PALUBA
April 24, 2024, 10:28:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi projekti PVO sistem SDPR  (Read 140332 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #90 on: January 04, 2013, 09:11:04 am »

PRVANJA@
Upravu ste,Oficir je do u detalje objasnio ogranicenja koja je sistem imao,a sto je naglasio sam modernizacijom SISTEMA otklonjeno.Nisam se upustao u detalje jer po meni mozda je i on rekao previse.Poenta je ,a to je i on naglasio da RAKETA jos uvek nije taknuta,te da i na tom polju ima prostora za znatnu modernizaciju.Usvakom slucaju u pravu ste.

DEXI@
Ja zaista nikad ne polazim od nekih prevelikih geo-strateskih predpostavki.Neke su pravili kreatori bivse nam zemlje pa se ispostavilo da su bile pogresne.Struktura primene sistema S-300,u ruskoj vojsci cini mi se stoji u odnosu3:1 S300PM, naprema S300V.Koliko sam razumeo to ima neku svoju doktrinarnu ulogu ...pa i po pitanju sigurnosti samih sistema S300PM. Hoce li nam on zaista zatrebati o tome bi se najmanje pitale zemlje iz naseg okruzenja,jer se sve nalaze u kolonijalno-vazalnom odnosu.Ja cisto sumnjam da bi vojsku sa tako utegnutim PVO-sistemom,ne bih ulazio u lovacku avijaciju...postoji zasebna tema za to,te kopnemu vojsku sposobnu da odvrati od kopnene agresije,bilo ko napao.Ja znaci govorim o potencijalimaDOVOLJNIM ZA odvracanje BILO KOGA OD AGRESIJE,A BIO BIH NAJ SRECNIJI UKOLIKO NJIHOVU EFIKASNOST NIKAD NE BI SMO BILI PRINUDJENI DA PROVERIMO.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #91 on: January 04, 2013, 10:22:17 am »

Kupovina neke vece kolicine PVO sistema je za Srbiju misaona imenica - trenutno a i u bliskoj buducnosti.

Jednostavno Srbija nije dovoljno ekonomski jaka da bi izdrzala takvu nabavku.

I sama modrnizacija i NEVA i KUB-a dosta kasni bas zbog finansija.

A Srbiji su potrebni i 3D radari (VOJ), LA, sistemi veza itd.

Jedan divizion S300+jedan sistem malog dometa za njegovu zastitu su maksimum koji bi Srbija mogal eventualno da plati u narednih 10-tak godina + eventualna nabavja aviona.

Sve ovo podrazumeva da Srpska privred procveta u narednih 10 godina, sto i nije bas izvesno.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #92 on: January 04, 2013, 03:36:25 pm »

Pvanja@
,ja ne govorim o kupovini,pazljivo procitajte moje tekstove.NABAVKA savremenih PVOsistema u okviru dugogodisnjeg aranzmana....o tome se mnogo govori ovih meseci,o detaljima ce mo verovatno saznati za mozda godinu dana ili kad vec.Znaci moze se govoriti o necemu kao sto je PAKET PRENAORUZAVANJA. Sto se tice sistema KUB koji su povuceni iz naoruzanja Rusije...radi se o sistemima koji su vec modernizovani.Ima raketa koje su mladje od onih koje mi posedujemo ,a i onih kojima su resursi istekli....znaci cena je na kilo.Ne morate me podsecati sta znaci otvoriti novcanik i kupiti ovo ili ono za kes.Ja nisam pominjao kolicine NOVIH sistema...ali ce ih siguran sam biti.Sto se pak tice sistema KUB...pa to je zivi bili pa videli,kao sto rekoh:Potencijalno sistem na kome se moze zasnovati masovnost buduce PVO,vojske Srbije.Ako se ne varam Rogozin je prilikom zadnje posete Srbiji bio prilicno jasan.Jedna recenica je bila "Vi ste najvise problema imali sa balistickim projektilima",ovde je verovatno mislio na krstarece rakete....sto vec moze biti zargon,ali po meni se S 300V-podrazumeva.Hoce li to biti novi sistemi ili modernizovani....to vec ...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #93 on: January 04, 2013, 03:44:52 pm »

Sigurno na krstareće, na te sam i ja mislio.

U svakom slučaju nam trebaju novi sistemi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #94 on: January 04, 2013, 04:31:52 pm »

Bajone2000,  могу да разумем твој ентузијазам и жељу да се нешто унапреди и побољша, али то (омасовљење) баш и не може, чак и да се хоће и има пара, "на кило". Није у питању сама техника, већ пре свега људи. Са техником управљају људи. Они морају да науче да рукују системима, морају да вежбају и гађају. Обашка да их нађеш. Гађање ПВО системима није оно "лези - готовс - пали". То је малкице сложенија работа, као и обука. Зато ипак мало реалније приступај проблему. Некада мало скептицизма (реализма) неће да шкоди. Када се више обрадујеш: када очекујеш лоше па се деси добро или када очекујеш добро па се и деси?

И шта ти је то ЕДПРИ? Мислиш на СДПР (ес-де-пе-ер)?
« Last Edit: January 04, 2013, 05:29:59 pm by dzumba » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #95 on: January 04, 2013, 04:50:52 pm »

Verovatno se radi o privatnoj firmi EDePro iz Bepgrada.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #96 on: January 04, 2013, 06:24:35 pm »

Većina raketa za razne verzije S-300 je u stanju da obavi i ulogu presretača balističkih raketa, ali ono što hoću da kažem jeste da nama ta opcija nije neophodna, već je čak suvišna u okruženju u kojem se nalazimo i da nam je potrebnija zaštita od vazduhoplova svih vrsta i tipova, kao i od krstarećih raketa na koje se savez kojim smo okruženi primarno oslanja u svojim vojnim akcijama.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #97 on: January 04, 2013, 06:38:41 pm »

Da izvinjavam se bila je greska u kucanju,svako ko malo prati tematiku a ovde je vecina duze od mene zna da se radi o firmi EDEPRO.Moj entuzijazam temelji se na zelji da se Srbiji vise nikad ne ponovi 1999.Po pitanju omasovljenja,podrazumeva se da ide paralelno i edukacija kadra,Slazem se da je bolje nadati se manje,pa dobiti nesto...a sta ce od tog" nesto"biti,stalno ponavljam da ne zavisi od nas ovde na forumu...ali mozda neko cita.Azbog cega je ova tematika sudbinski vazna reci cu samo sledece.1999 GODINE,Srbija je bila bez LA,sa zastarelim sistemima PVO,i prakticno nemocna na udare iz vazduha.Za 2,5 meseci bombardovanja NATO nije uspeo da stvori uslove za kopnenu agresiju,Iz svega toga neki ozbiljni analiticari izvukli su nekakve pouke,pa verujem i ljudi koji su odgovorni za bezbednost zemlje.Svako ulaganje u vojsku ima vise aspekata od kojih bezbednosni nije jedini.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #98 on: January 04, 2013, 06:55:12 pm »

Izvinjavam se DEXI-ju,nisam na vreme primetio njegovu poruku.Ja istina nisam bas expert za sisteme S-300,niti za oruzje uopsteno osim pesadijskog iz vremena kad sam sluzio vojsku.Prateci pisanje nekih strucnijih ljudi na forumima upotpunjavam svoje znanje po malo.Slazem se da je Srbiji prioritetniji sistem S300 PM,i da on moze odradjivati i neke zadatke za koje je S300V,specijalno izradjen.Ja opet kazem da se moje primedbe i predlozi odnose na utegnut sistem odvracanja od agresije.Sto se zemalja u okruzenju tice ne smatram da one imaju niti razloga pa ni potencijala za tako nesto.Sa nekima imamo cak izvanredne odnose Makedonija,Grcka,Rumunija pa i ostali...Medjutim jedini nacin da ne ratujete,jeste da budete dovoljno jaki.Nisam siguran da bez vece reforme nasa kopnena vojska moze danas biri bilo kakav ozbiljniji faktor odvracanja.Na zalost.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #99 on: January 05, 2013, 11:55:43 am »

Prvi faktor odbrambene politike jedne zemlje je ekonomija. Nema ništa bez para, a pare pravi ekonomija - privreda. Drugi, ne manje važan činilac je spoljna politika neke zemlje. Sledeći element su odbrambena doktrina i strategija, pa tek onda vojska. Iz toga proizilazi da dobrosusedski odnosi, kao i dobri odnosni ( ili bar bezkonfliktni), sa najjačim političkim činiocima u svetu, a onda i savezništvo, odnosno sposobnost pravljenja savezništva, čine najvažniji odbrambeni činilac.  Vojska kao sistem (državni podsistem) je tu tek "tačka na i". Zato je nabavka PVO sistema uslovljena onim što sam rekao na početku, a ne željom da se ima.

Inače, slažem se da bi Srbija trebala da ima PVO sistem tipa S-300, ali samo ako se obezbede prvi i drugi činilac. Mimo toga će to pokvariti sve drugo i onda smo na početku. Ta nesrećan 1999. godina se i desila jer nismo ostvarili prva tri faktora odbrane zemlje, a ne zato što nismo imali LA ili PVO.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #100 on: January 06, 2013, 07:51:14 pm »

Джумба@
Ово није форум за спољну политику или историју.Уколико би био са задовољством бих у његовом раду учествовао.Иако сам неки инжењер по струци,некако ми највише леже управо области које поменух.1.Систем С'300,или С'400,не моћете ни добити уколико нисте у одређеним односима са браћом Русима.А то даље значи да било какав други ослонац или није могућ,или је неприродан.Ја сам се држао теме ,и струке коју овај форум обрађује.Све остало можете наћи у врло поучној књизи нашег историчара Васе Казимировића под називом" Србија и Југославија".Економија и војска су две врло повезане ствари,није потребан никакав дигитрон...Поделите износ штете која нам је нанета 1999 године,са трошковима опреме која је ДОВОЉАНфактор одвраћања од агресије.Говорим о логици да ма колико неко био супериоран и надмоћан ипак претходно добро одвага последице неког чина на који би се евентуално одлучио.Па узмите пример Лужиких Срба...остало их је 50 000,уништени су,ѕаједно са Полапским Словенима и јос неким настањивали су трећину Немачке.Били су кротск и миран народ,интересовала их је само економија(пољопривреда).Карлаа Великог су ваљда сматрали ЛОШИМ МОМКОМ јер је имао стајаћу војску.Тај лоши момак их је истребио.Данас се то популарно каже да су АСИМИЛОВАНИ.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #101 on: January 06, 2013, 08:28:36 pm »

Dexi@
U pravu ste,bacio sam pogled na WIKIPEDIJU,osim projektila sa sistema S-400,sistem S-300PMU,MOZE ISPALJIVATI I PROJEKTILE SISTEMA S300V.Iskreno primarna mi je bila premisa da se S300V,nalazi na gusenicama,te da bi postojanje 2-odvojena sistema bilo nesto teze "zasititi"u slucaju kombinovanog  masovnog vazdusnog i balistickog napada.No opet se sve svodi na kolicinu lansirnih vozila,kako bi se eventualno vrsilo planiranje dejstava odredjenom vrstom projektila.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #102 on: January 06, 2013, 08:41:46 pm »

Odakle vam podatak da lanser S300/400 može ispaljivati i rakete sistema S300V. Mislim i uveren sam da ovde Vikipedija debelo greši. Iako im je ime slično, S300V je potpuno drugačiji sistem, druge namene, to je pre svega ABM - protivraketni sistem za borbu protiv balističkih raketa, dok je S300PMU/S400 pre svega sistem PVO teritorije, sa nekoliko modela raketa različitog dometa, koji mu daje veću gipkost upotrebe.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #103 on: January 06, 2013, 09:19:49 pm »

Bajone, brate, nema ništa ružnije nego kada latinicu pisanu "engleskom tastaturom" (tastaturnim rasporedom) "prevedeš" u srpsku ćirilicu. Džaba ti nauka... Cheesy. Ja naravno, jednako dobro čitam sve srpsko-hrvatske-bosanske-crnogorske varijante jezika (a jako dobro znam i makedonski i malo slabije slovenački), a uvažavam i "prednosti" pisanja ovog jezika na engleskom tastaturnom rasporedu, iako mislim da to kvari jezik. Drži se toga kako si pisao do sada.

Drugo, ono što sam napisao nije nikakva politika. To je iz strategija, ratovodstvo. Osnov za formiranje i rukovođenje vojskom. Bez tog znanja i poimanja nema vođenja odbrambene politike, pa u krajnjem ni S-300, kojeg bi i ja, jednako kao i ti, želeo da vidim u opremi VS. Uzgred, Grci nešto nisu u "bratskim" odnosima sa Rusima (osim verskih, a i tu se spore su veći "pravoslavci"), pa dobiše S-300. A mi 1999. godine hteli i da platimo, pa ne dobismo. Pazi, i Turci imaju BTR-80,a mi ne. Platili, a i poklopili im se interesi sa ruskim. Nema tu ljubavi. Spoljna politika, a time i vojna, se uvek vodi na osnovu interesa, ne iz ljubavi. Iskoristio sam priliku da tebi, ali i drugima, koji se time ne bavite, skrenem pažnju na to. Ni na kraj pameti mi nije da te razuveravam u tvojim idejama tehničkog unapređenja sistema PVO, koliko god bili nerealni ili realni.
Logged
bajone2000
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #104 on: January 06, 2013, 10:59:09 pm »

Dzumba@
Ja ne obracam paznju na vas rukopis,pravopisne greske i sl.za mene je to sitnicavost.Govorim perfektno knjizevni Srpski,ali sa Juzno moravskim akcentom.Kako u kuci tako i na televiziji.Ovde se ne radi o tome da svi moramo imati ista uverenja,naprotiv...ali po pitanju strateskih razmisljanja nema genija,ima samo onih koji pretenduju da to budu.Ja sam uveren da sam u pravu po pitanju svojih stavova u ovoj temi.Ne upustam se u detalje to prepustam strucnijima od sebe,Iu pravu ste ja mozda kako rekoste kao i mnogi drugi nisam bas u toku ili tako nesto,...vidim da vi jeste.To ce mi pomoci da nadomestim nesto tehnickog neznanja,ali me sustinski tesko mozete razuveriti.Sto se tice moje tastature,...tako mi je zgodnije,valjda ne moram i oko toga da se pravdam.Vidim neke vase komentare na temi o Hrvatskim avionima.Iskreno ne razumemto.Ja to mogu citati ali ne vidim razloga da se recimo mesam u nesto sto se desava ispred njihovih vrata.Dovoljno ima nasih problema ne mozemo ni njih resiti.To znaci da imate energije...svaka cast.Sisteme dobijamo sigurno ....bez brige.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.