Trgovačka mornarica

<< < (130/303) > >>

marinero:
Quote from: rasho on April 14, 2010, 08:29:06 pm

Jadrane, brodarski... skidam kapu!

Na Baltiku su se prevrnuli, kako mi je đed pričao, jer su bili pretovareni, a po svoj prilici teret nije bio ni pravilno utovaren. U tome svemu je jedan član posade ostao bez šake, raznijela je signalna raketa.


Kapetan Želalić iz Bijele (ne prezimenjak Petar iz 18. stoljeća, već malo mladji.... ;))

marinero:
Quote from: jadran2 on September 28, 2010, 04:51:07 pm

Lovcen je svoj zivot zapoceo 1911. u brodogradilistu Clyde kod Glasgowa. Putnicko-teretni brod od 2.163 t i 13 cv. porinut je pod lijepim imenom Lady Gwendolen; kasnije kako to cesto biva, mijenjao je kompanije i imena :

- 1916 LYUDMILA
- 1918 (opet) LADY GWENDOLEN
- 1919 ROSALIND
- 1936 LOVCEN

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- 1941 rekviriran od americke administracije pod imenom COLUMBIA i ratnijim
- 1942 BRIGADIER GENERAL HARRY E.RETHERS
- 1946 WAH CHUNG
- 1950 TERESA

Pod tim imenom je i otisao (otisla) 1953. godine na groblje brodova u Kini.


Evo i jedne lijepe price iz novina:

_________________________________________________


Kad je crnogorski knjaz Nikola na Berlinskom kongresu 1878. dobio luku Bar i tako svojoj maloj kneževini osigurao izlaz na Jadran, u prigodnoj je ceremoniji skinuo prsten s ruke i bacio ga u more, simbolično proglasivši „vjenčanje Crne Gore s morem za sva vremena“. U to je vrijeme, ne zaboravimo, Boka kotorska bila u sastavu Dalmacije pa ne treba čuditi i njegov osjećaj strahopoštovanja prema pomorstvu kojega u tadašnjoj Crnoj Gori gotovo da i nije bilo, osim nešto malo i simbolično na Skadarskom jezeru.

Često je mijenjao vlasnika

Desetljećima je Crna Gora mukotrpno razvijala svoje skromne pomorske potencijale, da bi tek nakon 1934. osnivanjem „Zetske plovidbe“ sa sjedištem na Cetinju bili nabavljeni brodovi ZETA i LOVĆEN kojima je uspostavljena redovna putničko-teretna plovidba uz jadransku obalu u akvatoriju između Drača i Dubrovnika. Dužobalnu prugu između Bara, Budve i Dubrovnika uglavnom je održavao LOVĆEN, skladni polovni parobrod jednog nadasve zanimljivog i burnog životopisa, pronađen i kupljen 1936. na dalekim Bermudima. Sagrađen je kao novogradnja 294 za British & Irish Steam Packet Co. u rujnu 1911. u škotskom brodogradilištu Clyde Shipbuilding iz Port Glasgowa. Imao je 2163  GT i bio dug 92 metra. Razvijao je brzinu od svega 10 čvorova pogonom slabašnog glavnog parnog stroja od samo 362 KS. Pod imenom LADY GWENDOLEN plovi u vodama oko irskoga Dublina. Već je 1916. prodan u Rusiju gdje kao LYUDMILA u sastavu carske ratne mornarice ostaje sljedeće dvije godine. Završetkom Prvog svjetskog rata, ponovo se vraća u Irsku gdje je nakratko vratio staro ime – LADY GWENDOLEN, da bi 1919. po još jednoj promjeni vlasnika, ovaj put je to C.T.Bowring & co sa Newfoundlanda, promijenio i ime u ROSALIND. Za sestrinsku tvrtku Red Cross Line od tada održava pruge između Halifaxa i Newfoundlanda prema New Yorku. Još jednom mijenja vlasnike 1928. (Bermuda & West Indies Hamilton) kada zadržava isto ime i plovi u istim morima, ali i s povremenim produženjima prema Bermudima i Karibima.

Od Kolumbije do Lovćena

Nakon osam godina kupila ga je cetinjska Zetska plovidba i krstila imenom LOVĆEN. Izbijanjem Drugog svjetskog rata, Crna je Gora okupirana pa je tako 1941. u neopisivom sveopćem metežu LOVĆEN ipak nekako došao u ruke US Navy, američke ratne mornarice. Neko vrijeme nosi ime COLUMBIA, a od 1942. je BRIGADIER GENERAL HARRY E. RETHERS. Nakon časno odslužene i uspješne vojne karijere brod je 1946. raspremljen i prodan kineskom brodaru Chan Kim Cheongu. Pod imenom WAH CHUNG plovi do 1950. kada je još jednom promijenio vlasnika. U floti panamskog Grande Spg.Corp kao TERESA nastavlja ploviti u kineskim vodama sve do 1953. kada je u toj dalekoistočnoj zemlji konačno razrezan u staro željezo. LOVĆEN nije dugo ali ni posebno uspješno povezivao Grad s Crnom Gorom i Albanijom, ali je ostao upamćen kao skladni brod koji je svojom vizurom plijenio pozornost domaćega puka. I kao jedan od onih brojnih putničkih brodova koji su u svojim plovidbama obvezno navraćali i u naš Grad.

Neven Jerković (Dubrovacki vjesnik)




Evo ga "Lovćen" dok je plovio kao "Rosalind"

marinero:
Quote from: brodarski on April 11, 2010, 11:04:04 am

Novogradnja Atlantske plovidbe bio je Ruđer Bošković izgrađen u Splitu. Ruđer Bošković bio je u klasi Gundulića, Natka Nodila, Marka Marulića. Lijep i elegantan brod za oko i tada ponos splitske brodogradnje. Pozivni znak YTAY. Duljina 153.58 i širina 18.84 metra. BRT 9032 i nosivost ( DWT ) 12983 tone. Pogonski stroj FIAT od 6300 KS razvio je brzinu od 16 čvorova na probnoj vožnji. Kupuje ga 1972. Slobodna plovidba i daje ime Murter.




Brodarski i ostali eksperti, molim pojasnjenje...
Koliko su ovi brodovi bili slicni ili razliciti od  "Jugooceanijinog" splitskog dvojca iz tog vremena "Admiral Zmajevic" - "Kapetan Martinovic" ?

jadran2:
Marinero, na koje brodove mislis u usporedbi sa "Admiralom Zmajevicem" - "Kapetanom Martinovicem"?

marinero:
Na Boskovica, Nodila, Marulica itd....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page