PALUBA
March 28, 2024, 03:20:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska snajperska puška 7.9 mm M76  (Read 259424 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #30 on: June 20, 2008, 10:37:44 am »

Ето претеко си ме. Даклем, G-3 би могла да послужи као универзална пушка, задовољавајуће прецизна са оптиком за потребе "фронтовских" снајпериста, а истовремено има могућност рафалне паљбе па снајпериста по потреби има већу ватрену моћ.

Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #31 on: June 20, 2008, 10:44:40 am »

Samo da napomenemo - G3 je zapravo jurišna puška, po uzoru na nju je napravljen PSG-1 koji je jedan od najboljih snajpera danas ..
Logged
kNikS
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21



« Reply #32 on: June 20, 2008, 10:54:39 am »

P.S: Izvinjavam se zbog unošenja likova iz političkih krugova u temu ali stvarno je dobar primer
G3A3 je automatska, a ne snajperska puska, tako da i nije cudno sto moze da gadja rafalno.

Edit: Tek sad videh da ste u medjuvremenu napisali dve poruke...
« Last Edit: June 20, 2008, 10:57:12 am by kNikS » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #33 on: June 23, 2008, 03:09:17 pm »

Broker, covek je ili u Republici Srpskoj ili u Srbiji, kako kad. A nazalost nema mogucnost da se konektuje. Da li je neko od vas probao tako nesto ili imao prilike da upotrebu M 76 na taj nacin?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: June 23, 2008, 04:48:51 pm »

Šteta za rođaka što nema mogućnost konekcije.

Jesam ja, na sreću nije bila moja, i ne u mojoj jedinici, ma ni u kasarni, jedan vojni policajac na odsluženju vojnog roka `92 u kasarni Masline u C.Gori je dužio takvu pušku. Dosta je dejstvovao sa njom i negde pred kraj vojnog roka (ustvari tokom onog čuvenog produžetka od tri meseca) je počela sama od sebe da puca rafalno. Priča o takvim stvarima sam čuo mali milion, jedno je čuti drugo je videti i doživeti. Moram napomenuti da sam sa njom pucao što bi se reklo "na crno", znači ne na strelištu ili terenu (nezvanično, moglo se`92 svašta, bilo takvo vreme Wink), ali i to je bilo sasvim dovoljno da izvedem negativan zaključak, koji su delili i drugi.

Nije predviđeno da ta puška puca rafalno, da jeste, sigurno bi izbacili bar jedni seriju. Eto pomenuše ljudi snajperske puške za koje je predviđeno da pucaju rafalno, i to je Ok, za M-76 to je anomalija.

Inače dužio sam pušku M-76 jedno vreme.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #35 on: June 24, 2008, 10:23:15 am »

Broker, hvala za informaciju, da li je bilo nekih ostecenja kod te puske posle rafala? Da li je mogla jos da se upotrebi ili ne?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #36 on: June 24, 2008, 09:50:20 pm »

Puška je kasnije naravno rashodovana.
Logged
srbatrba
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #37 on: May 12, 2010, 11:55:24 am »

Snajperska puska M76  je veoma kvalitetno i funkcionalno oruzije. Snajperista netreba da deluje rafalnom paljbom, jer mu to nije ni namena, vec da pojedinacnom i preciznom vatrom eleminise zadate tacke. Za slucaj da postoji mogucnost da snajperista ostvari blizi dodir sa neprijateljskom stranom pozeljno je da ima pored sebe i automat.
Upotreba ove puske, kao i svakog drugog oruzja, zavisi iskljucivo od obucenosti korisnika. U obuci Zandarmerije koristi se vezba da na 200m stralac pogodi kokosije jaje. Ovako uvezban stralac u prakticnoj upotrebi pokazuje maksimalnu mogucnos puske.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #38 on: September 28, 2010, 10:27:11 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SPAP M76.jpg (86.1 KB, 540x720 - viewed 472 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #39 on: October 09, 2010, 12:15:39 pm »

P.S: Izvinjavam se zbog unošenja likova iz političkih krugova u temu ali stvarno je dobar primer
G3A3 je automatska, a ne snajperska puska, tako da i nije cudno sto moze da gadja rafalno.

Edit: Tek sad videh da ste u medjuvremenu napisali dve poruke...

Znam da je od ovog posta proslo dve godine i koji mesec plus, ali postojala je i snajperska varijanta G-3 sa oznakom G-3SG1 koje je u manjim kolicinama posedovao SSUP i RSUP-ovi.
Evo jedne fotografije te puske u rukama pripadnika EBR Tigar za vreme nastana u Makedoniji 2001 godine.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* G-3SG1.jpg (15.01 KB, 449x300 - viewed 416 times.)
Logged
leopard
Prijatelj foruma
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75



« Reply #40 on: October 09, 2010, 08:05:24 pm »

Imam jedno pitanje koje me muci,meni i kolege........radi se za opticki nisan ON 76 za istoimenu snajpersku pusku....4x23 Zrak.Interesuje me prva brojka u indeksu (4x23) znaci broj 4 koji oznacava ublizivanje.koliko ublizava.primer za reper sta je zemeno?kako je proracunato ublizivane....dali je to na 100m....nismo mogli da protumacimo u cemu je stvar......?
Logged
korisnik
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 37



« Reply #41 on: October 22, 2010, 05:28:43 pm »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m76_1.jpg (40.14 KB, 567x306 - viewed 355 times.)

* snajperskievintovkiyugoslavskogoproizvodstva.jpg (212.23 KB, 709x685 - viewed 408 times.)

* 0.jpg (13.48 KB, 480x360 - viewed 333 times.)

* hqdefault.jpg (23.34 KB, 480x360 - viewed 152 times.)

* hqdefaulta.jpg (25.06 KB, 480x360 - viewed 164 times.)
« Last Edit: October 22, 2010, 05:36:08 pm by korisnik » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #42 on: October 22, 2010, 05:57:48 pm »

Imam jedno pitanje koje me muci,meni i kolege........radi se za opticki nisan ON 76 za istoimenu snajpersku pusku....4x23 Zrak.Interesuje me prva brojka u indeksu (4x23) znaci broj 4 koji oznacava ublizivanje.koliko ublizava.primer za reper sta je zemeno?kako je proracunato ublizivane....dali je to na 100m....nismo mogli da protumacimo u cemu je stvar......?

Zdravo, izvini, malo kasnim.
Nadam se, da sam dobro razumio pitanje.
Šta znači oznaka 4*23?

Oznake na dalekozorima su takve, da je prvi broj, koliko puta je neka stvar povečana. Znači ako je 4 puta povečana, ljudsko oko to vidi kao da je predmet 4 puta bliže nama.

Quote
Magnification (power)

Binoculars are commonly described by using a pair of numbers, as in "7x50" or "8x25." The first of these numbers refers to the magnification offered by the binocular. Magnification is why most people buy a pair of binoculars. In the examples above, "7x" means the binocular makes whatever you look at appear seven times closer than it does to the unaided human eye. "8x" means the binocular makes whatever you look at eight times closer than the unaided human eye. "10x" makes things look ten times closer, and so on. The first number used to describe binoculars always refers to their magnification. Common binocular magnifications are 6x, 7x, 8x, 9x, and 10x.

There are also variable power (zoom) binoculars, such as 7-21x50. These almost always perform much better at the low power setting than they do at the higher settings. This is natural, since the front objective cannot enlarge to let in more light as the power is increased, so the view gets dimmer. At 7x, the 50mm front objective provides a 7.1mm exit pupil, but at 21x, the same front objective provides only a 2.38mm exit pupil. Also, the optical quality of a zoom binocular at any given power is inferior to that of a fixed power binocular of that power. In general, zoom binoculars are not the bargain they seem to be.

Remember that everything (including movement) is magnified when you look through a pair of binoculars, especially your own shakes and tremors. So the higher the power, the harder it seems to hold the binoculars steady. 6, 7, or 8 power binoculars are easier for most people, even those with very steady hands, to hold reasonably still. The higher powers sound like a good deal, but often result in jiggly, blurred views. This is why 7x binoculars are chosen by so many experts, including the military.

Power affects brightness. Other things being equal, the higher the power, the dimmer the view. And power also affects the field of view of the binoculars. Again, everything being equal, the higher the power, the smaller the field of view. So, as you can see, power must be balanced against other desirable characteristics when choosing binoculars.

Više na binocular basics

LPB
Logged
leopard
Prijatelj foruma
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75



« Reply #43 on: October 22, 2010, 08:20:49 pm »

Hvala Bozo13.....procitao tekst na link koji si postavio,ali opet ne mogu da nadjem to sto me interesuje.....znaci ok,4 puta ublizava cilj,predmet......ali koja daljina je zemena kako reper?primer na 100m vidi se cilj ako da je na 30m.....(ovo je samo neki primer) to me interesuje.?inace hvala na informacije za drugi indeks on ''23''.... Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #44 on: October 22, 2010, 08:45:25 pm »

Sada polako kontam.. Wink

Možda to pomogne, pod točkom 4:

Quote
Instructions

Things You'll Need:

    * binoculars
    * focal distance of objective lens
    * focal distance of eyepiece
    * calculator

1. Check near the binocular's eyepiece for a figure expressed as a number times a second number, like 10x42. The first number is the binocular power; the second is the size of the objective lens in millimeters.

2.  Determine the focal length of the binocular tube. This is usually not provided on the binocular body, but may be available in the technical information on the manufacturer's website.

3. Get the focal length of the eyepiece from the manufacturer's website.
4. Calculate binocular power or magnification by dividing the focal length of the binocular tube by the focal length of the eyepiece. So a binocular tube focal length of 150 mm and an eyepiece focal length of 15 mm would provide a power or magnification of 10 times normal.




Tips & Warnings

* Binocular power refers to the size to which the subject being viewed is magnified versus how it appears to the unaided eye. The size of the objective lens is what determines how much light is absorbed by the binoculars and, therefore, how clear the image is. For general purposes, binoculars in the 7 to 12 power range with objective lenses of not less than 40 mm provide the best detail and magnification for most people.



Read more: How to Calculate Binocular Magnification

LPB
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.