PALUBA
March 28, 2024, 10:43:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Mi-17 u novom odelu  (Read 51427 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #30 on: January 17, 2010, 07:51:04 pm »

Hvala Dexy

A evo nesto i o izraelskom zarobljavanju Mi-8 1973. Posto nemamo otvorenu temu o Mi-8 valjda nije greh ovo staviti ovde Smiley

Tekst preuzet sa MyCity Military forum

"U vreme najžešćeg rata 1973 godine i invazije egipatskih trupa na Sinajsko poluostrvo (yom kippur rat), desio se zaista nesvakidašnji događaj.
Naime egipatski komandosi iskrcani su helikopterima tipa Mi-8 u dubinu Sinajskog poluostrva trpeći žestoke udare izraelskih lovaca. Mnogi su bili oboreni, mnogi oštećeni, ali jedan Mi-8 pri sletanju nezgodno je "dotakao" zemlju i pri tom polomio prednji stajni trap. Helikopter se "oslonio" na nos pri tom polomivši i vetrobransko staklo. Pilot letelice je izašao da proceni štetu i u tom momentu "dokačile" su ga lopatice rotora koje su se još vrtile i bile opasno nagnute prema zemlji te su ga na mestu ubile.
Videvši to, komandosi napustili letelicu i počeli sa izvlačenjem ka egipatskoj teritoriji.
Nakon 5 dana, izraelske trupe pronašle su letelicu i na licu mesta procenile stepen oštećenja - zaključili su da je helikopter sposoban za letenje, samo što mu fali taj famozni točak. Naravno da ovakvu priliku nisu hteli da ispuste iz ruku jer se pred njima nalazio potpuno novi tip helikoptera za koji su do tada mogli samo da nagađaju karakteristike i letne osobine. Posebno je ovaj "plen" bio zanimljiv za amerikance koji su većinu sovjetskog sofisticiranog oružja dobijali izraelskim zarobljavanjem od arapa.
Letelicu su natankali i stavili privremene oznake radi identifikacije.
Da bi "podigli" letelicu, izraelci su doneli veliku traktorsku gumu, i isti sistem primenili za sletanje.
Kasnije su Mi-8 osposobili noivim stajnim trapom, a letelicu koristili za specijalne zadatke ubacivanja svojih komandosa na neprijateljsku teritoriju. 1978 helikopter su "penzionisali" u izraelski muzej avijacije, da bi ga 1985 prodali amerikancima (verovatno nekom kolekcionaru) za tričavi milion dolara...."



Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #31 on: January 17, 2010, 08:07:53 pm »

Da se vratim na temu.

Ja sam se nadao da su malo izmenili i modernizovali top od 20mm na zadnjim vratima ali sad kad pogledam slike tog topa sa Partnera tacno se vidi da su ovi iz SDPR-a samo napravili adapter koji simulira dobos i kroz njega napravili hranjenje topa iz redenika.

Zakacili su malo dodatne optike sa kamerom i displje a u sustini budz.

Evo na ovoj slici se bas lepo vidi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 111760_73178097_IMG_2584.jpg (119.65 KB, 1000x1376 - viewed 215 times.)
« Last Edit: January 17, 2010, 08:25:23 pm by Broker » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #32 on: January 17, 2010, 10:09:56 pm »

Meni je predstavljalo problem da razlikujem Mi-8 i Mi-17, evo šta sam izguglao, možda nekome pomogne.

Najprepoznatija dva detalja su štitnici na usisnicima od motora koje Mi-8 nema i repni rotor koji je kod Mi-8 sa desne a kod Mi-17 sa leve strane. Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #33 on: January 18, 2010, 01:54:42 am »

“ВРЕМЕ”: Стратегијом Одбране предвиђено је да део хеликоптера буде опремљен за летење ноћу и у сложеним метео условима за СТС и помоћ цивилном становништву, докле се стигло са тим? Шта је са ремонтом Ми-17 и Ми-24 за који су одвојена средства из НИП још 2006.? Где је то застало?

ГЕНЕРАЛ РАНКО ЖИВАК: Тренутно се ремонтују два хеликоптера ''Ми-17'' из средстава по НИП и они це бити почетком следеце године врацени у употребу. Раде се такође и два хеликоптера ''Ми-8''. Потписан је споразум са Директоратом цивилног ваздухопловства о пружању услуга службе трагања и спасавања и на његовој бази набављамо опрему за ноћно летење. У току идуће године, планирамо да набавимо и уградимо дизалице за извлачење унесрећених на две „Газеле“ и два ''МИ-8''. Трошкове тог опремања сноси Директорат цивилног ваздухопловства, као и оперативне трошкове дежурања и ангажовања. То је обострани интерес, јер је Директорат, односно држава, обавезан да обезбеди ову службу по међународним споразумима, а и нама то одговара јер то омогућава повећање способности  - набављамо опрему и подижемо ниво оспособљености пилота. 

Trenutno stanje sa remontom Mi-8/17

Mi-8 remontovani (MOMA)
12270
12273
12370
12367

+3 Mi-8 u remontu treba da su gotovi tokom 2010 (MOMA)

+2 Mi-17 usli u remont krajem 2009 (MOMA i Rusija).

Mi-24 niko i ne pominje Sad


Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #34 on: January 18, 2010, 02:09:02 am »

Svojevremeno sam čuo da Mi-24 neće ni remontovati, da je jedan u takvom stanju da se to i ne isplati, a drugi će nekom možda prodati ali to je neproverena informacija. U stvari možda je u tom momentu bila i tačna, ali se kod nas planovi menjaju na dnevnom nivou tako da se ne zna kako će sve završiti do samog kraja.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #35 on: January 18, 2010, 06:19:45 pm »

Evo slike iz SDPR-ovog kalendara. Mi-8 i Grom Smiley

Po maskirnoj semi moze se naslutiti za koje je trziste Smiley

Ima dosa novih video materijala samo ukucajte Yugoimport SDPR na Youtubu.


* mi-8_17 grom kalendar sdpr.JPG (33.11 KB, 650x415 - viewed 228 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #36 on: January 18, 2010, 06:43:01 pm »

Da li neko zna ciji je ovo helikopter koji sukoristili na Kopaoniku ?

http://www.skijalistasrbije.rs/content/view/143/1/

Interesantannacin montaze dodatnih rezervoara sa spoljne strane.

To jos nisam nigde video

Pronašao sam kompaniju čiji je helikopter Mi-8AMT (Mi-171):
http://www.utair-eu.sk/en/index.php?&idPage=1
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #37 on: January 19, 2010, 05:05:37 pm »

Evo malo i o sudbini CG osmica.

12 Dec 2009. 09:50 | Izvor: Pobjeda
Prodati vojni helikopteri
Pošalji vijest | Proslijedi na Facebook
Ministarstvo odbrane Crne Gore je saopštilo da su od pet helikoptera, koji su se zatekli u Vazduhoplovnoj bazi u Podgorici prilikom formiranja Vojske Crne Gore, četiri prodata za po 61.000 dolara jer je remont ocijenjen kao neracionalan, a da je jedan helikopter proglašen muzejskim eksponatom za budući vojni muzej.

"Helikopteri koji su na osnovu odluke Vlade Crne Gore dati na prodaju, razoružani su (skinuta je instalacija i oprema za upotrebu naoružanja) i kao takvi su prodati po zakonski utvrđenom postupku", piše u odgovoru Ministarstva odbrane na pitanje agencije Beta kakva je sudbina helikoptera.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #38 on: January 20, 2010, 09:12:58 pm »

Quote
+3 Mi-8 u remontu treba da su gotovi tokom 2010 (MOMA)

Ne verujem da ih je na remontu ostalo 3. Mislim da je ostao jos jedan.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #39 on: January 21, 2010, 09:29:35 am »

Negde sam procitao da bi trebalo po zavrsetku remonta da imao 9 Mi-8 i 2 Mi-17 (to je podatak od ranije) .

E sad u zadnjem intervju pominje (gen Zivak) 2 Mi-8 tako da je moguce da mi je promakla jedna osmica Smiley
U svakom slucaju trebalo bi da bude 10-11 Mi-8/17 u toku sledece godine. Jos kad bi uspeli da kupe one dve nove sto su pominjali to bi resilo probleme transportnih helikoptera na neko vreme. Samo bi im ostalo da porade na novoj opremi za nocno letenje na ovih 8-9 koje nece biti opremljene sad sa tom opremom. Dva komada Mi-8 za SAR ce biti opremljene opremom za nocni let.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #40 on: January 21, 2010, 11:40:15 am »

Da se vratim na temu.

Ja sam se nadao da su malo izmenili i modernizovali top od 20mm na zadnjim vratima ali sad kad pogledam slike tog topa sa Partnera tacno se vidi da su ovi iz SDPR-a samo napravili adapter koji simulira dobos i kroz njega napravili hranjenje topa iz redenika.


Evo na ovoj slici se bas lepo vidi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ima možda tko info kako radi taj adapter?
Hvala
LPB


* 111760_73178097_IMG_2584.jpg (119.65 KB, 1000x1376 - viewed 670 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #41 on: January 21, 2010, 04:53:43 pm »

To je dobro pitanje.

Cini mi se da je ranjenje mehanicko ali nisam sigurna kao se metak potiskujue u cev.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (65.86 KB, 724x668 - viewed 207 times.)

* 2.jpg (75.73 KB, 1000x564 - viewed 207 times.)
« Last Edit: January 21, 2010, 11:00:35 pm by Broker » Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #42 on: January 21, 2010, 08:56:08 pm »

Quote
E sad u zadnjem intervju pominje (gen Zivak) 2 Mi-8 tako da je moguce da mi je promakla jedna osmica Smiley
U svakom slucaju trebalo bi da bude 10-11 Mi-8/17 u toku sledece godine. Jos kad bi uspeli da kupe one dve nove sto su pominjali to bi resilo probleme transportnih helikoptera na neko vreme. Samo bi im ostalo da porade na novoj opremi za nocno letenje na ovih 8-9 koje nece biti opremljene sad sa tom opremom. Dva komada Mi-8 za SAR ce biti opremljene opremom za nocni let.

Tesko da ce biti 10-11 helikoptera u ovoj ili sledecoj godini. O kupovini i da ne govorimo.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #43 on: January 21, 2010, 10:30:41 pm »

@zixo

Nemoj biti takav pesimista - mada znas kako kazu - pesimista je dobro obavesteni optimista Smiley

Ocigledo da su odvojili toliko para a i ministar mora da ima sa necim da se hvali na kraju ove godine Smiley

Nadam se da kad su ih vec oterali u Momou da ce ih i zavrsiti ove godine.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #44 on: January 21, 2010, 10:37:28 pm »

2009-te godine smo u naoruzanje vratili 2 Mi-8, zasto mislis da ce ih ove godine biti vise? Mozda gresim ali imam podatak da je na remontu samo jos helikopter 12412.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.