Trgovačka mornarica

(1/303) > >>

brodarski:
Malo o trgovačkoj mornarici bivše države.
Trgovačka mornarica Kraljevine Jugoslavije tijekom Drugog svjetskog rata pretrpjela je značajne gubitke. Izgubljeno je 146 brodova iznad 50 BRT, a ukupno je u ratnom vihoru  izgubljeno  229 708 bruto registarskih tona. Završetkom rata započelo je prikupljanje ostataka brodovlja nekadašnje trgovačke mornarice. U domaćim vodama ostali su brodovi male obalne plovidbe u derutnom stanju. Prekooceanski trgovački brodovi nalazili su se u stranim lukama pod britanskom upravom, a njihovo kretanje praćeno je preko jugoslavenskog veleposlanstva u Londonu. Niti jedan prekooceanski trgovački brod koji je vijao nacionalnu zastavu, 15. svibnja 1945. godine nije se nalazio u domaćim lukama. Jedinstven slučaj u povijesti pomorstva neke države.
Dana 15. svibnja 1945. godine bilo je sposobno za plovidbu i obavljanje zadaća u međunarodnom i domaćem pomorskom prijevozu 115 plovnih jedinica. Ukupna tonaža tih brodova  iznosila je 137 829 bruto registarskih tona . Velik broj brodova male obalne plovidbe bio je još uvijek mobiliziran za potrebe Jugoslavenske ratne mornarice . Većinom su to bili manji motorni jedrenjaci i koče drvene gradnje.
   Od brodova duge plovidbe na dan 15. svibnja bili su sposobni za plovidbu: Aleksandar I, Bosanka, Dinara, Drava, Dubrovnik, Dubravka, Dunav, Durmitor, Federiko Glavić, Ivan, Ivan Topić, Jurko Topić, Kostrena, Luciana, Marija Petrinović, Neti, Nikola Pašić, Olga Topić, Perast, Plavnik, Princ Andrej, Princ Pavle – Franka, Rozina Topić, Senga, Sreća , Sveti Duje, Sveti Vlaho i Timok.
Danom 20. siječnja 1947. godine osnivaju se prva brodarska poduzeća: Jugoslavenska linijska plovidba, Jugoslavenska slobodna plovidba,  Jadranska linijska plovidba i Jadranska slobodna plovidba. Sva sa sjedištem na Sušaku jer pregovori o statusu Rijeke još nisu bili završeni.  To su bili početci dirigirane pomorske privrede.


brodarski:
Svi brodovi duge plovidbe bili su unajmljeni  od Ministarstva ratnog transporta Vlade Velike Britanije i American War Shipping Administration. Prema sporazumu Tito – Šubašić utemeljena je 12. listopada 1944. godine Generalna direkcija brodarstva u Londonu. Nakon prestanka rata u roku od 6 mjeseci Direkcija je trebala preuzeti sve brodove od Ministarstva ratnog transporta i s njima poslovati za račun vlade DFJ.  Britansko ministarstvo ratnog transporta uslijed neriješenih financijskih pitanja odbilo je vratiti brodove. Brodovi su vraćeni tek 1946. godine. To neriješeno financijsko pitanje bila je odšteta brodovlasnicima. Jugoslavija je platila odštetu i šutila o tome do raspada države. Ta odšteta mogla je pokrenuti pravu revoluciju u zemlji. Masno je platila stare brodove, a mogla je gotovo besplatno dobiti brodove iz ratnog programa. Kasnije će ti istrošeni brodovi biti prodavani po daleko većoj cijeni novo utemeljenim brodarima.

brodarski:
Jugoslavija je dobila i dio brodova iz ratnih reparacija.
Podignuta je 22. studenoga 1946.godine  jugoslavenska zastava na p/b Lošinj u luci Kiel. Lošinj ex Sardinien od 4124 BRT i 7500 tona nosivosti, bio je prvi brod dobiven na račun ratnih reparacija od Njemačke. Lošinj je dodijeljen Jugoslavenskoj linijskoj plovidbi i s teretom ugljena stigao je krajem prosinca u Rijeku.  Porinut je 1928. godine  u brodogradilištu  J.L.Thompson, Sunderland  i nazvan  HELMSTRATH. Predan naručitelju  Strath S.S. Co. (E. C Downing ) iz Cardiffa .  HELMSTRATH  budući LOSINJ plovio je 1937. godine pod imenom SARDINIEN u vlasništvu Robert Sloman, iz Hamburga. Izrezan je u rezalištu Brodospasa krajem 1963. godine.

Hare:
Hvala na ovoj temi. Mislim da ce biti dosta zainteresovanih za citanje, ali i da daju svoj doprinos

brodarski:
Bilo je kume puno zainteresiranih za čitanje, a malo za suradnju i do sada. Ne uzdam se u ničiju pomoć. Tekstove o pojedinim brodovima smanjiti ću na minimum da ne postane dosadno.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page