PALUBA
April 16, 2024, 03:11:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi projekti PVO sistem SDPR  (Read 140167 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #60 on: September 17, 2012, 08:10:26 pm »

Savezna direkcija za promet roba.
Hvala na odgovoru,znači preko njih su građevinske tvrtke iz ex-YU izvodile radove u Iraqu konkrektno vojne baze.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #61 on: September 17, 2012, 09:18:52 pm »


 More, ne samo po Iraku! Izvodile su razne firme pod njihovim okriljem u raznim zemljama, raznorazne radove.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #62 on: September 17, 2012, 09:21:26 pm »

Moje pitanje je malo off topic,radio sam u Iraqu  i na radnom odjelu mi je pisalo SDPR,što znači ova skračenica?
Пун назив је Савезна дирекција за промет и резерве производа са посебном наменом.
Ово што је Декси написао не постоји.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #63 on: September 17, 2012, 09:44:36 pm »

Zna li neko nesto vise o ovome
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
u fusnoti pise da na podvozju/lafetu M55 "nabudzeni" R60 ili R73,a upotreba tih u 1999 nije dala ocekivane rezultate

To ti je, Momo, ratna improvizacija iz 1999. godine i nema nikakve veze sa SDPR-om. Rezultati su bili slabi tj. "neočekivani" zbog premalog dometa rakete. To je ipak raketa V-V koja nije zamišljena da se lansira sa lansera čija je h=0 m i V=o m/s.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #64 on: September 17, 2012, 09:58:41 pm »

Hvala Rasho!Jedna dilema manje.................
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #65 on: September 18, 2012, 02:51:18 am »

Moje pitanje je malo off topic,radio sam u Iraqu  i na radnom odjelu mi je pisalo SDPR,što znači ova skračenica?
Пун назив је Савезна дирекција за промет и резерве производа са посебном наменом.
Ово што је Декси написао не постоји.

Negde sam pročitao da je prvobitni naziv bio ovaj koji sam napisao i da je od toga skraćenica koja kasnije nije menjana.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #66 on: September 18, 2012, 08:58:46 am »

A sadašnji naziv firme je YUGOIMPORT - SDPR. Kompanija je u državnom vlasništvu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #67 on: September 18, 2012, 09:06:39 am »

Samohodni PVO lanser montiran je 1999. na podvozje "Prage". Bile su dve varijante, jedna sa R-60, druga sa R-73. Koliko sam čuo, iz raznih razloga nisu upotrebljene u borbenim uslovima za vreme NATO agresije. Osnovni razlog je taj što rakete nisu postizale deklarisani domet. Startni motori ovih raketa predviđeni su za upotrebu sa lovačkih aviona, pa stoji da su pri lansiranju sa lansera nulte visine i nulte brzine postizali domet verovatno upola manji  od dometa sa nosača visoke podzvučne ili čak nadzvučne brzine, što je npr. R-60 činilo potpuno neupotrebljivom. Sa R-73 pokazatelji su bili bolji, ali opet srazmerno slabi.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #68 on: September 18, 2012, 11:04:28 am »

Verzije sa obe rakete su prosle testiranja (ispitivanja i tesnih lansiranja) i u jako ogranicenom broju usle u naoruzanje. Nekoliko primeraka je poslato i na Kosovo.

Bile su dve verzije bez i sa "BUSTER" motorom. Pisao je o tome ovde na palubi.
`99 su to bili motori sinuti NRZ i slicnih raketa a kasnije je razvijen NAMENSKI BUSTER MOTOR.
R-60 nije imao dovoljni domet bez buster motora da bi se bila efikasna protiv NATO aviona koji su leteli na velikim visinama.
Jos jedna problem je bio kod R-73 to sto je glava bila jako osetiljiva i zahvatila bi avion koji je izvan dometa koji moze da razijve nje motor prilikom lansiranja sa zemlje.

Takodje problem je bio i nedostatak senzora za pravovremeno otkrivanje ciljeva, odredjivanje daljine do cilja.

Problem je sto su raketama R-73 istekli resursi, verovatno su i finansije bile problematicne pa je sve ostalo na nivou ideje i ponude za nekog ino partnera za dalju razradu.

Verzije su bile RL-2 za R-60 i RL-4 za R-73 rakete a verzije sa buserom su imale prefiks M.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #69 on: September 18, 2012, 02:13:24 pm »

Zar skraćenica SDPR nije bila još jednostavnija npr. "Savezna Direkcija za Promet Robom"?
Tzv. Savezne robne rezerve SFRJ a u stvari trgovina robom za "posebne namene".
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #70 on: September 18, 2012, 04:39:04 pm »

Mene zanima šta bi ostalo od ovog poslužioca (nišandžije?) koji bi u trenutku lansiranja zaista sedeo na mestu na kom je na fotografiji? U najboljem slučaju dobio bi nadimak "Garo". Grin
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #71 on: September 18, 2012, 04:56:46 pm »

Mene zanima šta bi ostalo od ovog poslužioca (nišandžije?) koji bi u trenutku lansiranja zaista sedeo na mestu na kom je na fotografiji? U najboljem slučaju dobio bi nadimak "Garo". Grin

Ispred šoferšajbna, iznad nekakav lim da skrene mlaz iz raketnog motora. Mislim da je poslužilac bio relativno dobro zaštićen.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #72 on: September 18, 2012, 05:08:28 pm »

Vidim da neke NATO armije koriste sisteme cija je raketa AMRAAM 120. Rasho je napisao da rakete vazduh-vazduh nisu pogodne za ispaljivanje sa zemlje, zbog brzine i visine...Koliko su perspektivni PVO raketni sistemi sa vazduh-vazduh raketama?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #73 on: September 18, 2012, 05:12:09 pm »

Koliko su perspektivni PVO raketni sistemi sa vazduh-vazduh raketama?

Perspektivni su ukoliko se rakete prilagode za lansiranje sa zemlje.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #74 on: September 18, 2012, 05:19:25 pm »

Moze li da se napise sta treba dodati?  Huh?
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.