PALUBA
March 28, 2024, 11:20:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska snajperska puška 7.9 mm M76  (Read 259331 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kNikS
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21



« Reply #15 on: June 18, 2008, 10:08:03 am »

A, pa ako je izgled u pitanju, onda najvise lici na rumunski FPK Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ima uporedni test u junskom kalibru, gledacu da skeniram (posto je to otprilike jedini koristan clanak, ostali su o lovu i slicnim glupostima)...


* svd_clones.jpg (29.14 KB, 650x288 - viewed 1275 times.)
« Last Edit: January 22, 2010, 05:06:36 pm by trpe grozni » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #16 on: June 18, 2008, 11:11:37 am »

Samo da napomenem da M 76 ima i mogucnost automatske paljbe, treba samo znati kako. Mogucnost postoji, ne znam koliko je korisno ali ako se neprijatelj bas dosta priblizi tako da je na nekoj distanci od 50 metara onda to moze biti veoma efikasno. Ne znam kolika je kadenca ali predpostavljam da je verovatno ista kao i kod Kalasa AK 47 posto je i sistem isti. Pozicija za automatsku paljbu nije oznacena ali ako se regulator paljbe mic po mic pomera iz zakocenog polozaja kako bi se puska otkocila negde ce se naci tacka gde je automatski rezim paljbe, to se moze urezati i onda se tacno zna pozicija. Pozicija za automatski rezim paljbe nije kod svake M 76 na istom mesto pa dosta dugo traje dok se ne pronadje pozicija. Problem je sto ta puska ima samo okvir od 10 metaka ali postoje sigurno improvizacije okvira (mozda i originali) sa vecim kapacitetom. U principu to bi bilo dosta dobro resenje jer dobijas i snajper i neku vrstu lakog PM, sa obzirom na municiju. Pitanje je samo koliko moze cev da izdrzi a da se ne pregreje.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #17 on: June 18, 2008, 12:48:37 pm »

@kibo, dok sam sedeo u kantini čuo sam razgovor dvoje starijih vonih policajaca, jedan je baš pričao o tome ALI da se nekako regulator paljbe skroz okrene na drugu stranu uz pomoć neke poluge.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #18 on: June 18, 2008, 01:00:55 pm »

Wasp nije potrebna nikakva poluga jednostavno samo moras mic po mic da pomeras od otkocenog do zakocenog stanja i moras naravno na svaki milimetar da probas i da okines. Nije jednostavno pronaci taj polozaj ali on postoji. To je proverena stvar i u ratu a ima ljudi i to koliko sam mogao da zapazim bas profesionalci koji to takodje znaju. Postavlja se pitanje koliko upotreba automatskog rezima paljbe na takvim puskama ima smisla ali meni se cini da na distanci oko 50 metara i te kako ima smisla. Najcesce su takve situacije u borbama u urbani sredinama i mislim da bi tu bilo sasvim upotrebljivo. Pitanje je samo koliko cev moze da izdrzi a da se ne pregreje. Sad posto su cevi za snajperku po pravilu deblje od cevi za obicno AP-ovku trebalo da moze da izdrzi makar 30 metaka. Okvir se moze napraviti, to nije poseban problem ako imas dobrog oruzara. A i kad zaspes nekog i sa 10 metaka u kalibru 7,9x57 mm i to ima svoj efekat, pa to je ista municija koju koristi MG-42 ili eto ko nas M-53.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #19 on: June 18, 2008, 01:51:26 pm »

NIs ti mene razumeo, ovi nisu to radili mic po mic nego je skoz zarotirali, za 180 stepeni
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #20 on: June 18, 2008, 02:42:52 pm »

Quote
Samo da napomenem da M 76 ima i mogucnost automatske paljbe, treba samo znati kako. Mogucnost postoji, ne znam koliko je korisno ali ako se neprijatelj bas dosta priblizi tako da je na nekoj distanci od 50 metara onda to moze biti veoma efikasno. Ne znam kolika je kadenca ali predpostavljam da je verovatno ista kao i kod Kalasa AK 47 posto je i sistem isti. Pozicija za automatsku paljbu nije oznacena ali ako se regulator paljbe mic po mic pomera iz zakocenog polozaja kako bi se puska otkocila negde ce se naci tacka gde je automatski rezim paljbe, to se moze urezati i onda se tacno zna pozicija.
Па и није нека екстра могућност, пре се може рећи случајност. Тако на пример код пиштоља М-57, или код његовог претка ТТ М30/33, када се деси да пукне раздвајач паљбе може да се "срока" читав оквир рафално.  Grin
Quote
Postavlja se pitanje koliko upotreba automatskog rezima paljbe na takvim puskama ima smisla ali meni se cini da na distanci oko 50 metara i te kako ima smisla. Najcesce su takve situacije u borbama u urbani sredinama i mislim da bi tu bilo sasvim upotrebljivo.
И ја мислим да има смисла и то не само у урбаним срединама већ било где, јер снајпериста може да се нађе у ситуацији да му је потребна велика ватрена моћ, свакако мислим првенствено на мања растојања.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #21 on: June 18, 2008, 07:40:31 pm »

Machak, mislim da jeste ekstra mogucnost ako recimo uporedis M-76 koja je poluautomatska puska (trebala bi biti) i klasicnu Mauzer repertir sistem. To je kod Mauzerke (Mauser) nemoguce.

A ovo za preradu pistolja sa polutautomatkskog na automatski rezim rada, ovaj ne znam da li je dozvoljeno o tome javno pisati.

Gledao sam na Youtube par Beretta 92 F koji su iz standardnog SA/DA sistema preradjeni u automatske i roka li roka. Samo ne znam da li postoji mogucnost automatskog i pojedinacnog okidanja.

A ima tu i niz enciklopedije da se nadje kako se to radi, po principu uradi sam (do it yourself).
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #22 on: June 18, 2008, 08:01:59 pm »

Ја причам о квару коју се дешава на пиштољима тог типа, незнам шта је ту недозвољено, сад ако неко то хоће да злоупотреби то је његова ствар...

Ако размишљаш о злоупотреби, па има и цивилних верзија полуаутоматских пушака, све се да прерадити. Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #23 on: June 19, 2008, 06:28:59 am »

I kod nas su se desile par anomalija da TT-ac puca rafalno, i to više nije pištolj nizašta. Rečima ne bih mogao da objasnim šta (jel ne znam kako se tačno zove deo u mehanizmu za okidanje) ali vizuelno tačno znam šta treba "izlizati" da bi TT-ac pucao rafalno. To bi mogao najbolje na nam objasni Sirius jer je zbog teškog okidanja na svom TT-ejcu to regulisao da lako okida, ali ipak da puca jedinačnom paljbom.

I na snjapere smo nailizili koji pucaju rafalno, sve to ide ili kod oružara ili u topljeno gvožđe. Zamislite još (sigurno je moguće da i to može) lovački karabin vojna verzija sa optikom (koja je po meni najpreciznija puška) koji puca rafalno, na šta bi to tek ličilo. Grin

Neko pomenu da M-76 ima u okviru 10 meteka, i to treba ispucati rafalno, kakav je to učinak na kraju? Nikakav!

Pitanje za pobornike rafalne paljbe na M-76, da li će puška uvek ispaliti jedinačno i ako je regulator paljbe stavljen na svom uobučajenom jedinačnom položaju, mislim kod tih "prepravljenih verzija" koje pucaju i rafalno? Naravno da neće i da će pucati i rafalno i kada ne treba, što zna upropastiti celu akciju.

Svi (valjda) znate da u Zastavi imamo odlične oružare, mislite da njima to nije palo na pamet do sada. Sve ima svoju namenu.
« Last Edit: June 19, 2008, 06:30:46 am by Broker » Logged
kNikS
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21



« Reply #24 on: June 19, 2008, 08:50:02 am »

Slazem se sa brokerom, mogu misliti sta bi rafal 7,9x57 uradio pusci i nisanima, a i kako bi se iskontrolisao.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #25 on: June 19, 2008, 09:57:21 am »

Puska je dobra za streljacko odeljenje pesadije,gde je duzi vojnik koji nosi pusku sa optickim nisanom(on naravno nema veze sa snajperistima, jer da bi neko postao snajperista mora da prodje obuku u trajanju od najmanje 3 godine i naravno da bude u jedinici u kojoj ima kvalifikovanih instruktora za obucavanje snajperista i snajperskih timova).Najbolja joj je primena u lovu na divlju krmad,narocito ako se podigne celo krdo,pa onda puc,puc,ozezi, ozezi.U mojoj bivsoj Jedinici bilo je kolega koji su smestali 10 metaka u krug precnika 65 mm.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #26 on: June 19, 2008, 12:37:20 pm »

Stvar je bila takva sto sam ja saznao za tu mogucnost kod M 76 od rodjaka koji je bio ucesnik rata i to onog sad kod nas koji je najduze trajao. Ne gubi se tu apsolutno nista jer rezim pojedinacne paljbe ostaje a ovo je samo mogucnost koju su ljudi pronasli i ne trazi nikakvu doradu vec samo moras da nadjes poziciju na regulatoru paljbe. Znaci, mogucnost je ostavljena i to fabricki samo nije stavljena oznaka na koju poziciju moras da stavis regulator paljbe.

Ne znam da li je kratak rafal od deset metaka ikada ostetio pusku moracu pitati rodjaka koji je to radio u ratu i to na kratkim distancama u ulicnim borbama po gradu kada mu je neprijatelj bio vec previse blizu a on nije vise imao vremena da nanisani precizno i tako zaspe neprijatelja rafalom pa ga prikuje na jednu tacku. Dakle nije to Bog zna koliko efikasno ali nije bas prijatno kad te neko iz takvog kalibra zaspe rafalnom paljbom. Pri tome ne zna se ni kolika je kadenca ali posto je sistem Kalasnjikov verovatno isto kao i automatska puska, nista drugacije.

Ljudi, ja sam samo hteo da iznesem mogucnost koju ova puska ima u tehnickom pogledu a mnogi ljudi to ne znaju i to je sve. Da li ima smisla ili nema u principu tu nije ni bitno jer je sustina da se moze pucati i automatskom paljbom i to je sve.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #27 on: June 19, 2008, 01:05:10 pm »

Znaš šta bi ti ja najdobronamernije predložio, da lepo tog rođaka (koga si do sada barem deset puta pomenuo) dovedeš ovde na forum. Pošto je čovek očigledno veliki poznavalac naoružanja i učesnik u ratu, onda bi sve išlo iz prve ruke. Ovako to malo liči na lovačke priče ili rekla-kazala. Ej daću ti odgovor samo da priupitam rođaka da li to tako može ili ne.

Jedino ako čovek nema mogućnost da uspostavi net konekciju.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #28 on: June 19, 2008, 11:27:06 pm »

Kibo,snajperska puska ne treba da puca rafalno,ni slucajno,a narocito ne namerno.Ovo je glupost i ne moramo vise o tome da polemisemo.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #29 on: June 20, 2008, 09:30:16 am »

Quote
Kibo,snajperska puska ne treba da puca rafalno,ni slucajno,a narocito ne namerno.Ovo je glupost i ne moramo vise o tome da polemisemo.
H&K-G3A3 može da gađa i rafalno, odličan primer efikasnosti rafala(doduše od samo dva metka) iz snajpera je ubistvo Đinđića.

P.S: Izvinjavam se zbog unošenja likova iz političkih krugova u temu ali stvarno je dobar primer
« Last Edit: June 20, 2008, 10:39:43 am by wasp » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.