama logora u Osnabriku, pokušavali su da ih pošalju za Južnu Afriku i Australiju, gde bi radili za njihove interese, ali ih je na kraju ponajviše otišlo u Ameriku, o čemu ste i vi pisali u Serbian Timesu, kroz tekstove o gospodinu Vilijemu Nikolinu, koji je kao američki oficir izdavao dozvole srpskim oficirima za odlazak u SAD.

-Bilo je i onih koji su ostali u Nemačkoj, u Osnabriku, gde su poženili Nemice i na taj način pokazali koliko je svaki rat, pa i taj, bio besmislen. Tako je u Osnabriku posle rata nikla i srpska pravoslavna crkva, gde je odmah posle rata liturgiju i opelo postradalim logorašima držao vladika Nikolaj Velimirović, kojem je prisustvovao i kralj Petar Drugi Karađorđević, koji je često dolazio u Osnabrik, jer je među preživelim oficirima-logorašima bilo i nekoliko njegovih ličnih prijatelja. Kasnije je vladika, koji je i sam bio pritvoren u logoru Dahau, shvativši da mu nema povratka u Jugoslaviju, otišao za Ameriku, kaže Željko Dragić, koji na kraju razgovora s velikim poštovanjem ističe i ime dugogodišnjeg predsednika udruženja Baraka 35, Petra Miloradovića, čiji je otac boravio u logoru, a koji je dao veliki doprinos da se očuva uspomena na heroje iz Osnabrika.


Ovako danas iznutra izgleda Baraka 35 u Osnabriku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Priča o srpskim logorašima ima i svoj nastavak…

Većina srpskih oficira je preživela rat u logoru, ali njih oko 100 nije savezničko bombardovanje 1945.godine. Tada je na njihovoj sahrani čuvenu besedu o srpskom narodu održao protestantski pastor, Fridrih Grizendorf. U govoru je istakao kako je njegov narod izgubio rat, kako su pobedili Sovjeti, Englezi, Amerikanci, ali kako je najveći pobednik jedan mali narod, srpski, čija je pobeda – “pobeda duše i srca”.

Govorio je o tome kako su Nemci strahovali od odmazde znajući kako su za jednog njihovog mrtvog vojnika ubijali 100 srpskih civila, kako su mislili da će se tih 5.000 preživelih oficira svetiti nad njima, ubijati i silovati, ali da su oni umesto toga – deci davali bonbone.


Antonije Kovačević
izvor


* Osnabrik-logor2.jpg (42.41 KB, 667x447 - viewed 22 times.)

* Baraka-35-Osnabrik.jpg (51.18 KB, 683x1024 - viewed 17 times.)

* Osnabrik-logor3.jpg (90.58 KB, 900x636 - viewed 19 times.)

* Osnabrik-logor1-.jpg (147.43 KB, 1024x687 - viewed 16 times.)

* Osnabrik-logor-2-.jpg (128.05 KB, 1024x698 - viewed 15 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #400 on: September 28, 2021, 12:01:49 pm »

Група заробљеника бараке 65, блок IV у логору Офлаг XIII-B у Нирнбергу - 15.07.1942.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Офлаг XIII-B.jpg (112.59 KB, 840x476 - viewed 17 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #401 on: September 29, 2021, 08:07:39 am »

Фотографија приказује деветорицу рођене браће: Драгића, Душана, Чедомира, Миладина, Бранислава, Ратка, Радоша, Љубинка и Жарка - Карића, родом из Оџака у срезу трстеничком, сву деветорицу војника и сву деветорицу заробљеника у Сталагу X-А. С њима заједно пали су у немачко заробљеништво, у исти Сталаг, и три њихова кума: Ника Вајгачић, Станоје Пантелејић и Миливоје Милојковић...      'Коло', 25. 7. 1942.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* браћа Карић.jpg (100.67 KB, 442x394 - viewed 12 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #402 on: September 29, 2021, 07:04:21 pm »

Група заробљеника бараке 65, блок IV у логору Офлаг XIII-B у Нирнбергу - 15.07.1942.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ови нису у војним униформама осим шињела и капа. Као да се ради о болесницима у амбуланти на лечењу.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #403 on: October 15, 2021, 12:58:37 pm »

Међу заосталим папирима Светомира Антовића (1903-1955) из Крњиграда (село у Топличком округу) нашло се и ово уверење издато од стране логорског лекара извесном Делари Марулу (Delary Marul). На полеђини уверења записано је оловком: Antović 10949.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Stalag XVII B.jpg (104.16 KB, 564x818 - viewed 18 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #404 on: October 21, 2021, 01:07:02 pm »

Међу заосталим папирима Светомира Антовића (1903-1955) из Крњиграда ...
Светомир Јеросија Антовић (војник са лулом). - Stalag XVII B Krems – Gneixandorf. 1943.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Stalag XVII B Krems – Gneixandorf..jpg (146.36 KB, 865x592 - viewed 14 times.)
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.