PALUBA
March 28, 2024, 07:19:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Velika Britanija: Potpisan ugovor o dostavi protuoklopnih projektila Javelin  (Read 1946 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: January 27, 2010, 04:41:29 pm »

Javelini za britansku vojsku

Britansko ministarstvo obrane potpisalo je s tvrtkom Raytheon Joint Venture ugovor vrijedan 16 milijuna dolara o dostavi više od 1300 protuoklopnih projektila Javelin. U paketu je i odgovarajuća potpora koju će tvrtka osigurati kupcu. Inače, tvrtka je u zajedničkom vlasništvu dva velika američka proizvođača vojne opreme, Lockheed Martin i Raytheon. Javelin je suvremen prijenosni protuoklopni sustav sa samonavođenjem. Omogućava tzv. ispali i bježi taktiku uporabe. Operater nacilja i ispali a projektil samostalno nastavlja let prema cilju i ne traži nikakvu dodatnu ljudsku intervenciju. Operater odmah može napustiti položaj ili može brzo početi sa zahvatom novog cilja. Domet Javelina je 2,5 km, bojna glava omogućava učinkovito onesposobljavanje oklopnih vozila, bunkera, utvrda, zgrada i sličnih ciljeva. Dostava tih projektila počet će tijekom 2010. Uz britansku i američku vojsku, Javelin je u naoružanju još desetak država.

Autor: M. Petrović
Izvor: Hrvatski vojnik http://www.hrvatski-vojnik.hr/
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1 on: January 27, 2010, 05:29:15 pm »

Leute,
Nešto u ovim cenama ne odgovara.
Pre četiri godine amerikanci su potpisali ugovor za 120 lansera i 1038 raketa, po ceni od 95 miliona dolara - odnosno lanser je oko 130.000 dolara, raketa 80.000 dolara.

16 miliona dolara za 1300 raketa je oko 12,5 hiljada dolara po raketi - što je premalo.
Greška je verovatno u ceni - 160 miliona, ili u broju, 130 raketa.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: January 27, 2010, 09:09:25 pm »

Ne znam, vijest sam prenio iz Hrvatskog vojnika, točnije s njihovog web-a.
Ako se radi o 160 mlilijona ili 130 raketa, ispada da je cijena jedne oko 125.000 dolara što je opet, mislim, previše.
Je li moguće da im je cijena u međuvremenu opala, jer prošle su 4 godine, a i recesija je?
A možda je cijena u funtama?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: January 27, 2010, 09:30:40 pm »

Cena je dosta visoka 125.000 za lanser, i 80.000 za raketu to sam i ja našao na netu, a ovaj sistem pored cene ima još dve mane, prva je masa od 22kg, a druga je potreba da se senzor ohladi na radnu temperaturu kako bi mogao da uspešno izvrši zadatak. Za ovaj proces je potrebno od 30 sekundi pa na više u zavisnosti od ambijentalne temperature, što znači da ukoliko iznenada ugledate cilj, dok osposobite raketu za dejstvo možete biti otkriveni ili cilj može izaći van zone dejstva i slično.
Velika je prednost to što operater ne mora da vodi raketu na cilj i na taj način da ostane izložen neprijateljskoj vatri previše dugo.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.