PALUBA
April 19, 2024, 12:00:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska snajperska puška 7.9 mm M76  (Read 268968 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #45 on: October 22, 2010, 09:19:52 pm »

Само питање ниса баш добро  разумео питање. О ком реперу се ради?

Код ознака оптичких система (двогледа и снајпера) на пример 4 х 50 прва бројка означава тзв. увећање, а друга промер (отвора) објектива. Мало сам заборавио физику, али објективно нема "увећања" јер предмет остаје исти, само се ствара утисак увећања. У физици то се зове угловно увећање. Оно представља однос између жижне даљине објектива и окулара. На пример: ако је жижна даљина објектива 100, а окулара 10, увећање је 10 пута.  Може и овако:Ако је предмет  који посматрамо на 100м и има угаону величину, на пример, 10 радијана (видимо га под тим углом), а након преламања, пројектована слика иза објектива има 20, увећање је 2.
 
Logged
leopard
Prijatelj foruma
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75



« Reply #46 on: October 22, 2010, 10:16:42 pm »

ok..50% razumeo :)cudi me to sto nema u pravilima JNA i ARM po koji radimo,objasnjenje bas za ovo uvecanje....kad dodje neka kontrola trazi a nigde ne pise????mislio sam da postoji neka definicija....primer predmet na 100m nkroz  optike vidi se kao da je na 50m i to je 1x-uvecanje i tako dalje.(mada vise na 200m postoji skala na optike prema koje moze da se odredi daljina i priblizavanje-otprilike.)..zasto prvi put cujem za ovo sto je dzumba napisao......ni na kraj pameti ne m ija palo to.........hvala puno probacu da ukontam to nekako...... Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #47 on: October 23, 2010, 09:53:56 am »

Ја бих рекао да ви нисте прошли снајперски курс или вам на њему нису рекли бар елементарне ствари из оптике нишана.

Предност оптичког нишана у односу на људско око није само у увећању. Рекао бих да је још већа предност у ономе што се зове светлосна моћ. Она (светлосна моћ) зависи од промера (величине отвора) објектива. Људско око (заправо зеница ока)  као једноставан објектив има врло мали промер од неколико милиметара. Зато на већим даљинама не може  јасно да уочава предмете, посебно тамније. (Код старијих људи је то још израженије због слабљења очног мишића које подешава сочиво ока.) Код оптичког нишана пречник објектива је неколико пута већи па је његова светлосна моћ знатно већа од ока. Зато се много боље виде мање сјајни (тамнији) предмети. Чак и нишани без увећања имају већу светлосну моћ од ока тако да гледањем кроз те нишане добијамо доста јаснију слику циља и околине. Такви су нишани на неким стандардним пушкама у аутоматима (аутомати ХК су имали такве нишане без увећања). (Чак и кад ставимо око ока руке у виду дурбина приметићемо да се предмети мало јасније виде). Такође, само нишањење је због природе ока знатно једноставније. Наиме, људско око је способније да прецизно доведе тачку у центра круга (што је код оптичког нишана крајње поједностављено "крстићем" или стрелицом,а оне су већ и центру круга - поља кончанице и треба их само довести на циљ) него да равна предњи нишан, задњи нишан и циљ у једну линију и по хоризонтали и вертикали. Наравно оптика има ограничења која произилазе из природе светлости, њеног преламања. Превелико увећање ће довести до "мућења" слике или ће она бити претамна. Такође, постоји ограничење условљено тзв. разлучивошћу, односно способношћу уочавања међусобно блиских предмета. То у пракси значи да ћеш два међусобно одвојена предмета (на пример две табле, величине 1Х1м, на међусобном растојању 1м) на даљини од 1000м видети као једну таблу. Оптички нишан ће ти омогућити да их видиш као две, али је и његова различивост ограничена промером објетива (улазног отвора). Како су то међусобно зависне величине искуствено се дошло до сазнања да је за војне оптичке нишана оптимално увећање око 6-8 пута са промером објкектива које није превелико.Наравно има нишана и са већим и са мањим увећањем. Већа увећања отежавају навођење нишана на циљ и посебно одржавање нишана на циљу након опаљења (због смањеног видног поља при већим увећањима). Код већих увећања, посебно на већим даљинама, када се гађа из руке "дрхти" слика јер се и најмање померање "осећа".
Logged
leopard
Prijatelj foruma
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75



« Reply #48 on: October 23, 2010, 10:25:16 am »

Ја бих рекао да ви нисте прошли снајперски курс или вам на њему нису рекли бар елементарне ствари из оптике нишана
(tacno....posto to nikad ni je postojalo.....podatke trebaju mi za jedan drug koji ''postao snajperista pred 3 meseca'' Smiley Smiley


« Last Edit: October 23, 2010, 11:19:36 am by Broker, Reason: ubačeni quote tagovi » Logged
miroslaw
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #49 on: October 31, 2010, 03:11:36 pm »

Slučajno naletjeh na raspravu o mogućnosti rafalne paljbe kod M76. Pa ako mogu da pomognem, M76 zaista ima tu mogućnost ukoliko se regulator postavi između U i J. Ova mogućnost je obilato korištena na slavama, svadbama ispraćajima..., poslije ovoga šenluka puška je bila samo za staro gvožđe, jer se kod M76 ne radi o mogućnosti rafalne paljbe već o tome da su konstruktori zaboravili da je onemoguće.
Ovo je samo moje mišljenje Poz.
« Last Edit: October 31, 2010, 03:16:14 pm by bozo13 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #50 on: October 31, 2010, 04:40:05 pm »

Чак и да то може, а може, јер се код сваког полуаутоматског оружја  може, одређеним изменама подесити да гађа аутоматски, основно питање је и чему то?. Дакле зашто би полуаутоматска снајперска пушка гађала аутоматски? Због слава, свадби и сл.? То говори и њиховим власницима, односно незаслужено (и противправно) их поседују и противно здравом разуму их користе. И онда се чудимо када дође до неке несреће.
Logged
miroslaw
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #51 on: November 02, 2010, 06:54:54 pm »

Sto posto si u pravu koliko je samo ovih odličnih pušaka uništeno na ovaj način, ja sam inače veliki poštovalac lika i djela M76 i smatram da je ovo naša najbolja puška. koju smo proizveli ikada.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #52 on: November 02, 2010, 07:05:15 pm »

Opalio sam sa tom puškom ''vagon'' metaka (jedna je puška u pitanju) i nikada mi se nije desilo da puca rafalno! MOžda je to rezultat pravilne upotrebe i propisanog održavanja!
Logged
miroslaw
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #53 on: November 02, 2010, 07:41:01 pm »

Nikada nisam pucao rafalno iz nje niti bi to pokušao, ali ti sto posto kažem da ta mogućnost postoji.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #54 on: November 02, 2010, 11:22:10 pm »

Moze se SnP sa rucicom kocnice podesti u polozaj u kojem je moguca rafalna paljaba ali naravno to nema smisla i moze lako da se desi da dojde do ostecenja.

To je vise zanimljivost kod te puske nego primenljiva opcija.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #55 on: December 04, 2010, 09:48:57 pm »

 Novi broj magazina " Odbrana" [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Snajperista.jpg (108.14 KB, 821x768 - viewed 397 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #56 on: March 01, 2011, 11:00:50 pm »

SPAP M-76 u rukama makedonske policije za vreme krize u Makedoniji.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I u rukama tadasnje policiske jedinice "Lavovi"
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SPAP M-76-1.jpg (83.21 KB, 640x418 - viewed 313 times.)

* SPAP M-76.jpg (68.78 KB, 720x507 - viewed 324 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #57 on: March 02, 2011, 12:00:09 am »

Na slici SPAP M-76-1.jpg nožice su "domača" buđevina ili tvorničko? Znam da klasična nije imala nožice, ali postojala je i varijanta (tvornička) sa nožicama.


LPB
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #58 on: March 02, 2011, 11:23:38 am »

Mislim da je u pitanju domaca budzevina, nisu proizvodjeni sa njima.
Ako se ne varam, radi se o onim univerzalnim nogarama koje zapdne firme prodaju na slobodnom trzistu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #59 on: March 02, 2011, 11:30:05 am »

Hvala Trpe.

LPB
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.