PALUBA
March 19, 2024, 06:08:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi projekti PVO sistem SDPR  (Read 139478 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« on: January 16, 2010, 02:25:36 am »

Decembarski broj SDPR-ovog casopisa YREPORT dosta "novosti".
Izgleda da su u SDPR-u otkrili koliko je Photoshop mocan alat.
Do duse nisu se bas proslavili na svim slikama.


* RS PVO LAZAR R-73 RL-4M 4x SDPR.jpg (94.76 KB, 752x604 - viewed 874 times.)

* RS PVO T-55 4x 30mm 4x Strela-10 SDPR.jpg (111.61 KB, 749x520 - viewed 837 times.)

* RS PVO 23mm 2x Strela-2m 4x TAM 110 SDPR.jpg (286.48 KB, 1253x787 - viewed 1074 times.)

* RS NEVA LAZROR - kompjuterska montaza.jpg (225.92 KB, 1255x516 - viewed 816 times.)
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: January 16, 2010, 04:38:49 am »

Ovo na poslednjoj slici je Nevina lansirna rampa sa dve strele koju mi nemamo. Nisam siguran ni da je lansirnu rampu moguće umiriti sa samo četiri noge, s obzirom da je originalno postolje teško kao tuč, plus ima šipke, plus nekoliko gumenih stabilizatora od preko 100 kg. Poljaci su čak imali velikih problema sa stabilizacijom lansirne rampe na šasiji tenka T-55.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2 on: January 16, 2010, 07:48:09 am »

Još jedna od mnogobrojnih laži SDPR-a.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: January 16, 2010, 09:50:53 am »

Ja bih pre rekao prevara. pravilo
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: January 16, 2010, 12:25:32 pm »

Ovo na poslednjoj slici je Nevina lansirna rampa sa dve strele koju mi nemamo. Nisam siguran ni da je lansirnu rampu moguće umiriti sa samo četiri noge, s obzirom da je originalno postolje teško kao tuč, plus ima šipke, plus nekoliko gumenih stabilizatora od preko 100 kg. Poljaci su čak imali velikih problema sa stabilizacijom lansirne rampe na šasiji tenka T-55.
Ruska modernizacija Neve koristi kamione koji nose po dve rakete, i oni imaju isto tako "sklepan" oklop. Osim toga, ruska modernizacija ima dosta prednosti - lanser može biti 10km od radara, kabina mislim 150m od antene. Promenjene su rakete, kao i elektronika, a mogu da se koriste i stare rakete.
Samo mi nije jasno šta se još nudi u paketu modernizacije, što je i najbitnije.

Na prvom snimku je zanimljivo vozilo sa raketama R-73. Najveći problem koji su imali kad su prvi put sklepali sistem tokom rata je bilo što nemaju daljinomer, valjda im za to sad služi TOMS.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: January 16, 2010, 02:16:48 pm »

Jel moze TOMS da igra ulogu daljinomera, ili ga stavljaju kolko da ga stave Huh?
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: January 16, 2010, 03:04:45 pm »

Jel moze TOMS da igra ulogu daljinomera, ili ga stavljaju kolko da ga stave Huh?
Pa valjda bi u toj budžoci trebao da bude i laserski daljinomer.
A koliko je efikasan za brze ciljeve (avione) ne znam.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #7 on: January 16, 2010, 03:08:38 pm »

Mislim da on ima laserski daljinomer pored kamera za dnevno i noćno osmatranje.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 868



« Reply #8 on: January 16, 2010, 03:14:58 pm »

Ova kupola na T-55 i ono na TAM-110 (kad bi se stavilo na TAM-150) i ima nekog smisla,  ostalo je komedija.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: January 16, 2010, 03:34:19 pm »

Ovo što su stavili na 110-tku nije uopšte nikakava nova stvar, pravili su ljudi u neuporedivo težim i lošijim uslovima takve (čak i dosta bolje zaštićene) kombinacije.
Samo ih nisu patentirali.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 868



« Reply #10 on: January 16, 2010, 03:36:38 pm »

Ovo što su stavili na 110-tku nije uopšte nikakava nova stvar, pravili su ljudi u neuporedivo težim i lošijim uslovima takve (čak i dosta bolje zaštićene) kombinacije.
Samo ih nisu patentirali.
Zato i kažem da ima više logike staviti ovo na 150-ku koja je koliko-toliko veći kamion. Ovako izgleda kao da kipi sa kamiona Cheesy + morali su da skinu kabinu.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #11 on: January 17, 2010, 01:06:42 am »

Ruska modernizacija Neve koristi kamione koji nose po dve rakete, i oni imaju isto tako "sklepan" oklop. Osim toga, ruska modernizacija ima dosta prednosti - lanser može biti 10km od radara, kabina mislim 150m od antene. Promenjene su rakete, kao i elektronika, a mogu da se koriste i stare rakete.
Samo mi nije jasno šta se još nudi u paketu modernizacije, što je i najbitnije.

Vathra, nisam siguran da je ruska Pechora-2M imala digitalne linkove za povezivanje udaljenih lansera. Poljska Newa SC to ima, a ima i umrežavanje više sistema u jedinstvenu celinu sa primopredajom ciljeva, a ruska Pechora-2M to nema. Poljaci su radili upgrade S-125 imajući u vidu svoje potrebe i svoju teritoriju. Rusi su radili upgrade na način na koji im je to najviše odgovarao - grubo rečeno, preneli su elektronske sisteme kontrole iz S-300PMU2 u Nevin StVR.

Što se tiče kamiona - Rusi koriste stvarno veliki kamion, a "sklepani" oklop je ustvari balast ispod kojeg se nalaze težinske gume. Sve to je teško preko jedne tone. Poljaci su isto kombinovali sa kamionom, ali su za svoje potrebe ipak upotrebili šasiju T-55. U poređenju sa ovim, Lazar izgleda kao igračka.

Evo malo slika:

Pechora-2M kamion

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pechorma-2M konzola

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Newa SC kamion

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Newa SC konzola

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pechora2mkamion.jpg (57.15 KB, 640x426 - viewed 753 times.)

* pechora2mkonzola.jpg (89.03 KB, 640x426 - viewed 589 times.)

* newasckamion.jpg (51.14 KB, 640x254 - viewed 686 times.)

* newasckonzola.jpg (101.58 KB, 640x483 - viewed 619 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 01:47:45 pm by trpe grozni » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: January 18, 2010, 03:57:29 pm »

Vathra, nisam siguran da je ruska Pechora-2M imala digitalne linkove za povezivanje udaljenih lansera. Poljska Newa SC to ima, a ima i umrežavanje više sistema u jedinstvenu celinu sa primopredajom ciljeva, a ruska Pechora-2M to nema. Poljaci su radili upgrade S-125 imajući u vidu svoje potrebe i svoju teritoriju. Rusi su radili upgrade na način na koji im je to najviše odgovarao - grubo rečeno, preneli su elektronske sisteme kontrole iz S-300PMU2 u Nevin StVR.
Ne znam za detalje, samo mi je zapala za oko razdaljina od 10km lansera od radata, koja daje odličnu prednost protiv PRR. A i nije bitno za ovu priču.
Zanimljivo da ovaj Lazar dosta liči na poljsko i rusko rešenje kamiona sa lanserom. Verovatno se tu sličnosti i završavaju, pošto je modernizacija Neve malo veći posao od prepravke kamiona.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #13 on: January 18, 2010, 04:15:31 pm »

Mislim da bi se u Srbij mogao sklopiti strucan tim da izgura modernizaciju NEVE ali mislim da se jednostavno ne isplati jer se zakasnilo.

Glavni problem je po meni nedostatak kupaca i ponuda gotovih resenja dok bi nase resenje tek trebalo realizovati.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #14 on: January 18, 2010, 04:58:48 pm »

Da VS ima para za takvu modernizaciju onda bi se jos i isplatilo ovako ...

Mislim da bi najbolje bilo okrenuti se razvoju PVO sistema zasnovanih na R-73 i recimo R-27 sa aktivnom radarskom glavom za samonavodjenje. Idealno bi bio da se umesto R-27 uzme R-77 ali mislim da bi to za "tradicionalne SDPR kupce" bilo preskupo.
TOMS je dobar za razvoj i testiranje koncepta ali bi trebalo uzeti ipak kvalitetniju optiku (termoviziju i laser) i moderan akviziciski 3D radar. Napraviti nesto kao sto su uradili Izraelci samo u dve verzije - sa termovizjom i laserom i drugu kao izraelaus sa radraom i raketom sa aktivnim radarskim samonavodjenjem.

To je nesto sto ce se traziti i zbog cene, fleksibilnosti, zilavosti, otvorenosti sitema, mobilnosti.
Sistem sa R-73 kao jeftiniji pasivni sistem i sa R-27 / 77 kao skuplji sistem srednjeg dometa.

Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.