PALUBA
March 19, 2024, 08:55:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO Kub-M  (Read 114271 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #15 on: February 17, 2010, 02:46:44 pm »

Među tim sistemima se nalazi i S-300 iz Slovačke koji su učestvovali na zajedničkim vežbama NATO-a 2005. pod nazivom "Trial Hammer 05".

Po informacijama koje ja imam, Amerikanci nemaju S-300 ni u jednoj varijanti kao sistem iz kojeg bi nešto mogli da zaključe. Imaju nekoliko delova sistema, od kojih je najvrednija raketa (5V55R), čija su ispitivanja detaljno izvršili. Što se tiče slovačkog sistema, Slovaci im nisu dali ni da priđu kabini, a sistem ni u jednom trenutku nije bio kompaletno operativan (ma šta to značilo).

Sa druge strane, Grci su dozvolili Amerikancima i Izraelcima da vrše zajedničke vežbe u kojima bi učestvovao grčki S-300, ali isto tako nisu dozvolili pristup samom sistemu. Rusi smatraju da su Amerikanci do najviše informacija upravo došli u zajedničkim vežbama u kojima je učestvovao grčki S-300.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #16 on: February 17, 2010, 03:37:36 pm »

Zar nisu od neke od bivsih Sovjetskih republika kuplil radare od sistema S-300V ?
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #17 on: February 17, 2010, 04:29:18 pm »

S-300 i S-300V su dva različita sistema, kako po nameni, tako i po karakteristikama.

Amerikanci poseduju originalni S-300V sistem. Kupili su ga od Rusije 1994. godine za debele pare. Rusi odavno nemaju ništa protiv ovakvih transakcija. Lukašenko je pre četiri godine prodao S-300V Turskoj bez ikakve reakcije Moskve.
Logged
boske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #18 on: February 17, 2010, 10:42:19 pm »

Smiley Ne verujem Wikipediji, ali kao što reče Zastavnik, verujem podacima francuske firme. Inače Thomson je uradio nadljudski posao u iračkom slučaju - uspeo je da poveže sovjetske PVO sisteme različitih godina proizvodnje i mogućnosti (Dvina, Desna, Volkov), američke/sovjetske/francuske radare, nekoliko domaćih rešenja... Problem ovog sistema je što je efikasnost istog bila znatno smanjena u slučaju uništavanja glavnog komandnog centra. Inače, ovaj način centralizovanja je tako karakterističan za sovjetsku doktrinu upotrebe senzorske mreže, gde se svi podaci slivaju u jedan registar, koji vrši svu obradu.

Sto se uvezivanja razlicitih sistema tice, to i nije tako veliki problem kao sto se cini na prvi pogled, cak su i nasi ljudi to uspeli da naprave, o cemu sam pisao na temi Novi projekti PVO, mislim na APPVS, gde se slika koja dolazi i sa S-600, i sa TPS-63, i sa TPS-70, naravno i sa svih radara ruske proizvodnje, obradjuje i pretvara u koristan signal za upravljanje raketnim sistemom ruske proizvodnje...

A kad pricas o problemima kod Iracana, njihov najveci problem je sigurno bio kadrovske prirode. Prvo, obucenost posluga (pogotovo u poredjenju sa ruskim ili nasim poslugama) je bila na jako niskom nivou, inventivnost im je bila ravna nuli, verovatno nije bilo nekog ucenja na greskama, dok su sa druge strane imali uhodanu ratnu masineriju...
« Last Edit: February 18, 2010, 12:36:02 am by leut, Reason: Sređivanje citata » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #19 on: February 17, 2010, 11:54:01 pm »

Sto se uvezivanja razlicitih sistema tice, to i nije tako veliki problem kao sto se cini na prvi pogled, cak su i nasi ljudi to uspeli da naprave, o cemu sam pisao na temi Novi projekti PVO, mislim na APPVS, gde se slika koja dolazi i sa S-600, i sa TPS-63, i sa TPS-70, naravno i sa svih radara ruske proizvodnje, obradjuje i pretvara u koristan signal za upravljanje raketnim sistemom ruske proizvodnje...

Nisam siguran da možeš da porediš 1984. godinu sa današnjom tehnologijom. Inače, Sadam se prvo za tu integraciju obratio Sovjetima, koji nisu mogli da odrade posao, iako su imali ekipu Lovačkin OKB-a tri meseca na terenu.

Da su iračke posade bile neobučene 1991. godine je dosta diskutabilno. Osam godina su se one kalile u Iransko-iračkom ratu. U sitna crevca su znali mogućnosti sistema, imali su ogroman broj borbenih gađanja sa određenim (o tome se da raspravljati) uspehom. Po meni, obučeni jesu bili, a matora statična tehnologija sa centralizovanim sistemom odlučivanja je bila glavni problem.
Logged
boske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #20 on: February 19, 2010, 08:51:17 pm »


Nisam siguran da možeš da porediš 1984. godinu sa današnjom tehnologijom. Inače, Sadam se prvo za tu integraciju obratio Sovjetima, koji nisu mogli da odrade posao, iako su imali ekipu Lovačkin OKB-a tri meseca na terenu.

Da su iračke posade bile neobučene 1991. godine je dosta diskutabilno. Osam godina su se one kalile u Iransko-iračkom ratu. U sitna crevca su znali mogućnosti sistema, imali su ogroman broj borbenih gađanja sa određenim (o tome se da raspravljati) uspehom. Po meni, obučeni jesu bili, a matora statična tehnologija sa centralizovanim sistemom odlučivanja je bila glavni problem.

Mozda se nisam pravilno izrazio, posluge su bile relativno dobro uvezbane za rad po uputstvima za koriscenje raketnih sistema koje su svojevremeno dobili od Sovjeta, ali su se pravila igre u medjuvremenu promenila, a oni to nisu pravilno ispratili... Kad se uz to doda nizak moral posluga, dobije se to sto se dobilo... Naravno, uz to veliko oslanjanje na centralizovani sistem komandovanja i upravljanja vatrom o kome si pricao sto je vremenom svakako dovelo do toga da posluge gube na inventivnosti, snalazljivosti, oslanjajuci se na to da ce neko odraditi veliki deo posla za njih... Jer kada se radi autonomno, glavni teret je na rukovaocima gadjanja i oficirima za vodjenje, dok su kod centralizovanog upravljanja njihove uloge znatno umanjene i kada je doslo do situacije da moraju sami da rade, jednostavno nisu bili dorasli zadatku...

Takve primere imas i kod nas, ko god se u svojim postupcima drzao uputstava za gadjanje, dobio je protivradarsku tamo gde je najmanje zeleo... To je upravo bila cesca osobina kod posluga na Kubu, jer su se i oni puno oslanjali na njihov sistem upravljanja vatrom, pa kada su radari ("mecke") pogodjeni i oni ostali autonomni, bili su malo zateceni situacijom, a onda su bili skloniji radu po uputstvima (radari su dugo zracili, procedure su se postovale) sto je rezultiralo slabijim rezultatima, relativno lakim ometanjem i, na kraju, vrlo skromnim ucinkom...
Nije bilo nista bolje kod Nevasa koji su se drzali zastarelih procedura. Oni koji su ih menjali u hodu su postizali neke rezultate...
« Last Edit: February 19, 2010, 08:58:17 pm by boske » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #21 on: February 20, 2010, 01:09:51 am »

Mozda se nisam pravilno izrazio, posluge su bile relativno dobro uvezbane za rad po uputstvima za koriscenje raketnih sistema koje su svojevremeno dobili od Sovjeta, ali su se pravila igre u medjuvremenu promenila, a oni to nisu pravilno ispratili...

Ovo si dobro primetio. Na nekoj od ranijih tema na Palubi, sam rekao da je dugutantno pominjenje "iračke superiorne PVO" kako su je nazivali Amerkinaci (želeći da pre svega sebe veličaju kako su je onesposobili). Rani sovjetski PVO sistemi imaju karakterističan otisak na zemlji, koji je u pustinji vidljiv kao na dlanu. Ne pomeriti PVO sistem sa njegovog originalnog mesta je suluda ideja suludog mozga, koji ne shvata da se taktika ratovanja odavno promenila.
Logged
grbe
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18



« Reply #22 on: March 01, 2010, 09:59:54 pm »

Lanser
Lanser na borbenom polozaju na aerodromu Golubovci. Eh kada se sjetim vremena provedenim sa njima na ovom mjestu.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #23 on: March 02, 2010, 09:24:43 am »

@Bane

Naucili su oni svoju lekciju posle prvog zalivskog rata ali tada je bilo kasno. Dosta uspesno su se posle iracani igrali macke i misa sa amerikancima u zoni zabranjenih letova. Jedno sto su ostali bez vecine sistema tako da u drugom zalivskom ratu nisu imali sta da traze.

Dosta stvari koje smo mi koristili '99 je zasnovano na irackim iskustvima.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #24 on: March 02, 2010, 02:44:19 pm »

@pvanja

Ma kakve igre mačke i miša, druže? I to još uspješno. Nikakvog uspijeha za Iračane tu nije bilo, a od njih smo mogli da naučimo samo kako NEtreba raditi.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #25 on: March 02, 2010, 03:27:07 pm »

@ rasho

kad kazem uspesno mislim uspesno su ih nervirali i provocirlai sto je bio najverovatnije licna zelja Sadama.

Mi smo od iracana pokupi sta sve mogu amerikanci i kako ne treba da se radi. Naravno dosta toga se naucilo i u Bosni. Zato je i primenjena takva taktika koje je omucavala da PVO prezivi.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #26 on: March 02, 2010, 03:28:24 pm »

Quote
Ma kakve igre mačke i miša, druže? I to još uspješno. Nikakvog uspijeha za Iračane tu nije bilo, a od njih smo mogli da naučimo samo kako NEtreba raditi.


Pogledaj malo zvanicne americke izvestaje,pa onda vidi koliko si u pravu.O ovome sam vec pisao i davao linkove prema tim izvestajima, ako izbacenih iz flote 86 vazduhoplova nije uspeh ja onda ne znam sta je.Ovo je samo deo toga
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&tl=en&u=http%3A%2F%2Fairwar.ru%2Fhistory%2Flocwar%2Fasia%2Fasia.html  
ako zelis imati pravu sliku dogadjaja najbolje ti je da pogledas GAO izvestaje tu imas sve detalje.


____________________




Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #27 on: March 02, 2010, 08:30:02 pm »

Mi smo od iracana pokupi sta sve mogu amerikanci i kako ne treba da se radi.

Uz to su se naši i gostili žestokim pićima, pravili gluposti, pa je MSP moralo nekoliko puta da vadi fleke Smiley


Pogledaj malo zvanicne americke izvestaje...

Da li ti je dobar ovaj link, pošto ništa nisam našao o Iraku.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #28 on: March 03, 2010, 10:08:22 am »

Mislim da je poenta da smo videli iz prve ruke moc preciznog oruzja i americke taktike upotrebe.

Jedno je kad se o tome prica i teoretise a drugo kada vidis efekte na delu.

Koliko znam iracani su bili dosta predusretljivi sa podacima, snimcima itd.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #29 on: March 04, 2010, 01:39:58 am »

Mislim da je poenta da smo videli iz prve ruke moc preciznog oruzja i americke taktike upotrebe.
Jedno je kad se o tome prica i teoretise a drugo kada vidis efekte na delu.
Koliko znam iracani su bili dosta predusretljivi sa podacima, snimcima itd.

Naravno da se slažem. I ja mislim da su ti podaci bili od neprocenjive važnosti. Mada, lično sam čuo da iračani nisu imali mnogo detaljnu analizu svojih gubitaka, pa su se naši često oslanjali na priče njihovih oficira.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.