PALUBA
March 28, 2024, 10:22:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Malo o brodomaketarstvu  (Read 51647 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
budvaa
Guest
« on: December 27, 2009, 12:27:46 am »

eto da prvi razbijem led i poslusam "brokera"
pocecu sa nekim osnovama a ostali nek se pridruze

kako poceti ?

ako zelite da se bavite sa ovim prelijepih hobijem kao i za svaki treba Vam malo pripreme . Za pocetak pozeljno je da imate radni prostor koji mozete da i uprljate i zaprasite i malo testerom ostetite . dobar sto je jako bitan , lucna testerica (ona sto smo u skolu koristili ) , nekoliko vrsta ljepoka (drvofix , sintelan , super lijepak) , skalpel , lenjiri , hvataljke ili bar jake štipaljke , nekoliko turpijica , poželjno i mini bušilica .
kao što vidite ,ako imate prostora , ne treba neko veliko ulaganje .
kada ste objezbedili prostor sledi odabir i kupovina makete koju cete raditi . nažalost na ovim prostorima to nije nimalo jednostavno jer prodavnica nema gdje bi mogli da podjete i da više puta razgledate . ostaju Vam dva načina ili da naručite preko neta (mantua , amati i jos sijaset proizvođača) ili da to kupite kod nas (npr moj savjet . bašić željko beograd)
kada ste odabrali maketu koju ćete raditi i gdje to kupiti opet imate dva izbora kupovati materijal ili kupiti gotov kit . kit znaci da dobijete sve sto vam treba za određenu maketu (letvice , sperploča , furnir , zabice , topove , konope , nacrt , upustvo i slično ) ili da kupite nacrt pa da sami kupujete sto vam treba ( za nase prilike nepovoljna varijanta za pocetnika jer trebat cete sigurno bar dva tri puta kupovati sto ste previdjeli ).
znači moj savjet je kupiti kit
i to za početak kit neke uslovno rečeno lakše makete za rad , što maketa ima više detalja više jedara jarbola konopa i ostalog samom tim je teža za rad .kupiti recimo kit bracere je sasvim primereno za početak , sve što vam treba da naucite za rad na meketi a da se ne upetljete i odustanete .

eto toliko od mene za sada  .
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #1 on: December 27, 2009, 02:00:38 am »

   Pratim Smiley
Da poslušamo brikera
Slažem se sa budvom.Definitivno kako početi kad nema nikakve mogućnosti izbora mislim na kit komplete.Teško je naći i pravi kanap.Ja ga pravim sam, ali to nije za početnike, kad čuju odmah će odustati Undecided.Ipak može da posluži za šivenje ili heklajne ima ga u radnjama gde se prodaje koža i skaj , platna za presvlake tapeciranje.
Kit koplete najbolje da vam donese neko ko dolazi od preko.
Imate i kod nas it solidan izbor kod Zorana iz Pančeva
Što se tiče alata za rad vreme će vam pokazati ali ono osnovno je budvaa već rekao .
Može i ovako ali nemojte odmah žuriti.Toliko za sada. Smiley


* Ingermanland 954.jpg (124.45 KB, 600x481 - viewed 411 times.)
Logged
budvaa
Guest
« Reply #2 on: December 27, 2009, 07:38:45 pm »

jos malo dalje ako ima zainteresovanih

ako ste kupili kit (bracere recimo , sve sa alatom nebi trebalo da pređe sto evra , jeste skuplje od plastike ali i krajnji proizvod je mnogo upečatljiviji ) sledi vam početak rada .

prvo i osnovno je da dobro proučite plan , i upustvo ako ga imate  . kostur broda uglavnom dobijete laserski rezan i na vama je samo da ga zalijepite . za to koristite drvofix . njemu treba dugo da zalijepi tako da je najbolje da zalijepite i ostavite do sutradan .

sledece je postavljanje letvica . e tu najvise njih odustane . postoje više načina za postavljanje . najbolje je  pratiti plan iz kita i ici sa takozvanom duplom oplatom . prva oplata je od letvica druga o duplog furnira . same letvice mozete lijepiti na više načina
pre lepljenja treba uzeti i saviti letvice . mozete uh kuvati u vreloj vodi ili lakše uzmete klijesta za sječenje žice i sastavite po dve letvice i blago ih pritiskujete sječicama  na svakim par cm . vidjećete kako se savijaju u polukrug . to savijaje je bitno da vam nebi letvice pukle kada ih budete lijepili. lijepite

 mozete sa drvafiksom je dobar način i jako spor , možete ga kombinovati i sa malim ekserčićima koje ukucavate na kostur . možda najlakši način je lijepit sa plastikom (pistolj za plastiku je oko pet evra) , vidjecete da to nije neki problem . ako ste zavrslili prvu oplatu tesko da cete biti zadovoljni da tako i ostane (naravno to smo svi prosli ) . zato smirglu u ruke i po potrebi malo kita . pa smirgl kit i sve tako dok ne bude bez ispupcenja i udubljenja . kada ste zadovoljni sa postignutim mozete ici dalje . ili ici sa bojom preko (postici efekat glatkog trupa) ili krenuti na lijepljenje duple oplate . ona se lijepi sintelanom . a kada lijepite sa njim postujete upustvo . sintelan se nanosi na obje povrsine koje se lijepe . znaci i na furnir i na trup i obavezno ostaviti da ostoji 15-20 minuta pa tek onda zalijepiti . naravno furnir po furnir


za sada toliko
Logged
budvaa
Guest
« Reply #3 on: January 10, 2010, 01:01:43 am »

primer kako izgleda rad sa prvom oplatom , koristene letvice bukove i lipove 2mmx5mm , ova oplata ce uz manje dorade tako i ostati (bez druge)
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #4 on: January 10, 2010, 12:55:23 pm »

Poštovani Budvaa kažete da ća tako i ostati koliko sam razumeo?
Ono može i tako ali u pravom svetu modelarstva je greška tako postaviti letvice to jest letvica mora da ide sa kraja na kraj.
Ja ću postaviti slike i crteže onako kako treba da bude u stvarnosti.
važno je u startu uraditi pravilno. Ponavljam može da prođe kao što je budva uradio međitim na takmičenjima je to siguran gubitak poena
Logged
budvaa
Guest
« Reply #5 on: January 10, 2010, 06:16:37 pm »

znam to za takmicenje ali to nije autenticno , namjerno sam kratio letvice jer u stvarnosti nijedna daska nije mogla ici sa kraja na kraj ,
sem toga na takmicenjima ne vidjam (nazalost ) najbolje

p.s. daleko sam ja jos od ikakvih takmicenja
Logged
budvaa
Guest
« Reply #6 on: January 10, 2010, 07:27:06 pm »

sem ako niste mislili na zavrsetke letvica na pramcu i krmu , da , tu idu do kraja . ali drzim tempo od jedne makete mjesecno pa nekad i ne idem to pojedinosti
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #7 on: January 11, 2010, 12:15:24 pm »

Trebalo bi od kraja na kraj. Što znači letvice se po visini stanjuju.Odnosno ,po rebrima se iscrta podela pa tamo gde je dajduži put izdeli se sa debljinom lejsne pa se dobije broj lajsni.Isti broj lajsni se mora uklopitii tamo gde je najkraće, ima situacija gde to neide tako obično na zadnjem kraju se dodeju lajsne naravno one su konusne i nikad se ne završavaju u špic nego se prave pod uglom . na prednjem delu se isto sužavaju ali ima primera kao na vašem modelu gde treba skraćivati lajsne opev pod uglom , možda 2-3 ali ne jednu za drugom nego u preskoku svaku3-4.
Ponavljam u principu malo to ljudi zna i ne obrađaju pažnju pa se mnogi odlučuju da primene ono što vide.
To bi trebalo ovako da izgleda.


* 01.bmp (239.99 KB, 300x273 - viewed 445 times.)

* 02.02.bmp (276.28 KB, 323x291 - viewed 382 times.)

* 03.03.bmp (252.01 KB, 500x172 - viewed 364 times.)

* 06.06.bmp (265.48 KB, 300x302 - viewed 361 times.)

* 07.07.bmp (291.87 KB, 270x368 - viewed 320 times.)

* Ingermanland 345.jpg (91.24 KB, 640x371 - viewed 340 times.)

* Ingermanland 347.jpg (105.13 KB, 640x456 - viewed 315 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #8 on: January 11, 2010, 12:52:22 pm »

Svaka čast Vranac, kao da ponovo učim za ispit "Brodogradnja"!
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #9 on: January 11, 2010, 01:00:44 pm »

Evo i primera gde i proizvođači kit komplet Mantua verovatno ne smatrajući mnogo bitnom prvi pogrešku u upustvu za upuđivanje pri radu.
Kada se pouzdano zna da u stvarnosti tako nije se radilo.Evo i primera , kako se stvarno radilo druge dve slike.


* 08.bmp (182.87 KB, 400x156 - viewed 300 times.)

* 09.bmp (271.63 KB, 300x309 - viewed 315 times.)

* 11.png (73.98 KB, 640x573 - viewed 285 times.)

* 12.png (114.48 KB, 640x778 - viewed 293 times.)
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #10 on: January 11, 2010, 01:09:18 pm »

Svaka čast Vranac, kao da ponovo učim za ispit "Brodogradnja"!

Hvala Boro, nije to ništa umem ja i bolje  Grin
Nakupio sam svega ali slebo trošim .Po stranim forumima tu već ima svega ali domaći front je slab po učesnicima naravno , ali nadam se promenama Smiley pa da sei ovaj forum raširi u oblasti modelarstva.
Logged
budvaa
Guest
« Reply #11 on: January 12, 2010, 01:33:45 am »

gospodine vrnac hvala ba iscrpon objasnjenju , primjenice se vec pri sledecem brodu ,

nazalost veliki sam pesimista da ce se forum siriti , i ova djeca koja pocinju da se bave maketarstvom ne pada im napamet drveno vec iskljucivo plastika . ovo je hobi koji izumire . sta rece kad na primorju kod mene nema par ljudi koji rade (i ti koji rade to su vise suveniri , brzi i jeftini ) a nekada nije bilo pomorca koji ih nije radio . a i u hrvatskoj koja je uvjek bila mnogo jaca u tome nema previse brodomaketara u drvetu .
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #12 on: January 12, 2010, 10:50:31 am »

Šta da se kaže?
Tužno i žalosno  :'( .
Trebalo bi nagovoriti modelare naše prijatelje da se aktiviraju na forum pa da se da se zna da postoje.Problem je u tome što je to starija generacija, koja ne zna da radi na računaru i nema internet.Samo ne postojanje brodomodelarskog saveza otežava situaciju. Jer da postoji bilo kakva adresa, gde bar mogu putem pošte da se obrate sa pismom, sa par slika.To kažem iz tog razloga  da bi se napravio uvid u stanje koliko  ima modelara i da bi se napravio spisak pa da se ti ljudi obaveštavaju o eventualnim takmičenjima i radu saveza.
Takva akcija se ne može ostvariti bez medija i pomoći države, da bi doprela infirmacija do svakog modelara i da bi odziv bio što veći.Postoje i klubovi ,međutim ništa se ne zna o njihivoj aktivnosti.Imaju dece, koja bi se mogla obratiti na ovaj forum u ime kluba, da nas obaveste o svom radu i aktivnostima.
Sve ovo je ipak zbog naše dece, kojima treba pružiti tu mogućnost da nauče nešto ud nas starijih.Normalno teško je bez pomoći države, jer i ovo je sport.Ima dece kojima ne leži lopta i šta sa njima kad se lopta najviše nudi i ono drugo.Imao sam poziva od strane roditelja koji hteli bi da upišu decu da uče da stvaraju nešto prstima, ali gde?Svako dete koje se bavilo modelarstvom, od njega posle bude majstor inžinjer stručnjak,to su ljudi od kojih država ima koristi .
Međetim država koliko vidim tim ljudima je okrenula leđa, samim tim što više pažnje posvećuje baš onim sportovima na čijim se igralištima i najčešće  dešavaju razni problemi, a mahom ti sportisti kad stasaju stavljaju svu dobit u svoj djep. Njihova karijera traje dok su u snazi, a ovim sportom može se baviti celog života dogod može da stvara, što stariji tim iskusniji, a što je dobro i za društvo.
Voleo bih da ovo ne bude pisano u prazno, da se bar jedan deo ostvari,
 bilo bi mnogo lepo i bio bih svima zahvalan za razumevanje i da shvatimo ozbiljno jer se radi i o budućnosti baš naše dece.

Hvala.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #13 on: January 12, 2010, 01:15:17 pm »

Ima dece kojima ne leži lopta i šta sa njima kad se lopta najviše nudi i ono drugo.Imao sam poziva od strane roditelja koji hteli bi da upišu decu da uče da stvaraju nešto prstima, ali gde?Svako dete koje se bavilo modelarstvom, od njega posle bude majstor inžinjer stručnjak,to su ljudi od kojih država ima koristi .


U pravu si Vranac, ali kako da pokrenemo neku ozbiljniju inicijativu? Sam forum nije dovoljan iz razloga koje si naveo, za medije uglavnom niko od nas nema novaca, ali možda neko od članova ima po nekom privatnom osnovu pristup do odgovornih u Ministarstvima, pa nešto i bude urađeno...
Logged
vranac.rs
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83



WWW
« Reply #14 on: January 13, 2010, 10:09:49 am »

Poštovani Boro!Lepa vest  Cheesy
Baš ste me iznenadili.
Nisam očekivao  da bi neko tako odmah reagovao. To znači da ste vi već u maksimalnom procesu angažovanja, pošto je ideja pokrenuta ne treba odustajati.
I ja sam spreman da se maksimalno angažujem, što naravno predlažem i drugima.Neznamo tačno kako ća se sve odvijati koliko će te vi uspeti ali sva dešavanja
vode ka uspehu samo ako se ozbiljno shvate i utemelje se na iskrenom i poštenom radu.
I ukoliko bi došlo do realizacije nečeg od ovog bio bi stvarno veki uspeh i početak novog svetlijeg doba za modelarstvo i omladinu, uopšte tehničku kulturu.
To je mukotrpan posao i obaveza ali treba izdržati .Mislim da je bilo sličnih pokušaja ali nisam saznao za njihove rezultate i to na nivou klubova.U svkom slučaju
poziv bi trebao da bude upuđen javno na nivou Srbije za klubove i lica.
Da ja ne bih preterao odmah u startu  :)bilo bi dobro da čujemo kao dalje  i od drugih ili vas...
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.