PALUBA
April 24, 2024, 09:07:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kombinovani sistemi brodskog pogona  (Read 8284 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: January 30, 2010, 11:18:32 pm »

Skraćenice vezane sa kombinovanim vrstama brodskog pogona često izazivaju zabunu. Zbog toga ćemo ovde ukratko objasniti šta znače te skraćenice i kako te vrste kombinovanih pogona rade.

CODOG ( Combined Diesel Or Gas-Kombinovani Dizel Ili Gas)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je vrsta pogona kod koje se kombinuju dizel motori koji služe za krstareće brzine i gasne turbine koje služe za postizanje maksimalnih brzina. Kod ove vrste kombinovanog pogona na jednu pogonsku osovinu su , putem spojnice, povezani jedan dizel motor i jedna gasna turbina. Prilikom vožnje krstarećim brzinama radi dizel motor dok je gasna turbina iskopčana. Kada se zahtevaju velike brzine iskopčava se dizel motor, a prikopčava turbina.

CODAG ( Combined Diesel And Gas-Kombinovni Dizel I Gas)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao i kod prethodnog kombinovanog sistema pogona i ovde se koriste dizel motori za krstareće brzine, dok se gasne turbine koriste za postizanje velikih brzina. Specifičnost se ogleda u tome što se kod ovog pogona ne isključuje dizel pogon prilikom postizanja velikih brzina, već i on učestvije u pogonu istovremeno, Kako je snaga dizel motora manja od snage gasnih turbina, da bi se ovo ispravilo koristi se komplikovani sistem spojnica kojim se ovo ispravlja.

CODLAG ( Combined Diesel-eLectric And Gas-Kombinovani Dizel-eLektrični I Gas)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kod ove vrste kombinovanog pogona dizel motori se koriste za proizvodnju električne energije potrebne za pogon elektro motora, koji dalje pogone osovinu propelera. Gasne turbine se koriste za postizanje velikih brzina i za pogonsku osovinu su spojeni putem koristi se sistem spojnica dličan kao i kod prethodnog pogona.

CODAD ( Combined Diesel And Diesel-Kombinovani Dizel I Dizel)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U ovom slučaju se koriste dva dizel motora spojena na pogonsku osovinu pomoću spojnica. Prilikom krstarenja se koristi samo jedan motor, a u slučaju potrebe za velikim brzinama pali se i drugi dizel, tako da oba prenose svoju snagu na jednu osovinu.

COSAG ( Combined Steam And Gas-Kombinovani Para I Gas)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vrsta kombinovanog pogona koji koristi paru iz brodskih kotlova i gasne turbine.

COGOG ( Combined Gas Or Gas-Kombinovani Gas Ili Gas)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vrsta kombinovanog poona koji koristi dve gasne turbine po jednoj pogonskoj osovini. Po načinu rada je sličan sistemu CODOG.

COGAG ( Combined Gas And Gas-Kombinovani Gas I Gas)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koriste se opet dve gasne turbine,a po načinu rada sličan je sistemu CODAG.

COGAS ( Combined Gas And Steam-Kombinovani Gas I Para)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovu vrstu kombinovanog pogona ne treba mešati sa sistemom COSAG jer radi na potpuno drugačijem principu. Kako su izduvni gasovi gasnih turbina veoma vreli, oni se koriste za zagrevanje vode i njeno pretvaranje u paru. Tom parom se pokreću parne turbine koje opet pokreću generatore za proizvodnju električne energije potrebne za rad elektro motora koji pogone osovine propelera. Istovremeno i gasne turbine čine isto to, tako da je ova vrsta pogona energetski veoma efikasna.

CONAS ( Combined Nuclear And Steam-Kombinovani Nuklearni I Para)

Ovaj kombinovani pogon koristi nuklearni pogon i paru iz klasičnih parnih kotlova za pogon broda. Jedini brodovi sa ovom vrstom pogona su ruske bojne krstarice klase Kirov.


* CODOG-diagram.png (22.2 KB, 496x262 - viewed 295 times.)

* CODAG-diagram.png (35.5 KB, 662x382 - viewed 214 times.)

* CODLAG-diagram.png (21.3 KB, 592x366 - viewed 278 times.)

* CODAD-diagram.png (10.24 KB, 406x232 - viewed 285 times.)

* COSAG-diagram.png (23.53 KB, 511x325 - viewed 269 times.)

* COGOG-diagram.png (17.78 KB, 461x337 - viewed 213 times.)

* COGAG-diagram.png (13.84 KB, 459x323 - viewed 218 times.)

* COGAS-diagram.png (21.31 KB, 402x354 - viewed 203 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #1 on: January 31, 2010, 12:01:12 pm »

Na našim raketnim topovnjačama tipa Rade Končar je bio sistem CODAG, ali malo drukčiji nego je prikazano. Naime dva diesel motora i dvije turbine imaju svaki svoju osovinu i propeler, tako da nemaju zajedničke kopče. U stvari uopće nemaju kopče nego se prekret ostvaruje prekretom krila (KA-ME-WA) sistem.
Evo i slikica pogona na tipu


* MTU.JPG (113.75 KB, 800x600 - viewed 194 times.)

* Proteus.JPG (118.39 KB, 800x600 - viewed 179 times.)
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #2 on: March 24, 2010, 04:30:54 pm »

Na našim raketnim topovnjačama tipa Rade Končar je bio sistem CODAG, ali malo drukčiji nego je prikazano. Naime dva diesel motora i dvije turbine imaju svaki svoju osovinu i propeler, tako da nemaju zajedničke kopče. U stvari uopće nemaju kopče nego se prekret ostvaruje prekretom krila (KA-ME-WA) sistem.
Evo i slikica pogona na tipu
hoćeš li reći da topovnjače imaju 4 propelera..
ja sam vidio na svoje oči na 'šibeniku' da je mtu538 i plinska na jednoj osovini, dakle 1 par turbina-diesel na zajedničkoj osovini
ili si krivo sastavio rečenicu Grin
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #3 on: March 24, 2010, 07:42:11 pm »

Topovnjače imaju po 4 osovine i 4 KA-ME-WA prekratna propelera. A jesi li ti siguran da si vidio šibenik?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #4 on: March 25, 2010, 08:16:50 pm »

I ja sam, bogme, video 4 osovine i 4 prekretna /controllable pitch/ propelera na RTOP na sinhroliftu u Škorpiku. Tačno se video osobeni spoj krila sa telom propelera zbog prekretnog mehanizma.

Neka neko stručniji od mene objasni da bi na tako malim brodovima bilo teško izvesti CODAG sistem tako da na zajedničkoj osovini bude i MTU i Proteus, zato što su za to potrebni posebni reduktori - složeni, veliki i teški.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 976


« Reply #5 on: March 25, 2010, 09:05:05 pm »

Neka neko stručniji od mene objasni da bi na tako malim brodovima bilo teško izvesti CODAG sistem tako da na zajedničkoj osovini bude i MTU i Proteus, zato što su za to potrebni posebni reduktori - složeni, veliki i teški.

Nema šta više da se objašnjava Kumbor, u pet reči rekao si sve što treba. To je to - 4 osovine sa propelerima sa prekretnim krilima.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #6 on: March 25, 2010, 09:43:10 pm »

hm.. dao bi se zakleti da su plinska turbina i mtu bili na zajedničkom reduktoru..bio sam na šibeniku 2003 u lori kada sam posjetio učku i neprežaljene vukovar , dubrovnik i tenkonosca
..
znači da kada rade samo dieseli (2 propelera) brod troši energiju na povlačenje ostala dva propelera zasobom..osim ako pitch nije postavljen horizontalno a i to čini svojevrstan otpor
što kada rade i dieseli i turbine ili samo turbine što se gasi a što pali dali netko zna?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 976


« Reply #7 on: March 25, 2010, 10:17:33 pm »

hm.. dao bi se zakleti da su plinska turbina i mtu bili na zajedničkom reduktoru..bio sam na šibeniku 2003 u lori kada sam posjetio učku i neprežaljene vukovar , dubrovnik i tenkonosca
..
znači da kada rade samo dieseli (2 propelera) brod troši energiju na povlačenje ostala dva propelera zasobom..osim ako pitch nije postavljen horizontalno a i to čini svojevrstan otpor
što kada rade i dieseli i turbine ili samo turbine što se gasi a što pali dali netko zna?

Sigurno nisu bili na zajedničkom reduktoru, mtu.

Kada rade samo dva propelera (bilo koja dva), ostala dva stoje "na nož" - horizontalno. To jeste izvestan otpor, ali, kod ratnih brodova u prvom planu su, kao što znaš, druge stvari, a ne ekonomičnost.

Što se tiče kombinacija DM - GT u radu, sve su moguće i sve su korišćene, uglavnom silom prilika- radilo je ono što je bilo u tom času ispravno. Tako je jedna topovnjača, koliko se sećam, nekoliko godina plovila samo na pogon GT (PT) jer su dizeli bili neipravni, druga samo na DM jer su turbine bile neipravne...
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #8 on: March 25, 2010, 10:28:16 pm »

Što se tiče kombinacija DM - GT u radu, sve su moguće i sve su korišćene, uglavnom silom prilika- radilo je ono što je bilo u tom času ispravno. Tako je jedna topovnjača, koliko se sećam, nekoliko godina plovila samo na pogon GT (PT) jer su dizeli bili neipravni, druga samo na DM jer su turbine bile neipravne...
a da je sve kako valja,onda bi pretpostavljam dieseli radili stalno,a turbine bi se puštale u pogon samo pri postizanju najveće brzine?
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #9 on: March 26, 2010, 07:25:18 am »

hm.. dao bi se zakleti da su plinska turbina i mtu bili na zajedničkom reduktoru..bio sam na šibeniku 2003 u lori kada sam posjetio učku i neprežaljene vukovar , dubrovnik i tenkonosca
..
znači da kada rade samo dieseli (2 propelera) brod troši energiju na povlačenje ostala dva propelera zasobom..osim ako pitch nije postavljen horizontalno a i to čini svojevrstan otpor
što kada rade i dieseli i turbine ili samo turbine što se gasi a što pali dali netko zna?

Sigurno nisu bili na zajedničkom reduktoru, mtu.

Kada rade samo dva propelera (bilo koja dva), ostala dva stoje "na nož" - horizontalno. To jeste izvestan otpor, ali, kod ratnih brodova u prvom planu su, kao što znaš, druge stvari, a ne ekonomičnost.

Što se tiče kombinacija DM - GT u radu, sve su moguće i sve su korišćene, uglavnom silom prilika- radilo je ono što je bilo u tom času ispravno. Tako je jedna topovnjača, koliko se sećam, nekoliko godina plovila samo na pogon GT (PT) jer su dizeli bili neipravni, druga samo na DM jer su turbine bile neipravne...
izgleda da je mea culpa
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 976


« Reply #10 on: March 26, 2010, 07:48:35 am »

Što se tiče kombinacija DM - GT u radu, sve su moguće i sve su korišćene, uglavnom silom prilika- radilo je ono što je bilo u tom času ispravno. Tako je jedna topovnjača, koliko se sećam, nekoliko godina plovila samo na pogon GT (PT) jer su dizeli bili neipravni, druga samo na DM jer su turbine bile neipravne...
a da je sve kako valja,onda bi pretpostavljam dieseli radili stalno,a turbine bi se puštale u pogon samo pri postizanju najveće brzine?

U pravu si Gazda. Dizeli su za redovno stanje, manje brzine - krstarenje, a turbine za vršne brzine i opterećenja. Međutim, kad nemaš, onda se snalaziš kako moraš i voziš onim što imaš ispravno.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #11 on: March 26, 2010, 11:51:48 am »

Ne znam da li se netko sjeća tegljenja krajem 70-ih i početkom 80-tih, kad je počela "štednja i stabilizacija". Da bi se čuvali resursi važnijih brodova, a i smanjila potrošnja goriva, divizion minolovaca je znao odlaziti pred Split i uzimati u tegalj torpedaše, raketaše i topovnjače, kad su išli na PA gađanje kod Pelješca. 161 je kao najjači uvijek dobio raketaša, jer osim otpora trupa ima i veliki aerodinamički otpor, ostali francuzi su vukli i raketaše i torpedaše, a topovnjaču je mogao vući i ofšorac jer je mogla staviti propelere "na nož" i znatno smanjiti otpor. Tada smo sami sebe nazivali "Tegleća marva ratne mornarice". Dovukli bi ih na vježbu, onda su oni palili svoje motore, dođe avion iz Mostara, bam, bam i opet lovi ih u tegalj i do Splita. I poslije se još žale kako smo spori... :'(
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.