PALUBA
April 20, 2024, 11:41:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska snajperska puška 7.9 mm M76  (Read 269287 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #255 on: January 04, 2017, 02:41:48 pm »

Nikada mi nije bilo jasno zašto na puške sustava AK stavljati teleskopski kundak od M-16 car. kada ima puno boljih rješenja (bočno sklopivih) i to uopće nije nužno zbog same konstrukcije oružja i povratne opruge koja se u M-16 uvlači u kundak ?!?!
na predhodnom linku mozes da vidis kalasnjikove verzije koji imaju bocno sklopovi i istovremeno uvlaceci tj kundak stelujuci po duzini i visini obrazine
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #256 on: January 04, 2017, 03:35:48 pm »

ili 7.62x54R

Vidljiva razlika je u okvirima, za ruski je zakrivljen, dok je za nato ravan. Oba metka su po snazi približno jednaka, tako da su minimalne promene potrebne.


Nikada mi nije bilo jasno zašto na puške sustava AK stavljati teleskopski kundak od M-16 car. kada ima puno boljih rješenja (bočno sklopivih) i to uopće nije nužno zbog same konstrukcije oružja i povratne opruge koja se u M-16 uvlači u kundak ?!?!


Teleskopski kundak je odličan. Može se pucati i sa kundakom fiksne dužine, ali sa teleskopskim je puno lakše nači pravu dužinu kundaka. Več leti i zimi je razlika dali imaš bundu ili samo majicu, kod istog streljačkog stava. Da ne kažem da ne ležeči i stoječi stav isto razlika u otvaranju kundaka.

Postoji i bočno sklopljivi teleskopski kundak.

Kod preklopnih kundaka, največi problem je jer se vole razklimati, bar oni koji se preklope izpod/iznad oružja. Kod bočnog preklopa je stvar malo fisnija.

Ako bi se več odlučio za preklopni kundak, onda bi mi izbor bio nešto na principu češkog CZ 805 Bren

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cz_80510.jpg (143.1 KB, 800x600 - viewed 454 times.)
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #257 on: January 05, 2017, 09:06:34 am »

Moze li neko da okaci sliku koncanice na M-76 ?
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #258 on: January 05, 2017, 09:34:18 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* onm76.jpg (91.75 KB, 439x463 - viewed 319 times.)
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #259 on: January 05, 2017, 10:41:41 am »

Znaci isto k'o na "Dragunovu".
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #260 on: January 05, 2017, 03:51:06 pm »

Slicna, ne ista.
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #261 on: January 26, 2017, 09:20:03 am »

Sta mislite.....da li je pametnije, ako ste snajperista, naci dobar zaklon i dobro se zamaskirati i ne mrdati odatle dok ne osetite da su vas "nanjusili" u smislu da meci sve blize pogadjaju blizu vaseg polozaja....ili treba na svaka dva, tri metka menjati polozaj?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #262 on: January 26, 2017, 10:17:11 pm »

Menjati položaj.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #263 on: January 26, 2017, 11:10:14 pm »

pucaj i bjezi Grin
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #264 on: January 27, 2017, 07:18:08 am »

Vise sam za soluciju da se ne pomeras dok ne osetis da su te "nanjusili". Mislim da i u stalnom pomeranju mogu lako da te provale.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #265 on: January 27, 2017, 07:50:09 am »

Odvisno od daljine na kojoj pucaš i režima vatre. Ako si iza svojih, i podržavaš jih u napredovanju, onda nema potrebe često menjati položaj, a ako imaš za cilj eliminaciju jednog cilja, iza neprijateljske linije, odradiš i povlačiš se. Treba imati u vidu, da snajperista baš ne puca rafalno, več pojedinačno sa dužim razmacima među opaljenja.

LPB
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #266 on: January 28, 2017, 04:51:49 pm »

Bez obzira.......cak i da si u rovu sa svojima......to ti nista ne sigura da te nece locirati. Gledao sam na paradi u Uzicu 2014. neki eho lokator koji odredjuje odakle pucanj dolazi. Gledao sam i na nacionalnoj geografiji obuku marinaca za snajperiste. Imaju 4 sata fore da predju nekih 300 m. zamaskirani dzilijem i pogode metu. Onaj osmatrac koji ih "lovi" tokom neopazenog puzanja tih 300 m. je toliko iskusan da od njih deset, uhvati pokret njih osam. Vidi kad se pomeri list na grancici zbuna.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #267 on: January 28, 2017, 07:55:14 pm »

Немој веровати свему што видиш. Она обука маринаца се изводи према најгорем сценарију (као што и треба). У ратној пракси и на тог "осматрача" пуцају, он се прилично плаши и не претерује у извиривању из рова и није искусни марински наредник на кога нико од снајпериста неће запуцати. Да би у рату уопште неко био погођен у просеку се испали преко 200000 метака. То не значи да нема добрих снајпериста или да они нису потребни. Потребни су, има их, али их је јако мало.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #268 on: January 28, 2017, 08:07:51 pm »

Reci cu ti jednu pricu, ne mnogo vezanu za snajpere, ali ces shvatiti. Imali smo vezbu sa MILES sistemom (laser ispaljuje zrak pri pucanju manevarcima, i ukoliko te pogodi, pistis), inace jako dobar sistem za obuku. Nas 11 se spremalo za vezbu sa madjarima, 8 kao tim (odelenje) i troje kao rezerva, gde sma bio i ja. I sada, tema je bila napad na rov  zauzimanje istog. Njih 7 su trebali da napadnu rov koji smo nas troje cuvali, nas dvoje sa AP smo bili na krilu rova, a jedan sa PM je bio u centralnom delu. Napadaci su akciju izveli tako sto su 2 PM-a sa daljine od 100-150 metara dejstvovali po nama, a po troje u dva tima su krenuli da nas bocno napadnu. Do rova je levo bilo 50-ak m brisanog prostora, a tamo gde sam ja bio nekih 10-ak metara od rastinja. posle nekoliko minuta puskaranja, mitraljezac je eliminisao 4 napadaca (ukljucujuci njihove PM) ja sam jednog, a kolega  jos dvoje, dok smo nas troje "terorista" i dalje bili "alive and kicking!" Nakon toga smo ponovili nekoliko puta isto, uz opasku da smo morali da ciljamo "iznad meta" da bi kontrola potvrdila da je vezba uspesna. Nije mi bilo nimalo drago, jer po meni bitnije je uspeti i nauciti, nego lazno pokazati, tj nasminkati (sto je neretko slucaj u VS). Ali sto se jedne stvari tice koordinator je bio u pravu i to nismo mogli da sporimo: Mi smo znali ko nas napada, kada nas napada, brojno stanje i naoruzanje napadaca, kao i sto smo uspesno pretpostavili plan napada, sto mu dodje manje-vise zaseda. U realnoj situaciji pitanje je koliko bi mi (ili bilo koj vojnik) bio toliko spreman za protivnika u datoj situaciji. Tako je i sa ovim osmatracem, on zna da negde puzi snajperista u dziliju i iz petnih zila se trudi da ga nadje. Pri tom, verovatno to radi vec 3540 put i zna kako i gde vojnici najcesce grese. Na rtistu je to mnogo drugacije. Mnogo vise dosadjivanja i cekanja, covek nema toliku paznju. I treba praviti razliku izmedju pravih snajperista, i onim koji sluze da u okviru odelenja povecaju domet. (gde spada M76) Pravi snajperisti deluju u timovima od dva, sa jasno definisanim ciljevima, sto su obicno kuriri, oficiri i drugi vazniji ciljevi, dakle cekaju vredniju metu, nakon koje se pritaje, ili menjaju polozaj. Taj "Eho lokator" moze odprilike da odredi sa koje strane je dosao pucanj, ali to nece mnogo pomoci u otrkivanju dobrog snajperskog tima.
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #269 on: January 30, 2017, 12:52:20 pm »

Danas mu svaki pesadinac dodje snajperista na neki nacin......sve moderne vojske imaju na automatskoj pusci optiku 4 x 34 mm. Zna li neko....da li se za snajperistu vrsi neki poseban psiholoski test, prilikom odabira? Sumnjam da je svaki dobar strelac, ujedno i hladnokrvni pucac, namerno necu da kazem ubica jer se u ratu "likvidira" protivnik, a "ubijas" onog protiv koga imas nesto licno. To je makar moje vidjenje rata.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.