PALUBA
March 29, 2024, 01:00:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: RAP - Rezervni alat i pribor  (Read 22000 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« on: January 03, 2010, 09:42:04 am »

Pre nekog vremena sa postovanim kolegom Dzumbom dotakli smo jedan deo opreme koje poseduje svako oruzje ili orudje u svim armijama sveta, a koji je veoma slabo ili nikako zastupljen u poznavanju vojnika, kao i na net-u.
Imeno radi se o RAP-u ili sa punim imenom : Rezervni Alat I Pribor.
Ajde da prvo pojasnim zasto sam rekao da je malo poznato cak i vojnicima.
Kada se spomene RAP, prvo sto nekome koji je odsluzio vojsku pada na pamet je platnena torbica u kojoj se nose cetiri rezervna okvira, kantica sa uljem, tromblonski dodatak, pojacivac trzaja, konopce za ciscenje cevi i krpice za ciscenje oruzja i jedna metalna kapsula sa raznim izrezima i rupama, u kojoj stoje izbijac caure i cetkice za ciscenje cevi oruzja, sto je totalno pogresno.
E bas ta metalna kapsula sa dodatcima unutra je ono sto se zove RAP. Svaki deo i otvor te metalne capsule ima svoju namenu o cemu mali broj vojnika zna kakva je namena.
Meni kao vojniku, a verujem i vama niko nije pokazao kako se koristi RAP, pa smo se morali snalaziti kako smo znali i umeli, pri tome,  mozda po neki put i nehteci ostecivali oruzje
Ovde cemo pokusati da utvrdimo imena i namenu svim delovima i otvorima na RAP-u, da bi se buduci vojnici lakse snalazili i manje ostecivali oruzje.
Za pocetak postavicu nekoliko fotografija jednog mog prijatelja, na kojima je klasicni RAP za automatsku pusku M-70 u svim verzijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovde se vidi ceo RAP sa izbijacem, cetkicom sa sintetickim vlaknima za pocetno ciscenje cevi i "cetkica" na kojoj se postavlja krpica za ciscenje cevi. Samo da dodam da sam ja izbijac koristio pri ciscenju oruzja tako sto bih ga postavio u otvor koji je bio na vrhu sipke za ciscenje na pusci i tako bih obrazovao T sipku sto mi je veoma olaksavalo ciscenje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Telo RAP-a, gde se vide razni otvori na njemu, kao i kapica koja zatvara RAP.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Opet se vide neki otvori na telu RAP-a.


* yu1.jpg (103.9 KB, 1600x1200 - viewed 302 times.)

* yu2.jpg (35.92 KB, 800x600 - viewed 277 times.)

* yu3.jpg (31.3 KB, 800x600 - viewed 129 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: January 03, 2010, 09:51:57 am »

Sledece fotografije pretstavljaju RAP koji imam kod kuce. Iskreno kazano nemam pojma kako se ovaj RAP nasao kod mene, od kog oruzja potice. Moguce je da potice od PAP-ovke, mitraljeza PKS ili bugarske verzije kalasnjikova AR-1.
Kao sto cete moci videti, ovaj RAP je nesto drugaciji od prethodnog.
Evo fotki.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kompletan zatvoren RAP.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

RAP sa svim sastavnim delovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cetkica sa sintetickim vlaknima ( kao sto vidite dosta istrosena  Grin ) sluzi za pocetno ciscenje cevi i mehanicko odstranjavanje prljavstine, garezi i necistoca koje su se sakupile u cevi puske.
Neki su je koristili i za nauljivanje cevi, iako mislim da je to bilo pogresno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dodatak na kome se postavljala krpica pri ciscenju puske, ne znam pravo ime ovog dodatka, pa se nadam da ce mi neko pomoci. Svojom rapavom povrsinom sprecavao je da krpica spadne sa njega pri ciscenu cevi puske.



* 1.jpg (141.23 KB, 1675x1257 - viewed 96 times.)

* 2.jpg (145.94 KB, 1514x1136 - viewed 144 times.)

* 3.jpg (149.4 KB, 1978x1483 - viewed 165 times.)

* 4.jpg (144.85 KB, 1910x1433 - viewed 175 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #2 on: January 03, 2010, 10:01:19 am »

Idemo dalje.
Ovaj dodatak ne znam kako ke zove, ali ima mnoge namene, kao na primer izbijac, kljuc za podesavanje prednjeg nisana, kao i mnoge druge o kojima ja nemam pojma.
Idemo sa fotografijama. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Opsti izgled, kako izgleda kada stoji u RAP-u.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao sto vidite, igla moze da se okrece levo i desno za nekih 100-120 stepeni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izgled sa zadnje strane.


* 5.jpg (160.78 KB, 1881x1412 - viewed 220 times.)

* 6.jpg (146.71 KB, 1959x1469 - viewed 102 times.)

* 7.jpg (146.62 KB, 1862x1396 - viewed 205 times.)

* 8.jpg (149.63 KB, 1862x1396 - viewed 152 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: January 03, 2010, 05:40:47 pm »

Sada prelazimo na telo RAP-a.
Na prvoj slici se vide dva izreza na telu RAP-a, onaj donji sluzi za oslobadjanje gasnog cilindra pri demontazi sa oruzja. Dimenzije mu u potpunosti odgovaraju i koristi se kao produzena poluga pri demontiranju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gornji otvor nemam pojma zasto sluzi.  Huh?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kroz ovaj otvor se provire sipka da bi se zaustavila na otvoru na sledecoj slici, da bi zajedno sa sipkom za ciscenje formirala T-sipku kako bi olaksala ciscenje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovoj slici se vidi kruzni otvor, koji kolko sam ja shvatio sluzi da se u njemu uglavi sipka pri ciscenju ( sa ove strane se zadrzava sipka ) pri cemu se dobije T-sipka koja jos vise olaksava ciscenje cevi oruzja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj otvor ne znam zasto sluzi.


* 9.jpg (175.56 KB, 1538x1154 - viewed 351 times.)

* 12.jpg (169.04 KB, 1834x1376 - viewed 417 times.)

* 10.jpg (166.37 KB, 2069x1552 - viewed 223 times.)

* 11.jpg (171.93 KB, 1857x1394 - viewed 185 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4 on: January 03, 2010, 05:51:16 pm »

Zadnji deo RAP-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kapica, ili zatvarac RAP-a po onome sto @Dzumba kaze, sluzi za zastitu usta cevi od upadanja prljavstine prilikom transporta, moramo napomenuti da ova kapica je pravljena za modele sa zastitnikom usta cevi, a ne za modele sa kompenzatorom odskoka (onaj koso izrezani dodatak na usta cevi).
Na jednom drugom forumu sam nasao podatak da je ova kapica sluzila da se prilikom ciscenja cevi sa konopcem spreci ostecivanje usta cevi (do duse tamo se pricalo o pusci M-48 koja ima slican dodatak).
Ajmo sada da vidimo kako to izgleda.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stranican pogled, ovde se lepo vidi zarez gde je trebala da nasedne ova kapica na cev puske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled sa gornje strane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled sa unutrasnje strane.


* 13.jpg (179.43 KB, 2069x1552 - viewed 122 times.)

* 14.jpg (189.78 KB, 1573x1179 - viewed 339 times.)

* 15.jpg (181.52 KB, 2016x1512 - viewed 323 times.)

* 16.jpg (191.46 KB, 1553x1165 - viewed 149 times.)
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: January 03, 2010, 06:33:58 pm »

S obzirom da je u vojsci prava lutrija da neko od vojnika zaduzi ceo RAP i to se desava  u 1% slucajeva mnogi pribegavaju svakakvim metodama, neke su zabranjene neke ne. Npr. Neki klip ciste pertlom, neki ga jednostavno nabiju u zemlju i vrte dok ne zablista Smiley. Neki cev ciste tako sto skinu sipku sa puske i jednostavno na siri deo stave malu krpicu i ciste. Pola njih do kraja vojske neznaju da grebac garezi moze da se zasrafi na tu sipku i zajedno sa njom i rukohvatom (ili metalna capsula kako Trpe kaze) posao je mnogo laksi, a i bolji. Za izbijac necu ni da pricam. To je retko ko i video! Vecini bi verovatno posluzio kao cackalica za zube! Smiley
Naravno ovo je za AP M70 7,62mm.
Instruktori, odnosno staresine (barem veci deo njih) traze da im vojnici znaju glavne delove puske i tako vojnici zaradjuju vikende, izlaske u grad itd. Retko ko od njih nauci vojnike cemu ti delovi sluze.
99,9% vojnika ne ume da objasni npr. sta se sve dogadja u pusci od trenutka kad neko ubaci metak u cev i povuce obarac, pa sve dok caura ne izleti napolje. To je po meni velika greska i propust u obuci.
Kada zagusti ne daj boze, taj vojnik nece moci da podigne ruku i da prijavi zastoj nego ce verovatno sam morati da ga otkloni...itd. To je vec za neku drugu temu a nebi da se udaljavam od ove!
« Last Edit: January 03, 2010, 06:40:19 pm by Nenad » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: January 03, 2010, 07:19:18 pm »

Malo van teme, Nešo pošto si iz nešto mlađe generacije jel si imao prilike da vidiš automatsku mašinu za čišćenje cevi AP M70 i njohovih verzija.
Na postolje se stave četiri puške, pričvrste se, stavi se prvo krpcia sa DRNČ-om a potom se sve pređe sa ZUON-om.
Posle toga ne možeš da pogledaš kroz cev koliko ona sija. Wink

Ovo što si napisao sve stoji i to sve pozdravljam, ali imam jedno pitanje.
Kako bi ti otklonio zastoj ako se recimo čaura zaglavila, dešavalo se recimo da se čaura iskrivi ili da tako kažem prepolovi.

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #7 on: January 03, 2010, 08:33:43 pm »

Video nisam, ali nacuo za nju jesam! Smiley

Quote
Kako bi ti otklonio zastoj ako se recimo čaura zaglavila, dešavalo se recimo da se čaura iskrivi ili da tako kažem prepolovi.

Nikako.
U pravilu pise da se mogu otkloniti samo manji zastoji, za sve ostale kvarove puska se mora odneti kod majstora puskara.
Ako je puska dobra i ako se odrzava kako treba nebi trebalo da dodje do takvih kvarova na istoj. E sad na obuci se dobija neka katastrofa puska i vecinu takvih vojnici razduze a da ni ne odu na procenu stete, sto je naravno ogromna greska ali je i realnost.
U prevodu...treba da se misli na vreme o svemu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: January 03, 2010, 09:31:08 pm »

I ako se puška održava kako treba i ako se sa njom rukuje kako treba ipak može doći do zastoja zbog recimo loše čaure.
U mlađim danima desilo se jednom da se zaglavila puška (ne meni lično ali sam bio tu), srećom na strelištu (gde li bi našao art majstora na terenu, kada ti je puška preko potrebna Smiley), i dođe baja, ja reko sada će nešto da izvede Bog zna šta.
Stavi čovek kundak na zemlju, i iz sve snage nogom (nosio je vojničke čizme) raspali po ručici zatvarača, čaura sva deformisana ispade i sa tom istom puškom je nastavljeno gađanje. Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #9 on: January 03, 2010, 09:40:25 pm »

Uvek neko izmisli neki nacin. A to sto je on uradio je ispalo kako treba, a mogao da iskrivi ili da polomi nosac zatvaraca sa klipom i jos bog zna sta i da napravi jos vecu stetu. Srecom nije i sve je ispalo kako treba Smiley
Ako je bio na strelistu a ne u borbi onda je to uradio totalno bespotrebno. Mogao je da zovi majstora i da vidi o cemu se radi, jer koliko znam na gadjanju je uvek tu negde i majstor puskar. E sad...u borbi to bi izgledalo totalno opravdano! Sve pod parolom "snadji se"! Wink

Quote
I ako se puška održava kako treba i ako se sa njom rukuje kako treba ipak može doći do zastoja zbog recimo loše čaure.

Sa ovim se naravno slazem. Ali samim tm sto ti je puska ispravna procentualno gledano imas vise sansi da ti se ne desi tako nesto. Cista sreca Smiley

Ako nece zovi majstora, a ako si u borbi a nece...prekrsti se rasklopi pusku i gadjaj ga delovima. 100% ces upamtiti sve delove, a i upamtices za sta sluze i za sta mogu da posluze! Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #10 on: January 03, 2010, 10:17:45 pm »

Дакле, ову тему сам за Трпетом већ апсолвирао, али хајде да нешто поновим и додам.

Да не испадне много хвалисаво али , док сам био командир чете (01980-1988), а сигуран сам и код оних који су ме наследили (један од садашњих генерала ВС), 95% војника имало је комплетан прибор. Чим се нешто изгуби, ја га отпишем (командир чете је могао да отпише средство мале вредности самостално) и требујем ново. Мислим да се то и сада може тако урадити. Већина командира појма нема о материјално-финасијском пословању и мисли да ће им то неко други урадити.

Друго, војници су знали чему служи и како се користи прибор. Колико се сећам и канап се могао провући кроз "рупе" на телу пробора и тако користити као рукохват. Такође, било је забрањено да се чисте цеви шипком (осим на терену да се мало науље, када нема времена за детаљно чишћење). И као питомац и касније у јединици пушке су првенствено чишћене канапом.

Део прибора АП (мислим од серије Б2 или Б1, јер је тада у механизам за окидање додат "успорач ударача") је била и чивија успорача: једна мала осовина (дуга око 1,5 цм пречника око 3 мм), која ничему није служила (осим да се изгуби), јер се она могла заменити само у радионици. Не знам да ли је још увек део прибора.

У прибору МП М-72 7,62мм је био и задњи ноћни нишан (један "плехчиш" са две фософорецентне тачке), који се намицао на реглету задњег нишана (иначе врло глупо решење).

Онај комбиновани "одвртач" са чивијом из прибора који Трпе има, изгледа као кључ за подешавање нишана, а можда и још нечега. Очигледно има и функцију избијача. Нисам то никада видео у приборима наших пушка.То сигурно није за војника-регрута али, за професионалног војника јесте.

Слажем се са Ненадом да војник треба да зна рад механизма за окидаље приликом пуњења и опаљења метка у јединачној и рафалној паљби. То посебице важи за професионалног војника. Онај који не зна како му ради "основно средство за рад" је дилетант, не стручњак (професионалац). А командир кои га не научи томе је још већи дилетант.

Застој који помињете, а који је пушкар решио ударањем у затварач је вероватно узрокован проширеним лежиштем метка. Тада долази до надувавања чауре и њеног заптивања у лежишту. И сам сам често имао тај застој код ПАП и решавао га идентично или неким овећим комадом дрвета (ако је у питању бојеви метак, мада сам га радије испаљивао па решавао застој). Нарвано, док се пушке не пошаљу на ремонт.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #11 on: January 03, 2010, 11:56:50 pm »

Nenade, nismo se mi razumeli, na srelištu je i zvat oružar (art majstor), zbog toga i pišem kako sam "naučio" da otklonim zastoj. Nije legalna metoda ali Bože moj.
Za mene mnogo prihvatljiviji način nego da gađam neprijatelja pri zastoju delovima od puške. Smiley

Ima još jedna stvar koja je bila jako rasprostranjena. To je već nepravilno upotrebljavanje AP-a. Recimo kada se lepi dupli okvir, on svojom težinom vuče sve dole i tako metak ne uđe lepo u ležište te se čaura izvitoperi.
Drugo, što se i dan danas radi je da mnogi, čak i profesionalci drže pušku za okvir a ne za rukohvat.
Pri naprezanju, trčanju, strahu, dejstvu (naručito kada se puca iz straha a ne zbog potrebe) i sličnim stvarima jako često se desi da vojnik koji ima ovu ružnu naviku nesvesno u nekom vrstu grča vuče okvir kao da hoće da ga izvadi, što opet može i često zna da uzrokuje zastoj.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #12 on: January 04, 2010, 01:13:13 am »

Quote
Nenade, nismo se mi razumeli, na srelištu je i zvat oružar (art majstor), zbog toga i pišem kako sam "naučio" da otklonim zastoj. Nije legalna metoda ali Bože moj.

Mora da je bio odlican majstor Smiley
Nismo se razumeli zato sto evo i sada ne mogu da shvatim da je to neki majstor puskar uradio...

Sve u svemu i trljanje klipa u zemlju je zabranjen nacin pa eto...kad se zavrsi klip je cistiji nego kada se cisti pertlom. Da ne pricam koliko je to brzi nacin.
Bitno je da radi! Wink

Quote
profesionalci drže pušku za okvir a ne za rukohvat.

Ovo je toliko rasprostranjeno da ne mozes da verujes.Jednom prilikom sam na pasuljanskim livadama sam video "profesionalnog" vojnika kako trci sa puskom drzeci je za okvir (mislim na M70). Nisam mogao da verujem ocima!
Cak i u vojsci svaki regrut prvo nauci da se puska drzi za drvenu oblogu pod uglom od 45 stepeni...ovaj lik verovatno nije bio na tom casu! Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #13 on: January 04, 2010, 03:34:45 pm »

Oružar je odličan ako mi veruješ na reč.
Verujem a i znam druže, samo nisu krivi vojnici već onaj koji ih je "obučavao". Tak čas se ne propušta. To je neprihvatljivo.
Opet kada se sve uzme u obzir i pri nepravilnom korišćenju AP M-70 smo u znatnoj prednosti u odnosu nad recimo korisnicima AP M-16.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Što se tiče ovog alata, ja mislim da on ima, pored ovoga što je naveo Džumba, i funkciju merenja zazora udarne igle, ali kao što reče Nenad ovo retko ko ima u RAP-u, ipak ja sam imao prilike da vidim ovu alatku, imao je jedan jedini regrut u RAP-u na obuci u mom vodu, kasnije ga više nikada nisam video.

Pored svega što je Trpe naveo ovde nedostaje jedna mala čivijica (manja je od zrna šibice), nju sam imao u RAP-u dok sam radio ali je nisam koristio jel ne znam ni dan danas za šta služi. Tu me je tada general major Ojdanić "uhvatio" u neznanju prilikom jedne kontrole "odozgo". Pričali smo dosta o tome kasnije ali sve je ostalo na nagađanju za šta ona služi.
Možda će neko znati o čemu pišem.


* 5.png (244.64 KB, 639x480 - viewed 286 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #14 on: January 04, 2010, 05:00:15 pm »

Део прибора АП (мислим од серије Б2 или Б1, јер је тада у механизам за окидање додат "успорач ударача") је била и чивија успорача: једна мала осовина (дуга око 1,5 цм пречника око 3 мм), која ничему није служила (осим да се изгуби), јер се она могла заменити само у радионици. Не знам да ли је још увек део прибора.

@Brok, da nije ovo u pitanju ??

Ja tu civiju nisam nikad video, iako sam u JNA duzio M-70B2 i M-70AB2, a u makedonskoj policiji PAP M56/66 M-70AB2 i ruski (ukrainski) PKS M-80.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.