PALUBA
March 28, 2024, 11:30:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: Trgovačka mornarica  (Read 577809 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #975 on: May 01, 2012, 09:16:41 pm »

vjerojatno od kompanije Marin Feric
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Galeb.jpg (97.55 KB, 1324x869 - viewed 231 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #976 on: May 01, 2012, 09:18:15 pm »

mnogo je brodova bilo u ovoj kompaniji (a pet sa imenom Serafin Topic):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Serafin Topić.jpg (102.6 KB, 1324x846 - viewed 241 times.)
Logged
storm9370
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #977 on: May 03, 2012, 04:21:07 pm »

Pozdrav, imam jednu veliku molbu, radim za faks vazan projekt po pitanju starih trgovackih brodova koji suposlovali u Jugi. Doduse ovaj forum mi je jako puno pomogao po tom pitanju ali mi je ostao samo jos jedan brod za analizirati a to je brod "Rabac". Jedva sam dosao do slike koju sam nabavio u ovom topic-u negdje oko 60 stranice. Znam i da je tezio nruto 300 tona i da su mu velicine bile 35,55 m duzine, 7.80 m sirine, 4,25 m visine bez jarbola i imao je 1,60 m gaz-a. Mene zanima sada dali taj brod jos podtoji  i pod kojim je sada imenom. I da, u Puli je sagraden u Uljaniku pod reg. br. PU-2 Molio bi vas bilokoju drugu informaciju pa moze i jos slika... Hvala vam unaprijed svima!  marinero
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #978 on: May 03, 2012, 05:33:02 pm »

Storm, brod "Rabac" sa 60. str. nije "Rabac" o kojem pises. Brod na fotografiji je bivsi "Labin", od 1967. u vlasnistvu Losinjske "Plovidbe pod imenom "Rabac", tj. bivsi "Ptarmigan" iz 1948.g. Zivot zavrsio krajem 1982.
Po dimenzijama se vidi da je veci od trazenog broda od 35,55 m.
Ako se uspije doci do tog drugog "Rabca" - javljam.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #979 on: May 03, 2012, 06:42:15 pm »

Pozdrav, imam jednu veliku molbu, radim za faks vazan projekt po pitanju starih trgovackih brodova koji suposlovali u Jugi. Doduse ovaj forum mi je jako puno pomogao po tom pitanju ali mi je ostao samo jos jedan brod za analizirati a to je brod "Rabac". Jedva sam dosao do slike koju sam nabavio u ovom topic-u negdje oko 60 stranice. Znam i da je tezio nruto 300 tona i da su mu velicine bile 35,55 m duzine, 7.80 m sirine, 4,25 m visine bez jarbola i imao je 1,60 m gaz-a. Mene zanima sada dali taj brod jos podtoji  i pod kojim je sada imenom. I da, u Puli je sagraden u Uljaniku pod reg. br. PU-2 Molio bi vas bilokoju drugu informaciju pa moze i jos slika... Hvala vam unaprijed svima!  marinero
Rabac od 300 tona. To je laka zadaća. Koje je godine sagrađen taj brod treba vidjeti u registru. Nisam siguran ali bi mogao biti drvene gradnje. Ovaj Rabac je 1967. godine prodan u Panamu i 1986. brisan je iz Lloyd registra. Napominjem da brod sa slike ima 210 tona nosivosti. Duljine je 26 metara.
Trgovačka mornaricaa pokojne Jugoslavije nije nimalo laka za istraživanje. Pogotovo brodovi male obalne plovidbe. Tko dobro poznaje malu obalnu plovidbu toga uvažavam kao najboljeg poznavatelja bivše trgovačke mornarice.


* 90 rabac.jpg (380.53 KB, 1187x628 - viewed 134 times.)
« Last Edit: May 03, 2012, 06:54:39 pm by brodarski » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #980 on: May 03, 2012, 07:08:40 pm »

vjerojatno od kompanije Marin Feric
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Točno tako. Brodarstvo Ferić. Za vrijeme okupacije Airone a kasnije Galeb u Obalnoj plovidbi Šibenik. Odavno ne plovi.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #981 on: May 03, 2012, 07:21:49 pm »

Jedna napomena, 1948. godine predani su na uporabu novogradnje male obalne plovidbe, motorni brodovi Rabac, Veli Jože, B. Kadić i Raša.
Logged
storm9370
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #982 on: May 05, 2012, 09:48:51 am »

Saznao sam uz sve to da se radilo o maloj trgovackoj mornarici, kao sto sam rekao sagraden je u Uljaniku nemam pojma kada  Undecided Jedva sam iskopao da je u osamdesetima stajao u Losinju nekoristen pa je bio kupljen od nekog Rijecanina koji ga je pretvorio donekle u brod-restoran sa 2 sale. Poslan je u Monfalcone kasne 80te na remont i ugradivanje motora te obnavljanje kompletnih paluba i finiranje radova za pretvorbu u restoran. Imao je placen vez u luci Rijeka od 93 do 2001 s time da je na tom vezu proveo samo dva dana... Nelogicno jer se poslije 93 gubi kompletno svi t ragovi. Pokusao sam vidjeti u firmi brodogradilista u Monfalcone pod imenom Nautec koja ga je obnavljala ali je firma osla u stecaj i pod istim imenom otvorila samo marinu te oni nemaju pojma o tom brodu nista.  :'( Doslo mi napamet ili da je rezan ali nema smisla jer imam kod sebe racun obnove broda ili da mu je promjenjeno ime a to ako je ocito dam nesposoban shvatiti i naci koje je. Palo mi napamet i da je to mozda Nina koja stoji dole svezana u Rijeci na tom mjestu posto ima slicne mjere ali za Ninu su mi rekli da se drugacije zvala... Nemam pojma! Help, brzo mi predaja projekta a znojim me taj "Ghost Ship" previse! 
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #983 on: May 07, 2012, 09:41:44 pm »

Pozdrav, imam jednu veliku molbu, radim za faks vazan projekt po pitanju starih trgovackih brodova koji suposlovali u Jugi. Doduse ovaj forum mi je jako puno pomogao po tom pitanju ali mi je ostao samo jos jedan brod za analizirati a to je brod "Rabac". Jedva sam dosao do slike koju sam nabavio u ovom topic-u negdje oko 60 stranice. Znam i da je tezio nruto 300 tona i da su mu velicine bile 35,55 m duzine, 7.80 m sirine, 4,25 m visine bez jarbola i imao je 1,60 m gaz-a. Mene zanima sada dali taj brod jos podtoji  i pod kojim je sada imenom. I da, u Puli je sagraden u Uljaniku pod reg. br. PU-2 Molio bi vas bilokoju drugu informaciju pa moze i jos slika... Hvala vam unaprijed svima!  marinero
Rabac od 300 tona. To je laka zadaća. Koje je godine sagrađen taj brod treba vidjeti u registru. Nisam siguran ali bi mogao biti drvene gradnje. Ovaj Rabac je 1967. godine prodan u Panamu i 1986. brisan je iz Lloyd registra. Napominjem da brod sa slike ima 210 tona nosivosti. Duljine je 26 metara.
Trgovačka mornaricaa pokojne Jugoslavije nije nimalo laka za istraživanje. Pogotovo brodovi male obalne plovidbe. Tko dobro poznaje malu obalnu plovidbu toga uvažavam kao najboljeg poznavatelja bivše trgovačke mornarice.

Na 2. stranici u tablici Obalna plovidba Rijeka, spominje se Rabac iz 1954. od 230 t nosivosti. To bi trebao biti ovaj brod.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #984 on: May 13, 2012, 05:19:34 pm »

Prvo jedna ljepa, moderna, lokacija i brod nepoznati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kanal.jpg (80.85 KB, 683x600 - viewed 369 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #985 on: May 13, 2012, 05:20:40 pm »

I malo retro looka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* zoranic.jpg (93.57 KB, 1200x329 - viewed 324 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #986 on: May 13, 2012, 07:13:55 pm »

Prvo jedna ljepa, moderna, lokacija i brod nepoznati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lokacija - poznata sa svojom signalnom stanicom  Wink; brod nepoznat, ali mozda Brodarski zna.
Logged
storm9370
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #987 on: May 13, 2012, 08:17:26 pm »

Dali znate da je brod rabac koji spominjem zapravo parobrod pčela porinut 1918 .god brodogradilistu Gebr.Coops,Hoogezand kao OVERVEEN za kompaniju Vrachtvaart 'Neerlendia',rotterdam.kasnije je bio u vlasnistvu kompanije Fili.Gennari Rimini pod imenom Inziaativa G. Brod kupuje 1934 Marin Feric,susak kasnije Braca Feric i daje ime Pčela.mastoviti talijani zaplijenili su brod 1941.i nazvali brod Alpe.Od 1945. Plovi opet kao pčela za jadransku slobodnu plovidbu.kasnije Atlansjoj plovidbi. Stroj je mjenjan 1965.godine a izrezana je navodno 1977.(pčela je brod duljine 36.94 i širine 6.68 metara)...naime brod rabac u brodskoj knjizici se zvao pcela,i krajem 70-tih kupuje ga tehnomonta u uljaniku ga restaurirao i namjenio ga za opskrbu otoka cres,losinj i krk vodom..pod imenom rabac pu-2,i krajem 80 tih postaje morsko plovilo u privatnom vlasnistvu namjenjen za rad kao restoran brod..potom dolazi rat i brod se tegli u trst,a potom u luku monfalcone gdje ga namjerava popraviti brodogradiliste nautec s.r.l u monfalconeu..dosao u monfalcone sredinom 1991....tamo su zapoceli radovi,i navodno je brod potopljen,dok su ga vukla 2 remorkera sa jednog kraja luke na drugu stranu..stime da nema nijednog pisanog dokumenta da je brod potopljen,a spomenimo da je carinska procjena broda bila tada nekoliko stotina tisuca njem maraka..remorkeri su bili pod vlasnistvom te firme nautec s.r.l,i navodno nisu bili osigurani za naplatu stete,tj radili su 2 godine prije toga kao neosigurano brodogradiliste(marina)..pa mene zanima dal je to moguce da marina radi neosigurana,i kako se moze provjeriti istinitost potapanja tog broda...posto sam siguran da se radi o brodu koj je imao kalup iz 1918. Da ne spominjem da se radilo o cvrstom brodu,koji je pid upitnikom potopljen u ne osiguranoj luci..volio bi bilo kakav odgovor,unaprijed se zahvaljujem...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #988 on: May 13, 2012, 08:59:58 pm »

Dali znate da je brod rabac koji spominjem zapravo parobrod pčela porinut 1918 .god brodogradilistu Gebr.Coops,Hoogezand kao OVERVEEN za kompaniju Vrachtvaart 'Neerlendia',rotterdam.kasnije je bio u vlasnistvu kompanije Fili.Gennari Rimini pod imenom Inziaativa G. Brod kupuje 1934 Marin Feric,susak kasnije Braca Feric i daje ime Pčela.mastoviti talijani zaplijenili su brod 1941.i nazvali brod Alpe.Od 1945. Plovi opet kao pčela za jadransku slobodnu plovidbu.kasnije Atlansjoj plovidbi. Stroj je mjenjan 1965.godine a izrezana je navodno 1977.(pčela je brod duljine 36.94 i širine 6.68 metara)...naime brod rabac u brodskoj knjizici se zvao pcela,i krajem 70-tih kupuje ga tehnomonta u uljaniku ga restaurirao i namjenio ga za opskrbu otoka cres,losinj i krk vodom..pod imenom rabac pu-2,i krajem 80 tih postaje morsko plovilo u privatnom vlasnistvu namjenjen za rad kao restoran brod..potom dolazi rat i brod se tegli u trst,a potom u luku monfalcone gdje ga namjerava popraviti brodogradiliste nautec s.r.l u monfalconeu..dosao u monfalcone sredinom 1991....tamo su zapoceli radovi,i navodno je brod potopljen,dok su ga vukla 2 remorkera sa jednog kraja luke na drugu stranu..stime da nema nijednog pisanog dokumenta da je brod potopljen,a spomenimo da je carinska procjena broda bila tada nekoliko stotina tisuca njem maraka..remorkeri su bili pod vlasnistvom te firme nautec s.r.l,i navodno nisu bili osigurani za naplatu stete,tj radili su 2 godine prije toga kao neosigurano brodogradiliste(marina)..pa mene zanima dal je to moguce da marina radi neosigurana,i kako se moze provjeriti istinitost potapanja tog broda...posto sam siguran da se radi o brodu koj je imao kalup iz 1918. Da ne spominjem da se radilo o cvrstom brodu,koji je pid upitnikom potopljen u ne osiguranoj luci..volio bi bilo kakav odgovor,unaprijed se zahvaljujem...

Prvi glas, nije ni cudo.......

IDNo:    5272438    Year:    1918
Name:    OVERVEEN

1919 HEATHERLEA - 1926 INIZIATIVA - 1930 INIZIATIVA G. - 1934 PCELA - 1941 APE - 1945 PCELA
Disposal Data:

BU Yugoslavia 77

Tako govori Miramar...

Mozda netko zna vise.
         
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #989 on: May 15, 2012, 10:40:30 am »

Na pocetku ovog topika je i fotografija "Pčele" u splitskoj luci.


------

Na 13. stranici spominje se rumunjski brod "Balčik", kasnija "Vojvodina".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Kronici S[lita spominje se i ...."U luci Splita nalazio se jedan rumunjski brod s njemačkom posadom, kojoj su odmah, na dan talijanske kapitulacije, Talijani naredili da se preda; ali kapetan i 15 članova posade odbili su ovaj zahtjev i nisu izvršili predaju. Posada se, sa svojim kapetanom, držala još dana 9. i 10. o.m. Onda su Talijani izašli na položaje sa topovima i dva tenka. Posada je tada morala da napustiti brod, jer se nalazila u bezizlaznoj situaciji. Kapetan i njegovi ljudi internirani su od strane Talijana".

On je tesko ostecen od njemacke avijacije 13.9.1943. na gatu sv. Dujma. ....."... također je potopljen i jedan ploveći dok,a drugi je oštećen".


* luka.jpg (91.9 KB, 1200x776 - viewed 280 times.)
Logged
Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.