PALUBA
March 28, 2024, 04:53:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi projekti PVO sistem SDPR  (Read 139711 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #120 on: January 12, 2013, 07:12:13 am »

Nije PVO sistem sigurno. Pre ce biti da se radi o ALASU ili o LORANI.

A jel ima kakvih službenih novosti o čemu se točno radi zapravo ?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #121 on: January 12, 2013, 10:23:01 am »

Posle otvaranja pogona "Morava" spominjali su se mnogi proizvodi koji bi se tu sklapali.
Ali niko nije spominjao nikakav PVO sistem, a rakete na KUBu su ostale nepromenjene, i nisu obuhvacene modernizacijom. Lazanski je ipak sominjao rakete ALAS u protivbrodskoj verziji, sa dometom od 50 km...
...da skratim pricu, ne znam sta je to!  Grin
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #122 on: January 12, 2013, 05:44:52 pm »

Dobro, sve u svemu ako na forumu bude netko tko barata takvim informacijama, neka se slobodno oglasi.

Inače Česi imaju slične lanserne silose za svoje KUB-ove koje su takoder modernizirali.

Evo ti linkovi, pa vidi, male slicnosti ima ovako na oko

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor:http://www.armyrecognition.com

« Last Edit: January 12, 2013, 05:55:28 pm by Bozo13 » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #123 on: January 12, 2013, 05:56:13 pm »

Mislim da Češki Kubovi koriste italijanske rakete.

Kontejneri izgledaju slično ali ako je to deo PVO sistema, pre bih rekao da se radi o kontejnerima za Strelu-1  ili Strelu 10.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #124 on: January 12, 2013, 05:59:44 pm »

Česi su svoje Kub-ove modernizovali ali na kraju toga ispostavilo se, da ima jakih "igraća", koji žele novi (zapadni) sistem. Stoga su integrirali Alinijin Aspide 2000 na šasije Kub-a.
Al da se vratimo slici... Mislim, da je Lazanski blizu istine. Da je to neki artilerijsko-raketni sistem, u tom obliku predstavljen bi bio na nekoj platformi (može  FAP). Ali pošto je sam lansirni kontejner, mislim, da je to prezentacija brodske verzije ALAS-a/Lorane. A pored njega komunikacijski sistem obalne obrane sa mikrovalnim linkom. Čista špekulacija..., al ipak.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #125 on: January 12, 2013, 06:08:34 pm »

Ovako odokativno, 4 rakete na lanseru, dok je kod kubova 3 kontejnera. Znači raketa manja, kratki lanser, znači manja BG (teško protivbrodska raketa) i manji domet (do 10 km?).

Pošto ne vidim radara, znači da je verovatno raketa zemlja-zemlja.

Ali to je samo moje mišlenje.

LPB


 

Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #126 on: January 12, 2013, 06:14:52 pm »

Pa kad Norvežani koriste Helfajer za protivbrodsku borbu, a ni Marte Mk2 nije bogzna šta veći, tada je to sasvim validna teza. S tim, što Marte treba radarsko navođenje.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #127 on: January 12, 2013, 06:43:05 pm »

Čuo sam da Alas ne može biti spreman tako skoro zbog nekih problema u razvoju koji usporavaju ceo projekat, i da se zbog toga ide na Loranu koja bi mogla biti spremna za proizvodnju daleko brže.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #128 on: January 12, 2013, 06:55:28 pm »

Koliko ja razumem, osnovna razlika izmedju ALASA i LORANE je u tipu motora i u tome sto je domet smanjen sa 25 na 9 km. Da li se moze LORANA koristiti sa helikoptera, ili Kobca?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #129 on: January 12, 2013, 07:48:58 pm »

Koliko ja razumem, osnovna razlika izmedju ALASA i LORANE je u tipu motora i u tome sto je domet smanjen sa 25 na 9 km. Da li se moze LORANA koristiti sa helikoptera, ili Kobca?

Verovatno će moći, samo je pitanje "integrisanja" na letelicu. Alas ima turbomlazni, a Lorana raketni motor. Ni Lorana još uvek nije "zrela".
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #130 on: January 12, 2013, 08:09:31 pm »

Nije lako napraviti pouzdan tmm.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #131 on: January 12, 2013, 09:34:24 pm »

Nije lako napraviti pouzdan tmm.

Na tom TMM počela je da radi još laboratorija mašinskog fakulteta za mlaznu propulziju, 80-ih godina. To je prvi i za sada jedini turbomlazni motor potpuno projektovan i rađen u Jugoslaviji i Srbiji. Tvorac Branislav Jojić. On je sad jedan od menadžera u EdePro, ako nije skoro otišao u penziju. Bio je tekst o tome u Aero magazinu 1990. ili 1991. Imam taj broj.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #132 on: January 14, 2013, 07:48:13 am »

Uglavnom po drugim forumima vrte se dvije teorije, jedna da je to strela upakirana u te "modernije" lansere i na drugo vozilo, drugi da je to ALAS sa "motorom Lorane" sto osobno smatram forumskom idiotarijom, no dobro valja pricekat pa cuti o cemu se radi. Nesto od tog dvoje vjerovatno je.
Logged
mikii
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


« Reply #133 on: March 05, 2013, 11:16:51 pm »

Uglavnom po drugim forumima vrte se dvije teorije, jedna da je to strela upakirana u te "modernije" lansere i na drugo vozilo, drugi da je to ALAS sa "motorom Lorane" sto osobno smatram forumskom idiotarijom, no dobro valja pricekat pa cuti o cemu se radi. Nesto od tog dvoje vjerovatno je.

Ipak jeste ALAS ovo u fabrici u Velikoj Plani na Tam-u 110

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=5258.45
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #134 on: January 07, 2014, 09:38:51 am »

Uglavnom po drugim forumima vrte se dvije teorije, jedna da je to strela upakirana u te "modernije" lansere i na drugo vozilo, drugi da je to ALAS sa "motorom Lorane" sto osobno smatram forumskom idiotarijom, no dobro valja pricekat pa cuti o cemu se radi. Nesto od tog dvoje vjerovatno je.

Pa...eto docekao si...gde ti je komentar!!? 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 22 queries.