PALUBA
April 23, 2024, 07:48:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi projekti PVO sistem SDPR  (Read 140321 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #75 on: September 18, 2012, 05:28:11 pm »

Moze li da se napise sta treba dodati?  Huh?

Pošto raketa V-V nije napravljena da bude lansirana pri nultoj brzini i visini, treba joj dodati startni motor koji će joj, do paljenja njenog marševskog motora, dati pristojnu brzinu i visinu čime bi bio rješen problem malog dometa.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #76 on: September 18, 2012, 05:50:26 pm »

Probalo se to sa R-60 i R-73, dodavanjem raketnih motora za rakete Oganj, kao bustera. Ima i tema o tim sistemima ovde.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #77 on: September 18, 2012, 09:41:34 pm »




   Da li bi se domet ovih ali i manjih raketa, npr. od Strele 2-M ili Šila povećao ako bi se rakete ispaljivale iz haubice kao potkalibarni projektil? Dobile bi potrebnu brzinu od barutnog punjenja a samim tim i veću visinu. Nakon određenog vremena palio bi se njen marševski motor koji bi je doveo do cilja zahvaćenog glavom rakete. Na ovaj način bi se mogao izraditi jeftin sistem raketne PVO na srednjim i velikim visinama, pogodan za siromašne zemlje. Ne znam da li tako nešto postoji i kakva su tehnička ograničenja za realizaciju ovako nečeg. Voleo bih da čujem nekog stručnijeg u oblasti balistike i raketne tehnike.


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #78 on: September 18, 2012, 10:07:16 pm »

Bojim se, da elektronika nebi izdržala ubrzanje prilikom opaljenja (g silu).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #79 on: September 18, 2012, 10:14:15 pm »

Nisam stručan, ali znam da sile koje dejstvuju na projektil koji se ispaljuje iz cevnog oruđa (topa bilo koje vrste) i dan danas predstavljaju veliki problem inženjerima. Ubrzanja i opterećenja projektila koji se potiskuje iz barutne komore su u pravom smislu paklena. reč je o hiljadama G! Majstorstvo je napraviti vođeni projektil koji će po izlasku iz cevi nastaviti kontrolisano kretanje na udaljenost od više kilometara, menjati pravac, u kome će tokom leta funkcionisati neki elektronski sklop za vođenje projektila - i koji će najzad, pogoditi zadati cilj i na njemu ostvariti neko fizičko i hemijsko dejstvo. Da je to lak zadatak i da je jeftino (danas više ne postoji jeftino sredstvo vojne tehnike), već bi se mnogi time bavili, i mnogi bi takvi oružni sistemi postojali. Međutim, ima ih veoma malo, i sve njih su napravile zemlje sa vrlo razvijenom vojnom industrijom i sa dovoljno sredstava da se time igraju. Uzgred, samo jedna 3P granata 57mm za najsavremeniji SAK Bofors 57mm/70 Mk3 košta oko 1250US$. Jedna jedina granata, koja i nema sistem za vođenje, već blizinski upaljač! A reč je o automatskom topu tehničke brzine gađanja - kadence od 220 granata u minutu. Dakle, za minut može ispucati četvrt miliona dolara i još kusur pride.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #80 on: September 18, 2012, 10:32:33 pm »

Sad se setih. I ruske PT rakete, koje se ispaljuju iz tenkovske cevi imaju reducirano barutno punjenje. Ne zbog dometa, nego zbog opterečenja senzora u glavi rakete.

LPB
Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #81 on: October 27, 2012, 09:07:25 pm »

Pozz svima...
 Ja mislim da bi nasi ljudi posto se vec bakcu sa projektovanjem ovakvog orudja, trebali da prosire lepezu naoruzanja i namene za isto.
Prikazani sistem je zapravo R-400 koji je jos uvek, to jest trebao bi da bude u nekoj fazi ispitivanja.
 Naime gledajuci ovaj video zapis
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/wWPkEooWWXw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
dosao sam do zakljucka da bi kombinacijom ovog raketnog motora i V-V rakete R-73 stvorili solidni IC vodjeni trupni PVO sistem srednjeg dometa. Poznato je da se R-73 sa dodatnim raketnim motorom kacila na pragu RL-4 u pokusaju da se stvori neki trupni PVO sistem.
 Medjutim to nije bilo dovoljno a ni prakticno jer je taj sistem imao samo jedan lanser a i domet same rakete i nije bio bas nesto mnogo povecan dodatnim raketnim motorom.
 Postavljanjem laserskog ozracivaca i kamere sa zoom-om ili termalne kamere u kombinaciji sa gore pomenutim raketama ovaj FAP ili neko drugo vozilo bi imalo potencijala da postane tihi ubica.
 Potpadao bi grupi trupne PVO sa IC samonavodjenjem kao npr. Strela-10, samo sto bi imao 2,3 pa mozda i 4 puta veci domet od Strele-10. Sto se tice navodjenja je poznato da je IC glava na R-73 toliko osetljiva da hvata ciljevekoji su mnogo van dometa svog motora. Sama raketa je veoma pouzdana i vektorski upravljiva, a sa druge strane ne emituje nikakvo zracenje i samim tim pilot gadjanog avione ne izvodi nikakve protiv mere za izbegavanje.
 Kad vec nemamo normalnu avijaciju, da poradimo bar na PVO-u. Tongue
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #82 on: December 30, 2012, 03:21:02 pm »

Pozdrav,

Mene zanima ova modernizacija koja je kako kazu izvedena od strane Yugoimporta, a prikazana je povodom dana PVO i RV

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Baš pratim ovaj forum, ali je ovaj forum nekako mrtav. Nema baš mnogo rasprava što me čudi.

Ovako djeluje kao velika stvar, sustav djeluje dosta moderno, no nije jasno na što se on točno odnosi ? točnije ove slike sa generalom u kabini ? jel to Radarsko postolje sustava P-40 ili ?

Što sve zapravo donosi ta modernizacija ? jel ona rađena samostalno od strane Yugoimporta, dakle komponente made in Serbia ili se modernizacija vodila preko uvoza komponentni iz Rusije i nekih drugih država Huh?

Nema baš mnogo toga na internetu u vezi tog sustava. Bilo bi zanimljivo vidjeti kakva zapravo poboljšanja donosi u odnosu na zastarijelu verziju koju je Srpska bitnica PVO-a imala prije modernizacije.


* 01.jpg (66.22 KB, 640x441 - viewed 364 times.)

* 02.jpg (66.91 KB, 640x427 - viewed 350 times.)

* 03.jpg (124.26 KB, 1200x810 - viewed 438 times.)
« Last Edit: December 30, 2012, 03:28:32 pm by dexy, Reason: Slike ubačene u attachment. » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #83 on: December 30, 2012, 03:49:14 pm »

Zdravo, Bojnik, i dobrodosao  Smiley
Paluba nije mrtav forum, samo kod nas je vazniji kvalitet od kvantiteta.  Smiley
Ovde mozes naci zanimljive diskusije o brodovima i pomorstvu, oblasti koja je zanemarena na drugim forumima.
Malo se uspavala zadnjih mesečak dana, ali to se dešava s vremena na vreme.

Sto se tice modernizacije Kuba, mislim da na Mycity Military imas temu o toj modernizaciji. Skoro se u raspravu ukljucio jedan vrlo bitan oficir, koji je upucen u te stvari, saopstio je neke detalje o modernizaciji, pozdravio se i otisao.
 
« Last Edit: December 30, 2012, 03:55:57 pm by wermez » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #84 on: December 30, 2012, 07:02:45 pm »

Мислим да ово нема везе са СДПР-ом, већ са ВТИ-ом. Ради се о "споственој памети", уз набавку потребних компоненети на тржишту. Ратно и практично искуство из те области постоји постоји, па је то и примењено.  

Нешто слично (покретни центра ВОЈ) је било постављено овде на форуму у теми "Аеромитинг Батајница 212". Ја сам могао ући у све изложене објекте али нисам баш све сликао. Тада су ми и објаснили шта је то, али сам заборавио (нисам "противавионац"), нисам записивао, јер то не пратим. Такође, модернизовани радара П-12 је приказан на овом форуму уз објашњење (Тема "Сајам наоружања 2011" или тако некако). На том сајму је био и једна кабина са тим ВОЈ уређајима и конзолама, али ме није занимало ( а и Влада и Декси су хитно тражили да се нађемо на "зборном месту".

« Last Edit: January 01, 2013, 07:04:09 pm by dzumba » Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #85 on: January 01, 2013, 02:20:01 pm »

Oficir je lepo objasnio da je sistem znatno unapredjen,radi u 3-rezima,znaci ima i pasivni mod.Poboljsanja po pitanju dometa su znatna .14km po visini,po daljini....niko ne zna ,balisticki domet ide preko 50km, a efektivni pa verovatno 25.Sva poboljsanja odnose se samo na SISTEM,bez da je ista radjeno na RAKETI.Obzirom da EDEPRO,ima izvanredno raketno gorivo,...sistem se recimo u Rusiji vise ne koristi....potencijalno veliki prostor za omasoviti nasu PVO,sa modernizovanim sistemima KUB,te velikim brojem raketa po niskoj ceni ,koje mozemo osveziti i modernizovati.Ne znam kako stvari stoje sa Nevom mislim da je oni jos uvek koriste,ali moguca je neka slicna saradnja i po tom pitanju...predpostavljam.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #86 on: January 01, 2013, 03:47:17 pm »

Pardon,cini mi se da sam ostao nedorecen.Momenat masovnosti naseg PVO-a u ovom slucaju srednjeg dometa predlozio sam modernizovanim sistemima KUB,i  NEVA.Momenat kvalitete i sve sto dalje sledi upravo po receptu forumasa,koji pise pod pseudonimom DOGFAJT.Znaci sistem S300,dugog dometa,obavezno i anti balisticka verzija S300V,BUK,PANCIR.Sve ovo u kolicinama koje je moguce ugurati u sto povoljniji dugogodisnji aranzman.Onda ostaju slatke muke po pitanju omasovljavanja i kreativnog osmisljavanja trupne PVO. Znaci BOFORSI idu na pokretne platforme,PT30mm,20mm...itd,isto tako,ne vidim da bi neki buduci Lazar ma koliko ga neki potcenjivali bio los za tako nesto.Ono sto mene zanima ima li buducnost razvoja top 57mm,pa makar i u jednocevnoj verziji...naravno sa blizinskim upaljacem,zasto ne na Lazaru.I sta neko ko je bas strucan misli o sistemu OSA-ROMB.Ja bih licno nabavio nesto rashodovanih,pa majstorisao sa tim.Uveren sam da bi EDEPRI I VTI sredili raketu nista losije od Belorusa.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #87 on: January 01, 2013, 05:33:06 pm »

Domet KUB-a (koji zavisi od velikog broja parametara) je ostao isti.
Ogranicenje u visini gadjanja je velikim delom bilo zbog ogranicenja osmatrackog radara na RSTON (vozilo gusenicar sa osmatrackim i nisanskim radarom).
Posto je doslo do promena u sastavu sistema (modernizacija upravljackih kabina, sistema veza i prijema podataka od spoljnih modernizovanih radara) omoguceno je gadjanje na vecim visinima.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #88 on: January 03, 2013, 11:25:21 pm »

@bajone, zašto misliš da nam je potrebna antibalistička zaštita? Mislim da ni jedna od zemalja u okruženju ne poseduje značajne kapacitete kada su u pitanju balističke rakete.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #89 on: January 04, 2013, 08:56:48 am »

Ali poseduju neki stari "znanci" i slični njima koji bi opet mogli da padnu u napad iskušenja pa da ponove svoje "milosrdne" akcije.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.