PALUBA
March 28, 2024, 09:42:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 270627 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
gekon
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #285 on: January 11, 2017, 03:41:41 pm »

Bilo je reči o vojnim karijerama oficira kraljevske vojske nakon povratka iz zarobljeništva. Opšti je zaključak da su prvih nekoliko godina pomogli da se prevaziđe nedostatak kvalifikovanog vojnog kadra, ali da su ubrzo penzionisani jer novi režim nije želeo da se na njih oslanja.

Među najistaknutijim vojnim biografijama - ako ne i najistaknutija - bila je Mioljuba Kičića, vojnog lekara, zarobljenika iz logora Osnabrik (ako se ne varam) . Kičić je penzionisan u činu general-majora, sa mesta načelnika Vojno-medicinske akademije. Bio je jedan od lekara koji su činili lekarski konzilijum tokom bolesti J. B. Tita u Ljubljani. Kičić je bio po specijalnosti endokrinolog, kao vojni lekar je imao velike zasluge u iskorenjivanju malarije i iskorenjivanju endemske gušavosti.

Bio je Vranjanac (da ne ispadne da su samo Užičani bili u zarobljeništvu Smiley )

Glumac Kičić je inače njegov unuk.

Na fotografiji (s kraja 1940. godine) je Mioljub Kičić, kao pukovski lekar u Strumici, u činu sanitetskog kapetana II klase. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 02009.jpg (660.26 KB, 1936x2961 - viewed 146 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #286 on: January 13, 2017, 10:22:16 pm »

Вечина краљевских официра који су ушли у састав ЈНА из заробљеништва отишла је у пензију током 50-тих година,а мањи број током 60-тих. То да их држава није желела углавном није тачно и више је резултат субјективне процене тих људи и њиховог окружења. По причи мог оца који је доживео сличан епилог (отишао је у пензију 1957. године са 43. године) он и сви остали одлазили су пре свега јер су из војних академија пристизали нови, млади и школовани официри. Паралелно са отпустом краљевских официра, у знатно већем роју отпуштани су и партизански официр, углавном они који нису завршили војне школе или су били нижег образовања. Осим тога, војска се смањивала и нормално је да негде мораш да сечеш а то чиниш на старијима, мање образованим и условно речено "туђим" кадровима, школованим на други начин чија је оданост евенутално могла бити упина. Најмање је ту било идеологије. То што се касније то додавало је друго питање.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #287 on: February 01, 2017, 05:09:04 pm »

Zarobljeni vojnici Vojske Kraljevine Jugoslavije. Snimljeno Novi Sad 1941. godine.


* Zarobljeni vojnici Vojske Kraljevine YU Novi Sad 1941.jpg (342.57 KB, 1609x1039 - viewed 217 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #288 on: February 17, 2017, 08:42:38 pm »


Stalag XI B, smešten u blizini grada Fallingbostel u Donjoj Saksoniji, na severozapadu Nemačke.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Stalag XI B (4).jpg (1283.79 KB, 2479x2381 - viewed 227 times.)

* Stalag XI B (2).jpg (1338.36 KB, 2762x2570 - viewed 121 times.)
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #289 on: April 24, 2017, 05:36:25 pm »

moj je djed je bio kako bi sad rekli ročnik u jkv, kad su došle švabe svi vojnici su uništili puške, kasnije je otišao u njemačku u logor odakle je uspio pobjeći i do kraja rata biti kod nekih švaba na selu.
ne znam u kojoj je jedinici bio ni u kojoj bazi, kao ni u kojem logoru, 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #290 on: April 24, 2017, 07:20:31 pm »

Мало ти је ова последња тврдња необична. Како то да је побегао од шваба, а онда завршио код неких шваба на селу. То у ондашњој Немачкој није било могуће - да илегално боравиш у неком селу а одбегли си ратни заробљеник. Биће да ти то или нису добро чуо или добро испричао.
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #291 on: April 25, 2017, 11:44:45 am »

Мало ти је ова последња тврдња необична. Како то да је побегао од шваба, а онда завршио код неких шваба на селу. То у ондашњој Немачкој није било могуће - да илегално боравиш у неком селу а одбегли си ратни заробљеник. Биће да ти то или нису добро чуо или добро испричао.

ja sam napisao kako mi je rečeno, da tražile su ga švabe vojnici, ali su ga ovi predstavljali kao da ne može pričati i da je njihov radnik od prije,
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #292 on: April 25, 2017, 12:54:05 pm »

Ti Nijemci koji su primili odbjeglog ratnog zarobljenika riskirali su život. Ako je priča istinita, ti ljudi su heroji.
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #293 on: April 25, 2017, 02:12:46 pm »

jesu za razliku od izdajnika generala koji ih je predao švabama, bez i jednog metka, (to se odnosi na to da nisu imali metke ni u puški ni u kasarni),
ne znam gdje je bio u vojsci, logoru i na radu
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 115



« Reply #294 on: April 26, 2017, 11:20:17 am »

Група подофицира-заробљеника из Сталага II A.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* подофицири.jpg (77.76 KB, 491x338 - viewed 111 times.)
Logged
VJ JV
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #295 on: May 08, 2017, 12:18:44 am »

KINGDOM OF YUGOSLAVIA - NCOs AND OFFICERS
http://www.ebay.com/itm/KINGDOM-OF-YUGOSLAVIA-NCOs-AND-OFFICERS-ORIGINAL-PHOTO-/322507283585?hash=item4b16ee9c81:g:qqIAAOSwrhBZDf4G

KINGDOM OF YUGOSLAVIA - OFFICERS
http://www.ebay.com/itm/KINGDOM-OF-YUGOSLAVIA-OFFICERS-ORIGINAL-PHOTO-/222501791530?hash=item33ce23e72a:g:HZUAAOSwi7RZDf1M


imgurlcertificity.com

upload a gifcertificity.com
Logged
Rakan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #296 on: May 19, 2017, 02:02:52 pm »

Pozdrav svima, ovo je moja prva poruka na Palubi, gde sam pristupio istražujući ovu temu, koja mi je za sada dala najviše podataka na internetu u ovoj oblasti.

Moj deda je kao mobilisan vojnik zarobljen negde u Bosni. Zarobljeništvo je proveo u logoru koji je bio blizu Esena. Ukoliko je to tačno, to može biti samo Logor (Stalag) VI-J. Krefeld-Fichtenhain.
Preko dana je radio na imanju nemačke porodice u nekom selu, da bi u logor dolazio samo da prespava.
Ono što želim jeste da popunim neke praznine. Dede odavno nema, a priče kojih se ovlaš sećam davno sam čuo kao dete, da bih mogao da ih vratim u sećanje.
Pamtim samo da kada bi se deda posvađao sa babom ili nekim drugim iz kuće, ceo dan bi pričao na nemačkom, i naravno da ga niko nije razumeo. Jedino je tada koristio nemački. Smiley I par reči kojima je zamenjivao naše. Sećam se za ogledalo da je govorio špigl.

Deda je bio iz Lazarevca i zanima me u koju je diviziju mogao biti mobilisan i kada je ta mobilizacija morala da se desi? Kako je završio u Bosni? Gde je mogao biti zarobljen i kojim je putem došao do Essena u Stalag VI-J. (Najverovatnije). Ako nije bio u VI-J koji je najbliže Esenu, onda je mogao biti jedino u VI-F (Bocholt), koji isto nije daleko od toga mesta.
Kada bih mogao negde pronaći spiskove zarobljenika jedino bih tako bio siguran, ali i ovako sam prilično ubeđen u to.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #297 on: May 19, 2017, 08:33:54 pm »

@Rakan спискове заробљеника ћеш тешко наћи. Боље потражи у породичној заоставштини неко дедино писмо из заробљеништва. На сваком од њих је печат који ће ти рећи у ком је логору био. Имаш примера у овој теми где сам ја и други постављали таква писма. Вероватно је променио пар логора. Тешко да је све време остао у једном. Такође, врло је могуће да је барем неко време стално боравио у неком селу, односно да се није увече враћао у логор. Такви заробљеници су обично спавали у неким сеоским магацинима и шталама (где је сигурно било боље него у логору),а дешавало се да спавају и у помоћним зградама домаћинства где су радили.

Како је завршио у Босни? На више начина. Можда је по мобилизацији био распоређен у неку јединицу која је током априлског рата, повалечићи се доспела у Босну. Иначе, неки општи план повлачења је и подразумевао извлачење у том правцу. Мој отац се са подручја Руме повукао са јединицом (пребазирао) у правцу Сарајева где је и заробљен. А можда је одмах био распоређен у неку јединицу у Босни, посебно ако је мобилисан раније. Зависи који је род војске био.
Logged
Rakan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #298 on: May 20, 2017, 12:17:33 am »

Deda je bio kao redovni vojnik u gardi u Beogradu a bio je i u Banja Luci. Pretpostavljam da je to pri pešadiji.
Koliko sam tražio po internetu, dovodim u sumnju i ova dva logora koja sam naveo, jer nisam našao podatke da je tamo bilo srpskih zarobljenika. Isključivo Francuzi, Poljaci...
Koliko vreme briše sećanja dokaz je i to što za logor VI-J ne postoji nijedan spomen, već samo pisani. Na njegovom mestu podignute su neke poslovne zgrade koje nisu nikad ni bile u funkciji.

Nemci su prilično pedantni i imaju masu tih podataka ali nisu to preneli i na internet, već se mora lično tražiti po njihovim arhivama (koje su potpuno dostupne), ali ne i na internetu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #299 on: May 20, 2017, 07:32:25 am »

Koliko sam tražio po internetu, dovodim u sumnju i ova dva logora koja sam naveo, jer nisam našao podatke da je tamo bilo srpskih zarobljenika. Isključivo Francuzi, Poljaci...

Информације на интернету нису увек тачне. Мој деда се јављао из XI–B, а на интернету се не спомиње да је тамо било југословенских заробљеника. Ми смо били изразито аграрна земља и највећи број наших заробљеника су били сељаци. Немцима су били добродошли да замене мобилисане мушкарце на сеоским домаћинствима. Само је мали број заробљеника заиста био у логорима, већина је била на тим сеоским домаћинствима. За XI–B се спомиње да је у логору било 2500, а по селима 80000.

Мени би било интересантно да знам у коју једницу је мој деда био мобилисан у августу 1940. и распоређен негде према Мађарској. Ради се о коњици, тако да није било баш пуно једница, посебно не у августу 1940.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.