PALUBA
March 28, 2024, 08:55:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Diverzantske podmornice klase P-911 "Una"  (Read 124307 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #270 on: July 08, 2018, 03:48:08 pm »

Kako je bilo planirano u ratu punjenje aku baterija?
Dali je postojala prateca oprema, agregati, kamioni sa opremom i sl.

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #271 on: July 08, 2018, 04:03:03 pm »



Znam samo da je potkop Rose npr. imao DG za punjenje baterija.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #272 on: July 08, 2018, 08:15:01 pm »

Koliko sam ja upoznat sa ovom problematikom, i ako mi sećanje nije izbledelo: bili su nabavljeni dizel agregati 250 kVA, koji su bili namenjenji kao osnovni izvor energije na pozicijama gde bi se podmorničke baterije punile.

Kompletan projekat nije završen, pa su toku T11 agregati dovezeni u MTRZ Sa-Ko.
Tu su se vukli neko vreme, bez namene, čerupani su, kakoje kome šta bilo potrebno.
Jedan od tih agregata je ugrabila 69.mtrb za svoje potrebe na Pristanu. I sad se nalazi tamo, ali više nije u upotrebi. Ostalima se gubi trag, verovatno su prodati kao furda.
Potkop na Rosama je delimično kompletiran osamdesetih godina, ali mislim da nikad nije poslužio svojoj svrsi, jer nije sve stavljeno u funkciju. Sva oprema koja je ugrađena u potkop je propala, pokradena.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #273 on: July 08, 2018, 08:44:10 pm »

Hvala lovac na odgovoru, o ovo me se do sad nije pisalo pa da i to razjasnimo.

poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #274 on: January 20, 2019, 07:04:04 pm »

Nisam pregledao sve stranice, ne sjecam se da je ova fotka bila postavljena; tehn. enc. Brodogr. Split
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
veca slika
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* st.png (933.13 KB, 727x517 - viewed 123 times.)

* st.jpg (560.77 KB, 1817x1292 - viewed 139 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #275 on: January 29, 2019, 08:18:44 pm »

Slovenska rijeka


* P-914 Soča.jpg (121.76 KB, 1470x1029 - viewed 106 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #276 on: April 04, 2019, 03:26:43 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (873.04 KB, 1524x2215 - viewed 111 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #277 on: April 05, 2019, 08:14:09 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (943.31 KB, 1526x2196 - viewed 105 times.)
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #278 on: April 21, 2019, 06:35:12 am »

Interesantno za pogledat


 https://www.24ur.com/novice/znanost-in-tehnologija/jugoslovanske-podmornice.html
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #279 on: July 04, 2019, 12:57:08 pm »

Куда плови подморница 911
Аутор: Милан Комар уторак, 02.07.2019.

Година је прошла од спектакуларног транспорта подморнице 911 из Боке Которске до Београда, па ме, као првоборца идеје да је добијемо и лоцирамо негде уз Дунав, бројне колеге и пријатељи, а нарочито подморничари из целог света, које смо крајем маја угостили на конгресу у Београду, салећу с идентичним питањем: Шта се дешава са тим спомеником технолошке моћи бивше велике државе?

Одговор може бити такође спектакуларан у овом нашем приступу вредновању националне баштине, била она историјска, технолошка, војна или било каква друга. Али ништа од спектакла у овим редовима – подморница је на истом месту где је 12. јуна прошле године истоварисмо са шлепера и остависмо у врбаку државног комплекса на Ушћу, нетакнута и предата зубу (не)времена, с додатним слојем тешке рђе и безнадежности.

А све је тих медијски атрактивних дана изгледало брзо и решиво – ми подморничари даћемо списак радова (и дат је, у квадрат, килограм, микрон) и процену вредности истих, а титулар ће обезбедити новац, па да је заједничким снагама уредимо као врхунски музејски експонат, до октобра. Урадили смо све, чак и више, а онда је током лета било неких, ко бајаги озбиљних састанака инфраструктурног и пејзажног предзнака, да би у октобру било јасно да нема ништа од реализације пројекта „Подморница на Дунаву 2019”.

Као удружењу ветерана није нам у опису делатности било икакво „сољење” памети икоме у великој кући надлежној да то заврши (финансије–тендер–радови), али смо проницљивошћу стеченој у борби за живот под водом брзо закључили да без наше помоћи нема помака напред. Организовали смо се, именовали најстручнија лица за тај посао, да бисмо у јануару сазнали да смо „џабе кречили” и да ће 2019. проћи без улагања у уређење подморнице. Морали смо зато, тешка срца, да из програма конгресних активности избацимо посету том објекту као врло референтној тачки нашег бившег подморничарства.

Загребали смо потом, подморнички темељито, по презентованим нам подацима и стрелицу протеста спремну за одапињање на адресу титулара вратили у тоболац због сазнања да је можда његова оператива једним својим писмом зауставила и планове уређења и обезбеђење новца. Наиме, кад је одоздо нагоре по вертикали хијерархије у преписку уведен појам могуће контаминације амбијента пескарењем трупа подморнице, све је стало.

Позвали смо „на црту” дијалога актере те иницијације да им инжењерски објаснимо шта би се радило, којом технологијом и с којим мерама заштите – дакле, лица која су се читав радни век бавила ремонтом подморница насупрот лицима која нису ни видела подморницу уживо. Дијалог је изостао, а онда смо добили поруке да „они” предлажу да се пескарење обави у Бубањ Потоку – тамо ваљда може да се контаминира. Знају ли та лица да би само транспорт подморнице до Бубањ Потока и назад до Ушћа коштао најмање 10.000 евра, а процена свих трошкова за уређење објекта на локацији где се налази је 15.000 евра? И ко сад и с каквом преамбулом у врху куће титулара да донесе решење о (не)потребној десетокилометарској тури подморнице, осамдесетотонских дизалица и пратеће логистике.

Пескарење тог типа подморнице рађено је под контролом наших експерата бар 40 пута на удаљености од десетак метара од радних и стамбених просторија посаде брода-дизалице и нико није правио еколошке проблеме. То је рутински посао од једног радног дана, а у овом случају би се радило под специјалним шатором за градске услове рада, из кога ни зрно песка ни комад рђе не могу да излете. А како се подморница налази на асфалтној подлози – какво се загађење земљишта помиње?

Исти такви објекти у Пивки и Тивту доносе матичним музејима велики профит, уз цену од пет евра за петнаестоминутно разгледање унутрашњости. Нека то на Ушћу буде мање него у тим богатим земљама, рецимо 100 динара, па би се на најпосећенијем градском шеталишту врло брзо вратио сваки уложени динар.

И сасвим на крају, не верујем у гласине које сам чуо на високом нивоу у кући титулара да ће подморница ускоро на неку другу локацију и под окриље неког новог газде и да је због тога све стало.¶

* Пуковник, подморничар

Izvor: www.politika.rs
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #280 on: July 04, 2019, 08:02:12 pm »

Куда плови подморница 911
Аутор: Милан Комар уторак, 02.07.2019.

... Дијалог је изостао, а онда смо добили поруке да „они” предлажу да се пескарење обави у Бубањ Потоку – тамо ваљда може да се контаминира. Знају ли та лица да би само транспорт подморнице до Бубањ Потока и назад до Ушћа коштао најмање 10.000 евра, а процена свих трошкова за уређење објекта на локацији где се налази је 15.000 евра? И ко сад и с каквом преамбулом у врху куће титулара да донесе решење о (не)потребној десетокилометарској тури подморнице, осамдесетотонских дизалица и пратеће логистике.

Пескарење тог типа подморнице рађено је под контролом наших експерата бар 40 пута на удаљености од десетак метара од радних и стамбених просторија посаде брода-дизалице и нико није правио еколошке проблеме. То је рутински посао од једног радног дана, а у овом случају би се радило под специјалним шатором за градске услове рада, из кога ни зрно песка ни комад рђе не могу да излете. А како се подморница налази на асфалтној подлози – какво се загађење земљишта помиње? ...


Izvor: www.politika.rs

"Peskarenje" se izvodi i vodenim mlazom pod ultra visokim pritiskom. Lako za izvesti i ekološko potpuno prihvatljivo.
« Last Edit: July 04, 2019, 08:31:27 pm by bristova » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #281 on: July 04, 2019, 08:59:40 pm »

Zaista ne želim da budem maliciozan, niti da se pravim pametan, ali imajući u vidu sve proste činjenice koje direktno utiču i koje mogu uticati na sudbinu P-911, svakome ko rezonski razmišlja, moglo je biti jasno kakva će biti sudbina nesretne podmornice: zarašće u travu još za života onih koji se bore za njen opstanak.... a kasnije, biće potpuno zaboravljena.

Ne bih da dotičem T-11, jer svima nam je jasno da smo pre toga bili velika zemlja u mnogim pogledima - između ostalog, gradili smo podmornice. Malo ko je tako nešto umeo na ovoj kugli gde živimo.

No, sada su se stvari mnooogo promenile, i prostim rečima iskazano - sadašnja Sr ima puno velikih problema (i veoma malo para), da bi se bavila pitanjima iz nedavne prošlosti, a vezanih za Jadransko more. Imam utisak da mnogima u SR rukovodstvu podsećanje na zadnje dekade zajedničke države stvara gorčinu u ustima.
I može se izvesti prosti zaključak: malo koga brine P-911 i malo je verovatno da će iko izdvojiti novce za njeno dovođenje u onakvo stanje kako su to zamislili bivši podmorničari.

Ne smemo nikako praviti paralelu između P-911 i rečnog monitora koji je državnim parama doveden u stanje muzejskog eksponata: monitor organski pripada rekama, Savi i Dunavu, jer je tu plovio i činio je deo istorije tih reka i gradova pokraj njih, a podmornica nikako (osim što je u nju utkano nešto srpke pameti i srpski para, tokom projektovanja i izgradnje) ne pripada tom prostoru.

Podmornica pripada moru!

Svestan sam činjenice da je potpisnik gornjeg teksta, pukovnik podmorničar, bivši direktor MTRZ (M.K.) uložio jako puno truda, da od podmornice napravi muzejski eksponat, ali pri tome očigledno nije shvatio suštinu problema SR težnji i politike. U taj kontekst u SR se P-911 nikako ne uklapa, čak ni na margine.

Ne jednom sam čuo zlurade komentare: ''ako postavimo podmornicu pored monitora, pokoljenja će za koju godinu pokazivati svojoj deci i unucima sva ''čuda'' koja su plovila po našim rekama ...''
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #282 on: July 04, 2019, 09:42:00 pm »

Ne jednom sam čuo zlurade komentare: ''ako postavimo podmornicu pored monitora, pokoljenja će za koju godinu pokazivati svojoj deci i unucima sva ''čuda'' koja su plovila po našim rekama ...''

Неко постави фотомонтажу у циљу зезања али то дође до новина како би новинари открили највећу тајну, тако да не би уопште то било далеко од истине.



https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/lepo-bogami-fotografija-podmornice-ispod-petrovaradina-se-siri-mrezama-bujaju-teorije/2b5zfev

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* XvPk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUva.jpg (95.54 KB, 740x498 - viewed 88 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #283 on: September 27, 2019, 12:41:54 am »

Koliko sam ja upoznat sa ovom problematikom, i ako mi sećanje nije izbledelo: bili su nabavljeni dizel agregati 250 kVA, koji su bili namenjenji kao osnovni izvor energije na pozicijama gde bi se podmorničke baterije punile.

Kompletan projekat nije završen, pa su toku T11 agregati dovezeni u MTRZ Sa-Ko.
Tu su se vukli neko vreme, bez namene, čerupani su, kakoje kome šta bilo potrebno.
Jedan od tih agregata je ugrabila 69.mtrb za svoje potrebe na Pristanu. I sad se nalazi tamo, ali više nije u upotrebi. Ostalima se gubi trag, verovatno su prodati kao furda.
Potkop na Rosama je delimično kompletiran osamdesetih godina, ali mislim da nikad nije poslužio svojoj svrsi, jer nije sve stavljeno u funkciju. Sva oprema koja je ugrađena u potkop je propala, pokradena.
Malo zakasnjelo, ali dopuna informacije o podmornickom potkopu Rose. Posluyioje svrsi najamnje jednom u toku vjezbe, strojari iz 16. GMO su odlazili tamo upucivati agregate. Cini mi se da je podmornica bila u potkopu tada.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #284 on: September 30, 2019, 09:22:34 pm »

Ako se ne varam, potkop u Rosama nije bio namenjen za džepne podmornice tipa P-911
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.