PALUBA
April 17, 2024, 12:42:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Diverzantske podmornice klase P-911 "Una"  (Read 125269 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #285 on: September 30, 2019, 09:26:54 pm »


Па и није, никако није.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #286 on: June 25, 2021, 06:56:04 pm »

петак, 25.06.2021.
Милан Комар

Три године од упловљавања подморнице 911 на Ушће

Урадили смо и пројекат уређења и избацили трошковник, што на питања пријатеља и знатижељника – кад то чују – изазива подсмех и коментаре је ли могуће да Министарство одбране не може да затвори трошковну ставку од 2,5 до три милиона динара или, како неки други кажу, да нема осећај шта би такав експонат значио у фундусу Војног музеја

Кад би којим случајем шеф државе у пратњи министара силе прошетао Дунавским кејом и кроз врбово растиње у војном кругу на Ушћу угледао подморницу 911, те упитао пратиоце шта је то, дојучерашњи министар одбране сигурно би убедљивим гласом одговорио да је тај објекат довезен из Црне Горе у његовом мандату (2018), док актуелни министар не би вероватно имао ваљан одговор, јер је питање да ли му је ико од ближих сарадника и поменуо статус те гомиле гвожђа – у коју се нечињењем титулара (Министарство одбране) неумитно претвара тај високотехнолошки производ бивше државе, у чијем стварању је и Србија имала велики удео.

А на потпитање зашто није завршено уређење тог објекта и дато на увид грађанству, па да Београд – попут Барселоне, Амстердама, Лондона, Минхена – има светски вредан музејски историјско-техничко-образовни експонат, могући одговори би се погубили у бирократском лавиринту Министарства одбране, а можда и већим делом у опортуности војног врха да не дозволи те 2018. планирано уређење подморнице на локацији где се од тада налази, тобоже из разлога заштите околине од загађења, како је невешто чиновничком терминологијом срочено образложење.

Предлагали смо као Удружење подморничара ветерана Србије да инжењерски стручно објаснимо Речној флотили (подморница је у њиховом кругу) и њеној претпостављеној команди безразложност страха од једнодневног пескарења трупа, а под заштитним шатором, укључујући и употребу помагала типа брезова метла и усисивач, да ни зрно песка или честица рђе не остане на месту рада. Урадили смо и пројекат уређења и избацили трошковник, што на питања пријатеља и знатижељника – кад то чују – изазива подсмех и коментаре је ли могуће да Министарство одбране не може да затвори трошковну ставку од 2,5 до три милиона динара или, како неки други кажу, да нема осећај шта би такав експонат значио у фундусу Војног музеја.

У међувремену смо се наслушали, што званичних, што оних других информација како се Министарство одбране због низа нејасноћа одрекло тог објекта, како му је перспектива једино у „Београду на води”, како је ствар у рукама заменика градоначелника, како се около мудрује и тражи нова локација, па све дотле да би анкерисање подморнице у воденом царству јагодинског Аква-парка било тешко скрнављење њеног минулог рада. Једино (још) није оспорена констатација да без нашег кадра (официри, подофицири, инжењери) нема уређења подморнице, поготово не њене унутрашњости, коју треба врхунски скоцкати да посетиоци стекну утисак тренутне спремности за роњење.

Није такође оспорено, а могло би се очекивати да из квантума српске релативизације свега и свачега неко негира јасно наслућујућу корист која се нуди Војном музеју и Београду у облицима: сазнајно-историјског, техничко-технолошког, образовног, туристичког и зашто не рећи – и финансијског аспекта.

Вреди ли онда војно-српском неразумевању овог случаја сто први пут помињати да посестрима 913 у Војном музеју у Пивки доноси годишње већи профит од свих осталих музејских експоната заједно, да је 912 у Тивту такође одлично посећена, али с хендикепом смештаја на отвореном простору (словеначка у климатизованом хангару). Једна је (915) изрезана у оном таласу уништавања војних ефектива у првој деценији овог века, док 916 на црногорској обали чека новог титулара, а 914 након квалитетно урађене модернизације чами у хладовини олеандера у сплитској луци Лора. А била је то серија најбољих оперативно-технолошких решења на свету у класи 100-тонских подморница.

Писано или било какво друго ургирање према Министарству одбране дефинитивно више нема никаквог смисла, подморнички понос нам не дозвољава да хватамо државне чиновнике за рукаве и тиме се понижавамо, исто као што нам вређају интелект бенигна обећања отуда да ће једног дана неки чиновник то ставити у неки план па ће онда неко трећи то да одобри... И не липши магаре до зелене траве.

Усуђујем се на крају да закључим да браву овог зарђалог војнобирократског случаја може да откључа једино лице поменуто на почетку овог вапијућег текста – шеф државе.

Морнарички пуковник, подморничар

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #287 on: June 25, 2021, 09:31:13 pm »

I šta moj prijatelj Komar očekuje?
Da će Vučić, pored svih svojih aktuelnih problema i glavobolja da se pozabavi jednim zarđalim trupom malene podmornice, koja (usput rečeno) uopšte ne pripada Dunavu i Savi, već Jadranskom moru, i da naredi Vesiću: ''daj reši to već jednom....''

Po mom mišljenju jeste prvi problem u tih 2 - 3 milion dinara, da bi se podmornica pretvorila u muzejski eksponat.
Ali, sledeći i još veći problem jeste u tome: čija je podmornica, ili kome će ona pripasti, ko će u buduće odgovarati za nju .... ko će da je obezbeđuje da je vandali ne bi rasturili, ko će da je farba svaka godine, itd. itd.
Znači, sve same glavobolje!
A zbog čega? Zato što su srpski stručnjaci učestvovali u gradnji te podmornice, i zato što su je srpski oficiri vozili kroz Jadran

Nikome u sadašnjoj vlasti nije stalo do toga! To je bilo jasno od početka priče, da se podmornica dovede u SR.

Po mom ličnom ubeđenju jedino održivo rešenje je da se podmornica nekako prebaci na Kalemegdan i uvrsti u eksponate vojnog muzeja na otvorenom. To je jedini način da se ona sačuva, makar kao ljuštura. Ako ostane na keju, za koju godinu će je neki novi gradonačelnik (partijski mislilac) izrezati i prodati u otpad.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #288 on: June 25, 2021, 10:18:25 pm »

@Lovac

"Jadan" Vučić....velike su to brige i problemi oko podmornice.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #289 on: June 26, 2021, 08:56:48 pm »

Velike su brige, jer niko u Bgd sada više ne shvata značaj podmornice. Sr (vučić) sada ima mnogo drugih i većih briga i problema od jedne rashodovane male podmornice.

Nekad je SR bila primorska zemlja (SFRJ), pa se u SR svašta - nešto radilo za mornaricu.

Sada, većina građana Sr gleda na more isključivo kao mesto za godišnji odmor.
Velikoj većini koji prođu kejom, pokraj trupa P-911 nije uopše jasno odakle se to čudo tamo stvorilo, i šta je u pitanju.
Kad nekome beograđaninu kažeš diverzantska podmornica ... on se duboko zamislili .. aha, diverzantska , pa podmornica, pa na Dunavu .... enigma za veeeliku većinu!

Kad bi sada napravio anketu pitajući nasumice prolaznike o čemu se radi, šta je to, gde je to plovilo ... verujem da preko 90% ne bi znalo dati niti približno tačan odgovor.

Zato - pravac sa malom podmornicom u vojni muzej, pa neka joj prikače tablu sa osnovnim podacima - tako će je narod pamtiti.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 615



« Reply #290 on: June 26, 2021, 11:08:22 pm »

@lovac

Ma ja se slažem s tobom u smislu važnosti ove podmornice. Ja bih svakako uložio "koliko treba" i pretvorio je u muzejski eksponat.
To bi svakako bilo interesantno za pogledati i izvana i unutra.
JNA je bila čini mi se jedna od svega 11 armija sveta koja je pravila svoje podmornice.

Ja sam reagovao zbog toga što je već postalo normalno da i ovo Vučić mora da reši. On da naredi ovom ili onom, u ovom slučaju Vesiću. On čovek i predsednik i premijer i gradonačelnik i ministar (svakog resora) i predsednik svake opštine i mesne zajednice. Sistem ne postoji.
Na to sam reagovao. Svi smo se navikli na to i to je postalo "normalno stanje"...
« Last Edit: June 26, 2021, 11:17:06 pm by Kubovac » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #291 on: September 04, 2021, 06:49:44 am »

Vojni park Pivka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_3540.JPG (2643.66 KB, 4320x3240 - viewed 6 times.)

* IMG_3541.JPG (2573.72 KB, 4320x3240 - viewed 6 times.)

* IMG_3542.JPG (2530.23 KB, 4320x3240 - viewed 6 times.)

* IMG_3553.JPG (2211.56 KB, 4320x3240 - viewed 7 times.)

* IMG_3554.JPG (3286.35 KB, 4320x3240 - viewed 14 times.)

* IMG_3556.JPG (2387.08 KB, 4320x3240 - viewed 8 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #292 on: September 04, 2021, 07:09:53 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN0140.JPG (5979.63 KB, 4160x3120 - viewed 8 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #293 on: September 04, 2021, 07:10:50 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN0141.JPG (5990.96 KB, 4160x3120 - viewed 8 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #294 on: January 19, 2023, 10:01:55 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ObrispodmorVelebitUM.jpg (52.88 KB, 802x389 - viewed 4 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #295 on: January 19, 2023, 10:38:24 am »


P-01 "Velebit" je dorađena produženjem ČT i umetanjem DG 60kva da bi se omogućilo punjenje baterija na moru. Verovatno je izvornim projektom bilo upravo tako predviđeno, pa se odustalo zbog smanjenja cene, jer te Div. P nisu uopšte bile jeftine i bile su jedno od najboljih rešenja u svetu za to vreme.

Sad je sve to vreme historije povijesti. Srbiji treba da pripadne bar jedna od njih kao spomen na bivšu nam državu, a sad, ako mi sami ne znamo šta bismo s njom, to je na našu sramotu. Ja šta sam mogao uradio sam... služio, potom pisao i objavio o RM. Trebalo je više, i svašta mi se mota po glavi, ali svakodnevne obaveze ne daju. Dok su u Slobino vreme  mogli i oprostiti dugovanja... ovaj AV.AV ne prašta ništa... Vauuu!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #296 on: January 19, 2023, 01:09:42 pm »

Srbiji treba da pripadne bar jedna od njih kao spomen na bivšu nam državu, a sad, ako mi sami ne znamo šta bismo s njom, to je na našu sramotu.

@Kumbore, koliko ja znam ona koja pripada Srbiji nalazi se u vojnom objektu Ušće u Beogradu, na suvom, u solidnom stanju. A sve zahvaljujući bivšim podmorničarima iz udruženja Podmorničar.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #297 on: January 19, 2023, 02:43:15 pm »



Па јесте на Ушћу, али како је довежена из ЦГ тамо лежи а да нико ни канту фарбе није узео да је офарба. У стању је у каквом је била, али је можда унутра све побуђало.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #298 on: January 19, 2023, 03:30:02 pm »


Па јесте на Ушћу, али како је довежена из ЦГ тамо лежи а да нико ни канту фарбе није узео да је офарба. У стању је у каквом је била, али је можда унутра све побуђало.

Prema informacijama koje imam, ipak jeste ofarbana spolja, za unutrašnjost ne znam, a plan je da bude eksponat u Vojnom muzeju na Kalemegdanu.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #299 on: February 01, 2023, 06:23:28 am »

Trebala je biti ponos hrvatske mornarice: Tužna priča o prvoj i jedinoj hrvatskoj podmornici

https://pomorac.hr/2023/01/20/trebala-je-biti-ponos-nase-mornarice-tuzna-prica-o-prvoj-i-jedinoj-hrvatskoj-podmornici/
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 24 queries.