PALUBA
March 29, 2024, 11:23:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518368 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #120 on: March 25, 2010, 10:42:02 am »

Судите по делима њиховим…

Пре 11 година, 24. марта 1999., почела је операција под лирским називом „Милосрдни анђео". Она је трајала тачно 78 дана. У међувремену НАТО-армада која је предузела преваспитавање Срба у духу хуманизма,  демократије и човекољубља уз коришћење преко хиљаду авиона, лансирала је више од 10 хиљада крстарећих ракета и бацила 79 хиљада тона експлозива. Погинуло је 2,5 хиљаде цивила, укључујући 89-оро деце. Рањено је 12,5 хиљада лица.  Срушено је 148 стамбених објеката, као и 62 моста, оштећено 300 школа, болница, државних установа и 176 културних споменика. Бомбардовање је довело и до озбиљног загађења животне средине.
Узгред речено, на Западу се до сада верује у званичну верзију, према којој је операција извршена да би се спречала хуманитарне катастрофе. А шта се мисли о томе код нас, у Русији?
Најшире гледиште изнела је историчар-балкансиста Ирина Рудњева.
Бомбардовање не само да је нанело озбиљну материјалну штету земљи, већ је задало и ударац односу Срба према свету - они су душевно сломљени и ма како се власти трудиле да учлане земљу у неку међународну организацију, биће, на жалост, потребно дуже време да се друштво опорави.
Унеолико слично, али оштрије мишљење изнео је Михаил Јамбајев, колега гђе Рудњеве.
У земљама подвргнутим агресији резултати су из године и годину све јаднији. Биће још јаднији ако на неки начин не интервенишу сасвим чаробне снаге: можда, ће земље-агресори бити приморане да почну да се баве својим унутрашњим пословима и да се повуку са Балканског полуострва.
Штавише, Михаил Јамбајев је сигуран да то још није крај...
Мишљења сам да ће кроз неколико година на Балкану испливати снаге које су довели Американци. Имам у виду терористичку мрежу која ће дестабилизовати Европу. Док Србија прави уступке, док пристаје на даље саморазарање, то се неће прекинути.
Колумниста издања Вадим Трухачов „Правда.ру" види не мање јадне резултате те операције.
Чудан је начин увођења демократије помоћу бомби. А резултат је црна рупа у центру Балкана под називом Косово којом, фактички, управљају бандитски кланови, где су спаљене десетине светиња са  листе УНЕСК-а, где је дошло до етничког чишћења, само не Албанаца, већ Срба и осталог неалбанског становништва. Ето, то је, заправо, сав резултат.
Па ипак, одлучили смо да разјаснимо има ли барем неко у Русији ко види смисао у дотичној НАТО-операцији. Али чак и Илија Јашин, један од лидера либералног покрета  „Солидарност", искрено сматра да је у питању грешка.
Мислим да је то била трагична грешка. По мом мишљењу, то је искомпликовало односе између РФ и САД, и то не на нивоу руководилаца држава, већ на друштвеном нивоу. Врло добро памтим како је почео пораст антиамеричких расположења: био сам ученик вишег разреда и првим баченим бомбама почео је пораст овог негативног односа, па митинзи поред амбасаде САД, и то уз моје учешће.
Уосталом, као доследан демократа западне оријентације, гн Јашин је сигуран да
Милошевићеву диктатуру нису збациле бомбе, нити Американци, већ сами Срби који су хтели његову оставку и који су то издејствовали. Када је НАТО бомбардовао Југославију рад са прозападних, проевропских позиција био је доста тежак, али радујем се што смо тај посао, ипак, обавили.
По мишљењу Леонида Радзиховског, још једног експерта либералне оријентације, има и других резултата бомбардовања.
Но, по мом мишљењу Алијанса је постигла оно што је хтела. Хтела је да прекине етничко чишћење на Косову - етничко чишћење је прекинуто. Друга је ствар што су на Косову локални Срби видели свога Бога. То је истина. И многи Срби су побегли оданде. Тро је такође истина. Е па, то је, заправо, резултат. Што се тиче мишљења да су Срби страшно увређени овим бомбардовањем, безрезервно се слажем са њим.
Заиста, Срби су већином увређени. Али покушали смо да вратимо разговор на колосек постављеног питања - који је задатак Алијанса имала? Тешко да је то било вређање Срба...
Најјаснији и, по нашем мишљењу,  најтачнији одговор дао је експерт-балканиста Георгиј Енгелгарт.
Кроз 11 година видимо да је НАТО извршио основни задатак пред којим се налазио - југословенска држава више не постоји. Алијанса је постигла своју тоталну војну присутност на Косову   и учврстила своју војну контролу на Западном Балкану. Што се тиче реалних, а не декларативних  задатака, типа заштите људи, права човека и кретања региона путем напретка, они су остварени.
Тешко да се томе може нешто додати. Судите по делима њиховим...
Извор: "Глас Русије"


* 01.jpg (21.9 KB, 366x268 - viewed 271 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #121 on: March 28, 2010, 12:17:04 pm »

Tog 24.marta sam primio duznost pomocnika dezurnog oficira u ISC u Obrenovcu. Na snazi je jos bila uzbuna data prethodne noci. U kasarni je tada bio stacioniran i 8.raketni divizion 250.brigade PVO.
Ceo dan su stizale kontradiktorne informacije o signalima za vazdusnu opasnost prvenstveno na Kosovu. Radni dan je protekao prakticno u pracenju vesti.
Uvece, negde oko 19.10 jedan zastavnik se telefon cuo sa svojim klasicem iz raketnog diviziona koji mu je rekao da su NATO avione uzleteli, te da su lansirane krstarece rakete. I pored te informacije i dalje je kod svih vladala neverica, i dalje smo bili ubedjeni da jos nije kasno da se napad zaustavi.

Nekih sat vremena kasnije komandant je sazvao sastanak na kome su bili svi iz komande kao i komandiri i komandanti samostalnih jedinica. U 20.10 je odjeknula prva eksplozija dosta daleko pa je, iz dezurane u kojoj sam bio ona je izgledala kao da je neko jako zalupio vrata u strazari koju samo zid deli od dezurane. Istovremeno je u komandi komandant zagalamio: KO TO LUPA VRATIMA? da bi dobio odgovor da to nisu vrata vec da je pocelo bombardovanje. Tog trenutka su svi izleteli napolje, jedinicama koje su se tokom dana vratile u kasarnu data je uzbuna (iako je uzbuna od prethodne noci i dalje bila na snazi) te su se svi u roku od nekoliko minuta nasli na polozajima predvidjenim za slucaj uzbune.

Ja sam kao pomocnik DOF-a, ostao u kasarni. Bilo je tu jos nekoliko staresina koji su prvenstveno nastavnici u skolskom centru pa su kao takvi bili nerasporedjeni u borbeni raspored jedinice i straza.
Negde oko 03.30 jedan svIk (inace rukovaoc magacina rezervnih delova) je uleteo u dezuranu kao bez duse. Kada je najzad bio sposoban da kaze sta se desilo on rece da je u polozaj raketnog diviziona pala Tomahavk raketa ali da nije eksplodirala. Ta rakete i do danas nije izvadjena iako je u nekoliko navrata radjeno na tome i pronadjeni su delovi repnog stabilizatora.

Tokom bombardovanja se desilo nekoliko zanimljovsti (nekih smesnih, nekih tuznih, nekih koje mpzda i nisu toliko zanimljive ali su svakako obelezile taj period):

-uvece 27.03. dok sam bio na zasluzenom odmoru (od 24.03. kada sam se probudio oko 6 sati, do tada sam spavao ukupno oko 4 sata) negde iznad Save, severno od s.Zabrezje kod Obrenovca, moje kolege su gledale ``zivi prenos`` obaranja 4 tomahavk rakete, isto vece je oboren F117 a neki su tvrdili da su u daljini videli trenutak kada je pogodjen

-ako se dobro secam, naredne noci, dakle 28.03. smo celu noc proveli pod ZM zbog date NHB opasnosti kada je pogodjeno skladiste raketnog goriva u Lipovickoj sumi

-tokom aprila (izmedju 18.04 i 21.04) u obrenovcu i okolini je bila opsta panika. Saznalo se da je u Prvoj Iskri ostalo oko 180 tona fluorovodonicne kiseline za koju kod nas ne postoje cisterne za prevoz. Dosta dugo je trajalo i prikupljanje informacija o mogucim posledicama u slucaju pogotka rezervoara, zvanicni podaci su ukazivali na mogucu katastrofu- u slucaju pogotka u poluprecniku od 5 km ostala bi samo gola zemlja, a u poluprecniku od 40 km sva ziva bica bi umrla od posledica isparenja kiseline. Posto su te informacije procurele u Obrenovcu je nastala panika pa je u jednom trenutku to postao pust grad. Da napomenem da je u slucaju povoljen situacije(da vetar duva u suprotnom smeru) vreme potrebno da otrovni oblak dodje do Obrenovca bio oko 3 minuta
Zbog toga sam upucen za grupom vojnika da odvezem i postavim jednu skelu od PM M71 kod Prve iskre kako bi se preko nje u maticu Save spustila cev kojom bi se kiselina ispustila u vodu. Medjutim, kada je ispustanje pocelo (nisam bio prisutan) doslo je do burne reakcije nje sa vodom, pa je odmah i obistavljeno. Tek tada je pronadjeno resenje u vidu cisterni za hlor kojima su modifikovani ventili. I kada sam odvozio i kada sam vracao skelu to se desavalo tokom vazdusne opasnosti, a drugi put neposredno po odlasku iz Barica NATO avioni su poceli da dejstvuju ka Ostruznickom mostu

-jedna zanimljiva prica je da su mnogi u selu mislili da smo mi PVO, od pontona natovarenih na kamione i amfibijskih poluskela su mislili da su rakete, takodje nam je na ruku isao i polozaj gde su ta sredstva bila parkirana posto se u njihovom pravcu (kada se gleda iz sela) nalazila i PVO ali sa druge strane reke. Zbog toga mnogima nije bilo jasno kako mi to cele noci gadjamo avione a tokom dana niko ne spava

-tek kada smo izvukli svu tehniku iz kasarne (prvih 3-4 dana je skoro sve od tehnike bilo u kasarni, nikada mi nije bilo jasno zasto tehnika nije izvucena 23/24.03 ) usledilo je bombardovanje same kasaren,a prvi objekat koji je raketa ``oduvala`` je bio hangar u kome se neposredno pre toga nalazila oprema i rezervni delovi kompleta PM M71. Kada su mi javili to je izgledalo ovako:
-KUZMO, ZNAS STA IMA NOVO?
-NE.
-SADA TI I HANGAR PLIVA SAVOM.

-bilo je takodje za pamcenje i situacija kada su koriscene grafitne bombe na razvodno postrojenje TENT-a. tada nas zovu iz komande (koja je najmanje 5-6 km bliza postorojenju) da nas pitaju sta je i cime gadjano pa nema struje.


Malo sam se raspisao ali eto, dosla mi inspiracija pa rekoh da iskoristim.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #122 on: April 12, 2010, 07:55:51 pm »

Godišnjica bombardovanja železničkog mosta u Grdelici [Video]

12.04.2010.

Gdelica - Prolaskom voza u 11.40 časova preko železničkog mosta u Grdeličkoj klisuri
i polaganjem venaca na spomen-obeležje, danas je odata pošta poginulim putnicima
bombardovanog međunarodnog voza, na današnji dan 1999. godine.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vence su položili predsednik Upravnog odbora "Železnica Srbije" Zoran Anđelković, direktor Direkcije za infrastrukturu tog javnog preduzeća Milan Maksimović, gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić, načelnik Jablaničkog okruga Vladan Marinković, predstavnici sindikalnih i boračkih organizacija, članovi porodica stradalih putnika.

U ime porodica poginulih, svoj rad "Da se ne zaboravi" pročitao je Dušan Mitić, učenik sedmog razreda leskovačke osnovne škole.

Vence na spomen-obeležje položili su, kao što to čine svake godine, mašinovođe međunarodnog voza koji je pogođen projektilima NATO aviona Boban Kostić i Goran Mikić iz Niša koji su bili za pultom u lokomotivi voza.

Izvor: Tanjug


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ou57RuvWtFg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Napomena:
Ovaj video ima potresne scene te se upozoravaju maloletni članovi kao i osetljiva lica.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/d7Rg5KJrSso?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* grdelica.jpg (34.37 KB, 318x245 - viewed 286 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #123 on: August 20, 2010, 11:20:28 pm »

Sa Ovčara i Kablara, genijalna Sonja progovara!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/XweSmuPxVKk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: January 26, 2012, 02:47:44 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #124 on: February 15, 2011, 09:30:20 am »



У кинеској амбасади нису скривани војни обавештајци

Тврдње британске штампе да је зграда амбасаде Кине у Београду бомбардована 1999. јер су у њој били наши обавештајци демантују у кинеском дипломатском представништву у Србији

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Кинеска амбасада после бомбардовања Фото А. Васиљевић

„То је глупост”, изјавила је јуче за „Политику” саветница кинеске амбасаде за политичка питања у Београду Хуа Јафанг, коментаришући тврдње британског листа „Сандеј тајмс”, да су се припадници српске војне обавештајне службе скривали у кинеској амбасади у Београду у време НАТО бомбардовања Србије.

– Моја прва реакција је да је то и смешно и апсурдно – додала је Хуа, друга у рангу дипломатског представништва НР Кине у Србији.

Једну од највећих мистерија бомбардовања СР Југославије покушао је да дешифрује „Сандеј тајмс”, преневши делове из наводно необјављених мемоара бившег кинеског председника Ђианг Цемина о околностима америчког бомбардовања кинеске амбасаде у Београду 1999. године, које је објавио хонгконшки лист „Ћиансао”.

Пензионисани 85-годишњи бивши председник, према писању тог листа, наводи да је одговорио на приватну молбу тадашњег председника Слободана Милошевића да пружи уточиште обавештајним јединицама ВЈ у згради кинеске амбасаде.

Иако су се САД извиниле за овај напад, жалећи се на погрешно навођење ЦИА, кинеске власти никад нису прихватиле ово објашњење, али су биле присиљене да се уздрже од јавног излива беса пошто су им Американци приватно предочили доказе о српским електронским комуникацијама које су долазиле из зграде њихове амбасаде.

Дипломатска нагодба се изгледа састојала у томе да су Американци „сачували кинески образ”, извинивши се за „грешку”, док су кинеске власти дозволиле да се улични протести у земљи, поводом овог инцидента, природно охладе, преноси хонгконшки лист, који је, како тврди, реконструисао овај случај из серије натписа које је Ђианг објавио откад је у пензији.

Ђианг Цемин сада, према овим тврдњама, изражава кајање што је дозволио српској војсци да користи кинеску амбасаду, јер је то била озбиљна дипломатска грешка која је довела и до погибије три кинеска држављана.

Лист наводи да су за одлуку о пристанку на Милошевићеву молбу, поред политичке солидарности, постојала још наводно два разлога: да се надигра Русија, која је претходно одбила исти захтев, али и да се узврати за услугу пошто су српске власти предале Кини неке делове америчког „невидљивог” авиона који је оборила Војска Југославије.

Осим демантија кинеске амбасаде у Београду и за бившег команданта РВ и ПВО пензионисаног генерала Спасоја Смиљанића, аутора књиге „Агресија Нато – РВ И ПВО у одбрани отаџбине”, писање „Сандеј тајмса” потпуно је изненађење.

– Мислим да је реч о измишљотини. То нема никакве везе са здравом логиком и системом одбране СРЈ у доба НАТО агресије – каже Смиљанић.  – Ни од кога нисам чуо да су тамо боравили припадници наше војне обавештајне службе, зато што тај објекат није пружао никакве елементе сигурности у односу на дејства из ваздуха.

На наше питање да ли је као командант РВ и ПВО морао да зна да ли су припадници војне обавештајне службе могли да бораве у амбасади Кине, он одговара: „Не тврдим да сам морао да знам. Али било би сасвим у супротности тадашњег система у ланцу командовања, да то нисам знао.”

Смиљанић подсећа да бомбардовање амбасаде Кине није наређено у процесу одлучивања у команди НАТО-а за Европу, већ да је америчка национална команда за ратно ваздухопловство послала бомбардер да гађа амбасаду.

Генерал у пензији Бранко Крга, шеф војне обавештајне службе у време бомбардовања СРЈ, јуче није био доступан за наша питања.

Кинеска амбасада на Новом Београду погођена је са три пројектила 7. маја 1999. године, што је тада био изузетно озбиљан дипломатски инцидент. НАТО је образложио да је до напада дошло услед застарелих мапа које је доставила ЦИА.

Рушевине зграде кинеске амбасаде и резиденције у Улици Трешњин цвет су расклоњене крајем године. Оштећени објекти (6.300 квадрата) у новобеоградском Блоку 11-а били су у власништву НР Кине, а међудржавним уговором из 2004. године између НР Кине и Србије, Кинезима је у Ужичкој улици додељена нова локација за дипломатско представништво.

Александар Апостоловски

-------------------------------------------

Мистериозно убиство агента ЦИА

Бивши службеник ЦИА Вилијам Бенет убијен је 22. марта 2009. године у близини своје куће у Ленсдауну у држави Вирџинији, а његовој супрузи Синтији су у истом нападу нанете тешке повреде. Часопис „Форин полиси” писао је да је 57-годишњи Бенет био „одговоран за грешку због које је бомбардована кинеска амбасада у Београду”.

Овај пензионисани потпуковник америчке војске радио је у то време по уговору за ЦИА и наводно је управо он означио место које треба напасти. За ту грешку кривица је сваљена на Бенета који је отпуштен, а у то време (2000. године) није било објављено његово име.

Извор:Политика
објављено: 15.02.2011.


* kineska-ambasada.jpg (92.05 KB, 468x468 - viewed 252 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #125 on: February 15, 2011, 09:44:12 am »

Не могу а да не одолим да прокоментаришем ову вест. Ако су српски обавештајци били унутра, како тврде Британци, зашто су баш изабрали Кинеску амбасаду.  Кога су одатле могли да шријунирају. Да је вест била да су се тамо замаскирали амерички обавештајци онда би то можда и имало неког смисла.

О квалитету неких обавештајних података које је користио НАТО само један илустрација:

Бомбардована је и теже оштећена зграда у Немањиној 9 (данас је у њој Врховни суд Србије). Онај смешни човек из НАТО је тог дана помпезно објавио  да је уништен "центар српске обавештајне службе". Ја тврдим да је зграда 6 (и словима шест) месеци пре тога била исељена (тачније 1. октобра 1998.г), дакле потпуно празна (од људи и ствари). Зграда је испражњена као уговорна обавеза Војске према држави јер је та зграда (и још пар других) требала бити замењена за пар стотина станова за потребе војних лица. Чак су команде (између осталих и тадашњи обавештајни центар и контраообавештајна група 1.А ВЈ) које су биле у њој, исељене на брзину јер се желело поштовати рок. Дакле, НАТО и остали обавештајци нису редовно читали новине, а о другим мерама обавештајног рада да не говорим.

Узгред, држава никад није предала станове као замену за уступљене зграде.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #126 on: February 15, 2011, 03:35:35 pm »

Izbor i prioritizacija ciljeva za bombardiranje obavljeni su između lipnja i rujna 1998. u komandi južnog krila NATO-a u Napulju (tada AFSOUTH, sada JFC). Ovo je bio uvjet za razmještanje verifikacione misije OSCE na Kosovo, naime NATO je pristao na razmještanje kmisije samo pod uvjetom da već ima izabrane i označane ciljeve unutar Srbije po kojima bi mogao djelovati u odmazdu za eventualni napad na KVM. Razmještaj KVM započeo je 16.10.1998. Na ciljevima je radila posebna skupina sastavljena od časnika raznih struka (obavještajne, tehničke, zrakoplovne, inžinjerijske, stožerne...) i prilikom izbora ciljeva radilo se izrazito precizno. Na primjer, kad bi se identificirala određena zgrada sa određenom namjenom stručnjaci su procjenjivali jesu li tip i lokacija zgrade stvarno podobni za namjenu za koju je NATO vjerovao da zgrada služi, procjenjivano je moguće brojčano stanje i struktura ljudstva, kapaciteti i tip borbenih i materijalno-tehničkih sredstava na određenoj lokaciji, evakuacioni putovi itd. Građevinci su procjenjivali tip gradnje i određivali slabe točke na koje je trebalo usmjeriti pogotke za određeni efekat rušenja, zrakoplovci su procjenjivali potrebno angažiranje itd, itd.

U međuvremenu je djelu ciljeva na Kosovu promjenjena prioritizacija odnosno neki su izbačeni a drugi dodati, na osnovu podataka obavještajaca na terenu koji su bili u okviru KVM. Međutim, najveći dio ciljeva u Srbiji zadržao je prioritizaciju iz 1998. i glavni obavještajni napor bio je usmjeren na otkrivanje lokacija izmještenih postrojbi i zapovjedništava. U međuvremenu, od 10.1998. do 2.1999. VJ, MUP i određene državne institucije izmjestili su najveći dio svojih efektiva na rezervne lokacije.

Milošević je imao podatak iz NATO-a o načinu odabira ciljeva i barem globalnu sliku o opsegu obuhvaćenih potencijalnih ciljeva. Pri tome uopće mislim na Bunela, postojao je drugi izvor/drugi izvori o kojima mogu sa priličnom sigurnosti nagađati ali pouzdanih saznanja nemam.

Obje su se strane kurvale i ponašale bahato i cinično. NATO se nije potrudio utvrditi novo sveopće stanje ni preko zime ni na dan početka bombardiranja; umjesto toga obavještajni napor koncentriran je na stanje na Kosovu i na određene postrojbe. Drugim riječima, da je NATO želio uraditi update razmještaja tj. utvrditi šta je doista ispražnjeno - možda je i mogao (ovo je nezahvalno procjenjivati jer se uvijek mora uzeti u obzir da su stvarni resursi čak i jednog NATO-a uvijek ograničeni i pravilno je prioritizirati ih radi ostvarivanja najvažnijeg rezultata) ali očito mu to nije bio prioritet. Prioritet je bio utvrđivanje novih lokacija na koje su postrojbe i MTS izmješteni i u ovome je, unatoč činjenici da je broj pogođenih tenkova, samohodnih oružja i transportera bio mali, u priličlnoj mjeri uspio, tj. postotak pogodaka izmještenih zapovjednih mjesta, sredstava za osmatranje, navođenje, vezu itd. bio je prilično velik.

S druge strane, Milošević je već krajem 1998. odlučio ići do kraja i dovesti NATO u poziciju da mora ili odustati ili bombardirati a on je mislio da ima dobitno rješenje za oba slučaja. Pregovori su razvlačeni sve dok sa terena nije potvrđeno da je sve ono što je bilo zaista bitno izmješteno na sigurno.

U svemu ovome ne dopuštam ni najmanju mogućnost da je kineska ambasada bombardirana bilo kakvom pogreškom, zabunom itd, upravo zato što sam djelomično imao uvida u način odabiranja i prioritizacije ciljeva i višestupanjske verifikacije dodjeljenih prioriteta. Dakle, namjera jeste postojala ali ja pravi razlog za odabir kineske ambasade ni danas ne znam, mogu samo nagađati. Jedino mogu biti siguran da je odluka o akciji morala biti donijeta na izrazito visokoj razini koja nije mogla biti samo vojna, tj. morao je biti uključen i politički vrh NATO-a a vrlo vjerojatno i političko rukovodstvo bar neke od ključnih zemalja NATO-a.
Logged
Sin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #127 on: February 15, 2011, 05:18:21 pm »

Ne bih ulazio u razlike u misljenju na temu uspeha NATO saveza u eliminaciji razmestenih jedinica i tehnike ili toga koja strana (u politickom kontekstu) je prakticno odlucila ici do kraja... Samo bih napisao da je svaka meta prolazila kroz ruke politickog vodjstva NATO saveza i morala biti aminovana na tom nivou (cesto pro forme), odnosno u slucaju USA predsednik verifikuje ciljeve. Naravno zna se ko kosi, a ko vodu nosi-par zemalja; njihovi politicki predstvanici su ti koji su imali uvidi i verifikovali su ciljeve koje bira armija.

Sto se tice prioriteta i konkretnog primera koji je naveo Dzumba, a taj primer nije jedini, brojni objekti su eliminisani iako je definitivno postojalo saznanje da nemaju vojnu funkciju ili su napusteni. Primer su objekti koji bi morali biti eliminisani 1. dana da su bili funkcionalni, a ne npr. 55. dana.
Razlog je nedostatak ciljeva, nanosenje ekonomske stete, eliminacija vredne infrastrukture i psiholoski efekat.

Na temu kineske amb. ne bih dodao nista vise nego sto ste vi napisali, a to je da nije slucajnost. A moguce razloge bih zadrzao za pricu uz pivo.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #128 on: February 15, 2011, 05:57:29 pm »

Primer prioriteta.

Prvo su poruseni mostovi, a potom gadjane prazne kasarne jedinica koje imaju tehniku da obave prevoz preko reka.
Objekti mog pontonirskog voda su gadjani tek krajem maja ili pocetkom juna, iako se dobar deo tehnike (prakticno sve od namenskih sredstava osim 2-3 kamiona za prvoz ljudstva) nalazio u kasarni i sedmi dan od pocetka bombardovanja (razlog je nedostatak ljudstva i neispravnost jednog dela vozila, sto opet ne znaci da i pored toga jedinica nije mogla da se upotrebi za potrebe prelaz preko reka). isti slucaj je bio sa bombardovanjem kasarne pont. bataljona iz Sapca koja je gadjana tek 20-ak dana od pocetka bombardovanja. Iako nije bilo ni tehnike ni ljudstva sve je poruseno do temelja.

Iz onoga kako se i sta bombardovalo zakljucak je da su posle nekog vremena zeleli samo sto vecu stetu da naprave.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #129 on: February 15, 2011, 06:41:54 pm »

Samo bombardovanje iz mog ugla, ugla obinog coveka koji nije vojno lice, ni strucnjak je da je bilo perfidno i sadrzalo najvece moguce zle namere prema narodu jedne drzave.
 Bombardovanje nekoliko posta u centru gradova, bombardovanje zgrade generalstaba MUP-a i one druge (kod auto puta u K.Milosevoj) u samom centru Beograda nema nikakve veze sa strateskim ciljem-DOBITI RAT. Vec sa terorisanjem naroda koji bi zbog toga trebao da prestane da daje podrsku svom pretsedniku i pomogne okupatoru.
 Uh bre sad bi moglo da se pise o raznim stvarima vezanim za ovo ali odlazi od teme -Kineska Ambasada-, a i verovatno bi se kosilo sa pravilima foruma.
 Aj , bolje da citam sta pisu pametni ljudi nego da proradi gorcina.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #130 on: February 15, 2011, 07:07:13 pm »

Хрунди, мање више била ми је позната методологија одређивања циљева. Слажем се да успорени и бирократизовани механизам одлучивања утиче на ефикасност. Ипак, зграда коју помињем је напуштена не због НАТО-а већ због уговора о уступању објеката. О томе је писала сва српска штампа у то време. Нико се није крио, нити се то тајило. Зграда стоји потпуно празна шест месеци, нема обезбеђења и НАТО то не зна. Ма хајде. Па зашта обавештајци примају плату. Ради се о дилетантантизму и шарлатанству "професионалаца" који су на терену. Друго, чисто сумњам да су амбасаду још 1998.године одредили за мету. Кинеску амбасаду су заменили са зградом СДПР-а и ништа друго. Чист професионални промашај. Али тешко је то признати.

Још један податак, а ти провери. До краја бомбардовања нису идентификовали све јединице ВЈ на КиМ, као ни њихове локације. Чак ни 252.окбр која је железницом, током бомбардовања, укрцана, превежена, искрцана и 150 км одмаршевала до места борбеног распореда. То је око 120 борбених оклопних возила. Плус остало. Није гађана током тих активности. А чуда божија технике, Авакса, шпијуна, ОВК и ко зна ко још осматра и прима плату и хонораре. Неће бити да су српске снаге баш биле претерано паметне и лукаве. Мало срећа ("лудаке" прати срећа), мало маскирање, а још више дилетантизам обавештајних служби НАТО. Може бити да је било  и заваравања противника то што на конференцији за штапу НАТО, када приказују распореде српских снага, нигде не приказује 252.окбр, бар до средине маја. такође, кажу на једној конференцији за штампу: "јединица српске војске..., под командом...". А тај несретни "српски командант" две године то више није. Ми смо се ваљали од смеха. Али, неко је у НАТО добијао хонораре за те ствари....


Још нешто Хрунди, из прве руке могу ти рећи да у нечему тешко грешиш. Проценат погођених измештених командних (заповедних) места од ранга батаљона до врховне команде, осим стационарних елемената, је био словом и бројем 0 (нула). Дакле, нису погодили нити гађали ни једно командно место  батаљона, бригаде, корпуса, армије. Гађали су и јединице у покрету, јединице на положају (првој борбеној линији) на граници са Албанијом, гађали су неке позадинске елементе и ватрене положаје артиљерије, неке елементе везе, делове оклопних јединица, али командна места у теренским условима нису. Стационарна места јесу (а ни њих не сва). Српске снаге су веће губитке 1999. године имале због директних борби са ОВК него од дејстава авијације НАТО.

Лично сам гледао са даљине од око 1500-2000м како у близини једног града на КиМ како авијација туче једно пола сата у таласима по једној ливади (буквално тако, ливада са ђубриштем на средини). Убише бога по њој. Питам команданта јединице (бригаде) одговорног за ту зону. Шта има од снага тамо. Каже ништа. Па шта тамо гађају, питам га. Не знам, каже. Сви се чудимо и наравно не замерамо.

Професионално, ефикасност дејства по нашим циљевима од стране авијације могу да оценим као оценом слаб, незадовољава. Не због лоших пилота и авиона (они су јако добри), већ "наводилаца" (обавештајаца).
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #131 on: March 24, 2011, 02:13:40 am »

23.03.2011

Dan sećanja na NATO bombardovanje

Izvor: Tanjug

Beograd -- Dan sećanja na poginule u NATO bombardovanju, koje je počelo 24. marta 1999, biće obeležen širom Srbije odavanjem pošte i polaganjem venaca na spomen-obeležja.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac položiće u Vranju venac, povodom obeležavanja Dana sećanja na stradale u NATO bombardovanju.

U znak sećanja na sve nastradale na brdu Straževica biće održano opelo, a venac na spomen-obeležje će položiti ministar policije Ivica Dačić i predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas položiće u ime grada cveće na spomenik ''Zašto'' u Tašmajdanskom parku i odati počast poginulim radnicima Radio-televizije Srbije.

Tokom bombardovanja Srbije, 18. aprila u svom domu poginula je i trogodišnja Milica Rakić. Na njen grob, na batajničkom groblju, cveće će položiti članica Gradskog veća Jovana Mehandžić.

Pomoćnik ministra rada i socijalne politike Miro Čavaljuga položiće u beogradskom parku Tašmajdan venac na Spomenik deci stradaloj tokom višemesečnog NATO bombardovanja Srbije.

Gradski arhitekta Dejan Vasović položiće cveće stradalim vojnicima Gardijske brigade Vojske Srbije i pacijentima kliničko-bolničkog centra ''Dr Dragiša Mišović''. KBC je raketiran 20. maja, 50 minuta posle ponoći, a u napadu je poginulo sedam vojnika i tri pacijenta.

''Dan sećanja na stradale u NATO agresiji'' obeležiće i opština Voždovac, a između ostalog je predviđeno obraćanje predsednika te opštine Dragana Vukanića.

Godišnjicu bombardovanja Demokratska stranka Srbije obeležiće akcijom ''Nikad u NATO'', u centru grada, a osim što će deliti štampani materijal, članovi članovi DSS će razgovarati i sa građanima.

Tribine na kojima će biti reči o ovom nemilom događaju od pre 12 godina organizovaće Fond ''Slobodan Jovanović'' na temu ''NATO bombardovanje Srbije 1999. godine: Šta se nikad ne može zaboraviti?'' i Fakultet političkih nauka pod nazivom ''Srbija i NATO - 12 godina posle".


Izvor: B92
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #132 on: March 24, 2011, 08:55:19 am »

Neka im Bog dušu prosti a zlikovce neka stigne zaslužena kazna.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #133 on: March 24, 2011, 09:48:30 am »

Danas se navrsava 12 godina od pocetka agresije i bombardovanja Nato alijanse na tadasnju Saveznu republiku Jugoslaviju , secanje na taj zlocin ne blede vec se samo obnavljaju sadasnjim dogadjajima u svetu . Svedoci smo i danas uterivanja demokratije bombama , to sto se Srbiji odnosno SRJ desavalo pre 12 godina desava se Libiji , zemlji bogatoj naftom na severu Afrike . Slicnosti izmedju zlocina koji se sad desava i koji se desio 1999 godine postoje . Opet je to Nato pakt koji ubija sa visine civile i unistava infrastrukturu jedne suverene drzave . Ima i razlika, sad je pod pokroviteljstvom UN i rezolucijom SB  sto nije bio slucaj 1999 tada je 19 clanica Nato saveza napalo jednu suverenu drzavu bez odluke SB a sad nesto manje tih istih clanica Nato. Stradalo je dosta gradova u Srbiji a jedan od njih je Aleksinac . Sve se promenilo 5 aprila oko 21 i 30 kada su uzi centar pogodile bombe Nato aviona , drugi put je to bilo 28 maja . Smrt , razaranje , stradanje neduznih ljudi u malom gradu .  Tada je to nazvano „kolatelarna steta“.  Po velicini razaranja izazvanoj materijalnoj steti i broju zrtava , sa cinjenicom na broj stanovnika , ekonomsku razvijenost Aleksinac je pretrpeo procentualno najvecu stetu u Srbiji .
UPOZORENJE!!! OVAJ VIDEO MATERIJAL SADRZI POTRESNE SCENE I NIJE PREPORUCLJIV MALOLETNIM I OSETLJIVIM OSOBAMA
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/s-yiAiCUaME?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #134 on: March 24, 2011, 10:06:21 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 190362_112401352171904_100002061196003_111162_7269088_n.jpg (18.63 KB, 400x300 - viewed 395 times.)

* aleksinac-after-nato-bombs-april.jpg (367.96 KB, 1025x682 - viewed 198 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.